چرا گرجستان یک گزینه مناسب برای تحصیل است ؟

همانطور که میدانید ، گرجستان کشوریست که بخشی از آن در قاره ی آسیا و بخش دیگر آن در قاره ی اروپا واقع شده است . اما تلاش مسئولین این کشوربر این است که این کشور را عضوی از اتحادیه ی اروپا واقع کنند . این کشور گرجی زبان که پایتخش شهر تفلیس می باشد  ، بیشتر در پذیرش دانشجویانی تلاش دارد که بتوانند به زبان گرجی صحبت کنند . در این مقاله درمورد شرایط زندگی و تحصیل در گرجستان اطلاعاتی دریافت خواهید نمود . اگر قصد ادامه ی تحصیل در یک کشور غیر ایرانی را دارید و نزدیک بودن فرهنگ و مذهب و اقلیم کشور به کشور ایران برایتان اهمیت دارد می توانید گرجستان را به عنوان یکی از گزینه های قابل فکر خود قرار دهید . در مطلب زیر بر آن هستیم  تا با اشاره ی مختصر و مفیدی به نظام تحصیلات شبه اروپایی در گرجستان ، مزایای انتخاب این کشور را به عنوان گزینه کسب تحصیلات بیان کنیم .

چرا گرجستان یک گزینه مناسب برای تحصیل استآموزش در گرجستان

کشور گرجستان با وجود سابقه ی آسیایی اش اما این روزها بیشتر در تلاش است تا سیستم های اداری وآموزشی و سبک زندگی مردمش را به طرف شیوه ای غیر اسیایی و بیشتر به سبک لایف استایل های  اروپایی سوق بدهد  . پس پرواضح است که آنچه درنظام آموزشی این کشور میبینیم شالوده ای از یک نظام آموزشی نیمه اروپاییست .

زبان رسمی این کشور زبان گرجی است ، زین باب برای ورود به مقاطع تحصیلی مختلف در این کشور هم چون سایر کشور های دیگر ،  نیاز است که به این زبان تسلط داشته باشید چرا که در مدارس و اکثر دانشگاه ها این زبان برای آموزش های علمی و عملی به کار گرفته می شود .

در گرجستان همانند سایر نقاط جهان بسته به نوع دانشگاهی که میروید خواه دولتی یا خصوصی هزینه ی شهریه ها متفاوت است . اما به طور کلی هزینه های تحصیل در گرجستان مقرون به صرفه هستند . و همین موضوع خود دلیلیست که این کشور را به عنوان یکی از گزینه های مناسب برای ایرانیان تبدیل می کند . امکان آموزش سایر زبان ها به شکل اختیاری برای دانش آموزان فراهم است . در کشور گرجستان دانستن چندین زبان اهمیت بسیاری دارد زین باب اولویت بازار کار و تحصیلات و پذیرش با افرادیست که بتوانند زبان دیگری را صحبت کنند و یا حدااقل روحیه ی یادگیری زبان های دیگررا داشته باشند .

رشته هایی که در کشور گرجستان متقاضی زیادی جذب کرده است در ایران رشته های پزشکی عمومی ، و دندان پزشکی  هستند که به ترتیب برای آموزش این رشته ها به ترتیب 6 و 5 سال زمان نیاز است .

همچنین در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد و کارشناسی نیز در این کشور امکانات تحصیل فراهم می باشد . هم چون کشور خودمان که برای به پایان رساندن مقطع کارشناسی به 3 الی 4 سال زمان نیاز داریم در این کشور نیز 3 سال نیاز است . مقطع کارشناسی ارشد به دو سال و مقطع دکتری بسته به رشته به سه الی پنج سال نیاز دارد .

یکی از بهترین دلایلی که در ایران دانشجویان زیادی جذب ادامه ی تحصیل در گرجستان میشوند این است که برای تحصیل در گرجستان نیاز نیستکه مدرک تافل یا آیلتس ارائه دهید اما باید بتوانید با تسلط تقریبی خود به زبان انگلیسی به قول معروف گلیم خود را بتوانید که از آب دربیاورید . لازم به ذکر است که برای برخی از رشته ها برای دانشجویان مهاجر داشتن مدرک تافل یا اتیلتس ضروری است.

در این کشور اخذ پذیرش به سرعت اتفاق می افتد . هزینه های تحصیل بسیار مقرون به صرفه است و دانشجو علاوه بر یک زندگی دانشجویی می تواند از تفریحات و امکانات توریستی گرجستان برای اوقات فراغتش استفاده کند . اعتبار تحصیل در این کشور به حدی است که فرد با ارائه ی پیشینه ی تحصیل خود در این کشور میتواند برای اقامت در کشورهای اروپایی اقدام کند.

در برخی از دانشگاه های گرجستان برای پذیرش دانشجو آزمون ورودی گرفته میشود . در این آزمون ها سطح هوش و اطلاعات مورد نیاز برای رشته ی درخواست شه سنجش میشود . بسیاری از  دانشگاه ها هم نیاز به پاس کردن آزمون ورودی ندارند و با اقدامات  اقامتی و بورسیه ای می توانند دانشجو بپذیرند.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند گرجستان را کشوری محبوب برای ادامه ی تحصیل و کسب علم نمیاد این است که این کشور بسیار عمل محوراست . یعنی اگرقصد چاپ مقاله ای در این کشور دارید که مطابق با استانداردهای مقالات isi باشد ، گزینه ی خوبی را انتخاب کرده اید زیرا این کشور حمایت های بسیاری را از پژوهش ها و محققین ارائه می دهد.

در گرجستان نظام آموزشی نظامی کارآفرین محور است . رشته هایی دراین کشور معرفی و آموزش داده می شوند که ابتدا درخود این کشور و بعد در سایر نقاط جهان فرد بتواند با مدرکی که اخذ کرده است و توانایی هایی که به دست اورده است برای خودش کاری پیدا کند .

هرچند کشور گرجستان به تازگی سیستم خود را اروپایی محور کرده است و شاید اخذ مدرک از این دانشگاه ها نتواند اعتبار چندانی داشته باشد اما آن چه بسیار مهم است این است که این کشور به شدت رو به پیشرفت بوده و هر روزه با جذب تورست های گوناگونی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند مواجه میشوند و از آن مهم تراین کشور اتباطهای بسیار قوی و محکمی با اتحادیه ی اروپا و کشورهای اروپایی دارد . ازاین موضوع می توان نتیجه گرفت که یک کشور باز و روبه پیشرفت است و تحصیلات و زندگی در این کشور آینده درخشانی را با خودش همراه میاورد .

نظام آموزشی این کشور معتقد است که نوع تحصیلات مهم است اما آنچه در پس مدرک و تحصیلات قرار گرفته است بازار کاراست و تمام محوریت آموزشش را استوار بر بازار کار قرار داده است .

چه مدارکی برای اخذ پذیرش در گرجستان به عنوان دانشجو نیاز دارید ؟

اگر گرجستان را به عنوان کشوری که می خواهید در آن ادامه تحصیل بدهید انتخاب کرده اید باید مدارک زیر را داشته باشید:

  • ارائه ی پاسپورت معتبر
  • مدرک رسمی ترجمه شده ی دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه رز نمرات
  • سایر مدارک مرتبط با مقاطعی که تحصیل کرده اید به شکل ترجمه شده به همراه ریز نمرات

خبر خوش این است که دولت بیست دانشگاه و سازمان های خصوصی سی داشنگاه را فراهم کرده اند تا مهاجران از کشورهای مختلف در رشته های مختلف بتوانند به ادامه ی تحصیل در این کشور بپردازند.

تحصیلات ابتدایی برای فرزندانتان در گرجستان

در کشور گرجستان مهاجران ایرانی زیادی دیده نمیشوند بدین ترتریب نباید توقع دیدن مدرسه یا دانشگاهی داشته باشید که بتواند زبان فارسی را ساپورت کند . تنها یک مدرسه با نام مدرسه ی فردوسی در این کشور ساخته شده است که توسط سفارت ایران و برای فرزندان سفیرهای ایرانی تعبیه گشته است . این مدرسه از مقطع یکم تا دوازدهم را پوشش می دهد و مهاجران ایرانی نیز می توانند از این مدرسه برای تحصیل فرزاندانشان طبق استانداردهای آموزشی نظام گرجستان استفاده کنند.

تحصیلات در مقطع کارشناسی

برای ادامه ی تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی و اخذ لیسانس باید مدرک پیش دانشگاهی و تحصیلات دوازده ساله ی خود را ارائه دهید . البته افرادی که قصد کسب تحصیلات فنی در این کشور را دارند در ایران یازده سال تحصیل می کنند و لازم است که ابتدا تحصیلات خود در مقطع کاردانی را در ایران به اتمام برسانند و سپس اقدام به انجام پروسه های تحصیل در گرجستان شوند . در گرجستان این دوره به شکل تمام و حضوری برگزار شده  و به مدت چهار یا سه سال به طول می انجامد  .

رشته های موجود در دانشگاه های گرجستان تنوع بسیار بالایی دارند و بسته به علاقه ی خود می توانید با توجه به استعدادتان بهترین گزینه را انتخاب کنید . لازم به ذکر است که در هنگام انتخاب رشته باید حواستان باشد که بدانید که آیا قصد برگشتن به ایران را دارید یا خیر . چرا که اگر میخواهید به ایران برگردید باید رشته ای را برای تصیل انتخاب کنید که وزرات علوم آن را تایید کرده باشد در غیر این صورت ناچار هستید که با دوندگی های زیاد معادل سازی را برای درس هایی که پاس کرده اید انجام دهید تا مدرکتان مورد تایید و کاربرد قرار بگیرد .

در مورد زبان تحصیل در کشور گرجستان می توانگفت که اگر قصد اخذ اقامت و ماندگاری در گرجستان را دارید بهتر است به زبان گرجی مسلط باشید تا بتوانید پس از اتمام دوره ی تحصیل خود کار پیدا کنید و اخذ اقامت برایتان آسان تر باشد و در غیر این صورت در دانشگاه های انگلیسی زبان موجود دراین کشور هم می توانید ثبت نام کنید و ادامه ی تحصیل بدهید.

تحصیلات در مقطع فوق لیسانس در گرجستان

پس از دوره ی لیسانس اگر قصد ماندن درکشور گرستان تحت عنوان دانشجو را دارید می توانید وارد دوره ی فوق لیسانس شوید. در دانشگاه های این کشور  به دو زبان انگلیسی و گرجی و بعضا روسی می توانید مدک فوق لیسانس خود را بگیرید که این پروسه بین دو الی 3 سال طول می کشد.

گرفتن مدرک فوق در گرجستان چندان ساده نیست . برای ورود به این مقطع باید نمرات بسیار بالایی در مقطع لیسانس گرفته باشید . شما باید بتوانید که یک رزومه ی نمره ای عالی و سابقه ی تحصیلی بسیار منحصر به فردی را از خودتان ارائه دهید.

تحصیلات در مقطع دکتری در گرجستان

تحصیل در مقطع دکتری  برای دانشجویان ایرانی کمی دردسر دارد . در دانشگاه های خارجی تاید شده توسط وزارت علوم ایران، در مقطع دکتری ، دانشگاه های گرجستان تاییدیه ی قوی ای ندارند و اگر از دسته دانشجویانی هستید که تمایل دارید بعد از اخذ دکتری دوباره به کشور بازگردید مدرک تحصیلیتان ارزش چندانی از نظر وزارت علوم نخواهد داشت و معادل سازی برایتان به سختی انجام می شود.

اما خبر خوب برای آن دسته از افرادی که فکر بازگشت به ایران را ندارند این است که بسیاری از پژوهشکده های اروپایی در سراسر جهان دانشگاه های گرجستان را تاید کرده اند و این به این معنی است که هنگام تحصیل در مقطع دکتری در گرجستان طرح پژوهشی خیلی زایدی به شما داده میشود که موقعیت کاری و تجربه ی علمی و عملی شما را افزایش می دهد و فرصت های شغلی مختلفی را پیش روی شما قرار می دهد.

تا به این قسمت مطلب شاید تصمیم هایی که برای ادامه ی تحصیل در گرسجتان گرفته اید شما را به شک انداخته باشد اما باز هم خبر خوبی داریم و آن هم این است که قرار نیست فقط در رشته های پزشکی و دندان پزشکی دانشجوی این کشور باشید.

رشته های محبوب بسیاری وجود دارند که میتوانید با انتخاب آن ها ادامه تحصیل بدهید و تصمیمتان برای بازگشت به ایران را تغییر دهید چرا که به بازرکارهای بین المللی زیادی معرفی میشوید که ممکن است درایران هرگز  جای پیشرفتی نداشته باشند.

دانشگاه صنعتی گرجستان بهترین گزینه برای آن دسته از افراد پویایی است که علاقه دارند در هنگام تحصیلات تئوریک ، تحصیلات عملی و تجربی را نیز کسب کنند.

خبر خوب برای علاقه مند به رشته های کامپیوتر ، آی تی ، رشته های مهندسی ، هوانوردی ، رشته های هنری و موسیقیایی و هنرهای سینمیای و مد و زیورآلات و دکوراسیون  و شاخه های زبان و ادبیات انگلیسی و روسی این است که اگر فکر میکنید با تحصیل در این رشته ها در ایران شغل مناسبی پیدا نمیکنید، می توانید گرجستان را انتخاب کنید و با تحصیل در این کشور از بازار کاری خود مطمئن باشید.

در انتهای مطلب می توانیم تضمین کنیم که  کسب تحصیلات در کشورهای خارجی در ایران یک امتیاز محصوب میشود و شاید دانشگاه های گرجستان در ایران اعتبار کافی را دروزارت علوم پیدا نکرده اند اما با توجه به ارتباطات و اتصالات این کشور با کشورهای اروپایی و نزدیک کردن سیستم آموزشی اش به نظام آموزش اروپایی ، می توان امید به پیشرفت تحصیلات دراین کشور بست و این کشور را به عنوان یکی از گزینه های اکازیون برای ادامه ی تحصیلات و در ادامه یافتن بازار کاری مرتبط با رشته های متنوعی که شاید در دانشگاه ایران موجود نباشد دانست.