کارهای جالبی که باید در تفلیس انجام دهید

اما قبل از صحبت در مورد جاذبه های تفلیس بگذارید به شما بگویم که در وهله اول چرا باید از تفلیس دیدن کنید.

بیشتر گردشگران فقط به قسمت قدیمی شهر و مکانهای برجسته تفلیس توجه دارند اما در آنجا چیزهای بیشتری برای دیدن و انجام وجود دارد.

نه تنها کلیساهای چند صد ساله ، قلعه یا گوشه های جذاب شهر قدیم را پیدا خواهید کرد ، بلکه تفلیس دارای برخی از ساختمانهای هنری نوین یا وحشیانه ، غذاهای عالی و کافه و برخی از مکانهای جالب و جالب است. به طور قطع در تفلیس بیش از آنچه که در ابتدا به نظر می رسد وجود دارد!

از کلیساهای قدیمی دیدن کنید

آیا می دانید گرجستان یکی از اولین کشورهایی است که در قرن چهارم مسیحیت را به عنوان دین رسمی معرفی کرد (فقط ارمنستان و اتیوپی قبلا آن را اعلام کرده بودند)؟ به همین دلیل کلیساهای شگفت انگیز قدیمی را در تفلیس ، به ویژه در قسمت قدیمی شهر پیدا خواهید کرد.

کلیساهای گرجستان با آنچه شما به آن عادت کرده اید متفاوت هستند – شکل متمایزی دارند و در داخل آنها معمولاً کمی تاریک و دارای برخی تزئینات شگفت انگیز ، به ویژه نقاشی است. یک کد لباس کاملاً محکم وجود دارد که باید قبل از ورود به کلیسا از آن پیروی کنید (که بیشتر در مورد خانم ها اعمال می شود اما نگران نباشید ، همیشه روسری و دامن برای پوشیدن وجود دارد)

چشمگیرترین کلیسایی که می توانید از آن دیدن کنید کلیسای جامع تفلیس سیونی از قرن ششم است (تا سال 2004 مقر اصلی کلیسای کاتولیک-کلیسای گرجستان بود) اما کلیساهای دیگری که ارزش دیدن در شهر قدیمی را دارند کلیسای Jvaris Mama ، کلیسای Lower Betlemi و Saint هستند. کلیسای جامع ارمنی جورج. حتی فراتر از تفلیس قدیم کلیساهای جالب و زیبا تری هم وجود دارد!

با تله کابین به ملاقات مادر جورجیا بروید و منظره شگفت انگیز تفلیس را ببینید

تفلیس دارای نقاط عکاسی عالی است اما بهترین مکان مربوط به ایستگاه فوقانی تله کابین است. این سفر وقتی از بالای پشت بام تفلیس قدیم می روید (خود می توانید از کارت حمل و نقل عمومی خود برای رفتن به اتومبیل تله کابین استفاده کنید) یک تجربه هیجان انگیز است. با بالا آمدن ، می توانید چشم انداز زیبایی از شهر را تحسین کنید که اکثر موارد برجسته تفلیس را در مقابل خود دارید.

چند قدم دورتر از ایستگاه تله کابین می توانید مجسمه Kartlis Deda – Mother Georgia را پیدا کنید. در زمان اتحاد جماهیر شوروی ، مجسمه های مادر علاوه بر محبوبیت در خط افق شهر بود.

این بنا در سال 1958 به مناسبت 1500 سالگی این شهر برپا شده است. این بنای تاریخی نماد شخصیت گرجی است – این مجسمه یک کاسه شراب را در یک دست (برای دوستان) و یک شمشیر در دست دیگر (برای جنگ با دشمنان) نگه می دارد. شما می توانید مادر جورجیا را از بسیاری از نقاط شهر مشاهده کنید اما فقط از نزدیک او واقعاً چشمگیر به نظر می رسد.

از قلعه ناریکالا دیدن کنید

هنگامی که در ایستگاه تله کابین بالایی قرار گرفتید در جهت مخالف مادر جورجیا قدم بزنید تا به قلعه Narikala برسید. اولین قلعه در قرن چهارم با گسترش بیشتر در این مکان ساخته شده است – آنچه اکنون می بینید بیشتر مربوط به قرن شانزدهم تا هفدهم است.

در این قلعه ، می توانید از کلیسای سنت نیکلاس بازدید کنید که در اصل مربوط به قرن سیزدهم است اما اخیراً بازسازی شده است. نماهایی که می توانید از اینجا تحسین کنید بسیار شگفت انگیز است ، شما نمی خواهید آنها را از دست بدهید!

از حمامها دیدن کنید

تفلیس سنت دیرینه ای در حمام کردن دارد ، حتی نام شهر به معنی “مکان گرم” است. مکان شهر به طور خاص برای استفاده از چشمه های آب گرم طبیعی که در منطقه یافت می شد ، انتخاب شد.

امروز می توانید از حمام های سنتی دیدن کنید ، تعداد کمی از آنها در شهر وجود دارد ، بیشتر آنها در منطقه آبانوتوبانی نزدیک قلعه ناریکالا و شهر قدیمی واقع شده اند.

بازدید از حمام سنتی برای همه مناسب نیست (صادقانه می گویم من طرفدار نیستم) اما اگر تصمیم به رفتن دارید می توانید انتظار یک درمان کامل را داشته باشید ، اگرچه در بعضی از حمام ها کمی قدیمی است.اما حتی اگر قصد رفتن به غسالخانه را ندارید ، باز هم باید از این منطقه دیدن کنید – این یکی از دیدنی ترین مکانهای تفلیس است! همچنین می توانید در بالای حمام ها با گنبدهای عجیب و غریب اطراف خود قدم بزنید.

از باغ گیاه شناسی لذت ببرید

درست در مرکز شهر ، درست پشت قلعه ناریکالا ، می توانید باغ گیاه شناسی ملی جورجیا را پیدا کنید – یک واحه سبز واقعی در وسط شهر شلوغ. اینجا مکانی بسیار آرام برای بازدید است!

اولین باغ های سلطنتی در قرن هفدهم در اینجا تاسیس شدند و باغ گیاه شناسی به طور رسمی در سال 1845 در اینجا تأسیس شد. شما می توانید در اطراف خود گشت بزنید و گونه های بی شماری از سراسر جهان را تحسین کنید و همچنین از آبشار زیبا لذت ببرید.

باغ گیاه شناسی می تواند یک گسست کامل از گشت و گذار در تفلیس باشد ، شما می توانید در اینجا استراحت کنید و از کاوش های بیشتر شهر انرژی کسب کنید.

از پارک ریک دیدن کنید

ریک پارک که در آن سوی رودخانه کورا از تفلیس قدیمی واقع شده و با پل بد بو و صلح با آن قسمت از شهر ارتباط دارد ، جوانترین منطقه تفریحی شهر است. این مکان با آبنمای آوازخوان ، شطرنج بزرگ و تعداد زیادی مجسمه و نیمکت تصادفی که می توانید در آن بنشینید و استراحت کنید ، یکی از مناطق مورد علاقه مردم محلی و گردشگران است. آنجا نیز می توانید ایستگاه پایینی تله کابین را پیدا کنید.

از پارک و به ویژه قسمت های بالایی آن می توانید از منظره ای دیدنی از تفلیس قدیمی ، قلعه ناریکالا و خود پارک ریک لذت ببرید.

برج کج تفلیس را پیدا کنید

هنگام گشت و گذار در تفلیس قدیمی ممکن است با تئاتر ماریوت Rezo Gabriadze روبرو شوید. این موسسه در سال 1981 تأسیس شده است و حتی اگر تئاتر کوچک باشد و فقط 80 صندلی داشته باشد ، این یک نکته مهم در صحنه فرهنگی شهر است. بعضی اوقات تهیه بلیط نمایش دشوار است اما اگر دوست دارید عروسک بازی کنید ارزش آن را دارد.

برج عجیب و غریب متمایل به تئاتر که در سال 2011 ایجاد شده است. این ساختار عجیب و غریب است ، به نظر می رسد هر لحظه ممکن است سقوط کند ، و هر یک از عناصر واقعاً در کنار هم نباشد.

سعی کنید ساعت کامل اینجا باشید و یک نمایش کوچک را که در برج بازی می شود تماشا کنید. این یکی از جالبترین نقاطی است که می توانید در تفلیس پیدا کنید!

در خیابان روستاولی قدم بزنید

خیابان روستاول خیابان اصلی تفلیس و ویترین شهر است. برخی از مهمترین و چشمگیرترین ساختمانهای واقع در روستاولی را مشاهده خواهید کرد: پارلمان جورجیا ، تئاتر ملی اپرای گرجستان ، تئاتر آکادمی دولتی روستاولی یا موزه هنرهای زیبا گرجستان فقط به نام چند مورد از آنها.

این خیابان 1.5 کیلومتر طول دارد و شما باید حداقل یک بار در طول اقامت خود در تفلیس پیاده روی کنید تا کاملاً از آن قدردانی کنید. روستاولی همیشه شلوغ است بنابراین برای عبور از خیابان باید از معابر زیرزمینی که اغلب آزار دهنده هستند استفاده کنید اما حداقل شما می توانید برخی از هنرهای خیابانی زیبا را در آنجا پیدا کنید.

از موزه ها دیدن کنید

تفلیس موزه های زیبایی دارد ، بنابراین اگر هنر را دوست دارید یا اگر هوا نامساعد باشد ، می تواند یک برنامه خوب برای سفر تفلیس شما باشد. برخی از موزه هایی که ارزش بازدید دارند موزه ملی گرجستان ، موزه هنر جورجیا یا موزه هنرهای زیبا گرجستان است.

با این حال موزه مورد علاقه من موزه هنر مدرن بود که توسط Zurab Tsereteli ایجاد شد – یک هنرمند محبوب گرجی که سالها رئیس آکادمی هنر روسیه است. شاید آثار او را در سراسر جهان دیده باشید – برخی از مکانهایی که وی در آنها ایجاد کرده است شامل مسکو یا سویل است. این موزه بیشتر به کارهای تسرتلی متمرکز شده است – در اینجا می توانید شاهد انتخاب بزرگی از هنر وی باشید که به سبک بنای یادبودی ساخته شده است.

در خشک پل خرید کنید

Dry Bridge محبوب ترین بازار کک تفلیس (یا حتی کل منطقه قفقاز) است. واقع در مرکز تفلیس ، در پل Saarbrucken ، این یک آسمان برای تمام طرفداران عتیقه جات و موارد تصادفی قدیمی است.

بازار کک فروشی در زمان اتحاد جماهیر شوروی محل محبوب مردم محلی بود. امروز همچنین می توانید افراد محلی را در اینجا خریداری کنید که چیزهایی خریداری می کنند اما بازار کک فروشی یکی از جاذبه های محبوب گردشگران است. روزانه باز است (اگر هوا اجازه می دهد) ، از 10 تا 17 – در آخر هفته می توانید فروشندگان بیشتری داشته باشید اما بازدید کنندگان بیشتری نیز داشته باشید.

در بازار کک ، شما می توانید انواع و اقسام چیزها را پیدا کنید – نقاشی ، عتیقه جات ، جواهرات ، وسایل نظامی ، سوغاتی و بسیاری از چیزهای عجیب و غریب تصادفی. قدمت برخی از آنها به دوران اتحاد جماهیر شوروی برمی گردد بنابراین اگر بقایای قدیمی را با لنین یا استالین مشاهده کردید تعجب نکنید.

اگر تصمیم به خرید چیزی دارید به یاد داشته باشید که کمی چانه بزنید زیرا ممکن است قیمت برای گردشگران کمی بالاتر باشد.

با تله کابین به پارک Mtatsminda بروید

کوه متاتسمیندا ، که در بالای تفلیس قرار دارد ، چشم اندازهای شگفت انگیزی از پایتخت را ارائه می دهد ، اما همچنین یک مکان سرگرم کننده برای بازدید از پارک تفریحی با جاذبه های متعدد مانند چرخ و فلک غول پیکر است.

رسیدن به پارک Mtatsminda بسیار آسان است ، فقط کافی است از میدان ویلنیوس قایق سواری را طی کنید و در عرض چند دقیقه از آن بالا بروید (بخاطر داشته باشید که برای استفاده در اینجا باید کارت جدیدی تهیه کنید ، یکی از وسایل حمل و نقل عمومی کار نمی کند ) تله کابین روزانه از ساعت 9 صبح تا نیمه شب فعالیت می کند بنابراین می توانید از مکان لذت ببرید اما در طول روز و عصر.

در بین راه ، ممکن است در پانتئون Mtatsminda متوقف شوید – نکروپولیسی که برخی از برجسته ترین گرجی ها در آن دفن شده اند.

ایستگاه تله کابین متروکه قدیمی را پیدا کنید

امروز می توانید با تله کابین به پارک Mtatsminda برسید اما در گذشته می توانستید از تله کابین استفاده کنید. پس از حادثه مهلک در سال 1990 ، آن بسته شد اما هنوز می توانید ایستگاه پایین متروکه را در مرکز شهر پیدا کنید.

هنگامی که در خیابان روستاولی هستید ، در نزدیکی ساختمان آکادمی ملی علوم گرجستان ، باید سوغات فروشان را رد کرده و به آن طرف ساختمان بروید – ایستگاه تله کابین درست در آنجاست. این ساختمان ، حتی اگر از آن غفلت شود ، واقعاً زیباست و اگر به اندازه کافی متناسب باشید (من نیستم) ، ممکن است سعی کنید از پنجره شکسته داخل آن را فشار دهید.

ظاهراً تله کابین پارک متاتسمیندا به زودی مرمت خواهد شد ، بنابراین امیدوارم این ساختمان زیبا نیز بازسازی شود.

در امتداد خیابان عابر پیاده David Aghmashenebeli قدم بزنید

خیابان دیوید آغماشنبلی میدان Saarbrücken را به خیابان جورجی تسابادزه متصل می کند و یکی از خیابان های اصلی در قسمت تاریخی تفلیس است. در حالی که کل خیابان جالب و پر از معماری زیبا است ، شما باید به ویژه روی بخشی که از میدان Saarbrücken شروع می شود تمرکز کنید. این هتل اخیراً بازسازی شده است ، کاملاً عابر پیاده است و می توانید در آن خانه های بسیار زیبا و همچنین تعداد زیادی رستوران و بار پیدا کنید.

این یکی از بهترین مکانهای تفلیس برای معاشرت است و مطمئناً می توانید مکان مناسبی برای خنک شدن در آنجا پیدا کنید.

در بازار دزرتر خرید کنید

بازارهای کشاورزان در اتحاد جماهیر شوروی سابق یک نوع تجربه است و بازارهای تفلیس تفاوتی ندارند. بزرگترین ، قدیمی ترین و محبوب ترین بازار دزرتر است که در نزدیکی ایستگاه قطار واقع شده است.

بزرگ ، شلوغ ، پر سر و صدا است و انواع مختلفی از آن را می توانید در آنجا تهیه کنید: میوه ها و سبزیجات تازه ، پنیر خانگی ، ادویه ها و موارد دیگر. حتی برخی از موضوعات محلی که در پشت پرده فروخته می شوند (درخواست چاچا – ودکا خانگی قوی) همیشه مرا به موقعیت های عجیب و غریب سوق داده اما همیشه موفق به خرید چیزهای با کیفیت عالی شده ام.

اگر چند واژه به زبان گرجی روسی (حتی مقدماتی) یا حتی بهتر از آن بلد باشید به شما کمک می کند. این امر به شما در خرید بسیار کمک می کند – می توانید قیمت بخواهید ، دقیقاً آنچه را که نیاز دارید بگویید ، کمی چانه بزنید و مواردی را که نمی توانید در نمایش ببینید می خواهید. اما مهم نیست که چقدر قاطع باشید ، با این وجود در نهایت خرید خیلی بیشتر از آنچه برنامه ریزی کرده اید خواهید بود.

عاشق معماری شوروی شوید

تفلیس یکی از بهترین مکان ها برای طرفداران معماری شوروی است. بسیاری از آثار برجای مانده از آن دوران وجود دارد – ساختمانهای متعدد برای استفاده عمومی و بلوک های آپارتمان ، موزاییک ، بناهای تاریخی و غیره بسیاری از آنها کمی دورتر از مرکز قرار دارند بنابراین برای رسیدن به آنها نیاز به استفاده از وسایل نقلیه عمومی دارید اما اغلب ارزش آن را دارد.

مشهورترین ساختمان بیرحمانه در تفلیس ، وزارت اسبق جاده های اتومبیل است – نمونه واقعی تتریس ، پل آسمانی بین بلوک های Nutsubidze Plato یا موزه باستان شناسی اما مکان های بیشتری برای دیدن وجود دارد.

عاشق غذاهای گرجی شوید

غذای گرجی یکی از بهترین غذاهایی است که تاکنون امتحان کرده ام (این سه غذای برتر شخصی من است ، همراه با ایتالیایی و خاورمیانه) – کمی سنگین است اما بسیار خوشمزه است. گرچه گزینه های زیادی برای گوشت وجود دارد ، گیاهخواران (مثل خودم) نیز ناامید نخواهند شد – انتخاب غذاهای گیاهی چشمگیر است!

می توانید اینجا bardżani ، khinkali ، khachapuri ، lobio ، ajapsandali ، پنیر sulguni و … را امتحان کنید! اما مورد علاقه شخصی من (علاوه بر badrijani که من یاد گرفتم در خانه درست کنم) فقط یک سالاد ساده از گوجه فرنگی و خیار است – حتی اگر با خمیر گردو مخلوط شود بهتر است!

صحنه غذا در تفلیس واقعاً خوب است و رستوران های بسیار خوبی را خواهید یافت که غذاهای محلی سرو می کنند. من مطمئن هستم که هر کجا که بروید راضی خواهید شد (لازم نیست Racha در بالا ذکر شود ، اگرچه ارزش تجربه را دارد). و من مطمئن هستم که شما به اندازه من از غذاهای گرجی لذت خواهید برد!

معماری مدرن را در تفلیس کشف کنید

هنگامی که میخائیل ساکاشویلی ، رئیس جمهور سابق گرجستان در سال 2004 به قدرت رسید ، می خواست گرجستان را به یک کشور مدرن تبدیل کند و بخشی از این روند در معماری بود. ساختمانهای مدرن و جذاب متعددی برای استفاده عمومی در سراسر کشور ظاهر شده است ، بسیاری از آنها در تفلیس هستند.

معروف ترین سازه از آن زمان پل صلح عابر پیاده است که تفلیس قدیم را با پارک ریک متصل می کند اما ساختمان های دیگری نیز وجود دارد که ارزش بررسی آنها برای طراحی جالب را دارد – کاخ دادگستری ، تالار موسیقی یا وزارت امور داخلی فقط برای ذکر چند مورد.

هنوز هم امروزه تعداد بیشتری از ساختمان های مدرن جدید به چشم انداز شهر تفلیس افزوده می شوند – هر بار که از شهر بازدید می کنم ساختمان های جدیدی پیدا می کنم و آنها همیشه یک جاذبه خوب به مناظر شهر هستند.

از کلیسای جامع مقدس ترینیتی دیدن کنید

کلیسای جامع مقدس ترینیتی یکی از برجسته ترین بناهای تفلیس است که در بالای شهر برج دارد و می توانید کم و بیش آن را از همه جا مشاهده کنید (بعد از همه این یکی از بزرگترین بناهای مذهبی در جهان است). این افزودنی نسبتاً جدید به مناظر شهر است ، ساخت و ساز آن در سال 2004 به پایان رسید و از آن زمان کلیسای جامع اصلی کلیسای ارتدکس گرجستان است.

سبک کلیسای جامع متفاوت از کلیساهای قدیمی است که می توانید در تفلیس قدیمی ببینید. این یکی واقعاً بزرگ و درخشان است و دکوراسیون آنچنانی ندارد اما یکی از مکانهایی است که نمی توانید در تفلیس از آن غافل شوید. از میدان مقابل کلیسای جامع می توانید چشم انداز زیبای شهر را تحسین کنید.

دو کنیسه پیدا کنید

در خیابان اصلی تفلیس قدیمی ، کوته افخازی ، کمی پنهان از منظره ، می توانید کنیسه بزرگ را پیدا کنید. این بنا در ابتدای قرن بیستم به سبک موریتی – التقاطی برای قوم یهودی که از شهر آخالتسیخه در جنوب جورجیا می آیند ساخته شده است. امروز این کنیسه اصلی در تفلیس و مرکز فرهنگ یهودیان در جورجیا است. اگر فرصتی دارید که به کنیسه داخل آن نیز بروید تا فضای داخلی زیبای آن را تحسین کنید.

اما کنیسه بزرگ تنها کسی نیست که می توانید در تفلیس قدیم پیدا کنید. کنیسه کوچک نیز وجود دارد که در حیاط بین خیابان کوته افخازی و Tkavi I ، در کنار بار محبوب Moulin Electrique واقع شده است.

برج زنگوله ارمنی را پیدا کنید

این جاذبه های تفلیس به نوعی فراموش شده و پنهان است که تاریخچه زیادی دارد. در پشت دروازه چشمگیر یک برج ناقوس قدیمی وجود دارد که تنها بقایای کلیسای جامع ارمنی قرن 14 است که قبلاً در آن مکان می ایستاده است. این مکان مقر اسقف اعظم ارمنستان و بزرگترین کلیسای تفلیس بود اما پس از دستور رهبر بدنام شوروی بریا ، کلیسای جامع ، همراه با بسیاری از کلیساهای دیگر در تفلیس ، در سال 1930 تخریب شد.

هنوز چند کلیسای ارامنه دیگر در تفلیس مانند کلیسای کنار ایستگاه مترو در آولاباری وجود دارد ، اما برج ناقوس وانک احتمالاً مهمترین اثر میراث ارمنی در تفلیس است.

موزاییک ها و نقش برجسته های زیبای شوروی را تحسین کنید

در زمان اتحاد جماهیر شوروی ، جزئیات اضافی به مناظر شهر ، مانند موزاییک و نقش برجسته های برجسته ، ارائه می شد. هنوز هم امروزه می توانید بسیاری از افراد در اطراف تفلیس را پیدا کنید و درست مثل معماری بی رحمانه به جرات می توانم بگویم تفلیس دارای بهترین آثار هنری عمومی شوروی است که می بینید. خوشبختانه بسیاری از موزاییک ها و نقش برجسته ها هنوز در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارند و شما می توانید زیبایی آنها را تحسین کنید.

شما می توانید چشمگیرترین موزاییک ها را در نمایشگاه جورجیا یا نزدیک ایستگاه اتوبوس اورتاچالا پیدا کنید و بهترین نقش برجسته ها در نزدیکی ایستگاه مترو مرجانیشویلی (خانه سابق آموزش سیاسی و خوابگاه فابریکا) است. اما موارد بسیار بیشتری برای یافتن وجود دارد!

از کلیسای متخی دیدن کنید

کلیسای Metekhi واقع در صخره آن سوی رودخانه کورا از تفلیس قدیم یکی از قدیمی ترین و مشهورترین کلیساهای تفلیس است که در قرن سیزدهم در نزدیکی کاخ سلطنتی سابق ساخته شده است.

گرچه خود کلیسا جالب است ، دلیل اصلی بازدید از این مکان منظره زیبا به تفلیس قدیمی ، قلعه ناریکالا و فراتر از آن است – یکی از بهترین چشم اندازهایی که می توانید در تفلیس پیدا کنید. در جلوی این کلیسا ، مجسمه شاه Vakhtang Gorgasali وجود دارد که به عنوان بنیانگذار تفلیس شناخته می شود.

مسجد زیبا جمعه را ببینید

با قرارگیری در اطراف برخی از ساختمانهای زیبا در تفلیس (حمام ، خانه های رنگارنگ بازسازی شده و قلعه ناریکالا) به راحتی می توانید از مناره مسجد جمعه که کاملاً در این منطقه قرار دارد غافل شوید. این مکان واقعاً در نزدیکی کنیسه و کلیسا بسیار خاص است و ثابت می کند که تفلیس مانند اورشلیم یا سارایوو یک مکان چند فرهنگی است.

این مسجد اولین بار در قرن هجدهم توسط امپراتوری عثمانی ساخته شد اما با گذشت سالها چندین بار تخریب و بازسازی شد. تا سال 1951 مسجد جمعه به مسلمانان اهل سنت اختصاص داشت اما پس از تخریب مسجد آبی (که قبلاً متعلق به مسلمانان شیعه بود) ، این دو گروه در کنار هم نماز می خوانند.

در میدان آزادی توقف کنید

بیشتر بازدید کنندگان معمولاً از طریق میدان آزادی ، میدان اصلی تفلیس بین شهر قدیمی و خیابان روستاولی می شتابند ، اما ارزش آن را دارد که برای یک ثانیه در اینجا متوقف شوید تا زیبایی آن را تحسین کنید.

هنگامی که جورجیا بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود این میدان لنین نامیده می شد (بدیهی است) و درست در وسط آن می توانستید مجسمه غول پیکر لنین را پیدا کنید (بدیهی است). از سال 2006 مجسمه طلایی سنت جورج ، حامی گرجستان وجود دارد – هدیه ای از هنرمند Zurab Tsereteli که این مجسمه را ساخته است.

چندین ساختمان زیبا در اطراف میدان آزادی وجود دارد ، از جمله تالار تاون تفلیس ، اما ساختمان مورد توجه شما شعبه بانک جورجیا در میدان آزادی 5-7 است. از بیرون بسیار زیبا به نظر می رسد اما فضای داخلی و هنری نوین یک شاهکار واقعی است.

از چاپخانه استالین دیدن کنید

شاید قبلاً بدانید که جوزف استالین گرجی بود ، حدود یک ساعت دور از تفلیس در گوری متولد شد. در سال 1904 ، در سالهای اولیه فعالیت سیاسی خود ، او یک بلشویک فعال بود و خواستار برکناری تزار بود. وی در چاپخانه زیرزمینی در یکی از خانه های تفلیس ، مجلات ، جزوه ها و روزنامه ها را چاپ کرد تا از این ایده حمایت کند.

امروز می توانید از مکان مخفی دیدن کنید و ببینید که آثار در گذشته به چه صورت وجود داشته است. کمی از مرکز فاصله دارد اما با حمل و نقل عمومی به راحتی قابل دسترسی است.

از کتابخانه ملی جورجیا دیدن کنید

کتابخانه ملی جورجیا یکی از بهترین گوهرهای پنهان تفلیس است ، اگرچه درست در مرکز نزدیک میدان آزادی واقع شده است. در واقع دو ساختمان وجود دارد که در آن طرف خیابان واقع شده اند و هر دو ارزش دیدن دارند هم از بیرون و هم از داخل.

در یکی از ساختمان ها می توانید از موزه کتاب ، با مجموعه کتاب های کمیاب ، قدیمی ترین چاپ گرجی و موارد دیگر دیدن کنید. متأسفانه ، هنگام بازدید از ساختمان ، این یک جشن ملی بود ، بنابراین من نمی توانستم موزه را ببینم ، اما حداقل می توانم به داخل ساختمان نگاه کنم و واقعاً خیره کننده بود!

مجسمه لخ کاچینسکی را پیدا کنید

در سال 2008 ، در جریان جنگ 5 روزه بین گرجستان و روسیه ، رئیس جمهور لهستان در آن زمان ، لخ كاچینسكی ، برای نشان دادن حمایت لهستان از گرجستان ، وارد تفلیس شد. این حرکت کوچک برای مردم گرجستان معنای زیادی داشت و من نمی توانم حساب کنم که چند بار پس از آن گرجی ها از من تشکر کردند که لهستان در آن دوران وحشتناک برای آنها ایستاد ، شنیدم.

به همین دلیل است که وقتی لخ کاچینسکی به همراه 95 لهستانی برجسته در سال 2010 در سانحه هوایی جان خود را از دست دادند ، گرجی گرامی داشت وی را با نامگذاری یکی از خیابانها به نام وی و همچنین قرار دادن یک مجسمه کوچک در آنجا بزرگداشت. شاید برای خیلی ها جالب نباشد اما ممکن است گردشگران لهستانی در تفلیس بخواهند از این مکان دیدن کنند.

مهم نیست که ما درباره لخ کاچینسکی و ریاست جمهوری وی چه تصوری داریم ، حمایت از گرجستان در آن دوران سخت یکی از بهترین کارهایی بود که وی انجام داده است.

در کنار تمامی این زیبایی ها نباید از دانشگاه تفلیس غاف شویم که یکی از برتین دانشگاه های کشور اروپا محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در گرجستان با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.