آیا رتبه بندی دانشگاه ها از دانشجویان برای انتخاب خوب حمایت می کند؟

دانشگاه های دولتی گرجستان دانشگاه های خصوصی گرجستان
Akaki Tsereteli State University BAU International University
Batumi Art Teaching University Agricultural University of Georgia
Batumi Shota Rustaveli State University Business and Technology University
دانشگاه باتومی East European University
دانشگاه ایلیا گرجستان Georgian Institute of Public Affairs
Sokhumi State University دانشگاه تفلیس
Tbilisi Vano Sarajishvili State Conservatory Teaching University of International Relations of Georgia
Shota Rustaveli University of Theater and Cinema University Sakartvelo

با تخمین 41 دانشگاه و کالج در کشور گرجستان و تعداد بیشماری از متغیرهایی که دانشجویان می توانند در مورد هر یک از آنها در نظر بگیرند ، فکر وسوسه انگیزی است که هر چیزی که انتخاب را ساده کند باید . مفید باشد. اما چه چیزی در این روند از دست می رود؟

با اجازه دادن به کامپایلرهای یک رتبه بندی درمورد شما مهم و مهم نبودن ، نه تنها اولویت هایی را اتخاذ می کنید که ممکن است متعلق به خودتان نباشد بلکه آنچه واقعاً برای شما مهم است را نادیده می گیرید.

اگرچه می توان ادعا کرد که کامپایلرهای رتبه بندی متخصصانی هستند که شاخص های واقعی هر دانشگاه را به عنوان بهترین نشان می دهند. دو مفهوم آشکار با این مفهوم وجود دارد.

اول ، چیزی به عنوان “بهترین” دانشگاه وجود ندارد . همانطور که بهترین وعده غذایی ، بهترین لباس و بهترین خانه وجود ندارد ، به آنچه دوست دارید و آنچه می خواهید بستگی دارد. چه دوره ای؟ چه تجربه دانشجویی؟ چه نتایجی

دوم ، حتی اگر این امکان وجود داشته باشد که این “خبرگان” خود انتصاب به ایده دانشگاهی برسند که برای همه بهتر باشد ، در بیشتر رتبه بندی دانشگاه ها از معیارهایی استفاده می شود که میزان قابل اندازه گیری را ارزیابی می کند ، نه آنچه را که مربوط است. این اهمیت فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه ها ، به ویژه تحقیقات بسیار پر استناد آنها (که به معنای تحقیقات علمی منتشر شده به زبان انگلیسی است) ، اغراق آمیز است. تحقیق در مورد موضوعاتی که دانشجو نمی خواند ، برای زندگی روزمره اکثر دانشجویان نسبت به تدریس هایی که می گیرند (که ذاتاً اندازه گیری آنها دشوارتر است) ، هزینه هایی که متحمل می شوند (که در رتبه بندی دانشگاه ها رقم ندارد) اهمیت کمتری دارد. ) و یا زندگی آنها زندگی می کنند.

اما مطمئناً ، دانشجویان رتبه های دانشگاه گرجستان را آنقدر جدی نمی گیرند؟ آنها فقط راهنمایی برای جستجوی عمیق تر و منطقی تر هستند. اثبات اینکه آیا چنین است دشوار است و حتی اگر آن را با ایمان بپذیرید ، اما باز هم باید با آسیب هایی که رتبه بندی در هدایت دانشجویان ایجاد می کند با ارتقا دانشگاه های گرجستان که دارای عملکرد بالا و بی ارزش و مناسب برای نیازهای شخصی آنها ، تعادل را حفظ می کنند ( مهم نیست زیرا رتبه بندی به ندرت بیش از یک بخش کوچک از همه دانشگاه ها را پوشش می دهد)

اینها گزینه هایی است که زندگی را تغییر می دهد و ده ها هزار دلار هزینه دارد. اشتباه گرفتن آنها می تواند چشم اندازها ، امور مالی و امیدها را خراب کند. بنابراین چگونه رتبه بندی با ارائه مشاوره ای که اگر در مورد سلامت مردم باشد ، در اکثر کشورها ممنوع است ، از بین می رود؟ همه ما ناخودآگاه تعصب داریم و نمی دانیم که ممکن است انتخاب بهتری داشته باشیم و بدون مقایسه اینکه زندگی ما چگونه پیش رفته است ، اثبات خلاف آن سخت است. به خصوص دشوار است مقصر دانستن تأثیر رتبه بندی ، اما اگر آنها تأثیرگذار نیستند ، چرا اینقدر محبوب هستند؟

برای همه اینها یک راه حل وجود دارد. در یک جهان آزاد ، رتبه بندی نمی تواند ممنوع باشد ، بنابراین در عوض باید بهتر شوند: در مورد آنچه می توانند و نمی توانند انجام دهند صادقانه ترند. شفاف تر در مورد چگونگی انجام کاری که انجام می دهند و – مهمتر از همه – آنها باید قدرت رتبه بندی را به دانشجویان تحویل دهند. آنها باید ابزار مقایسه باشند ، نه نمودار پاپ.

دانشگاه های گرجستان همه دانشگاه های جهان را پوشش نمی دهد ، اما بیش از اکثر سیستم های رتبه بندی را پوشش می دهد. این ویژگی از هر متغیری برخوردار نیست ، اما دارای بیشتر متغیر ها در ز تبه بندی برتر است و در مورد پروکسی هایی که استفاده می کند ، نحوه جمع آوری داده ها و روش آن برای نمایش آن شفاف است. از همه مهمتر ، دانشگاه های گرجستان, قدرت رتبه بندی – برای تصمیم گیری در مورد مهم بودن – را به هر دانشجو اختصاص می دهد .

این رویکرد ممکن است در رویکرد دانشگاه مناسب به آسانی به سادگی گفته شود که “بهترین” چیست ، اما امیدوارم که این امر باعث پیشرفت آن شود. امیدوارم به همان اندازه که پاسخ می دهد سوالات را به شما ارائه دهد. بیشتر از همه ، امیدوارم دانش آموزان تشخیص دهند که چنین تصمیم مهمی ارزش تصمیم گیری صحیح را دارد.

شما می توانید در خصوص شرایط تحصیل در گرجستان و دانشگاه های این کشور و زمان ثبت نام با کارشناسان خبره مجموعه سفیران دانش تماس حاصل فرمایید.