روش های سفر به گرجستان

گرجستان جز کشورهای همسایه و نزدیک به ایران به شمار می رود از همین رو یکی از اصلی ترین مقاصدی است که ایرانی ها برای سفرهای خودشان آن را انتخاب می کنند. شهر تفلیس پایتخت کشور گرجستان بوده و در سال های اخیر توانسته تغییرات عمده ای در شهر به وجود بیاورند و با این کار سبب جذب گردشگران زیادی به سمت کشور خودشان بشوند. جالب است بدانید که تفلیس به اندازه ای در بین مسافران سراسر جهان محبوب شده است که به آن لقب پاریس اوراسیا گفته می شودکشور گرجستان به خاطر داشتن مسیر نسبتا کم به ایران یکی از مقاصد جذاب برای سفر است که با پروازی کوتاه به راحتی می توانید به گرجستان سفر کنید، شهر تفلیس و باتومی بیشترین تعداد مسافران سفر توریست ها هستند و با دیدن این دو شهر اصلی حال و هوایی خوب از گرجستان به شما دست می دهد ، ما بر آنیم تا در این راهنما اطلاعات کلی گرجستان را به شما ارئه بدهیم تا شما انتخاب کنید که با تور گرجستان همسفر شوید و یا خودتان بلیط و هتل رزرو کنید و سفر به گرجستان را تجربه کنید.

چرا سفر به گرجستان؟

  1. لازم نیست برای سفر به گرجستان ویزا بگیرید.
  2. در سفر به گرجستان همیشه یک مرد یا زن گرجی منتظر است تا کمک‌تان کند. گرجی‌ها مهربان و مهمان‌نوازند و رفتار خیلی خوبی با گردشگران دارند.
  3. نگران گم شدن یا آسیب دیدن در تفلیس یا شهرهای دیگر گرجستان نباشید. اینجا کشوری امن برای مسافران و بانوان تنها (Solo Travelers) است.
  4. اگر اهل طبیعت‌گردی و ماجراجویی باشید، مطمئن باشید مناطق کوهستانی گرجستان بهترین چشم‌انداز را دارد. هرچند که توصیف طبیعت گرجستان با کلمات بی‌انصافی است اما براساس آخرین بررسی‌های ما از دوستان و همکاران و سایت‌های معتبر گردشگری، طبیعت و آب و هوای گرجستان واقعا بی‌نظیر است.
  5. بخش خوشمزه‌ی هر سفری شکم‌گردی است و شکم‌گردی در گرجستان انگیزه‌ی خوبی برای سفر است. غذاهای گرجی خیلی متنوع‌اند و پیشینه‌ی قوی دارند که بیشتر به مناطق روستایی‌شان برمی‌گردد. عطر و طعم برای گرجی‌ها مهم است و خوشبختانه با ذائقه‌ی ما ایرانی‌ها هم سازگار است.

مسیر پروازی یا زمینی به گرجستان
برای سفر به گرجستان بسته به شرایط شما راه های مختلف هوایی که مستقیم به یکی از شهر های تفلیس یا باتومی انجام می شود . همچنین گزینه ی دیگری برای ماجراج.یان و عاشقان جاده وجود دارد. سفر های زمینی .اگر مایل به پرواز بدون فوت وقت هستید, از تهران و یا مشهد و تبریز و اصفهان پروازهای مستقیم به تفلیس و باتومی انجام می شود که البته در فصل خلوت سال یعنی زمستان ، برخی از پروازها قطع می شود و البته که از طریق پروازهای غیر مستقیم از طریق ترکیش ایرلاین نیز می توان به استانبول رفت و ادامه مسیر به تفلیس رفت، راه زمینی گرجستان نیز برای سفرهای زمینی راه جذاب و متفاوتی است که شما می توانید با اتومبیل خود مسیر تفلیس را در پیش گیرید که از طریق مرز آستارا به داخل کشور آذربایجان می روید و سپس وارد کشور گرجستان می شود و از تهران تا تفلیس به صورت زمینی حدود یک روز در راه هستید.اتوبوس های مسیر تهران تفلیس این مسیر را 16 ساعته طی می کنند و البته می توان با قطار از تهران به تبریز رفت و از تبریز با قطار تبریز تفلیس ادامه مسیر داد.اما برای سفر زمینی به گرجستان لازم است تا اطلاعات زیادی را در خصوص مرزها و همینطور شرایط مربوط به کاپوتاژ را بدانید.

برای سفر زمینی می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

با توجه به این که گرجستان جز همسایه های ایران محسوب می شود راه های زمینی بسیاری وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها خودتان به صورت زمینی به گرجستان برسانید. البته متاسفانه امکان سفر به گرجستان با استفاده از قطار وجود ندارد.

چیزی که در شهر تفلیس، توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، خیابان ها و کوچه های دوست داشتنی این شهر می باشند. برای سفر ارزان اما تقریبا پرماجرا و طاقت فرسا به صورت زمینی به گرجستان با ما در ادامه همراه باشید.

  • سفر با خودروی شخصی
  • سفر با قطار از کشور ثالث
  • حمل و نقل عمومی (اتوبوس)

بیمه مسافرتی

برای بیمه مسافرتی بهتر است از طریق شرکت‌های بیمه‌ی داخل ایران اقدام کنید تا در هزینه‌های شما صرفه‌جویی شود. با تماس تلفنی می‌توانید از شرکت‌های بیمه جزئیات هزینه‌ها و آدرس دفاتر نمایندگی‌های مرزی بیمه را بپرسید.

نکاتی برای خروج از مرز با خودرو

۱. از سالم بودن خودروی خود مطمئن باشید.

۲. از حمل وسایل اضافی پرهیز کنید.

۳. از قبول کردن هرگونه بسته از افراد غریبه یا سوار کردن اشخاص ناشناس جداً خودداری کنید.

۴. مسیرهایی را که می‌خواهید طی کنید از قبل برنامه‌ریزی کنید و حتماً زمانبندی حرکت در روز یا شب را تنظیم کنید.

۵. حمل برخی اقلام دارویی متداول مثل داروهای ضد سرماخوردگی و ضد درد به کشورهای مذکور ممنوع است و اگر هم دارویی را باید مصرف کنید، نسخه‌ی آن را به همراه داشته باشید.

۶. قبل از خروج از ایران بنزین کافی داشته باشید چون قیمت بنزین در سایر کشورها به ویژه ترکیه بالاتر است.

همچنین بخوانید: بیمه مسافرتی گرجستان

سفر به گرجستان از طریق کدام مرز ها میسر است ؟

مرز ترکیه- مرز بازرگان

مرز آذربایجان – مرز زمینی بیله سوار و یا آستارا

مرز ارمنستان – مرز جلفا یا نوردوز

 سفر به گرجستان از طریق مرز ترکیه

برای دوست داران سفر های زمینی یکی از معمول ترین مسیرها به گرجستان از طریق مرز ترکیه است که از مرز بازرگان اجازه خروج میسر است. زمانی که به مرز ترکیه رسیدید لازم است که مسیری حدود ۳۸۰ کیلومتری بین بازرگان تا مرز واله گرجستان را طی کنید که اگر از کشور ترکیه عبور می کنید، به ترتیب باید از مسیر های دوبایزید، ایقدیر، کارس و آرداهان هم عبور کنید. پس از رسیدن به آرداهان باید از شهرهای یوسف و ترک گوزی بگذرید و از آنجا به سمت مرز سارپی بروید که طول مسیر بازرگان تا مرز سارپی گرجستان حدودا ۵۰۰ کیلومتر است. زمانی که وارد خاک گرجستان شدید، شهرهای  واله و خاشوری برای رسیدن به تفلیس سر راه شما قرار دارند.

سفر به گرجستان از طریق مرز آذربایجان

یکی دیگرازمسیرهایی که برای سفر زمینی به گرجستان برای شما امکان پذیر است سفراز طریق مرز آذربایجان است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای عبور از مرز آذربایجان مسافران می بایست که ویزای رفت و برگشت داشته باشید. جاده های ناهموار این کشور و الزام تهیه ویزا موجب شده مسافران کمتر این مسیر را برای رفتن به گرجستان انتخاب کنند. در این مسیر مسافران از طریق مرز زمینی بیله سوار و یا آستارا وارد جمهوری آذربایجان شده و پس از عبور از جاده های این کشور از طریق مرز زمینی « تسیتل خیدی – پل قرمز» وارد گرجستان می شوند. جالب است بدانید که مسئولین مرزی جمهوری آذربایجان به مسافرانی که مهر کشور ارمنستان در گذرنامه شان وجود دارند، اجازه ورود به کشورشان را نمی دهند.

سفر به گرجستان از طریق مرز ارمنستان

گزینه دیگری برای سفر زمینی به گرجستان مرز ارمنستان است که می توانید از این طریق به گرجستان سفر کنید. برای عبور از ارمنستان ابتدا باید به شهر تبریز رفته و سپس به سمت جلفا ادامه مسیر داد بعد از آن مسیر سه رود را درپیش گرفت در آخر به  سمت مرز نوردوز رفت. مسافران از طریق مرز جلفا یا نوردوز وارد ارمنستان شده و پس از عبور از جاده های کوهستانی ارمنستان، از طریق مرز ساداخلو وارد گرجستان شوند. مسیر ارمنستان زیبا ولی کوهستانی و پر پیچ و خم است به همین خاطر در این مسیر خطرات بیشتری وجود دارد. مزیت این مسیر این است که برای عبور از ارمنستان نیازی به تهیه ویزا برای شهروندان ایرانی نیست و در مرز نوردوز امکان تعویض پلاک بین المللی وجود دارد.