بهترین جاهای دیدنی گرجستان

کشور گرجستان امروزه به مقصد گردشگری در آسیا تبدیل شده است مسافران زیادی از قاره‌های اروپا و آمریکا و قاره‌های دیگر برای دیدن مناظر زیبا و آثار باستانی و طبیعت بکر این کشور به آنجا سفر می‌کنند. این کشور فرهنگ خاص و اصیل و دیرینه‌ای دارد. به جز شهر تفلیس پایتخت این کشور و باتومی دیگر شهرهای گرجستان نیز مناظر زیبایی را دارند که نباید از دست داد.

گرجستان دارای تاریخ کهن با قلعه‌های قرون وسطایی و صومعه‌ها به همراه کوه‌های سر به فلک کشیده، قاره‌ها و رشته کوه‌های پر از برف، آبشارها و طبیعت بسیار دیدنی می‌باشد. این کشور جزو کشورهایی به حساب می‌آید که دارای تاریخ و فرهنگ کهن است و این تاریخ را می‌توان در تمام شهرها و روستاهای آن دید. این کشور پناهگاه دیرینه‌ی انسان‌های اولیه روی کره‌ی زمین بوده است.

افرادی که به این کشور سفر می‌کنند پا بر روی سرزمینی با تاریخ کهن می‌گذارند و می‌توانند آن را احساس کنند. این منظره‌ها چشم‌نواز و فوق‌العاده زیباست و از دیدن آنها حیرت‌زده خواهید شد. مردم گرجستان مردمی خونگرم و مهمان نواز هستند و از میهمانان خود به گرمی پذیرایی می‌کنند. این کشور دارای غذاها و نوشیدنی‌های لذیذ و خوشمزه می‌باشد و با سفر به این کشور می‌توانید آنها را امتحان کنید.

تفلیس

در این مقاله قصد داریم به جاهای دیدنی گرجستان بپردازیم. یکی از این شهرها که باید حتما از آن دیدن کنید تفلیس پایتخت این کشور می‌باشد. تفلیس شهری بسیار زیبا و دارای مناظر و آثار تاریخی کهن می‌باشد. این شهر یکی از بهترین و دیدنی‌ترین جاهای این کشور به حساب می‌آید. تفلیس در همجواری رودخانه متکواری (Mtkvari) یا رود کر قرار دارد و همچنین میان چند رشته کوه محاصره شده است. تفلیس از قرن پنجم میلادی پایتخت گرجستان بوده است در نتیجه ساختمان‌های آن دارای معماری باشکوه و آثار تاریخی با قدمت طولانی می‌باشد.

با قدم زدن در خیابان‌های این کشور به قدمت آن و اصالت این کشور پی خواهید برد.

قلعه ناری‌کالا (Narikala Fortress)

یکی از مکان‌های تاریخی گرجستان قلعه‌ی ناری‌کالا (Narikala Fortress) است. این قلعه بر روی تپه‌ها و کوه‌ها قرار دارد. با رفتن به بالای آن که می‌توانید از تله‌کابین نیز استفاده کرده و تمام شهر را مشاهد کنید.

قلعه ناریکالا بنای تاریخی است که متعلق به قرن چهارم میلادی می باشد و بر یکی از قدیمی ترین منطقه‌های این کشور بنا شده است. این قلعه  بر روی تپه شیب دار بین مکانی که حمام گوگردی است و باغ گیاهشناسی است، قرار دارد. در حیاط این قلعه به نام نیکولاس قرار گرفته است این کلیسا را در سال ۱۹۹۶ برای آنکه با قلعه کلیسای دیگری جایگزین شود ساخته شد قلعه قدیمی کلیسای قدیمی در آتش سوزی قبلی ویران شد قلعه در دوران ساسانیان ساخته شده است.

شهر تفلیس در دوران ساسانیان جزئی از خاک ایران بود و این قلعه نیز در همان سال‌ها در ایران ساخته شد. پس از آن شهر تفلیس توسط پادشاهان گرجی احداث گشت و مورد توجه قرار گرفت. در نتیجه با دیدن این قلع جاذبه ایرانی را خواهید دید که قدمت آن ۱۶۰۰ سال است و معماری ایرانی دارد.

ناریکالا در تفلیس با نام قلعه مادر نیز شناخته می شود و نماد باستانی و دفاعی شهر است. قلعه زمانی که مغول ها هنوز به ایران حمله نکرده بودند نامش زوریخ صیخه بود و محلی کاربردی برای آن که از مردهای ایران دفاع شود شناخته می‌شد. بخش‌هایی از این قلعه زندان و سیاهچاله بود. پس از حمله‌ی مغول به ایران این قلعه به تصرف آ‌‌ن‌ها درآمد پس از آن نیز نام این قلعه به نارین قلعه تغییر یافت.

متسختام (Mtskheta)

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی گرجستان پایتخت مذهبی این کشور که متسختام (Mtskheta)

می‌باشد. این شهر قلب معنوی و مذهبی گرجستان و یکی از زیباترین و مهم‌ترین جاهای دیدنی این کشور به شمار می‌رود. این شهر جزو قدیمی‌ترین شهرهای این کشور نیز به حساب می‌آید زیرا اثری چهار هزار ساله از انسان‌ها که با هم جمع بسته‌اند در آن پیدا شده است. این شهر حدود سی دقیقه با تفلیس فاصله دارد.

واردزیا (vardzia)

صومعه‌ای باشکوه در دل کوه‌های گرجستان واردزیا (vardzia) نام دارد. با دیدن این شهر به یک صحنه از فیلم ارباب حلقه‌ها خواهید رسید. ساکن این صومعه راهبان بوده‌اند. این صومعه در قرن دوازدهم میلادی و در زمان حکومت پادشاه تامار ساخته شده است. پادشاه تامار اولین زنی بوده است که به عنوان یک پادشاه در گرجستان  تاج گذاری کرده است. این مکان اخیرا کشف شده است و با وقوع زلزله‌ها و سیلاب‌ها از زمین بیرون آمده است.

اوپلیستسیخه  (Uplistsikhe)

شهر باستانی دیگر در این کشور اوپلیستسیخه  (Uplistsikhe)نام دارد. این شهر قدمتی حدود سه هزار سال دارد از ویژگی‌های این شهر دارا بودن داروخانه، تاتر، زندان و نانوایی است. این شهر جزو قدیمی‌ترین شهرهای این کشور نیز به حساب می‌آید زیرا اثری چهار هزار ساله از انسان‌ها که با هم جمع بسته‌اند در این شهر باستانی پیدا شده است. این شهر حدود سی دقیقه با تفلیس فاصله دارد.

برای دیدن این شهر باستانی باید از تفلیس فاصله بگیرید و حدود صد کیلومتر مسافرت کنید این بنای عجیب و زیبا توسط تونل‌ها به هم پیوند می‌خورد همچنین دارای یک کلیسا در بالاترین نقطه‌ی این مکان دیدنی است که در قرن نهم میلادی ساخته شده است.

چیاتورا

چیاتورا نیز یکی دیگر از این جاهای دیدنی گرجستان به حساب می‌آید. این شهر پر از معدن است و در زمان امپراطوری شوروی احداث‌شده است. از این شهر در قرن هیجده میلادی به عنوان شهر معدنی نام برده می‌شد و برای استخراج مواد معدنی کاربرد داشت.  این شهر پر از کابل‌هایی است که به دستور استالین برای بیرون کشیدن مواد معدنی احداث شده است و به شهر کابلی نیز معروف شد.

باتومی

باتومی شهری مدرن در کرانه دریای سیاه است این شهر بعد از تفلیس بزرگترین شهر گرجستان می‌باشد. این شهر مدرن و زیبا با چراغانی‌های زیبا گردشگران زیادی را جذب خود کرده است. جالب است بدانید که هم صدای ناقوس کلیسا و هم صدای اذان در این شهر پخش می‌شود. باتومی دارای معماری تلفیقی از سبک آسیا و اروپا است و دارای برج‌ها و مجسمه‌ها و آثاری است که معماری‌های باشکوهی دارد.

با نورپردازی‌های انجام شده در این شهر، هنگام شب تماشایی خواهد بود این شهر واقعا برای جذب توریست خوب عمل می‌کند همچنین از تفلیس به سمت باتومی 5 ساعت زمان طول می‌کشد و مسیر پر از مناظر زیبا و بکر است که می‌توانید از پنجره خودرو از آن لذت ببرید.

شاتیلی خوسورتی (Shatili Khevsureti)

شاتیلی خوسورتی(Shatili Khevsureti) یکی از روستاهای قلعه‌ای گرجستان است که به سبک قرون وسطایی ساخته شده است. این روستا در محاصره‌ی کوه‌های بلند و سرسبز قرار دارد و دارای تپه‌ها و دره‌ها بی‌نظیر است که بیننده را مبهوت خود می‌کند. این روستا هنوز سبک قرون‌ وسطایی خود را حفظ کرده است و به یک منطقه گردشگری در گرجستان تبدیل شده است.

مردم این شهر نیز مردمی مهمان نواز هستند. سنت‌های قدیمی غیر مسیحی با باورهای مسیحیت به هم آمیخته شده و آیین‌های زیبایی را بوجود آورده است. این شهر همواره در بیشتر ماه‌های سال میلادی پر از برف و دارای جاده‌های برفی است و ممکن است مسدود باشد در نتیجه در همه‌ی ماه‌های سال قابل دسترسی نیست ولی برای دیدن آن می‌توانید بین ماهای اکتبر به آن سفر کنید.

کازبگی( Kazbegi)

کازبگی( Kazbegi) دیگر از جاذبه‌های گردشگری گرجستان به شمار می‌آید همه‌ی آن‌هایی که این مکان را ببینند مجذوب آن خواهند شد و ممکن است بهترین تجربه سفر آن‌ها باشد. این روستای زیبا با مناظر چشم‌نواز مسیرهای پیاده‌روی زیادی دارد که در نهایت به یک کلیسای زیبا به نام رجتی ترینیتی (Gergeti Trinity Church) ختم می‌شود جالب است بدانید این کلیسا در ارتفاع 2170 متری از سطح زمین ساخته شده ‌است.

دره‌های مارتویلی The Canyons of Martvili

برای دیدن طبیعت بکر و تماشای گرجستان می‌توانید از دره‌های مارتویلی The Canyons of Martvili دیدن بفرمایید این شهر در استان سامگرلو (Samegrelo) در غرب این کشور قرار دارد و با تفلیس 280 کیلومتر فاصله دارد. دره‌ها، آبشارها و غارها، در کنار این منظره شکل گرفته‌اند. شما می‌توانید از این مناظر استفاده کرده و از منظره‌های این دره زیبا لذت ببرید.

تفلیس دارای چشمه‌های آب گرم است و نام این شهر نیز از همین چشمه‌ها گرفته‌شده است. این شهر در مسیر اتصال غرب به شرق دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد و شهر مهم بازرگانی به حساب می‌آید. این شهر مهم برای تبادلات بازرگانی برای اقتصاد این کشور بسیار مهم است.

حمام سولفور تفلیس

حمام سولفور تفلیس نیز جای مناسبی برای بازدید خواهد بود. این حمام دارای چشمه‌های آب گرم است و این چشمه‌ها مواد معدنی مفید و دلچسبی برای گردشگران خواهد داشت. همچنین می‌توانید از بازار این شهر دیدن کنید این بازار از قدیمی‌ترین مکان‌های فروش صنایع دستی و محصولات کشاورزی گرجستان بوده ‌است.

موزه ملی گرجستان

برای آنکه به پیشینه‌ی تاریخی گرجستان پی ببریم می‌توانیم از موزه‌ی ملی این کشور دیدن کنیم این کشور سابقه‌ی طولانی در تمدن دارد. در واقع موزه‌ی ملی گرجستان شما را با تمام جنبه‌های تاریخی این کشور آشنا خواهد کرد این موزه به قسمت‌های تاریخ باستانی و معاصر و زمان شوروی تقسیم می‌شود.

در این موزه می‌توانید بقایای انسانی از دوران ارکتوس را ببینید که اولین نژاد انسان نما در اروپا و در منطقه‌ی قفقاز گرجستان بوده است. جمجمه زوج کشف شده‌ در این کشور به نام ززوا و امزیا (Zezva and Mzia) که دارای قدمت چندین هزار ساله است و قدمت سکونت انسان‌ها را در گرجستان نشان می‌دهد. به طور کل در رابطه با پیشینه‌ی دقیق تاریخی این شهر شبهات زیادی وجود دارد اما می‌توانید از این موزه زیبا دیدن کنید.

دریاچه لاک‌پشت

دریاچه لاک‌پشت یک مکان تفریحی در روزهای گرم این کشور می‌باشد که مردم و گردشگران برای دورهمی‌ها و برگزاری آخر هفته‌های خود به آنجا می‌روند. عموما مردم شهر تفلیس از فضای اطراف دریاچه جهت دورهمی‌ها و پیاده‌روی‌ها استفاده می‌کنند و یا به ورزش می‌پردازند. اگر در این شهر ساکن هستید می‌توانید برای پیاده‌روی و ورزش‌های هوازی به این مکان بروید.

پارک الکساندر تفلیس

پارک الکساندر تفلیس با دارا بودن گیاهانی که قدمت بالایی در این شهر دارند و همینطور درختان کهنسال و کاج های سر به فلک کشیده مکانی بسیار زیبا می‌باشد. این پارک از قدیمی‌ترین پارک‌های این شهر می‌باشد.

کلیسای زیبای تثلیث تفلیس

کلیسای زیبای تثلیث تفلیس کلیسایی با معماری و طراحی زیبا یکی دیگر از جاهای  است که باید به دیدن آن بروید این کلیسا سال 1950 تا 2004 با ارتفاعی بالغ بر 97 متر ساخته شده است و سومین کلیسای بزرگ ارتدکس جهان شناخته می‌شود. در معماری آن از سبک بیزانس استفاده شده است. همین‌طور گنبد مخروطی بنا از جنس طلاست و برای تزیین آن از نقاشی‌های گوناگونی استفاده شده است.

کلام آخر

با قدم زدن در این کشور فرهنگ و آداب و رسوم مردم و کشور خواهد بود برای آنکه تاریخ یک ملت و سرگذشت ای که در آن کشور رخ داده است آشنا شویم بهترین روش رفتن به جاذبه های گردشگری و دیدن مکان های تاریخی این کشور می باشد

گرجستان کشوری زیبا به همراه جاذبه های گردشگری فوق العاده دیدنی می باشد اگر به این کشور سفر کنید حتماً باید برای دیدن این مکان های زیبا وقت بگذرانید جاذبه های گردشگری گرجستان از مکانهای تاریخی و باستانی گرفته تا مناظر زیبای طبیعی و بکر را ببینید. همچنین می توانید از مکان هایی که در سال های اخیر برای تفریح و سرگرمی و جذب گردشگر در سال های اخیر ساخته شده اند دیدن کنید این کشور تاریخ کهن ای دارد و کشف فسیل های باستانی انسان ها نشان می دهد که قدمت آن به دوران پارینه‌سنگی باز می گردد پس با مسافرت به این کشور و دیدن این مناظر خود را در یک مکان باستانی و کهن خواهید دید.

اگر برای کار و زندگی به این کشور بروید می‌توانید آخر هفته و تعطیلات رسمی این کشور به دیدن این آثار رفته و از دیدن آن‌ها لذت ببرید و در محیط‌های طبیعی به پیاده روی و ورزش کردن بپردازید و یا در آنجا پیکنیک بگیرید.

در این مقاله سعی کردیم تا تمام دیدنی های گرجستان را به شما معرفی کنیم تا با خواندن این مقاله بتوانید اطلاعات کافی را در تاریخ گرجستان به دست آورید. بناهای تاریخی این کشور بیانگر تاریخ کهن و دیرینه‌ی آن است. طبیعت بکر و زیبای گرجستان نشانه‌ی زیبایی این کشور می‌باشد و مراکز تفریحی بامکانات منحصر به فرد نیز نشانه‌ی رشد و توسعه‌ی گرجستان در سال های اخیر می‌باشد.