کارهای جالبی که در باتومی باید انجام داد

باتومی ، گرجستان به عنوان تفریحگاه ساحلی شناخته می شود ، یکی از محبوب ترین ها در دریای سیاه ، و یکی از مکانهایی که  باید در گرجستان و منطقه قفقاز از آن دیدن کنید . اما این شهر بیش از تعطیلات ساحلی چیزهای زیادی برای ارائه دارد و بسیار بهتر از آن است که در ابتدا به نظر می رسد.

من تاکنون سه بار به باتومی رفته ام و می دانم که دوباره به آنجا برمی گردم ، مقصد فوق العاده ای است.

من این راهنما را برای بهترین کارها در باتومی گردآوری کرده ام تا شما بتوانید شهر را بهتر بشناسید و چیزهای فراتر از ساحل را ببینید. ادامه مطلب را بخوانید و بدانید که در باتومی چه باید بکنید!

باتومی کجاست

باتومی در قسمت گرجی ساحل دریای سیاه واقع شده است ، فاصله کمی از مرز با ترکیه (20 کیلومتر) دارد. تفلیس ، پایتخت گرجستان 380 کیلومتر فاصله دارد.

چرا از باتومی دیدن کنیم

اکثر گردشگرانی که از باتومی دیدن می کنند برای تعطیلات ساحلی به اینجا می آیند اما دلایل بیشتری برای بازدید از باتومی وجود دارد.

یک شهر قدیمی واقعاً دوست داشتنی با چند ساختمان قدیمی چشمگیر وجود دارد ، اما همچنین معماری مدرن بسیار جالب توجه است. می توانید در اینجا غذاهای دریایی خوشمزه و تازه میل کنید. باتومی با بسیاری از کارهای عالی برای انجام چنین مکانی پر جنب و جوش است.

منطقه اطراف با پوشش گیاهی سرسبز ، چشم اندازهای زیبا و یک پارک ملی که فقط در فاصله کمی از شهر دور است ، خیره کننده است.

کارهای جالبی که در باتومی باید انجام دادبهترین زمان برای بازدید از باتومی

در ماه های تابستان ، باتومی یک مکان شلوغ برای تعطیلات است ، که نه تنها گردشگران محلی بلکه بسیاری دیگر را به ویژه از ارمنستان ، روسیه یا کشورهای حوزه خلیج فارس به خود جذب می کند. اگر ازدحام جمعیت در ساحل و به خصوص در تفرجگاه ساحلی را دوست ندارید ، باید از بازدید از باتومی در جولای و آگوست خودداری کنید.

من دو بار در پاییز (اکتبر و نوامبر) به باتومی رفته ام و واقعاً لذت بردم. در آنجا گردشگران زیادی وجود نداشتند اما هوا به اندازه کافی مناسب بود و می توانست مدتی را در ساحل بگذراند.

من معتقدم که بهار باید زمان خوبی برای سفر به باتومی باشد ، با شکوفایی همه پوشش گیاهی.

چگونه می توان به باتومی رسید

رفتن به باتومی بسیار آسان است. این شهر فرودگاه خاص خود را دارد اما بیشتر پروازهای چارتر از آن استفاده می کنند.

نزدیکترین فرودگاه محبوب کوتایسی است که با خطوط هوایی ارزان قیمت از مقصد متعدد اروپایی خدمت می کند. از / به فرودگاه کوتایسی اتوبوس های مستقیمی وجود دارد که با پروازها در ارتباط هستند بنابراین دیگر نیازی نیست نگران حمل و نقل خود باتومی باشید. می توانید بلیط ها را در فرودگاه تهیه کنید ، غرفه اتوبوس گرجستان را درست در مقابل خروجی از گمرک خواهید یافت.

از شهر کوتایسی هر ساعت از ساعت 7 صبح تا 7 بعد از ظهر مینی بوس وجود دارد. این سفر حدود 2.5 ساعت طول می کشد.

بهترین راه برای رفتن از تفلیس به باتومی قطار است (شما نمی خواهید 6 ساعت یا بیشتر در تنگ مینی بوس بگذرانید. هر دو قطار شبانه و روزانه وجود دارد و زمان سفر حدود 5 ساعت است در قطارهای شبانه کمی بیشتر). قطارها راحت هستند و باید سفری دلپذیر باشد.)

همچنین به طور منظم اتوبوس های متصل به تفلیس و باتومی و همچنین پرواز وجود دارند اما هنوز هم معتقدم که قطار بهترین گزینه است

محل اقامت در باتومی

باتومی اقامتگاه های متنوعی را در اختیار شما قرار می دهد و همه می توانند مکان مناسبی برای اقامت در آن باشند. اگر در تابستان از باتومی دیدن می کنید ، توصیه می کنم زودتر به دنبال محل اقامت بگردید تا بتوانید بهترین گزینه ها را بدست آورید. در خارج از فصل ، می توانید معاملات بسیار خوبی در مورد محل اقامت باتومی دریافت کنید.

کارهایی که باید در باتومی انجام شود

و حالا بیایید در مورد جاذبه های باتومی صحبت کنیم که شما نمی توانید هنگام بازدید از شهر از دست آنها بروید.

در اطراف شهر قدیمی گشت بزنید

شهر قدیمی در باتومی خیلی بزرگ نیست اما مطمئناً مکان جذابی برای گشت و گذار در آن است. در اصل این بنا در قرن نوزدهم ساخته شد زمانی که باتومی بندر مهمی در طول مسیر دریای خزر به اروپا بود و بسیاری از بناهای چشمگیر هنوز هم به آن زمان برمی گردند. شهر قدیمی باتومی اخیراً مرمت شده و می تواند شما را به راحتی مسحور خود کند.

خیابان ها طولانی ، مستقیم و بسیار زیبا هستند. مرکز شهر قدیمی Piazza است – میدان مخفی ساخته شده به سبک ایتالیایی با کافه های فضای باز ، مغازه ها و موزاییک زیبا در مرکز (بزرگترین موزاییک مرمر اروپا محسوب می شود!). یکی دیگر از مکان هایی که نمی توانید از آن دور شوید ، کمی در کنار شهر قدیمی ، میدان اروپا با مجسمه Medea و برخی از ساختمانهای چشمگیر در اطراف است

بهترین راه برای کشف شهر قدیمی در باتومی گشت و گذار بی هدف است – گم نخواهید شد اما ممکن است برخی از جواهرات واقعی را در اینجا پیدا کنید.

معماری هنر نو را تحسین کنید

یکی از مواردی که در باتومی بیش از همه مرا متعجب کرده است ، معماری باورنکردنی هنر نو بود. من از طرفداران این سبک هستم ، بنابراین یافتن ساختمان های بیشتر و شگفت انگیز برای من لذت ناب بود.

برخی از ساختمان ها (مانند Cinema Apollo) از قبل بازسازی شده اند ، در حالی که برخی دیگر منتظر نوبت خود هستند اما با این وجود می توانید تحسین کنید که شاهکار معماری نو نو در باتومی چیست.

زیباترین بناهایی که پیدا کردم سینما آپولو (خیابان ممد آباشیدزه خیابان 17) بود که در نبش خیابان های زویاد گامساخوردیا و مراب کوستاوا بنا شده بود و در خیابان 25 ممد آباشیدزه ، نزدیک میدان اروپا ساخته شده بود اما تعداد بیشتری از آنها وجود دارد.

از چشمه چاچه بنوشید

چند سال پیش باتومی در اخبار سراسر جهان بود و خبر از افتتاح چشمه با چاچا ، یک براندی قوی محلی از انگور می داد.

در ابتدا ، هر روز ساعت 7 شب می توانید چاچای رایگان را که از چشمه می ریخت ، امتحان کنید. سپس هفته ای یک بار تغییر می کرد و در آخرین سفر من به باتومی ، به نظر می رسید که چشمه اصلاً کار نمی کند (اما در ماه نوامبر بود ، بنابراین می توانست دلیل آن باشد)

اما حتی اگر نمی توانید از چشمه آب بنوشید ، به هر حال باید chacha را امتحان کنید – این محکم است اما خوب است و یک بار شلیک آن به شما آسیب نمی رساند. می توانید بارهای چاچا را در شهر قدیمی باتومی پیدا کنید.

به هر حال خود چشمه جالب است – ماکت برج ساعتی است که در آغاز قرن بیستم در همان نقطه نزدیک بندر قرار داشت.

موزاییک های شوروی را پیدا کنید

اگر معماری شوروی را دوست دارید بقایای برجسته ای از آن را در باتومی پیدا خواهید کرد. برخلاف ساختمانهای عالی شوروی در تفلیس ، باتومی دارای موزاییک های قدیمی واقعاً شگفت انگیزی است که همه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

آنها اغلب با موضوع دریایی هستند (بعد از همه ما در ساحل هستیم) – شما می توانید زیباترین نپتون را در ورودی بلوک آپارتمان در خیابان اخمتلی (پشت تئاتر باتومی) یا نزدیک دلفیناریوم پیدا کنید.

بزرگترین شاهکار موزاییکی که تاکنون دیده ام هشت پا غول پیکری است که به عنوان کافه عمل می کند. این هتل بین دانشگاه و دریا واقع شده است و از دست دادن آن غیرممکن است – با رنگهای شگفت انگیز و شکل بد بو توجه شما را فوراً جلب می کند.

به مجسمه نمادین علی و نینو مراجعه کنید

درست در مقابل چرخ و فلک ، می توانید مجسمه فوق العاده خلاقانه علی و نینو را پیدا کنید. این نام به کتاب معروف قفقاز ، “علی و نینو” از کوربان سعید اشاره دارد – یک داستان عاشقانه غم انگیز از یک پسر جوان آذری و یک شاهزاده خانم گرجی از زمان جنگ جهانی اول.

مجسمه ها در حال حرکت هستند ، موقعیت خود را هر چند دقیقه تغییر می دهند و حتی از طریق یکدیگر عبور می کنند. دیدن این منظره بسیار جذاب است!

از باغ گیاه شناسی باورنکردنی دیدن کنید

بهترین مکان برای نزدیک شدن به طبیعت دیدنی ، باغ گیاه شناسی باتومی است. کمی دورتر از مرکز (حدود 9 کیلومتر) واقع شده است ، اما رسیدن به آنجا خیلی سخت نیست و قطعاً ارزش دردسر را دارد. برای رسیدن به باغ گیاه شناسی می توانید با اتوبوس شماره 31 یا تاکسی با هزینه ای 15-20 لاری بروید.

از حال و هوای ساحلی لذت ببرید

نمی توان انکار کرد که دریای سیاه نقش مهمی در باتومی دارد. در اینجا می توانید از شور و نشاط کنار دریا نهایت لذت را ببرید – می توانید ماهیگیران را در محل کار خود مشاهده کنید ، می توانید پیاده روی طولانی در امتداد دریا و در تابستان انجام دهید ، وقتی باتومی به مکان تفریحی ساحلی تبدیل می شود ، می توانید از فضای پر جنب و جوش آن تا آخر شب لذت ببرید ساعت ها.

از غذاهای گرجی لذت ببرید

غذاهای گرجستانی دارای خوشمزه ترین غذاهایی هستند که می خورید و می توانید آنها را در باتومی امتحان کنید.

محبوب ترین آن kchachapuri Adjarian است – نوع محلی نان معروف گرجی با پنیر ، که در اینجا به شکل یک قایق با زرده تخم مرغ و کمی کره سرو می شود (لازم است قبل از غذا آنها را با هم مخلوط کنید). اما همه غذاهای جالب گرجی را می توانید در اینجا پیدا کنید – غذاهای مورد علاقه من badrijani بادمجان سرخ شده با سس گردوlobio  لوبیای قرمز له شده با ادویه جات ترشی جاتajapsandali راگویی ساخته شده از بادمجان ، سیب زمینی و گوجه فرنگی) و یک سالاد ساده ساخته شده از گوجه فرنگی و خیار

رستوران های زیادی در باتومی با غذاهای گرجی سرو می شوند ، بعضی از آنها از سایر غذاها بسیار زیبا هستند اما من بهترین مواد غذایی و قیمت ها را در Shemoikhede Genatsvale (خیابان 8 نوه خردانیا) پیدا کردم. هنگامی که آخرین بار بازدید کردم آن مملو از افراد محلی بود.

همچنین بخوانید: گردشگری تفلیس