پیدا کردن دانشگاه مناسب برای تحصیل در مقاطع مختلف گرجستان

کشور گرجستان دارای دانشگاه های متعددی است که هر کدام دارای شاخصه ها و امکانات مختلفی می باشد. پیدا کردن دانشگاه مناسب برای تحصیل در مقاطع مختلف گرجستان به ملاک ها و ارزیابی های هر فرد بازمی گردد. در ادامه شما را با مشخصات برجسته دانشگاه های گرجستان آشنا خواهیم کرد تا دانشگاه مناسب خود را بر اساس این ویژگی ها انتخاب نمایید.

تحصیل در مقاطع مختلف گرجستان

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان و مهاجرت به این کشور در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. افزایش متقاضیان دانشگاه های این کشور کیفیت آموزشی را افزایش داده و نظام آموزشی متحدی را ایجاد کرده است. سالانه افراد بسیاری برای ورود به دانشگاه های گرجستان درخواست پذیرش می دهند و در این بین افرادی موفق به تحصیل در این دانشگاه ها می شوند که تمامی مدارک خود را در چارچوب استانداردهای این کشور ارسال کنند.

کار حین تحصیل در گرجستان

در حین تحصیل در دانشگاه های گرجستان دانشجویان می توانند 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. ولی با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور گرجستان کاریابی در این کشور آسان نبوده و اولویت اشتغال با افرادی است که به زبان گرجی تسلط داشته باشند. همچنین این کشور ابتدا بومیان خود را استخدام کرده و در صورت نیاز از دانشجویان بین المللی بهره می برد.

تحصیل در رشته پزشکی گرجستان

رشته های پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار در کشور گرجستان است. این رشته دارای دروس ها و واحدهای مختلفی بوده و دانشجویان باید در هر ترم تعدادی از این دروس را پاس کنند. رشته های پزشکی گرجستان معمولا پنح سال به طول می انجامد و مدرک آن برای تمامی جهان اعتبار بالایی دارد. دانشگاه های پزشکی دولتی گرجستان دارای تمامی تجهیزات پزشکی بوده و هزینه دریافتی بابت تحصیل در این دانشگاه ها بسیار پایین می باشد.

تحصیل در رشته مهندسی گرجستان

در دانشگاه های گرجستان برنامه های آموزشی متعددی در زمینه مهندسی ارائه شده و به دلیل اهمیت بالایی که این کشور برای رشته های مهندسی قائل است، دانشکده های اختصاصی را برای این رشته در نظر گرفته تا دانشجویان به صورت تخصصی در این دانشکده ها به تحصیل بپردازند. از جمله مهم ترین رشته های دانشکده های پزشکی گرجستان می توان به رشته مهندسی تکنولوژی الکترومکانیکی، مهندسی تکنولوژی، مهندسی تکنولوژی داخلی، تکنولوژی مهندسی الکتریکی و مهندسی تکنولوژی کامپیوتر اشاره کرد.

تحصیل کارشناسی در گرجستان

هر ساله تعداد زیادی دانش آموز در دوره های متوسطه تحصیل خود را به پایان می رسانند و پس از طی پیش دانشگاهی با موفقیت، تصمیم به تحصیل در موسسات عالیه می کنند. برخی از افراد کشورهای خارجی را برای تحصیل انتخاب می نمایند و به همین دلیل درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه های مختلف ارسال می کنند. انتخاب دانشگاه اهمیت بسیاری بر روی آینده کاری و علمی افراد دارد به همین دلیل متقاضیان باید لیستی از برترین دانشگاه های دنیا تهیه کنند. قطعا در این لیست اسم تمامی دانشگاه های دولتی گرجستان را مشاهده خواهید کرد. دانشگاه های گرجستان دارای سطح علمی بسیار بالایی بوده و از جمله برترین دانشگاه های اروپایی محسوب می شود.

تحصیل کارشناسی ارشد در گرجستان

دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه های گرجستان معمولا 2 ساله بوده و دانشجویان برای پذیرش در این مقطع باید تمامی مدارک خود را به زبان انگلیسی یا گرجی ترجمه کرده و برای دانشگاه ارسال کنند. زبان تحصیل در این مقطع معمولا انگلیسی بوده ولی برخی از رشته ها نیز به زبان گرجی تدریس می شود.

تحصیل دکترا در گرجستان

دانشجویانی که قصد دارند مقطع دکترای خود را در یکی از دانشگاه های گرجستان طی کنند باید رزومه ای بسیار تخصصی و توجیه کننده را به این دانشگاه ارائه نمایند. رزومه تخصصی و فرم پذیرش توجیه کننده یکی از امتیازاتی است که شانس پذیرش دانشجویان دکترا را افزایش می دهد. برخی از دانشگاه های گرجستان برای مقطع دکترا مصاحبه هایی آنلاین را برگزار کرده و از بین مصاحبه شوندگان افرادی را که دارای استانداردهای لازم برای این دانشگاه هستند را پذیرش می کنند. طول تحصیل مقطع دکترای دانشگاه کشور گرجستان بر اساس رشته تحصیلی بین 3 تا 5 سال می باشد. بنابراین متقاضیان مقطع دکترای گرجستان باید مدارک معتبری را برای دانشجویان ارسال کنند تا بتوانند شانس پذیرش خود را در بین متقاضیان افزایش دهند.

دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم در گرجستان

وزارت علوم ایران لیستی از تمامی دانشگاه های گرجستان را هر ساله بررسی کرده و دانشگاه هایی که دارای استانداردها و ملاک های لازم برای پذیرش هستند را در لیست دانشگاه های مورد تایید خود قرار می دهد. دانشجویانی که قصد تحصیل در گرجستان را دارند باید با مراجعه به این لیست دانشگاه مناسبی را انتخاب کنند.

بهترین دانشگاه های گرجستان

کشور گرجستان دارای 11 دانشگاه است که در رتبه بندی تایمز قرار دارد. این دانشگاه های دولتی کیفیت آموزشی بسیار بالایی داشته و مدارک آن در اکثر کشورهای جهان مورد تایید است. از جمله برترین دانشگاه های گرجستان به شرح ذیل می باشد:

دانشگاه جورجیا

جورجیا یکی از عالی ترین دانشگاه های خصوصی کشور گرجستان است که بالاترین استانداردهای جهانی را در خود جای داده است. این دانشگاه در لیست برترین دانشگاه های گرجستان قرار گرفته و برای پیشرفت و افزایش سطح علم و دانش دانشجویان تجهیزات کاملی را برای آن در نظر گرفته است. از جمله مهم ترین رشته های تحصیلی دانشگاه جورجیا می توان به رشته برنامه حقوق بین المللی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی و مدیریت بازرگانی اشاره کرد.

دانشگاه ایلیا

دانشگاه ایلیا یکی از معتبرترین دانشگاه های گرجستان است که در سال 2006 در شهر تفلیس به تاسیس رسید. این دانشگاه دارای دانشکده هایی همچون علوم طبیعی و مهندسی، حقوق، تجارت و دانشکده های هنر و علوم انسانی می باشد. برخی از رشته های این دانشگاه به زبان انگلیسی و برخی دیگر به زبان گرجی آموزش داده می شود.

دانشگاه هوانوردی

دانشگاه هوانوردی گرجستان در سال 1992 تاسیس شد. این دانشگاه سابقه ای بسیار درخشان در زمینه صنعت حمل و نقل هوایی داشته و دارای مجوز از سوی وزارت آموزش و پرورش گرجستان می باشد. پروژه های دانشجویی این دانشگاه قابل تبادل با کشورهای اروپایی بوده و از این رو امتیازی مثبت برای دانشجویات تلقی می گردد.

دانشگاه پزشکی تفلیس

تفلیس پزشکی تفلیس برترین رشته پزشکی جهان را شامل می شود. این دانشگاه در سال 1930 به تاسیس رسید و سالانه نزدیک به 7500 دانشجو از سرتاسر جهان پذیرش می کند. این دانشگاه به دانشجویان خود بورسیه های تحصیلی اعطا کرده تا بتوانند با هزینه ای کمتر در این دانشگاه به تحصیل بپردازند.

خدمات بیمه دانشجویی در گرجستان

بیمه دانشجویی گرجستان یکی از خدماتی است که به دانشجویان بین المللی گرجستان اعطا می گردد. هر کدام از بیمه های دانشجویی در دانشگاه های خاص با دیگری تفاوت داشته و هر کدام هزینه و پوشش خاصی را شامل می شود. بیمه های دانشجویی دارای مبالغ مختلفی است و هزینه آن در ابتدای هر ترم از دانشجویان دریافت خواهد شد.

مزایای دانشگاه های گرجستان

 • کیفیت علمی دانشگاه های گرجستان در سطح بالایی قرار دارد.
 • مدارک این دانشگاه در تمامی جهان مورد تایید است.
 • این دانشگاه ها رشته های متعددی را برای دانشجویان ارائه می کند.
 • دانشجویان گرجستان ضمن تدریس در دانشگاه گرجستان به کار نیز مشغول به کار شوند.
 • شرایط پذیرش در این دانشگاه ها در مقایسه با سایر دانشگاه ها راحت تر است.
 • زندگی دانشجویی در کشور گرجستان باکیفیت و با هزینه پایین تری است.
 • دانشگاه گرجستان بورسیه های تحصیلی معتبری را برای دانشجویان در نظر گرفته است.

ویزای تحصیلی گرجستان

دانشگاه های گرجستان ویزای تحصیلی را به دانشجویان خود اعطا کرده تا راحت تر در این کشور زندگی کنند. ویزای تحصیلی گرجستان این قابلیت را دارد که شما با استفاده از آن بتوانید به صورت دائم در این کشور اقامت داشته باشید. دانشجویانی که قصد مهاجرت به کشور گرجستان را دارند باید ابتدا در این دانشگاه ها پذیرش بگیرند و سپس با استفاده از این نامه پذیرش نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمود. دانشجویان با اقامت پنج ساله در کشور گرجستان می توانند اقامت دائم این کشور را نیز دریافت نمایند.

هزینه تحصیل در گرجستان

یکی از شاخصه های مهم و برجسته دانشگاه های گرجستان امکان تحصیل رایگان و یا با هزینه پایین در این کشور است. دانشگاه های گرجستان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی هزینه ای را دریافت نکرده و تنها هزینه دریافتی از دانشجویان در ازای خدماتی است که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. همچنین دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه های تحصیلی به صورت کاملا رایگان در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازند.

آیا امکان اقامت بعد از تحصیل در گرجستان وجود دارد؟

بله شما در صورتی که به مدت پنج سال در کشور گرجستان زندگی کنید می توانید به راحتی اقامت دائم این کشور را دریافت نمایید. در صورتی که طول مدت تحصیل شما کمتر از پنج سال است از روش هایی همچون سرمایه گذاری و یا اقامت کاری امکان دریافت اقامت مجدد را خواهید داشت.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در گرجستان

دانشگاه های گرجستان هر کدام مدارک مختلفی را از دانشجویان خود بابت تحصیل دریافت می کنند. از جمله رایج ترین مدارک عبارت است از:

 • اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی پاسپورت
 • اصل و کپی کارت شناسایی
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • ارائه تمکن مالی
 • ارائه نامه پذیرش
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • عکس پرسنلی پشت نویسی شده