تحصیل رشته پزشکی در کشور گرجستان

اگر علاقه مند به تحصیل رشته پزشکی در کشور گرجستان هستید، شما بهترین انتخاب را کرده اید. کشور گرجستان با کشورهای آذربایجان، روسیه، ترکیه و ارمنستان هم مرز است. پایتخت این کشور شهر تفلیس است که شهری بسیار بزرگ و زیبا می باشد. جمعیت این کشور به حدود 3729000 می رسد. کشور گرجستان در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته و از این رو به آن اوراسیا می گویند. دین رایج ساکنین این شهر مسیحی بوده و زبان رسمی آن ها گرجی می باشد و پول این کشور به لاری محاسبه می شود.

تحصیل رشته پزشکی در کشور گرجستانتحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی گرجستان

هر ساله بسیاری از دانش آموزان در دوره های متوسطه فارغ التحصیل شده و پیش دانشگاهی را نیز با موفقیت می گذراند و به قصد تحصیل در کشورهای خارجی به کشورهای مختلفی مهاجرت می کنند. انتخاب مقصدی مناسب برای تحصیل اهمیت زیادی دارد و دانشگاه های معدودی هستند که در لیست دانشگاه های برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه پزشکی گرجستان از جمله برترین دانشگاه های اروپایی است که سطح علمی فوق العاده بالایی داشته و تحصیل در آن آرزوی بسیاری از متقاضیان می باشد. دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه پزشکی گرجستان باید به زبان گرجی تسلط داشته باشند. مقطع کارشناسی پزشکی در گرجستان در طی چهار سال صورت می گیرد و شامل مرحله مقدمات پزشکی، کاربرد علوم پزشکی و ترجمه پزشکی می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پزشکی گرجستان

دانشجویان پزشکی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های گرجستان باید به دو زبان انگلیسی و گرجی تسلط داشته باشند. دانشگاه های متعددی در این کشور دارد که مقطع کارشناسی ارشد پزشکی را به صورت تخصصی آموزش می دهند. طول مدت تحصیل کارشناسی ارشد این مقطع حداقل دو سال بوده و تمامی واحدهای عملی باید در مراکز معتبر آموزش داده شود. هزینه پرداختی این مقطع تحصیلی به نوع گرایش و تعداد واحدهای عملی دانشجو بستگی دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پزشکی گرجستان

تحصیل در مقطع دکترا پزشکی گرجستان

طول مدت تحصیل پزشکی در مقطع دکترا گرجستان 5 سال بوده و دانشجویان باید برای تحصیل در این مقطع مدرک کارشناسی ارشد را به همراه ریز نمرات به دانشگاه ارائه دهد. برخی از دانشگاه ها نیز برای پذیرش دانشجو در این مقطع آزمونی را بین متقاضیان خود برگزار می کند تا در بین آن ها دانشجویان ممتاز را پذیرش کنند. تسلط به دو زبان انگلیسی و گرجی برای پذیرش در این مقطع الزامی می باشد.

دانشگاه پزشکی ایالتی تفلیس

دانشگاه پزشکی ایالتی تفلیس نه تنها در گرجستان بلکه در منطقه قفقاز نیز به عنوان برجسته ترین و بزرگ ترین دانشگاه شناخته شده است. این دانشگاه در سال 1918 تاسیس شده و قدمتی طولانی دارد. این دانشگاه بسیار مجهز بوده و تمامی ابزارها و امکانات لازم برای دروس عملی و انجام تحقیقات در آن وجود دارد.

دانشگاه علوم پزشکی دیوید تویلدیانی

دانشگاه دیوید تویلدیانی از معدودترین دانشگاه هایی است که تمامی دروس پزشکی موجود در آن به زبان انگلیسی تدریس می شود. این دانشگاه در سازمان ها و نهادهای متعددی عضویت داشته که در این میان می توان به سازمان بهداشت جهانی، انجمن مدارس پزشکی اروپا و انجمن پزشکی اروپا اشاره کرد. بسیاری از دانش آموختگان این دانشگاه اکنون در بهترین مراکز درمانی کشورهایی همچون بریتانیا، آلمان، آمریکا و سوئد به صورت تخصصی در حال فعالیت هستند و دانش خود را روز به روز افزایش می دهند.

اعزام دانشجویان پزشکی به گرجستان

دانشگاه های پزشکی گرجستان study medicine georgia تنها بر روی علم و تخصص دانشجویان پزشکی تاکید نکرده و رفتار حرفه ای را نیز به آن ها یادآور می شوند. ولی لازم به ذکر است که تنها افزایش سطح مهارت علمی دانشجویان اصل کار نبوده و لازمه حرفه در این رشته تمرینات مکرر است. به همین دلیل دانشگاه های گرجستان تمامی مراحل آموزشی خود را نه تنها به صورت تئوری، بلکه به صورت عملی آموزش می دهند به همین دلیل تمامی دانشگاه های دولتی و معتبر گرجستان دارای بخشی ویژه برای انجام آزمایشات پزشکی می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه گرجستان

گرجستان کشوری است که هر روز در حال رشد و پیشروی می باشد و از این رو در سال های اخیر سرمایه گذاران بسیاری خصوصا ایرانیان توجه ویژه ای به این کشور کرده اند. هزینه تحصیل پزشکی در این کشور به صورت سالانه در حدود 5000 تا 7000 دلار برآورد شده است. دانشجویانی که توان پرداخت شهریه دانشگاه های گرجستان را ندارند، با استفاده از بورسیه تحصیلی کمک هزینه هایی را برای پذیرش در این دانشگاه ها شامل حال خود کنند.

همچنین بخوانید: دانشگاه سوخومی

خوابگاه دانشجویان پزشکی دانشگاه گرجستان

در داخل پردیس اصلی دانشگاه های پزشکی گرجستان خوابگاه هایی وجود دارد که وابسته به دانشگاه بوده و با توجه به این که تحت حفاظت دانشگاه است، ایمنی بسیار بالایی دارد. همچنین از آن جا که این خوابگاه ها در داخل دانشگاه قرار دارد نیازی به پرداخت هزینه برای حمل و نقل ندارد. علاوه بر آن این خوابگاه ها هزینه پایین تری داشته و مبله هستند.

دانشجویانی که قصد دارند به صورت مستقل در کشور گرجستان مستقر شوند، باید هزینه های این آپارتمان ها را خود به تنهایی و بدون دریافت کمک هزینه، پرداخت کنند. هزینه این خوابگاه ها به متراژ خوابگاه و محله آن بستگی دارد. امنیت این خوابگاه ها به عهده دانشجویان بوده و دانشگاه هیچ مسئولیتی را قبول نمی کنند.

کار در گرجستان

گرجستان نیز مانند هر کشور دیگری اولویت استخدام با نیروهای بومی است و دانشجویان خارجی به سختی می توانند در این کشور مشغول به کار شوند. ولی از آن جا که دانشگاه های پزشکی گرجستان اعتبار بالایی دارند، دانشجویان بین المللی به صورت پاره وقت و هفته ای 20 ساعت می توانند در مراکز پزشکی به صورت کارآموزی مشغول به کار شوند. البته لازم به ذکر است که دانشجویانی که به زبان گرجی تسلط بیشتری داشته باشند در اولویت هستند و امکان اشتغال به کار بیشتری دارند.

اقامت تحصیلی گرجستان

متقاضیان ایرانی که قصد دارند در دانشگاه های پزشکی کشور گرجستان تحصیل کنند، در مرحله اول باید ویزای تحصیلی دریافت نمایند. این افراد پس از پذیرش در دانشگاه های پزشکی گرجستان باید به سفارت گرجستان موجود در تهران مراجعه کرده و درخواست ویزای تحصیلی خود را ارائه دهند. با توجه به روابط مطلوب بین ایران و گرجستان، متقاضیان تحصیل در این کشور می توانند تا مدت 3 ماه بدون ویزا در این کشور اقامت داشته باشند. از جمله مدارک مورد نیاز سفارت گرجستان تهران برای ویزای تحصیلی عبارت است از:

 • ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی گرجستان
 • مدرک تحصیلی معتبر و ترجمه شده
 • نامه پذیرش دانشگاه گرجستان
 • پاسپورت معتبر
 • اوراق هویتی متقاضی و والدین آن
 • ارائه گواهی اشتغال و سوابق کاری در صورت شاغل بودن
 • ارائه اسناد شاغل بودن و میزان درآمد خانوار
 • ارائه دو عدد عکس پرسنلی

دانشگاه پزشکی جورجیا گرجستان

دانشگاه جورجیا گرجستان از جمله برترین دانشگاه های شهر تفلیس است که تمرینات پزشکی را به صورت تخصصی به دانشجویان ارائه می دهد. آماری در حدود 90 درصد دانشجویانی که در این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، وارد بازار کار شده و در بهترین مراکز مشغول به کار شده اند.

همچنین بخوانید: شهر گوری

کار پس از تحصیل دانشگاه پزشکی گرجستان

دانشجویانی که در دانشگاه های پزشکی گرجستان فارغ التحصیل شده و مدرک خود را گرفتند، در مدت یک سال مهلت دارند که فعالیتی مرتبط با رشته خود را پیدا کرده و در آن مشغول شوند. دانشجویان پزشکی گرجستان از آن جا که پس از پایان تحصیل خود نمی توانند آن را تمدید نمایند، باید با پیدا کردن شغل در این کشور اقامت بگیرند. البته راهکارهای دیگری نیز برای تمدید ویزای تحصیلی گرجستان وجود دارد.

مزایای تحصیل در دانشگاه پزشکی گرجستان

 • ارزش و اعتبار مدرک دانشگاه های این کشور در کشورهای کانادا، اروپا و آمریکا
 • امکان شرکت دانشجویان پزشکی گرجستان در سمینارهای بین المللی
 • نزدیکی جغرافیایی این کشور با ایران
 • برخورداری دانشجویان بین المللی گرجستان از کمک هزینه های تحصیلی
 • گذراندن دوره های کارآموزی این دانشجویان در بیمارستان های پیشرفته و مجهز
 • وجود خوابگاه های مجهز و امن دانشجویی
 • پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در گرجستان
 • زندگی در امنیت و سلامتی کامل
 • پایین بودن میزان جرم و جنایت در این کشور
 • عدم نیاز به ویزای تحصیلی اولیه برای دانشجویان ایرانی

مدارک مورد نیاز برای پذیرش دکترا در دانشگاه های گرجستان

برای تحصیل رشته پزشکی در کشور گرجستان دانشجو باید مدارک مخصوص آن دانشگاه را ارائه دهد ولی به طور کلی مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های گرجستان به شرح ذیل می باشد:

 • فرم درخواست پذیرش در دانشگاه های پزشکی
 • رزومه تحصیلی متقاضی
 • 2 قطعه عکس پرسنلی پشت نویسی شده به همراه اسکن آن بر روی سی دی
 • کپی کارت پایان خدمت
 • کپی تمامی صفحات شناسنامه به همراه اصل آن
 • کپی پاسپورت و کارت ملی به همراه اصل آن
 • کپی و اصل مدارک تحصیلی

زندگی دانشجویی دانشجویان پزشکی گرجستان

دانشجویان علاوه بر پرداخت هزینه شهریه دانشگاه های گرجستان باید هزینه زندگی در این کشور را نیز در نظر بگیرند. این هزینه ها با توجه به سبک زندگی هر فرد متفاوت می باشد. هزینه هایی که برای زندگی در این کشور باید برآورد شود می توان به هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن، هزینه مواد غذایی، هزینه پوشاک، پرداخت قبوض و … اشاره کرد.

زبان تحصیل در دانشگاه پزشکی گرجستان

دانشگاه های گرجستان به دو زبان انگلیسی و گرجی دروس خود را ارائه می کنند. البته رشته تحصیلی و دانشگاه نیز در نوع زبان تاثیر دارد. در برخی از دانشگاه های گرجستان تسلط به زبان روسی نیز لازمه پذیرش در آن دانشگاه می باشد. دانشجویان پیش از پذیرش مصاحبه ای را به صورت آنلاین انجام می دهند تا میزان تسلط آن ها به زبان مورد نظر سنجیده شود. در صورتی که سطح تسلط دانشجویان به زبان مورد تایید دانشگاه نباشد، دانشجو باید در دوره های شش ماهه رایگان زبان دانشگاه های گرجستان شرکت کرده و مهارت زبان خود را تکمیل کند.

برخی از دانشگاه های گرجستان به جای انجام مصاحبه های آنلاین از متقاضیان می خواهند که کلیپی از خود تهیه کرده و در آن به معرفی خود بپردازند. تا ضمن آشنایی با متقاضی، میزان سطح زبان آن را نیز مورد بررسی قرار دهند.