اقامت بعد از تحصیل در کشور گرجستان

قوانین و مقررات اقامت بعد از تحصیل در گرجستان پس از سال 2019 تغییر کرد. برای کسب اقامت بعد از تحصیل در این کشور ابتدا باید اقامت تحصیلی را کسب کرد. در سال‌های اخیر داوطلبان زیادی جهت ادامه‌ی تحصیل به کشور گرجستان سفر کرده اند تا علاوه بر تحصیل و استفاده از امکانات تحصیلی، بتوانند اقامت دائمی این کشور را کسب کنند.

شرایط مهاجرت به کشورگرجستان

گرجستان توانسته است مقصد مناسبی برای داوطلبان تحصیل به خصوصص دانشجویان ایرانی باشد. برای این که این داوطلبان بتوانند اقامت بعد از تحصیل در گرجستان را به دست آورند می‌توانند از مهاجرت تحصیلی و ادامه‌ی تحصیل در آن استفاده کنند.

ممکن است داوطلبان ادامه تحصیل در این کشور نگران باشند که چگونه اقامت بعد از تحصیل در گرجستان  را به دست آورند و بتوانند به کار و زندگی خود در این کشور ادامه دهند. اما این مسئله جای نگرانی ندارد و شما می‌توانید در صورتی که شرایط لازم را برای اقامت داشته باشید، پس از اتمام تحصیل به کار و زندگی خود در گرجستان ادامه دهید. البته می‌توانید برای اقامت دائم علاوه بر تحصیل از روش‌هایی مانند سرمایه گذاری در گرجستان و ازدواج و کار نیز استفاده کنید.

هزینه‌های تحصیل در گرجستان برای کسب اقامت بعد از تحصیل چگونه است؟

دانشجویانی که قصد دارند تا در این کشور ادامه تحصیل دهند و در نهایت اقامت بعد از تحصیل در گرجستان را کسب نمایند باید در رابطه با هزینه زندگی و تحصیل اطلاعات لازم را کسب کنند. با توجه به آمار و ارقامی که صحت آن تایید شده است، هزینه های تحصیلی که یک دانشجوی خارجی باید متقبل شود بستگی به رشته و دانشگاهی که انتخاب کرده است دارد و این هزینه‌ی تحصیلی بین 3000 الی 6000 دلار میتواند متغیر باشد.

نکته‌ی مهمی که به خصصوص دانشجویان ایرانی را شامل می‌شود زیرا همواره در مقاطع تحصیلی بالا مهاجرت می‌کنند این است که دانشجویانی که مقاطع تحصیلی بالایی داشته باشند و همچنین نسبت به سایر دانشجویان رزومه تحصیلی قوی تری را ارائه دهند، می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی که در دانشگاه‌های گرجستان وجود دارند، استفاده نمایند.

شرایطی که فرد برای اقامت بعد از تحصیل در گرجستان باید داشته باشد؟

اقامت بعد از تحصیل در گرجستان برای افرادی که تمایل دارند تا اقامت آنجا را کسب نمایند و به کار و زندگی خود ادامه دهند امر بسیار مهمی است. در واقع دلیل افزایش مهاجرت به این کشور خصوصا ایرانیان این است که گرجستان کشور اوراسیایی محسوب می‌شود و هزینه‌های زندگی و کار و تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای دیگر کمتر است. نکته مهم دیگر این می‌باشد که گرجستان در آستانه‌ی ورود به جمع کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه‌ی شنگن قرار دارد.

باید توجه داشت که قبل از مهاجرت تمام نکات مهم از جمله هزینه‌‌های مورد نیاز برای کارو زندگی را بررسی کرد. هزینه‌های کار و تحصیل در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است و یکسان نیست. اما بررسی ها و اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که هزینه‌ی لازم برای یک خانواده دونفره به صورت ماهیانه که در این کشور زندگی می‌کنند در حدود 333 لاری گرجستان متغییر است. این مبلغ نسبت به سایر کشورهای مهاجر پذیر مقرون به صرفه است. مبلغی که افراد مهاجر می‌توانند در این کشور درآمد داشته باشند به طور متوسط برابر با 1000 لاری گرجستان در هر ماه می باشد که این مبلغ متغیر است.

نحوه کسب اقامت بعد از تحصیل در گرجستان چگونه است؟

اقامت بعد از تحصیل در گرجستان، دانشجویان خارجی را شامل می‌شود که قصد دارند شهروند این کشور شوند و اقامت شهروندی بگیرند. دانشجویانی که از دانشگاه‌های گرجستان فارغ التحصیل می‌شوند می‌توانند با ویزای تحصیلی خود تبدیل به ویزای کار، اقامت و تابعیت این کشور را دریافت کنند و آنگاه مانند سایر شهروندان این کشور از حقوق و مزایای شهروندی گرجستان بهره مند شوند. نیازی نیست نگران یادگیری زبان گرجی باشید زیرا دانستن زبان گرجی در اخذ اقامت در  این کشور تاثیری ندارد و مسئله مهمی به شمار نمی‌رود.

زبانی که برای اخذ پاسپورت و اقامت به آن نیاز دارید زبان انگلیسی و یا روسی است و در صدور ویزا و اقامت مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد.

اقامت بعد از تحصیل در گرجستان چه شرایطی نیاز دارد؟

فردی که از یکی از مراکز آموزشی این کشور فارغ التحصیل شده است و تصمیم دارد که اقامت بعد از تحصیل در گرجستان  را کسب کند باید شرایط زیر را طی کند:

مهاجرانی که تمایل دارند تا اقامت پس از تحصیل در گرجستان را به دست آورند باید پس از تحصیل، در شرکت‌ها فعالیت شغلی را آغاز کنند و به کارآفرینی در مراکز بپردازند تا بتوانند اقامت کاری این کشور را بگیرند.

گرجستان به خانواده‌ی مهاجرانی که در این کشور مشغول تحصیل هستند، اجازه‌ی دریافت ویزای همراه می‌دهد، در نتیجه محصلان می‌توانند همراه خانواده خود اقامت بگیرند. خانواده‌ی فرد همسر، همچنین فرزندان زیر 18 سال و والدین اصلی را شامل می‌شود.

در صورتی که شخص توانسته باشد اقامت و تابعیت گرجستان را به دست آورد و این اقامت به تمدید نیاز داشته باشد می‌تواند آن را تمدید کند.

شخصی که برای تحصیل به گرجستان مهاجرت کرده است می‌تواند برای همسر خود نیز در این کشور اقامت دائم بگیرد. البته با این شرط این اقامت صادر می‌شود که شخص حداقل به مدت 6 سال در این کشور زندگی کند.

دانشجویانی که تابعیت کشوردیگری را ندارند نیز اقامت گرجستان به آنان اعطا می‌گردد. بر اساس قانونی که در تاریخ 31 مارس 1993 تصویب رسیده، این اصل به مرحله اجرا در آمده است.

کسب اقامت از طریق سرمایه گذاری پس از تحصیل در گرجستان

یکی از راه‌های کسب اقامت پس از تحصیل در گرجستان برای دانشجویان خارجی میتواند از طریق سرمایه گذاری باشد. کسب این اقامت نیاز به  مبلغ 300000 لاری گرجستان نیاز دارد که نیاز است تا به عنوان سرمایه‌گذاری اختصاص یابد.

یکی از ویژگی های خوب اقامت گرجستان، همراه بودن خانواده با شخصی است که قرار است این اقامت را بگیرد. از دیگر روش‌های اقامت بعد از تحصیل در این کشور خرید ملک در گرجستان به شمار می‌رود. این مبلغ جهت سرمایه گذاری معادل 3500 لاری گرجستان برای هر متر مربع زمین ‌می‌باشد. البته در نظر داشته باشید که این مبلغ زمین‌های کشاورزی را در بر نمی‌گیرد.

مجوز اقامت در گرجستان چگونه صادر می‌شود؟

پس از ارائه‌ی مدارک لازم 30 روز زمان نیاز است تا پس از بررسی و ارزیابی مدارک نتایج اقامت مشخص شود. بررسی این مدارک و مجوزها از سوی اداره توسعه خدمات عمومی گرجستان صادر می‌شود.

کارت اقامت به عنوان یک سند هویت بشمار می‌رود و یک خارجی برای زندگی در گرجستان نیاز به تایید اقامت دارد و برای آنکه از حق شهروندی برخوردار شود باید اقامت گرجستان را داشته باشند.

بهتر است بدانید که در صورتی که هزینه جداگانه‌ای را برای بررسی این مدارک پرداخت کنید، کارها و مجوزهای اقامت در مدت کوتاهی به دست شما خواهد رسید.

در نظر بگیرید که قوانین اقامت بعد از تحصيل در گرجستان تغییر کرده است و دارای شرایط جدید است با دانستن این شرایط درکنار کسب نتیجه دلخواه از نگرانی‌هایتان در قبال مهاجرت نیز کاسته می‌شود. هر دانشجویی تمایل دارد پس از اتمام تحصیلات خود همچنان به زندگی در گرجستان ادامه دهد و از امکانات و رفاه گرجستان استفاده کند.

اگر قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارید گرجستان مقصد مناسبی است. در واقع شرایط کشور گرجستان مانند هزینه‌های پایین اقامت و کار و زندگی این کشور را مهاجر پذیرکرده است.

در نظر داشته باشید ویزای تحصیلی گرجستان بهترین راه مهاجرت به این کشور می‌باشد. پس از آنکه دانشجویان در این کشور فارغ التحصیل شدند ممکن است نگران کسب اقامت بعد از تحصیل در گرجستان باشند. راه‌های کسب اقامت بعد از اتمام تحصیلات راهای متعددی است و جای نگرانی ندارد.

شخصی که به گرجستان مهاجرت کرده است و به طور قانونی در این کشور اقامت می‌کند و اقامت بعد از تحصیل در گرجستان را توانسته است اخذ نماید، می‌تواند اقامت دیگری را در این کشور دریافت کند البته باید شرایط لازم را جهت کسب اقامت دیگر، داشته باشد.

برای دریافت اقامت بعد از تحصیل در گرجستان  توسط یک شهروند خارجی باید خود شخص اقدام کند و یا به کمک وکیل خود درخواستی را به اداره آژانس توسعه خدمات عمومی یا مرکز اجتماعی اداره مهاجرت تنظیم نمایید.

می‌توانید از طريق خدمات از راه دور توسط خدمات توسعه عمومی آژانس، درخواست دهید. توجه داشته باشید نامه‌ی درخواست شما به آدرس شما در گرجستان فرستاده می‌شود پس بهتر است در منزل خود ساکن باشید.

مدارکی که شما برای ثبت درخواست اقامت به ادارات مربوطه گرجستان ارسال می‌کنید می‌تواند به زبان های گرجی، روسی و انگلیسی باشد. توجه داشته باشید که نیازی نیست تا گذرنامه فرد به زبان گرجی باشد ولی اگر اطلاعات شخصی در این گذرنامه ترجمه‌ی زبان انگلیسی باشد کفایت می‌کند و نیازی نخواهید بود تا پاسپورت شما ترجمه شود.

افرادی که تمایل دارند تا اجازه اقامت کاری در گرجستان را کسب کنند نیاز است تا فرد فعالیت های کار آفرینی و یا کارگری داشته باشد و بخواهند بعد از تحصیل به کسب مجوزهای لازم اقدام کنند.

افرادی که تمال دارند تا اقامت تحصیلی این کشور را بگیرند و پس از آن نیز مجوز اقامت بعد از تحصیل در گرجستان  را جهت ادامه کار و زندگی کسب کنند باید در  موسسات آموزشی مجاز و دانشگاه‌های این کشور به تحصیل بپردارند .

شرایطی که سبب می‌شود تا شما تمایل داشته باشید تا پس از اتمام تحصیل، اقامت بعد از تحصیل در گرجستان را کسب نمایید:

برای اقامت و تحصیل به آزمون تافل یا آیلتس نیازی ندارید. پروسه دریافت ویزا زمان کوتاهی را سپرسی می‌کند.

آموزش‌هایی که در کشور گرجستان می‌بینید، استاندارد هستند و دانشگاه‌ها و کالج‌ها‌ی این کشور در سطح جهانی فعالیت می‌کنند.

دانشگاه های دولتی گرجستان هیچ شهریه ای را دریافت نمی‌کنند و شهریه‌ها ممکن است از 500 یورو تا مبلغ  1500 یورو در هر ترم تحصیلی می‌باشد.

در کشور گرجستان فرصت‌هایی عالی پس از فارغ التحصیلی برای انجام پژوهش و کار خواهید داشت.

همچنین می‌توانید در کنار تحصیل کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته انجام دهید.

دانشجویانی که اقامت تحصیلی دارند بعد از تحصیلشان می‌توانند تا یک سال در گرجستان بمانند.

مهاجران پس از 5 سال کار کردن تمام وقت می‌تواند اجازه اقامت در این کشور را دریافت کنند.

بر خلاف سایر کشورهای مهاجر پذیر، اقامت پرجستان مدارک بسیار کمی را برای دریافت ویزا نیاز دارد.

سخن آخر

اگر احساس کردید که با مهاجرت به گرجستان برای تحصیل احساس تنهایی خواهید کرد نگران نباشید زیرا گرجستان به خانواده‌ی شما اقامت همراه خواهد داد.  این شخص اگر به سن قانونی نرسیده باشد و یا معلول باشد و نیاز به مراقبت داشته باشد نیز می‌تواند از این اقامت همراه استفاده‌ کند.

اقامت به افرادی که به هر دلیلی هویت ندارند نیز داده می‌شود و می‌توانند تابعیت گرجستان را کسب کنند.

همچنین می‌توانید از حقوقدانان و وکلاي حقوقی بين الملل اطلاعات کسب نمایید، تا با تمام قواعد و جزئیات پروسه‌اي مهاجرت به گرجستان و سپس اقامت بعد از تحصیل در گرجستان آشنا شده و زمان کمتری را جهت مهاجرت سپری کنید.

توجه داشته باشید که گرجستان مقصد مناسبی از تمام جوانب از جمله هزینه‌ی زندگی وکار و رفاه اجتماعی و امنیت اجتماعی حساب می‌شود و اگر احساس می‌کنید که به خانواده خود نیاز دارید تا در این سفر همراه شما باشند گرجستان به خانواده‌ی محصلان اجازه‌ی دریافت ویزای همراه می‌دهد.

باید شخصا برای دریافت اجازه‌ی اقامت در گرجستان اقدام فرمایید و یا از یک وکیل کمک بگرید و درخواستی را به اداره آژانس توسعه خدمات عمومی یا مرکز اجتماعی اداره مهاجرت بفرستید.

مهاجرانی که به دنبال اقامت پس از تحصیل در گرجستان می‌باشند باید پس از تحصیل، در فعالیت شغلی در گرجستان داشت باشند و به کارآفرینی بپردازند تا بتوانند اقامت کاری این کشور را بگیرند.

نگران مسلط بودن به زبان گرجی نباشید زیرا زبانی که برای پاسپورت و اقامت بررسی می‌شود زبان انگلیسی و یا روسی است و مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد. هزینه‌های زندگی و کار و تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای دیگر بسیار کمتر است.

می‌توانید از طریق سرمایه گذاری اقامت پس از تحصیل در گرجستان برای دانشجویان خارجی را بدست آورید.

در این محتوا به بررسی اقامت پس از تحصیل در گرجستان پرداختیم و تمام نکات را متذکر شدیم. در صورتی که قصد مهاجرت به گرجستان راداشته باشید و فرایندهای مهاجرتي را طی می‌کنید توصیه می‌شود با موسسات حقوقی معتبر تماس بگیرید.