مقایسه تحصیل در گرجستان و روسیه

آشنایی با روسیه

کشور روسیه بزرگترین کشور در جهان از نظر وسعت است و در حدود ۱۲۰ گروه قومی در این کشور وجود دارد که بیش از یک صد زبان صحبت می کنند.

همچنین, از لحاظ جمعیت نیزکشور روسیه یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان به حساب می آید. به طور کلی کشور روسیه دارای جاذبه های طبیعی، فرهنگی و توریستی بسیاری برای دانشجویان مقیم این کشور می باشد.

تحصیل در روسیه به معنای تحصیل در زادگاه برخی از پرکارترین هنرمندان و نویسندگان در سراسر جهان است. گذشته از فرهنگ متنوع این کشور، تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه با این واقعیت که این کشور دارای 26 سایت میراث جهانی یونسکو است که باعث جذابیت بیشتر برای دانشجویان می شود. در تصویر زیر می توانید اطلاعات بیشتری درباره کشور روسیه به دست آوردید.

در روسیه متداول است که دانشگاه ها سفرهای دانشجویی را به نقاط دیدنی مانند میدان سرخ ، کرملین و کوه های طلایی آلتای و دیگر مکان های دیدنی ترتیب دهند و این امر روسیه را به مقصد مناسبی برای کاوش دانشجویان تبدیل می کند.

به علاوه، تحصیلات عالی در روسیه به ویژه به خاطر دستاورد های خود در تحقیقات علمی از شهرت جهانی برخوردار است و از این رو همه ساله دانشجیان بین المللی بسیاری این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند.

مقایسه تحصیل در کشورهای روسیه و گرجستان

کشورهای مختلفی برای دانشجویان ایرانی مقصد تحصیلی به شمار می رود که روسیه و گرجستان از این کشورها می باشند. دانشجویان به دنبال کشور های می باشند که سیستم آموزشی بسیار خوب، دانشگاه های معتبر، امنیت، رفاه و شرایط اقتصادی مطلوبی را داشته باشد. گرچه هر کشوری دارای خوبی ها و بدی ها می باشد و مهاجرت به کشور های مختلف جهان سختی های مختص به خود را دارد، اما رسیدن به هدف بسیار مهم تر از این موضوع ها می باشد.

در این مقاله سعی شده است تا مقایسه پزشکی روسیه و گرجستان صورت بگیرد. برای انتخاب دانشگاه در کشورهای روسیه و گرجستان باید به اندازه کافی تحقیق کنید و آگاه باشید تا برنامه مناسب برای آینده خود تهیه کنید.

شرایط تحصیل در روسیه

اموزش عالی روسیه در رشته های غیر پزشکی مانند مهندسی، اقتصاد و علوم انسانی دانشجو می پذیرد. تحصیل پزشکی در روسیه در دانشگاه های مسکو به سه زبان مختلف می باشد:

زبان روسی که معمولا دانشجویان روسی زبان آن را برمی گزینند ، زبان فرانسه و انگلیسی. دانشجویان اگر بخواهند دوره های زبان فرانسه وانگلیسی را انتخاب کنند ابتدا باید یک مصاحبه انجام دهند که دانشگاه آن ها را تایید نماید ودر صورت تایید می توانند شروع به تحصیل کنند.

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه دارای شرایط به خصوصی می باشد که به مقطع و رشته تحصیلی وابسته است. دانشجویان از سراسر دنیا با احراز شرایط مورد نظر قادر خواهند بود برای تحصیل در روسیه اقدام نمایند.

شرایط سنی برای تحصیل در بسیاری از کشورهای دنیا حائز اهمیت می باشد. این فاکتور در کشور روسیه به عنوان یکی از مزایای تحصیل در این کشور به شمار می رود. این نکته بدین معناست که محدودیت سنی برای ورود به دانشگاه های روسیه وجود ندارد.

از دیگر شرایط تحصیل در روسیه می توان به میزان هزینه های تحصیل و زندگی، مدارک مورد نیاز برای ورود به مراکز آموزشی و سطح علمی تحصیل در این کشور اشاره نمود.

دانشگاه های روسی که برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را با زبان انگلیسی ارائه می کنند
نام دانشگاه توضیحات حداقل هزینه سالیانه
موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT) مهندسی، مهندسی هوافضا، زیست پزشکی، علوم رایانه 6100 دلار آمریکا
دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI (موسسه مهندسی فیزیک مسکو) ارائه برنامه های مختلف انگلیسی/ روسی در رشته های مختلف 33000 دلار آمریکا
دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سن پترزبورگ دوره کارشناسی- رشته تجارت بین الملل 4000 دلار آمریکا
دانشگاه دوستی مردم روسیه (دانشگاه RUDN) دوره ارشد- رشته های تاریخ، سیاست، مدیریت دولتی و شهری 3300 دلار آمریکا

تحصیل در گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای منطقه قفقاز است که بین دریای مازندران و دریای سیاه واقع شده است. پایتخت این کشور شهر تفیلس می باشد که با وجود داشتن تمدنی کهن، در راستای پیشرفت، توسعه و مدرن شدن گام های اساسی برداشته است.

تأیید اتحادیه اروپا بر مرحله دوم فرایند پیوستن این کشور به اتحادیه مؤید این مسأله است که گرجستان در راه گام بر می دارد و به زودی به یکی از کشورهای توسعه یافته اروپایی تبدیل خواهد شد.

تحصیل در بسیاری از دانشگاه های گرجستان برای افرادی که پاسپورت این کشور را دارند رایگان است. اما افرادی که از کشورهای دیگر برای تحصیل وارد گرجستان می شوند باید هزینه تحصیل خود را بپردازند.

در حال حاضر ۵ دانشگاه کشور گرجستان حضور دارند که مدرک آنها مورد تأیید ایران است. بنابراین مدارک تحصیلی دریافتی از این دانشگاه ها مورد تأیید دستگاه ها و ادارات مختلف داخل ایران می باشد.

به طور کلی تحصیل در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی کشور گرجستان به زبان های گرجی، روسی و انگلیسی امکان پذیر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های گرجی حدود ۲ تا ۳ هزار دلار و دانشگاه های انگلیسی و امریکایی حدود ۷ تا ۸ هزار دلار در هر سال است. از این رو گرجستان جزو کشورهایی است که هزینه تحصیل در آنها بسیار کم می باشد. شرایط رو به پیشرفت گرجستان، پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در سال های آتی، شرایط خوب اعطای اقامت به شهروندان دیگر کشورها و وجود امکانات آموزشی در سطح بین المللی، تحصیل در گرجستان را برای بسیاری از افراد به انتخابی جذاب تبدیل کرده است.

تأسیس شعبه های دانشگاه های برتر انگلستان و امریکا در تفلیس، سطح کلی دانشگاه های این کشور را بالاتر برده است.

به طور کلی تحصیل در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی کشور گرجستان به زبان های گرجی، روسی و انگلیسی امکان پذیر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های گرجی حدود ۲ تا ۳ هزار دلار و دانشگاه های انگلیسی و امریکایی حدود ۷ تا ۸ هزار دلار در هر سال است. از این رو گرجستان جزو کشورهایی است که هزینه تحصیل در آنها بسیار کم می باشد.

دانشگاه های معتبر گرجستان عبارتند از

 • دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس (Tbilisi State Medical University)
 • دانشگاه دولتی تفلیس (Tbilisi State University)
 • دانشگاه صنعتی گرجستان (Georgian Technical University)
 • دانشگاه دولتی ایلیا (Ilia State University)
 • دانشگاه آزاد تفلیس (Free University of Tbilisi)
 • دانشگاه قفقاز (Caucasus University)

هزینه های تحصیل در گرجستان

 • تحصیل در مقطع کارشناسی    2.500 تا 3000 دلار در سال
 • هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی   4.500 دلار درسال
 • تحصیل در رشته داروسازی             3.500_6.500 دلار
 • تحصیل در رشته پرستاری_بهداشت عمومی   2.500_4.200 دلار
 • تحصیل در رشته بانکداری_حسابداری      2.500_4.800 دلار
 • تحصیل دررشته فناوری اطلاعات     2.500_4.800 دلار
 • تحصیل دررشته مهندسی عمران   2.500_4.800 دلار
 • تحصیل دررشته علوم کامپیوتر    2.500_4.500 دلار
 • تحصیل دررشته گردشگری   3000_4.500 دلار
 • تحصیل دررشته اقتصاد   3.500_4.200 دلار
 • تحصیل دررشته هوانوردی   2.500_4.800 دلار

هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب یک کشور، هزینه های تحصیل و زندگی است. کشور روسیه در طمره کشورهایی قرار می گیرد که میانگین هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور بسیار پایین و مقرون به صرفه می باشد.

دانشجویان در از سراسر دنیا با پرداخت کم ترین میزان ممکن، امکان تحصیل در دانشگاه های برت این کشور را بدست می

آورند. شایان ذکر است که برای دریافت ویزای تحصیلی و مراجعه به سفارت ارائه تمکن مالی الزامی می باشد. دانشجویان می بایست هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در روسیه را در قالب نامه ای از جانب بانک به سفارت ارائه دهند.

میزان مورد نیاز شامل هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در روسیه است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

هزینه های زندگی در روسیه برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه تخمین زده می شود. این میزان هزینه شامل هزینه های اجاره مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در روسیه می باشد.

این میزان هزینه به ازای یک نفر در نظر گرفته شده است و در صورت وجود همراه در حدود ۴۰ درصد افزایش خواهد داشت. جدول زیر نماینگر متوسط هزینه های زندگی در کشور روسیه می باشد..

موارد میزان هزینه
رستوران یک وعده ۶٫۸۰ دلار
گوشت یک کیلو ۶٫۴۰ دلار
مرغ یک کیلو ۳٫۵۱ دلار
حمل و نقل عمومی ماهانه ۲۴ دلار
اینترنت، برق، آب و گاز ماهانه ۹۶ تا ۱۰۵ دلار
اجاره مسکن ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار

هزینه های زندگی در روسیه

هزینه های زندگی روزمره از دیگر مواردی می باشد که متقاضیان به تحصیل در روسیه باید به بررسی آن ها بپردازند. مواردی چون هزینه های خورد و خوراک، هزینه قبوض ماهیانه و خرید پوشاک و کفش از جمله هزینه های روزمره می باشند.

در جدول زیر به صورت جزئی به بررسی هزینه های برخی از اقلام مصرفی در شهر سن پترزبورگ پرداخته ایم:

زبورگ پرداخته ایم:

کالا مقدار قیمت
گوشت 1 کیلو 6.45 یورو
مرغ 1 کیلو 3.66 یورو
پنیر 1 کیلو 7 یورو
تخم مرغ 12 عدد 1.07 یورو
برنج 1 کیلو 0.93 یورو
نان 500 گرم 0.65 یورو
شیر 1 لیتر 0.89 یورو
سیب 1 کیلو 1.18 یورو
موز 1 کیلو 0.85 یورو
پرتغال 1 کیلو 1.20 یورو
گوجه 1 کیلو 1.95 یورو
سیب زمینی 1 کیلو 0.52 یورو
پیاز 1 کیلو 0.48 یورو
کاهو 1 کیلو 0.82 یورو
آب معدنی 1.5 لیتر 0.56 یورو
سیگار 20 عدد 1.95 یورو
هزینه های قبوض (برق، گاز،آب) 1 ماه 94.14 یورو

هزینه های زندگی و تحصیل در گرجستان

با اینکه هزینه های زندگی در کشورهای مختلف جهان به سبک زندگی فرد بستگی دارد اما می توان برای زندگی دانشجویی یک حالت کلی را در نظر گرفت و هزینه ها را بر آن اساس محاسبه نمود. بر این اساس هزینه یک ماه زندگی در کشور گرجستان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است.

اخذ نمایندگی از بسیاری ار دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار این موسسه بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه خرید آپارتمان

قیمت هر متر مربع در مرکز شهر گرجستان حدود ۲.۸۸۵ GEL می باشد .

قیمت هر متر مربغ در خارج از مرکز شهر گرجستان ۳۲۱ GEL می باشد .

هزینه اجاره اپارتمان

اپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۷۱۴ GEL

اپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر ۴۶۲ GEL

اپارتمان ۲ تا ۳ خوابه در مرکز شهر ۱.۵۳۴ GEL

اپارتمان ۲ تا ۳ خوابه در خارج از مرکز شهر ۸۶۲ GEL

هزینه حمل و نقل

بلیط یک طرفه ۰.۵۰ GEL

تاکسی هر کیلو متر ۰.۵۰ GEL

بنزین لیتری ۲.۲۵ GEL

هزینه غذا و نوشیدنی

غذای از پرسی ۱۳ GEL تا ۴۷ GEL می باشد

اب (بطری ۰.۳۳ لیتری) ۰.۵۲ GEL

برنج کیلویی ۲.۳۳ GEL

تخم مرغ (۱۲ عددی) ۳.۴۴ GEL

گوشت مرغ هر کیلو ۹.۲۹ GEL

گوشت گاو هر کیلو ۱۴.۳۳ GEL

میوه جات (سیب ، موز ، پرتغال ، سیب زمینی ، پیاز) از ۱.۰۷ الی ۳.۵۴ GEL برای هر کیلو می باشد .