اخذ بورسیه تحصیلی در گرجستان

گرجستان کشوری است در اروپای شرقی که جاذبه های گردشگری بسیاری دارد ولی جاذبه های این کشور تنها به مکان های دیدنی آن ختم نشده و از دیگر دلایل جذابیت کشور گرجستان وجود دانشگاه های قدیمی و بسیار معتبر این کشور است. دانشگاه های گرجستان دارای تعداد بسیاری متقاضی است که یکی از دغدغه های آن ها شهریه این دانشگاه ها می باشد. بورسیه های تحصیلی روشی برای کاهش هزینه های شهریه بوده که به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شود. بورسیه های تحصیلی خصوصی معمولا بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجویان را پوشش می دهد و بورسیه های دولتی تمامی هزینه های تحصیلی دانشجویان را در بر می گیرد. اخذ بورسیه تحصیلی در گرجستان دارای مراحل و شرایط مختلفی است و افراد برای دریافت بورسیه باید از قوانین آن پیروی کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با تمامی شرایط و قوانین بورسیه های تحصیلی آشنا کنیم.

اخذ بورسیه تحصیلی در گرجستان

بورسیه تحصیلی در گرجستان و شرایط اخذ آن

بورسیه تحصیلی هنگامی اطلاق می گردد که هزینه های تحصیلی شخصی به صورت کامل و یا بخشی از آن به دانشجو پرداخت شود. بورسیه های تحصیلی گرجستان این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده تا با استفاده از آن با هزینه ای رایگان و یا بسیار پایین در این کشور تحصیل کنند. متقاضیان دریافت بورسیه باید به زبان تحصیلی این کشور مهارت داشته باشند تا موفق به دریافت بورس شوند. سن، معدل، نمرات و … نیز از جمله شرایطی است که متقاضی دریافت بورسیه باید داشته باشد تا بتواند به بورسیه دست پیدا کنند.

بورسیه های تحصیلی گرجستان در مقطع کارشناسی

دوره های کارشناسی دانشگاه های گرجستان معمولا چهار ساله بوده و رشته های متعددی را به دانشجویان ارائه می کند. رشته های مهمی همچون پزشکی، داروسازی، مهندسی و … که اهمیت بسیاری دارد شامل بورسیه تحصیلی می شود. بورسیه هایی که تحت پوشش دولت هستند به صورت کامل تمامی هزینه های دانشجو را پوشش می دهد. خصوصا دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم ایران است شانس دریافت بورسیه بیشتری را نیز دارد.

بورسیه های تحصیلی گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته های مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا متقاضیان با آزادی بیشتری رشته دلخواه خود را انتخاب کنند. دانشجویان کارشناسی ارشد گرجستان برای دریافت بورسیه باید مدارک معتبر و قابل قبولی را به این دانشگاه ارائه کنند. افرادی شامل بورسیه های تحصیلی می شوند که یا معدل بالایی داشته باشند و یا نمرات بالایی را در طول تحصیل خود اخذ کرده باشند. افرادی که قصد دریافت بورسیه را دارند باید فرم درخواست خود را به صورت کتبی برای سفارت گرجستان ارسال کنند تا تقاضا نامه و تمامی مدارک وی توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و تاییدیه و یا عدم تاییدیه آن برای دانشجویان ارسال شود.

بورسیه های تحصیلی گرجستان در مقطع دکترا

با توجه به اهمیت بالایی که کشور گرجستان برای مقطع دکترا قائل است، امکان دریافت بورسیه برای دانشجویان این مقطع بیشتر می باشد. دانشجویان دکترا برای تحصیل رایگان در دانشگاه های گرجستان باید ابتدا درخواست خود را برای سفارت گرجستان ارسال کنند. در صورتی که دانشجویی بورسیه دولتی دریافت کند می تواند تمامی هزینه های تحصیلی مقطع دکترای خود را پوشش دهد. شانس پذیرش بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا بیشتر بوده و یکی از اصلی ترین شروط دریافت بورسیه برای این مقطع، تسلط به زبان انگلیسی می باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی

شما برای هر کاری باید مدارک مخصوص به آن را ارئه کنید. متقاضی باید مدارک خود را در چارچوب استانداردهای این کشور برای سفارت گرجستان ارسال کند. هر دانشگاهی شرایط مخصوصی برای دریافت بورسیه داشته که با مراجعه به سایت هر دانشگاه می توانید از این شرایط مطلع شوید. از جمله مدارک عمومی دریافت بورسیه تحصیلی گرجستان به شرح ذیل می باشد:

 • تکمیل فرم های الزامی
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه تمامی مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • ارائه تمامی مدارک هویتی
 • ارائه مدرک زبان

ارائه انگیزه نامه و فرم درخواست از اصلی ترین شروط دریافت بورسیه تحصیلی می باشد. انگیزه نامه باید به گونه ای باشد که دولت گرجستان را متقاعد کند که توانایی پرداخت شهریه دانشگاه را نداشته و برای پرداخت شهریه نیاز به کمک دارد. در نتیجه ارسال فرم درخواست و انگیزه نامه ای قوی می تواند به دریافت بورسیه کمک نماید.

دریافت ویزای تحصیلی گرجستان

بورسیه های تحصیلی شرایط را برای تحصیل در گرجستان راحت تر و با هزینه کمتری کرده و از این رو متقاضیان بیشتری را به خود جذب کرده است. بورسیه این کشور این امکان را برای دانشجویان فراهم می آورد که تخفیفاتی را در هزینه های تحصیلی خود ایجاد کنند به همین دلیل اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویان فراهم خواهد کرد. ویزای تحصیلی یکی از بهترین روش برای اقامت در کشور گرجستان محسوب می شود و از این رو متقاضیان بسیاری دارد.

انواع بورسیه تحصیلی گرجستان

کشور گرجستان دارای بورسیه های مختلفی هستند و هر کدام دارای ارزش های مختلفی بوده و شرایط پرداخت مخصوص به خود را دارد. این بورسیه ها هر کدام بخشی از هزینه های تحصیل در دانشگاه های گرجستان را فراهم کرده و دارای شرایط خاصی است. بورسیه های تحصیلی به دو دسته استانی و دانشگاهی تقسیم بندی می شود که برخی از آن تمامی هزینه ها و برخی دیگر بخشی از هزینه های تحصیل در دانشگاه های گرجستان پوشش می دهد.

اخذ وام دانشجویی در گرجستان

دانشجویانی که درخواست بورسیه آن ها رد می شود می توانند از طریق دریافت وام دانشجویی شهریه ترم خود را پرداخت کنند. یکی از مزایایی که این وام دانشجویی دارد این است که دانشجویان ملزم نیستند که شهریه را در طول ترم خود پرداخت نمایند و پس از پایان تحصیل خود امکان پرداخت وام دانشجویی فراهم است. این وام دانشجویی دارای شرایط خاص خود بوده و هر دانشگاه برای اعطای وام دانشجویی باید مدارک خاصی را ارائه دهند.

مزایای بورسیه تحصیلی گرجستان

بورسیه تحصیلی گرجستان مزایای بسیاری دارد که از جمله مهم ترین مزایای این بورسیه به شرح زیر می باشد:

 • امکان اخذ اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی
 • کاهش هزینه های تحصیلی در دانشگاه های این کشور
 • تحصیل در دانشگاه های خصوصی با بهترین امکانات
 • تحصیل در سه مقطع گرجی، فارسی و انگلیسی
 • وجود رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه های این کشور
 • معایب بورسیه گرجستان
 • کم بودن تعداد افراد تحت بورسیه
 • سخت گیری در اعطای بورسیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • نیاز به مدارک متعدد
 • نیاز به ارائه انگیزه نامه و فرم درخواست قوی

نکات مورد توجه در اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان

بورسیه های تحصیلی گرجستان فرصتی بسیار ارزشمند برای دانشجویان ایرانی است که بتوانند با هزینه ای پایین در دانشگاه های عالیه این کشور به تحصیل بپردازند. در ادامه شما را با نکات مهم در بوسیه تحصیلی آشنا خواهیم کرد:

دانشگاه پذیرش شده باید مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار گیرد.

متقاضی بورسیه باید تمامی مدارک خود را به همراه درخواست بورسیه برای دانشگاه ارسال کنند.

در برخی از دانشگاه برای دریافت بورسیه های تحصیلی شرایط سنی وجود دارد و افرادی می توانند بورسیه تحصیلی دریافت نمایند که دارای شرایط سنی این دانشگاه ها باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های گرجستان

کشور گرجستان دارای دانشگاه های مختلفی است که به دو صورت دولتی و خصوصی می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی هزینه پایینی دارد و دانشگاه های خصوصی هزینه بالایی را از دانشجویان خود دریافت می کنند. دانشگاه های دولتی گرجستان شهریه بسیار پایینی را از دانشجویان خود دریافت کرده و این هزینه بابت خدمات ارائه شده در دانشگاه ها می باشد. در نتیجه هزینه تحصیل در دانشگاه های گرجستان به رشته و مقطع تحصیلی هر فرد بستگی دارد. همچنین دانشجویان می توانند درخواست خود را مبنی بر دریافت بورسیه برای دانشگاه ارسال کرده و از این طریق کمک هزینه هایی را بابت تحصیل شامل حال خود نمایند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه پزشکی گرجستان

اخذ بورسیه تحصیلی در گرجستان راهکاری بسیار ارزشمند برای تحصیل رایگان در این کشور می باشد. دانشگاه پزشکی گرجستان دارای متقاضیان بسیاری است و دانشجویان مقطع دکترای پزشکی می توانند کمک هزینه هایی را برای تحصیل خود دریافت نمایند. بورسیه های پزشکی گرجستان دارای درصد مشخصی است و افرادی که نمرات بالایی را در ترم های اول این دانشگاه اخذ می کنند می توانند تمامی هزینه های تحصیلی خود را به صورت صد در صد پوشش دهند. دریافت بورسیه های تحصیلی این امکان را به دانشجویان می دهد تا با هزینه ای پایین تحصیل خود را در رشته های پزشکی به اتمام برسانند.

بیمه دانشجویی دانشگاه گرجستان

بیمه درمانی دانشگاه گرجستان امکان زندگی آرام و بدون دغدغه را برای افراد فراهم می کند. بیمه های درمانی این کشور موجب می شود که دانشجویان با هزینه ای پایین از خدمات بیمه ای این کشور بهره مند شوند. تمامی دانشجویان این کشور موظفند تا هر ماه مبلغی را بابت بیمه دانشجویی پرداخت کنند. بیمه های درمانی دانشجویی انواع مختلفی داشته و هر کدام بیماری های خاصی را پوشش می دهند. در هنگام درخواست بیمه باید نهایت دقت را به خرج داده و در صورتی که بیماری خاصی دارید و یا داروی خاصی استفاده می کنید باید در هنگام ثبت بیمه اعلام نمایید.