رتبه بندی دانشگاه های گرجستان چگونه است

امروزه بسیاری از جوانان در کشورهای مختلف جهان ، مخصوصا از کشورهای آسیایی و اخیرا کشور ایران ، دانشگاه های موجود درکشور گرجستان را به سبب تنوع رشته و تازگی رشته ها و نیز بازار کار موجود پس از اعطای مدرک را انتخاب میکنند . رشته های پزشکی و دندان پزشکی دراین دانشگاه ها بیشترین متقاضی را دارد و انصافا در این رشته ی فوق الذکر  دانشگاه های این کشور  به خوبی درخشیده اند و پزشکان و متخصصان  توانمندی را به عرصه ی بهداشتی وارد کرده اند .

در این مطلب که براساس گزینش های آزمون های ملی گرجستان جمع آوری شده است رنکینگ و رتبه بندی دانشگاه های برتر گرجستان را اعلام میداریم و نیز از نظر سطوح جهانی وضعیت این دانشگاه ها را بررسی میکنیم .

بر اساس نتایج آزمون های ملی ملی سال 2020 ، 52 موسسه آموزش عالی فعال در این کشور 29.6 هزار دانشجو پذیرفته اند. طبق اطلاعات رسمی ، 75٪ از ثبت نام کنندگان در این آزمون ها وضعیت دانشجویی را دریافت کردند. برای مقایسه ، در سال 2019 این رقم 71 درصد بود. در نتیجه ، تعدادی جای خالی مانند سال گذشته در چند موسسه آموزش عالی باقی نماند.

امسال ، KIU یا “دانشگاه بین المللی کوتایسی” که با بودجه نخست وزیر پیشین بیدزینا ایوانشویلی “بنیاد کارتو” ساخته شده است ، برای اولین بار در این رتبه بندی قرار گرفت. KIU با توجه به میانگین نمره ثبت نام کنندگان دانشگاه در رتبه بندی چهارم قرار دارد.

با توجه به میانگین نمره های ثبت نام شده ، رتبه های برتر در رتبه بندی دانشگاه های گرجستان توسط دانشگاه های تحت حمایت بنیاد دانش انجام می شود – دانشگاه آزاد تفلیس برای سالهای زیادی در راس لیست قرار دارد ، و پس از آن دانشگاه پزشکی داوید تولیدیانی است. و دانشگاه ارضی. دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس در رده ششم و دانشگاه ایوانه جواخیشویلی تفلیس در رده هفتم این لیست قرار دارد.

طبق مرکز ملی آزمونها ، تعداد دانشجوهای ثبت نام شده در 9 موسسه آموزش عالی کمتر از 50 نفر بوده است. TSU بیشترین دانشجو را پذیرفت ، جایی که امسال 5.1 هزار دانشجو در آن ثبت نام کردند. دانشگاه دولتی ایلیا با 3.6 هزار دانشجو در جایگاه دوم قرار دارد.

روش: میانگین نمرات ثبت نام توسط دانشگاه ها با توجه به یک سند خلاصه نتایج آزمون منتشر شده توسط مرکز ملی آزمون ها محاسبه می شود.

همچنین بخوانید: ادامه تحصیل دکتری در گرجستان

رنکینگ دانشگاه های برتر گرجستان به شرح زیر است

رتبه بندی دانشگاه های گرجستان

دانشگاه آزاد رتبه دانشگاه ها را با توجه به میانگین نمره ورودی های ثبت نام شده در نتایج آزمون های ملی سراسری سال 2017 منتشر می کند. طبق اطلاعات منتشر شده توسط دانشگاه ، دانشگاه آزاد مطلوب ترین موسسه آموزش عالی برای پذیرفته شدگان با امتیاز بالا است. سال گذشته نیز اولین مقام توسط دانشگاه بود.

دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس در جایگاه دوم قرار دارد. سوم دانشگاه ارضی است.

دانشگاه ایوان جاواخیشویلی مقام چهارم را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه پزشکی Tvildiani در رتبه بندی پنجم قرار دارد. دانشگاه بین المللی دریای سیاه در جایگاه 6 و موسسه امور عمومی GIPA-گرجستان در رتبه هفتم قرار دارد.

آکادمی پزشکی پتره شواتادزه تفلیس مقام 8 را به خود اختصاص داده است. طبق این رتبه بندی ، دانشگاه قفقاز در مکان 9 و دانشگاه تجارت و فناوری در مکان 10 قرار دارند.

دانشگاه ایلیا در میان ده کشور برتر قرار دارد و در رتبه یازدهم قرار دارد.

از نظر دانشجویان برترین دانشگا های گرجستان کدام هستند ؟

انتخاب 50 دانشجوی برتر چیست – کدام دانشگاه در اولویت قرار دارد؟ آماری را برای امتحانات ملی متحد (2013) ارائه می دهد.

رتبه بندی دانش آموزان با توجه به امتیازات مسابقه کسب شده توسط آنها تنظیم می شود. در زیر چند نفر از 50 داوطلب رتبه بندی شده در یک دانشگاه خاص ثبت شده اند.

 • 1. دانشگاه آزاد تفلیس – 25 نفر
 • 2. دانشگاه ایوان جاواخیشویلی تفلیس – 18 نفر
 • 3. دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس – 4 نفر
 • 4. دانشگاه پزشکی David Tvildiani – 2 نفر
 • 5. دانشگاه فنی گرجستان – 1 شرکت کننده.

 

همانطور که از داده های فوق دیده می شود ، بالاترین امتیاز پذیرفته شدگان در دانشگاه آزاد تفلیس تحصیلات خود را ادامه می دهند.

انتخاب 500 داوطلب دارای بیشترین امتیاز به این صورت است

 • 1. دانشگاه ایوان جاواخیشویلی تفلیس – 200 نفر
 • 2. دانشگاه آزاد تفلیس – 187 نفر
 • 3. دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس – 62 نفر
 • 4. دانشگاه ارضی گرجستان – 12 نفر
 • 5. دانشگاه بین المللی دریای سیاه – 10 نفر
 • 6. دانشگاه فنی گرجستان – 8 نفر
 • 7. دانشگاه ایلیا – 6 نفر
 • 8. دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی – 3 نفر
 • 9. GIPA – موسسه امور عمومی گرجستان – 2 نفر
 • 10. دانشگاه دولتی Akaki Tsereteli (کوتایسی) – 2 شرکت کننده
 • 11. دانشگاه قفقاز – 2 نفر
 • 12. دانشگاه جورجیا – 2 نفر
 • 13. دانشگاه گرجی-آمریکایی – 2 نفر
 • 14. دانشگاه هوانوردی گرجستان – 1 شرکت کننده
 • LEPL – دانشگاه آموزشی – آکادمی دریایی دولتی باتومی – 1 شرکت کننده.

رنکینگ دانشگاه های گرجستان در جهان

مشخص است که دانشگاه های گرجستان در رده بندی جهانی قرار دارند ، اما با توجه به تازه تاسیسی بسیاری از آن ها نمیتوان توقع داشت که از این لیست 50 تایی همگی این دانشگاه ها را در لست برترین ها ببینیم . ولی با این وجود خبر خوش این است که اگر دانشگاه های گرجستان را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید در اینجا دو دانشگاه در لیت برترین های جهانی قرار گرفته اند که منوط به رشته و  وضعیت تحصلی خود میتوانید این دانشگاه ها را در گرجستان در نظر داشته باشید.

رتبه بندی دانشگاه های جهانی 2019-2020 شناخته شده است. فقط دو دانشگاه گرجستان در داده های منتشر شده توسط CWUR گنجانده شده است. به طور خاص ، TSU در بین 2000 موسسه آموزش عالی جهان مقام 1073 را بدست آورد ، در حالی که ایلیائونی مقام 1549 را به دست آورد.

ده دانشگاه برتر شامل هاروارد ، انستیتوی فناوری ماساچوست ، دانشگاه استنفورد ، کمبریج ، آکسفورد ، دانشگاه کلمبیا ، دانشگاه پرینستون ، برکلی ، دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه شیکاگو هستند.

مرکز رتبه بندی دانشگاه های جهانی (CWUR) یک سازمان مشاوره پیشرو است که از سال 2012 رتبه بندی دانشگاه ها را در سراسر جهان منتشر می کند.

حال بیایید نگاهی بیاندازیم به اعتبار مدرک و اعتبار دانشجویی که گرجستان و دانشگاه های گرجستان را برای ادامه ی تحصیل انتخاب کرده است و میزان شانس او برای دیده شدن دربین سایر دانشجویان در سایر دانشگاه ها چقدر می تواند باشد ؟

دانشجویی در گرجستان که برای یک برنامه خاص تحصیل می کند تا چه حد این فرصت را دارد که در یک سخنرانی محقق شرکت کند ، یعنی از یک متخصص که در ایجاد دانش جدید نقش دارد ، بیاموزد؟ نتایج این تحقیق ، که نتایج تحقیقات دانشگاه ها ، دانشکده ها و راهنمایی های گرجستان را درجه بندی می کند ، نشان می دهد که احتمال دانشجویان نزدیک به صفر است.

بیش از 70 دانشگاه در گرجستان وجود دارد که به دانشجویان مدرک دانشگاهی اعطا می کنند. از این تعداد ، همانطور که نتایج تحقیق نشان می دهد ، فقط 10 نفر دارای یک تحقیق با کیفیت هستند. از این 10 دانشگاه ، فقط حدود 20 دانشگاه برنامه هایی هستند که دانشجو فرصت یادگیری از یک محقق را دارد.

جیگی تووزادزه ، استاد دانشگاه ایالتی ایلیا و نویسنده مطالعه ، می گوید: نسبت نامتناسب تعداد دانشجویان و محققان یک مشکل جهانی است. و تعداد کمی از اساتید هستند که تحقیق می کنند ، یعنی در ایجاد دانش جدید شرکت می کنند.

چگونه یک محقق را ارزیابی کنیم – امروزه ، از تعداد انتشارات منتشر شده برای تعیین سطح پایه یک محقق در جهان استفاده می شود. به طور خاص ، به طور متوسط ​​، یک محقق “واقعی” باید سالانه روی دو مقاله کار کند. به گفته جیگی تووازادزه ، از آنجا که این تعداد جهانی است و از همه جهات کم و بیش عادلانه است ، این نقطه آغاز برای نویسندگان تحقیق بود.

نتایج تحقیق نشان داد که با توجه به این سطح پایه ، اساتیدی که سالانه فقط در چهار دانشگاه کشور روی 2 مقاله یا بیشتر کار می کنند (دانشگاه دولتی ایلیا ، دانشگاه دولتی تفلیس ، دانشگاه ارضی / دانشگاه آزاد) برنامه های تصیلی ویژه ای را در زمینه های زبان و ادبیات و علوم پزشکی تحصیل میکنند اجازه و امکان چاپ مقاله های خود را دارند .

این موضوع به خودی خود نشان میدهد هنوز برای دانشجویان درحال تحصیل دئر دانشگاه های گرجستان فرصت ارائه ی استعداد و توامندی هایشان به اندازه ی سایر دانشجویان باز نشده است و اینکه در بازار تحصیلی و علوم تئوریک بتوانند جایی باز کنند همچنان نیاز به زمان دارد.

شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل در گرجستان با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.