ساعات کاری : 9:00 - 18:00

دانشکاه یاکوب گوگباشویلی شهر تلاوی

دانشگاه یاکوب گوگباشویلی در شهر زیبا و قدیمی تلاوی دانشگاه بعدی است که خدمت دوستان عزیز معرفی می گردد . موسسه ما در طی یک سری مطالب اقدام به معرفی شهر ها و دانشگاه های مخلف کشور اروپایی گرجستان کرده است . در ادامه این مطالب به معرفی دانشگاه دانشگاه یاکوب گوگباشویلی شهر تلاوی می پردازیم .

دانشگاه یاکوب گوگباشویلی

معرفی دانشگاه یاکوب گوگباشویلی

دانشگاه یاکوب گوگباشویلی

دانشگاه یاکوب گوگباشویلی یک دانشگاه دولتی است که در شهر تلاوی یکی از قدیمی ترین و زیباترین شهرهای استان کاختی در شرق کشور گرجستان واقع شده است .این دانشگاه به افتخار یاکوب گوگباشویلی نامگذاری شده است که از نویسندگان برجسته کشور گرجستان است .دانشگاه دولتی یاکوب گوگباشویلی تلاوی که در سال 1940 تأسیس شد ، یک موسسه آموزش عالی دولتی است . این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی است که حدود 2000 دانشجو هم اکنون در آن تحصیل می کنند .

دانشگاه یاکوب گوگباشویلی دارای مجوز فعالیت برای امور آموزش و تحصیلات عالیه از وزارت آموزش و پرورش و علوم گرجستان است . دانشگاه یاکوب گوگباشویلی تلاوی دوره هایی را ارائه می دهد که منجر به دریافت مدارک تحصیلات عالیه از قبیل مدارک کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، مدرک دکترا در چندین زمینه تحصیلی می شود .این موسسه آموزش عالی 80 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی است که بر اساس امتحانات ورودی انجام می شود .

تحصیل در یاکوب گوگباشویلی (Iakob Gogebashvili )

یاکوب گوگباشویلی (15 اکتبر 1840 – اول ژوئن 1912) مربی گرجستانی ، نویسنده و روزنامه نگار کودکان بود که به عنوان بنیانگذار آموزش علمی کودکان در گرجستان شناخته می شود . به پاس زحمات یاکوب گوگباشویلی از سال 1880 میلادی مردم گرجستان قادر هستند که به زبان مادری خود بخوانند و بنویسند . قبل از این تاریخ کشور گرجستان از لحاظ نوشتار وابسته به روسیه بود . یاکوب گوگباشویلی در دهکده واریانی در نزدیکی گوری در کشور گرجستان (در آن زمان بخشی از امپراطوری روسیه) در خانواده ای فقیر به دنیا آمد .پدر یاکوب سیمون گوگباشویلی یک کشیش فقیر بود .

وی قبل از ورود به آکادمی زبانی کیف در سال 1861 در کلیسا های گوری و تفلیس تحصیل کرد . همزمان با شرکت در سخنرانی های علوم طبیعی در دانشگاه کیف در آنجا با ایده های سیاسی روشنفکران روسی مانند هرزن ، بلینسکی و چرنیشفسکی آشنا شد . با این وجود ، برخلاف بسیاری از روشنفکران معاصر گرجستان ، وی کمتر تحت تأثیر رادیکال های روسی قرار گرفت . در سال 1863 با بازگشت به گرجستان ، ریاضی و جغرافیا را در تفلیس آموخت و بعداً بازرس آن شد . آپارتمان گوگبا شویلی ، که مورد توجه دانشجویان بود ، خیلی زود به پناهگاهی برای بحث در مورد هنر و سیاست تبدیل شد . از آن به بعد ، گوگبا شویلی به یک آزادیخواه تبدیل شد و انرژی خود را برای ارتقاء آموزش در میان هموطنان خود اختصاص داد . در سال 1879 ، او به ساختن انجمن گسترش سواد در بین گرجی ها کمک کرد .

تأثیرگذارترین اثر گوگبا شویلی با نام زبان مادری (مادر زبان) ، مقدمه ای از زبان گرجی برای کودکان ، برای اولین بار در سال 1876 منتشر شد . یکی دیگر از کارهای مهم وی ، “راهی به طبیعت” است که معرفی علوم طبیعی در یک دانشنامه کوچک کودکان است . گوگبا شویلی همچنین در زمینه دفاع از فرهنگ و هویت گرجستان تعدادی از داستانهای افسانه ایی و داستان های تاریخی برای کودکان و همچنین چندین مقاله روزنامه نگاری را تألیف کرد . روش گوگبا شویلی برای تهیه یك دانشنامه كودكان در سال 2013 در فهرست آثار میراث فرهنگی ناملموس گرجستان نوشته شد .

تاریخ دانشگاه دانشگاه یاکوب گوگباشویلی :

 

دانشگاه یاکوب گوگباشویلی یکی از قدیمی ترین مراکز آموزشی در گرجستان است . این دانشگاه درسال 1940 تاسیس شده است و به نام استاد بزرگ گرجی و چهره عمومی Iakob Gogebashvili نامگذاری شده است . در سال 1999 میلادی دانشگاه در شصتمین سال تاسیس خود به یک دانشگاه دولتی تبدیل شد . زبان آموزش در دانشگاه یاکوب گوگباشویلی تلاوی گرجستان انحصارا و صرف به زبان بومی گرجستان یعنی گرجی انجام می پذیرد . تحصیل در این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد ، دکتری و کارشناسی امکان پذیر است .این دانشگاه آموزش برنامه های آموزشی حرفه ای (غیر از مدارک دانشگاهی) را نیز پوشش می دهد .

دانشگاه ایالتی تلاوی دارای بیش از 30 آزمایشگاه ، کارگاه ، شبکه اینترنت ، مرکز رایانه ، مرکز تحقیقات قفقاز ، کلینیک حقوقی ، مرکز دوستی زبان خارجی دانشگاه بین المللی دریای سیاه ، مرکز زبان و فرهنگ آلمانی ، مرکز مطالعات آمریکایی ، انجمن دانشجویان باشگاه های ورزشی و فرهنگی و … است . همچنین این دانشگاه دارای چهار ساختمان کتابخانه و مطالعه ، زمین های ورزشی در فضای باز و بسته است که در فضای سبزی با مساحت هفت هکتار قرار دارد. کتابخانه این دانشگاه ، مجهز به استانداردهای مدرن است بیش از 200000 عنوان کتاب و منابع مختلف کتابخانه ، در آن برای دانشجویان و دانشمندان نگهداری می گردد . دانشگاه یاکوپ گوگباشویلی این فرصت های ایده آلی را برای دانشجویان تحصیل در گرجستان فراهم کرده است.

روابط خارجی دانشگاه یاکوب گوگباشویلی :

این دانشگاه با موسسات آموزش عالی گرجستان روابط دوستانه و همکاری های خوبی دارد. روابط بین الملل دانشگاه نیز متنوع است. این دانشگاه ارتباط نزدیکی با دانشگاه های خارجی دارد . دانشجویان دانشگاه دولتی تلاوی و کارمندان دانشگاهی در برنامه های مختلف مبادله ای شرکت می کنند. پروژه های بین المللی تحقیقاتی نیز با مراکز پژوهشی و دانشگاه های زیادی در سراتاسر دنیا در حال انجام است کی طی آن کنفرانس ها و سمپوزیوم های ملی ، مجلی وبین المللی به طور مرتب در دانشگاه برگزار می شود. این دانشگاه همچنین شامل مراکز مختلفی برای مطالعه فرهنگ و ادبیات کشورهای مختلف است .

 

ماموریت دانشگاه :

تدریس و یادگیری ، با تمرکز بر روشهای نوین ، در هر سه دوره آموزش عالی ارائه می گردد . مطالعات حرفه ای در این دانشگاه ، با در نظر گرفتن عوامل دانشگاهی ، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی پیگیری خواهد شد . هدف دانشگاه این است که فارغ التحصیلانی متخصص ، کاملاً واجد شرایط و دارای اخلاق در زمینه های مختلف پرورش دهد که به ارزش های دموکراتیک ، اصول دموکراسی و به اشتراک گذاری دانش وفادار باشند . از ماموریت های دانشگاه این است که علوم ارائه شده توسط این دانشگاه پیش زمینه ایی برای توسعه و پیشرفت کشور گرجستان باشد .

رشته های ارائه شده در دانشگاه یاکوب گوگباشویلی در مقطع کارشناسی :

1 . دانشکده علوم انسانی

تاریخ ، زبان و ادبیات گرجی ، زبان و ادبیات انگلیسی

2 . دانشکده علوم کشاورزی

تکنولوژی غذایی ، زراعت

3 . دانشکده علوم تربیتی

آموزش ابتدایی

4 . دانشکده علوم دقیق و طبیعی

زیست شناسی ، فناوری اطلاعات ، ریاضیات

5 . دانشکده علوم اجتماعی ، تجارت و حقوق

مدیریت کسب و کار ، حقوق ، مدیریت عمومی ، گردشگری ، اقتصاد

 

رشته های ارائه شده در دانشگاه یاکوب گوگباشویلی در مقطع کارشناسی ارشد :

1 . دانشکده علوم انسانی

تاریخ مدرن و معاصر ، زبانشناسی و ترجمه ،

2 . دانشکده علوم کشاورزی

گیاه شناسی ، فن آوری های غذایی

3 . دانشکده علوم تربیتی

روش تدریس موضوعی

4 . دانشکده علوم دقیق و طبیعی

هواشناسی ، اقلیم شناسی ، بوم شناسی

5 . دانشکده علوم اجتماعی ، تجارت و حقوق

مدیریت کسب و کار ، اقتصاد

شهر تلاوی :

تلاوی اصلی ترین شهر و مرکز اداری استان کاختی (کاکتی) در شرق گرجستان است که جمعیت آن از حدود 20 هزار نفر تخمین زده می شود . در سال 1801 ، پس از الحاق پادشاهی كاختی به امپراتوری روسیه ، تلاوی موقعیت خود را به عنوان پایتخت از دست داد. در قرن نوزدهم به این شهر موقعیت یک مرکز اداری داده شد. در آن دوره اقتصاد شهر عمدتاً از صنایع كوچك (صنایع چرمی ، تولید سفال ، شراب سازی و غیره) ، تجارت و كشاورزی تشکیل شده بود. جمعیت این شهر در اواخر قرن نوزدهم حدود 12000 نفر بود (از جمله حدود 9000 ارمنی و 2000 گرجی قومی) این شهر به دلیل زیبایی ، بناهای تاریخی و میهمان نوازی ، یک شهر توریستی محبوب در گرجستان است .

اشتراک گذاری این پروژه: