ساعات کاری : 9:00 - 18:00

دانشگاه هنر تفلیس

آکادمی دولتی هنر تفلیس ( یا دانشگاه هنر تفلیس ) یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور گرجستان است . دانشگاه هنر تفلیس که در نزدیکی تئاتر اپرا و باله تفلیس در خیابان روستاولی واقع شده است در اساس قطعنامه کمیساریای آموزش و پرورش جمهوری گرجستان در شوروی سابق در تاریخ 8 مارس 1922 تاسیس شد . در ابتدا 4 دانشکده نقاشی ، مجسمه سازی ، گرافیک و معماری تاسیس شدند و دانشگاه هنر تفلیس به طور رسمی شروع به فعالیت کرد . بسیاری از اساتید این دانشگاه برای تحصیل در گرجستان از اساتید ، معلمان و هنرمندان به نام در منطقه گرجستان بودند .

دانشگاه هنر تفلیس

معرفی دانشگاه هنر تفلیس

دانشگاه هنر تفلیس

آکادمی دولتی هنر تفلیس ( یا دانشگاه هنر تفلیس ) یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور گرجستان است . دانشگاه هنر تفلیس که در نزدیکی تئاتر اپرا و باله تفلیس در خیابان روستاولی واقع شده است در اساس قطعنامه کمیساریای آموزش و پرورش جمهوری گرجستان در شوروی سابق در تاریخ 8 مارس 1922 تاسیس شد . در ابتدا 4 دانشکده نقاشی ، مجسمه سازی ، گرافیک و معماری تاسیس شدند و دانشگاه هنر تفلیس به طور رسمی شروع به فعالیت کرد . بسیاری از اساتید این دانشگاه برای تحصیل در گرجستان از اساتید ، معلمان و هنرمندان به نام در منطقه گرجستان بودند .

قبل از تأسیس آکادمی ، فعالیتهای گسترده ای در حوزه هنر انجام شد. در سال 1874 ، انجمن هنرمندان اولین مدرسه ابتدایی هنر را تأسیس کرد. بعداً ، در سال 1901 ، مدرسه متوسطه نقاشی و مجسمه سازی افتتاح شد ، که تحت حمایت آکادمی هنرهای امپریال سن پترزبورگ فعالیت می کرد. قبل از سال 1921 ، مدارس هنری خصوصی در تفلیس و سایر شهرهای گرجستان فعالیت می کردند. در اواخر سال 1921 ، کارگاههای به اصطلاح “هنرهای عالی” تأسیس شدند ، و در آغاز سال 1922 ، استودیوی مردم توسط یک هنرمند مشهور تأسیس شد.

با این حال ، ایده ایجاد یک موسسه آموزش عالی در میان محافل هنری گرجستان بسیار پرطرفدار بود ، که آن را تنها راه پیشرفت کیفیت آموزش هنر می دیدند . انجمن هنرمندان گرجستان که در سال 1916 به همت دیمیتری شواردنادزه تأسیس شد ، تمام تلاش خود را برای دستیابی به این هدف انجام داد. تلاشهای آنها با تأسیس فرهنگستان در سال 1922 به اوج خود رسید .

آکادمی هنر تفلیس در سال 1922 تاسیس شد . این نخستین دانشکده آموزش عالی هنر در گرجستان و یکی از سه آکادمی هنر در کل اتحاد جماهیر شوروی سابق به همراه اکادمی لنینگراد و ریگا بود . در سال 1959 دپارتمانهای طراحی پارچه و لباس ، نجاری و فلزکاری و هنرهای صنعتی تأسیس شد ، در حالی که در سال 1961 دپارتمان دکوراسیون تاسیس شد . در همان سال ، دانشکده هنرهای تزئینی در زمینه هنرهای کاربردی ایجاد شد. در سال 1966 ، گروه ترمیم افتتاح شد که در سال 2004 به دانشکده تبدیل شد. در سال 1967 ، دانشکده تاریخ هنر و تئوری تأسیس شد که اولین فارغ التحصیلان خود را در سال 1972 داشت . در سال 2005 دانشکده مرمت با دانشکده تاریخ هنر و تئوری ادغام شد .

 

در حال حاضر ، 327 استاد به تدریس حدود 1500 دانشجو در دانشگاه هنر تفلیس می پردازند . این دانشکده به لطف همکاری با هنرمندان به نام گرجی و بین المللی با استعداد ، سطح بالای خود را حفظ کرده است .

ساختمان آکادمی هنر تفلیس یکی از برجسته ترین میراث فرهنگی در تفلیس است که قدمت آن از 1850 میلادی است . این بنای دیدنی که با ترکیبی از الگوی ترکیبی از سبک های معماری و هنری اروپایی و شرقی ساخته شده است ، بیشتر به خاطر سالن های به اصطلاح آینه شناخته می شود ، تزئینات مجلل آن که توسط هنرمندان دعوت شده از ایران در زمان حکومت قاجار ها اجرا شده است ، یادآور تزیینات کاخ های شرقی است .

 

دانشکده های دانشگاه هنر تفلیس ( آکادمی هنر تفلیس )

دانشکده ها ی دانشگاه هنری تفلیس برای تحصیل در گرجستان شامل موارد زیر هستند . تمامی رشته های ارائه شده در دانشگاه هنر تفلیس زیر محموعه این 5 دانشکده محسوب می گردند . کلیه برنامه های آموزشی در آکادمی دولتی هنر تفلیس به زبان گرجی انجام می شود. برای متقاضیان خارجی تحصیل در گرجستان در دانشگاه هنری تفلیس که فاقد مدارک لازم در گرجستان هستند ، موفقیت در آزمون زبان گرجی لازم است .

دانشکده هنرهای تجسمی آکادمی هنر تفلیس

دانشکده هنرهای رسانه ایی آکادمی هنر تفلیس

دانشکده طراحی آکادمی هنر تفلیس

دانشکده معماری آکادمی هنر تفلیس

دانشکده مرمت ، تاریخ و تئوری هنر آکادمی هنر تفلیس

 

ماموریت و ارزش ها در دانشگاه هنر تفلیس :

مأموریت دانشگاه هنر تفلیس TSAA کمک به گسترش ارزشهای جهانی و ترویج فعالیتهای هنری / خلاق و پژوهشی در زمینه های هنرهای زیبا ، طراحی ، هنرهای رسانه ای ، معماری ، مرمت / حفاظت و تاریخ و تئوری هنر است . ارزش های دانشگاه هنر تفلیس مبتنی بر اصول آزادی دانشگاهی و حفظ و توسعه سنت های فرهنگی ملی با هدف ارتقاء رفاه عمومی و پیدا کردن جایگاه هنر گرجستان در صحنه بین المللی است . هدف این دانشگاه تبدیل شده به یک دانشگاه درجه یک در کشور با آخرین دستاوردها در هنر و تحقیقات با کمک شرکای بین المللی تا سال 2024 است .

 

موزه دانشگاه :

موزه دانشگاه هنر تفلیس در سال 1928 به عنوان رئیس وقت آکادمی ، راه اندازی شد . این موزه شامل آثار اهدایی هنرمندان و دانشجویان است . جدا از نقاشی ها ، آثار مختلفی از جمله سفال ، پارچه ، فلز ، و اشیاء تزئینی دریافت در این موزه وجود داشت . این موزه در حال حاضر بیش از هزار اثر هنری از جمله تقاشی ، کارهای سفالی ، هنرهای فلزی است .

 

کتابخانه دانشگاه :

کتابخانه این آکادمی در سال 1924 ، دو سال پس از تأسیس آکادمی هنرهای زیبا گرجستان (اکنون آکادمی هنری دولتی تفلیس) ، به ابتکار اولین رئیس آکادمی تاسیس شد .این کتابخانه چندین بار مکان خود را تغییر داده است. قبلاً در مجامع و سالن های آینه ای قرار داشت و در حال حاضر ، در طبقه همکف آکادمی واقع شده است .

این کتابخانه هم اکنون بیش از سی و پنج هزار کتاب و آلبوم در مورد نقاشی ، حرکات هنری ، هنرهای زیبا و کاربردی ، طراحی و معماری کشورهای مختلف و دوره های مختلف نگهداری می کند . همچنین کتاب های داستانی و مرجع را به زبان های مختلف از جمله گرجی ، فرانسوی ، آلمانی ، روسی ، چینی و فارسی ذخیره می کند . جدا از آن ، کتابخانه انواع اسناد را در خود جای داده است. این کتابخانه پروژه های آموزشی را اجرا می کند و نمایشگاه ها ، مسابقات و جلسات با نویسندگان را با همکاری سازمان های محلی و خارجی ترتیب می دهد . همچنین مشاوره می دهد و اطلاعات و مطالب بصری را به افراد و سازمان ها اعم از هنرمندان و محققان از گرجستان و خارج از کشور و نمایندگان رسانه های الکترونیکی و چاپی ارائه می دهد . دسترسی به کتابخانه فقط به دانشجویان و کارمندان آکادمی محدود نمی شود. برای دانشجویان سایر موسسات آموزشی و افراد علاقمند باز است.

 

موسسات پژوهشی دانشگاه هنر تفلیس :

1 . مؤسسه ارتباطات تجسمی و هنر رسانه ای ، یک واحد تحقیقاتی مستقل در دانشکده هنرهای رسانه ای دانشگاه هنر تفلیس است :

اهداف و زمینه های اصلی کار:

کمک به تعیین اولویت های فعالیت های خلاقانه و پژوهشی دانشکده هنرهای رسانه ای .

انجام تحقیقات با کیفیت با در نظر گرفتن دانش مدرن و ادغام تحقیقات در فرایند مطالعه .

شرکت در برنامه ریزی سیاست تحقیق دانشکده هنرهای رسانه ای .

هماهنگی کار مراکز خلاق و تحقیقاتی دانشکده هنرهای رسانه ای .

 

2 . مرکز حفاظت از واحد تحقیقاتی مستقل در دانشکده مرمت ، تاریخ و تئوری هنر دانشگاه هنر تفلیس :

اهداف و زمینه های اصلی کار:

تجزیه و تحلیل آثار هنری با استفاده از روش های میان رشته ای .

بررسی و آزمایش مواد محافظتی .

مطالعه تجارب بین المللی در زمینه آموزش مربوط به حفظ میراث فرهنگی و حفاظت .

پژوهش های عملی و تئوریکی برای تحقیق و تدریس .

اجرای پروژه های حفاظت از میراث فرهنگی .

 

اشتراک گذاری این پروژه: