ساعات کاری : 9:00 - 18:00

دانشگاه فنی گرجستان

دانشگاه فنی گرجستان که طور مخفف GTU نیز نامیده می شود بزرگ ترین دانشگاه فنی و مهندسی در کشور گرجستان است . این دانشگاه که در سال 1922 دانشکده پلی تکنیک دانشگاه ایالتی تفلیس تاسیس شده است در شهر تفلیس پایتخت گرجستان کنونی واقع است . این دانشکده در سال 1928 به “مؤسسه سیاسی فنی گرجستان” مستقل تبدیل شد و تا سال 1990 به یک دانشگاه مستقل تبدیل گشت .

دانشگاه فنی گرجستان

معرفی دانشگاه فنی گرجستان

دانشگاه فنی گرجستان

دانشگاه فنی گرجستان که طور مخفف GTU نیز نامیده می شود بزرگ ترین دانشگاه فنی و مهندسی در کشور گرجستان است . این دانشگاه که در سال 1922 دانشکده پلی تکنیک دانشگاه ایالتی تفلیس تاسیس شده است در شهر تفلیس پایتخت گرجستان کنونی واقع است . این دانشکده در سال 1928 به “مؤسسه سیاسی فنی گرجستان” مستقل تبدیل شد و تا سال 1990 به یک دانشگاه مستقل تبدیل گشت .

دانشگاه فنی گرجستان بیش از 12000 دانشجو و حدود 1500 دانشکده و کارمند دارد. دانشکده های اصلی دانشگاه به شرح زیر است :

مهندسی عمران ، مهندسی برق و مخابرات ، معدن و زمین شناسی ، فناوری شیمیایی و متالورژی ، معماری شهرسازی و طراحی ، انفورماتیک و سیستم های کنترل ، حمل و نقل و ماشین سازی ، علوم انسانی و اجتماعی . دانشگاه فنی گرجستان بیش از 60 درصد متخصصان مهندسی ، شیمی و صنعت علمی جورجیا را در هشتاد سال گذشته تربیت کرده است. در حالیکه همتای بزرگ دانشگاه فنی گرجستان یعنی دانشگاه ایالتی تفلیس بر تخصصهای رایج مانند حقوق مدنی یا اقتصاد متمرکز است ، دانشگاه فنی گرجستان سنت خود را در تربیت متخصصان فنی به صنعت و علوم دقیق ادامه می دهد .

 

گاهشمار دانشگاه فنی گرجستان :

1917 – امپراتور روسیه دستوری صادر کرد که براساس آن ، مؤسسه پلی تکنیک در تفلیس ، اولین موسسه آموزش عالی در منطقه قفقاز تأسیس شد.

1922 – دانشکده پلی تکنیک دانشگاه ایالتی تفلیس تأسیس شد.

1928 – گروههای دانشکده پلی تکنیک در یک موسسه مستقل ادغام شدند و موسسه پلی تکنیک گرجستان (GPI) را تشکیل دادند .

در دهه 70 – این مؤسسه شامل 15 دانشکده بود .

1985 – 1987 – برای حجم تحقیقات و کارهای علمی پیشرفته توسط دانشجویان ، مؤسسه پلی تکنیک تفلیس مقام اول را در موسسات آموزش عالی اتحاد جماهیر شوروی کسب کرد. در این دوره ، این مؤسسه با 40 هزار دانشجو و 500 کارمند دانشگاهی به بزرگترین موسسه آموزش عالی منطقه قفقاز تبدیل شد.

1990 –در این سال به موسسه پلی تکنیک گرجستان حق دانشگاه داده شد و به عنوان دانشگاه فنی گرجستان نامگذاری شد.

1995 – با توجه به اصلاحات و تغییر ساختار برنامه درسی ، دانشگاه فنی گرجستان به تدریج شروع به نصب استانداردهای جدید آموزشی کرد .

2001 – دانشگاه فنی گرجستان عضو كامل انجمن دانشگاههای اروپا (EUA) شد.

2005 – دانشگاه فنی گرجستان به روند بولونیا پیوست .

2005 – با توجه به سازماندهی مجدد در دانشگاه فنی گرجستان ، 8 دانشکده جدید راه‌اندازی شد .

ماموریت اهداف دانشگاه فنی گرجستان :

مأموریت دانشگاه فنی گرجستان ایجاد محیطی آکادمیک است که دانشجو را تبدیل به فردی با مهارت های بالا می کند تا به عنوان یک عضو کامل در جهان آزاد و دموکراتیک به یک فرد مستقل تبدیل شود .توسعه و پیاده سازی سیستم آموزشی انعطاف پذیر برای یادگیری دانشجویان ، منطقه ای کردن پژوهش و تدریس و کارورزی ، توسعه همکاری با آموزش عالی و موسسات تحقیقاتی علمی و … از دیگر اهداف این دانشگاه پلی تکنیک در تفلیس گرجستان است .

فعالیت های دانشگاه بر اساس اصول تدریس و تحقیق ، یادگیری های پیشرفته ، آزادی عقاید ، بین المللی کردن فرایندهای تدریس و تحقیق و … استوار است .

ایجاد یک محیط یادگیری که در آن مهمترین ارزشهای بشریت فرهنگی – آزادی و عزت محقق شود و همچنین ایجاد پایگاه فکری برای توسعه پایدار اقتصاد کشورگرجستان از اهداف اولیه تاسیس این دانشگاه در شهر تفلیس بوده است

معرفی واحدهای سازمانی جدید برای تحقیق و تدریس با استاندارد های عالی ، که باعث ایجاد شبکه های نهادی بین مؤسسات آموزش عالی در سطح منطقه ای و بین المللی خواهد شد باعث ارتباط بیشتر دانشگاه ها با مجامع علمی دیگر کشور ها شده است و همین موضوع در طول زمان باعث پیشرفت علمی دانشگاه فنی گرجستان خواهد شد .

دانشکده ها و بخش های دانشگاه فنی تفلیس برای تحصیل در گرجستان به شرح زیر است :

1 . دانشکده مهندسی عمران

گروه مهندسی مکانیک

گروه مهندسی عمران و صنایع

گروه هیدرو مهندسی

2 . دانشکده مهندسی برق و ارتباطات از راه دور

گروه مخابرات

گروه مهندسی حرارتی و برق آبی

گروه مهندسی برق ، برق و الکترومکانیک (

3 . دانشکده معدن و زمین شناسی

گروه مهندسی ژئودزی

گروه فناوری معدن

گروه زمین شناسی

گروه فناوری نفت و گاز

4 . دانشکده فناوری و متالورژی شیمیایی

گروه فناوری شیمی و بیوتکنولوژی شیمیایی

گروه متالورژی ، علوم فلزات و فلزات

5 . دانشکده معماری ، شهرسازی و طراحی

گروه معماری و شهرسازی

گروه تئوری و مبانی معماری

6 . دانشکده انفورماتیک و سیستم های کنترل

گروه هوش مصنوعی

گروه مهندسی کامپیوتر

گروه مهندسی سایبرنتیک و ساخت ابزار

گروه کنترل سازمانی

گروه فیزیک

گروه ریاضی

7 . دانشکده حمل و نقل و ماشین سازی

گروه ماشین سازی

گروه حمل و نقل

گروه راه سازی

گروه مهندسی گرافیک و مکانیک فنی

8 . دانشکده علوم انسانی و اجتماعی

گروه علوم عمومی

دپارتمان زبانها و ارتباطات بیگانه

گروه اقتصاد و مدیریت تجارت

گروه حقوق

موسسه بین المللی آلمان

 

کتابخانه دانشگاه فنی گرجستان :

کتابخانه مرکزی دانشگاه فنی گرجستان یکی از بزرگترین مراکز ذخیره کتاب در گرجستان است . مخزن بی نظیر کتابخانه شامل کتاب های درسی مختلف ، کتاب های علمی و تخیلی از جمله چنین انتشارات منحصر به فرد ( کتابهای کمیاب ) است که فقط در اینجا ذخیره می شود.

نشریات مهم فنی و مهندسی فرانسوی ، آلمانی ، روسی و انگلیسی و نشریات تاریخی ذخیره شده در این کتابخانه از اهمیت زیادی برای ارائه تاریخچه مهندسی و تحقیقات این رشته ها برخوردار است . کتاب های داستانی به زبان های گرجی ، انگلیسی ، روسی ، آلمانی ، فرانسوی و سایر زبان های موجود در این کتابخانه وجود دارد . کتابخانه دارای پایگاه داده الکترونیکی قابل توجهی از کتاب ها و مجلات است .

كتابخانه مركزي دانشگاه فنی ، دانشگاه ، ساختار اطلاعاتي و آموزشي است كه خدمات كتابخانه را براي دانشجويان ، كارشناسان ارشد ، دانشجويان دكتري و كليه اساتيد ارائه مي دهد. كتابخانه هاي دانشكده هاي مختلف دانشگاه فنی گرجستان همگی شعب كتابخانه مركزي هستند. كتابخانه مركزي كار كتابخانه هاي دانشكده را هماهنگ مي كند تا از همكاري كتاب هاي آنها با ادبيات دانشگاهي و علمي به صورت متمركز مطمئن شود. کار کتابخانه مرکزی با برنامه سالانه ای که توسط شورای کتابخانه تصویب می شود تعیین می شود. كتابخانه مركزي خريد ، حسابداري ، نگهداري و استفاده از كتاب و نشريات دوره اي (هر دو چاپي و الكترونيكي) را فراهم مي كند كه اداره دانشگاه هر ساله يك منبع مالي را به تصويب شوراي نماينده مي رساند.

مدت زمان یکبار استفاده از کتابخانه مرکزی برای دانشجویان (کلیه مقاطع) یک ترم و برای اساتید و معلمان کمتر از یک ماه نیست ، و پس از اتمام دوره های فوق ، ثبت نام مجدد برای آنها الزامی است .

 

درباره شهر تفلیس :

تفلیس و یا به گویش رسمی تر ان تبیلیسی (tbilisi) پایتخت کشور گرجستان و بزرگترین شهر این کشور کوچه است که در سال 1991 پس از فروپاشی شوروی سابق استقلال خود را اعلام کرد . جمعیت تفلیس که در کرانه های رودخانه کورا قرار دارد حدود 1.5 میلیون نفر است . تاریخ دانان قدمت شهر تفلیس را حدود 2500 سال و موسس آن را امپراطور واختانگ یکم می دانند . تفلیس در طول زمان یه دلیل جایگاه جغرافیایی خود ( چهار راه اروپا و آسیا و ارتباط نزدیک با جاده ابریشم ) همواره شهری مهم بوده و از لحاظ اقتصادی و تجاری در منطقه قفقاز سرآمد بوده است . تفلیس امروزه نیز یک شهر مهم برای حمل و نقل کالا و انرژی است . مذهب اکثریت حمعیت شهر تفلیس مسیحی ( ارتدکس ) است . این شهر یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری کشور گرجستان محسوب می گردد .

تفلیس شهری با آب و هوای معتدل و نسبتا گرم و مرطوب با میزان بارش باران زیاد است . میانگین دمای سالانه تفلیس حدود 13 درجه سانتی گراد است . حمل و نقل در شهر تفلیس به وسیل هوپیما ، مترو ، مینی بوس ، اتوبوس و خط آهن ریلی مدیریت می گردد.

همچنین بخوانید:

دانشگاه علوم انسانی تفلیس

اشتراک گذاری این پروژه: