ساعات کاری : 9:00 - 18:00

دانشگاه سوخومی

با توجه به سیر صعودی دانشجویان ایرانی برای تحصیل در گرجستان تصمیم به معرفی دانشگاه ها و شهر های مختلف کشور گرجستان گرفتیم . در ادامه معرفی دانشگاه های کشور گرجستان ،پس از معرفی دانشگاه هایی مانند دانشگاه گرجستان ، دانشگاه کوتایسی ، دانشگاه ایلیا ، دانشگاه دریای سیاه و … در این قسمت به معرفی دانشگاه سوخومی می پردازیم . دانشگاه سوخومی که در ابتدا در شهر سوخومی در منطقه آبخازیا تاسیس شد و بعدا به دلیل درگیری های بین گرجستان و آبخازیا به تفلیس منقل شد دانشگاه بعدی است که در سلسه مراتب معرفی دانشگاه ها جهت تحصیل در گرجستان معرفی می گردد .

دانشگاه سوخومی

معرفی دانشگاه سوخومی

دانشگاه سوخومی

دانشگاه دولتی سوخومی یکی از دانشگاه های دولتی کشور گرجستان است که سرگذشت جالبی داشته است . دانشگاه ایالتی سوخومی یک دانشگاه است که در تفلیس (گرجستان) مستقر است. این مؤسسه آموزشی در ابتدا در 5 فوریه 1932 در سوخومی واقع در ایالت آبخازیا تأسیس شد . در سال 1979 ، مؤسسه آموزشی سوخومی به عنوان دانشگاه آبخازیا نام گرفت.

دانشگاه ایالتی سوخومی :

دانشگاه ایالتی سوخومی اولین موسسه آموزش عالی جمهوری خودمختارآبخازیا بود . این دانشگاه تقریبا 90 سال است که مشغول به فعالیت است و در این میان فراز و نشیب زیادی را دیده است . از شکوه دوران شوروی سابق تا جنگ آبخازیا با گرجستان .

تاریخچه دانشگاه دولتی سوخومی از 7 فوریه سال 1932 آغاز می شود ، زمانی که با تصمیم دولت جمهوری گرجستاندر اتحاد جماهیر شوروی به عنوان مؤسسه آموزشی در سوخومی تأسیس شد .در سالهای بعد ، تخصصهای دیگری نیز به آن اضافه شد و با آغاز دهه 1960 مؤسسه ی آموزش و پرورش سوخومی تبدیل به مرکز آموزشی و علمی برجسته ای شد که روند تدریس به زبان های گرجی ، آبخازیایی و روسی انجام می شد. پس از وقایع سیاسی سال 1989 ، بخش گرجی دانشگاه با اکثر کارمندان دانشگاهی و دانشجویان از دانشگاه آبخازیا جدا شد . از سال 1993 (پس از جنگ در آبخازیا 1992-1993) شعبه دانشگاه سوخومی در تفلیس مستقر شد . در سال 2007 این شعبه به دانشگاه ایالتی سوخومی (SOU) تغییر نام داد . در تاریخ 10 دسامبر سال 2008 ، دولت گرجستان در قطعنامه شماره 239 دولت گرجستان اصلاحاتی را انجام داد كه براساس آن ، نهاد حقوقی عمومی دانشگاه سوخومی به “نهاد حقوقی حقوق عمومی دانشگاه دولتی سوخومی” تغییر نام یافت .

اهداف و ارزش های دانشگاه سوخومی :

امروزه دانشگاه سوخومی که در تقلیس گرجستان مستقر است بر اساس سنت های آموزشی کشور گرجستان و ارزش های ملی و معنوری گرجی ، آبخازی و جهانی اداره می گردد . این دانشگاه بر اساس مفاهیم چند فرهنگی و آزادی عقاید بنا شده است . ارزش ها و اهداف این دانشگاه عبارتند از :

آزادی عقاید ، آزادی بیان ، همکاری بین همه اعضا ، آموزش مطابق با استانداردهای مدرن جهان ، آموزش متخصصان کاربلد برای پیشرفت های ملی و منطقه ایی ، پشتیبانی از ایده های علمی جدید ، احساس مسئولیت مدنی و انسان دوستانه ، آموزش بین رشته ایی ، مشارکت فعال در برنامه های آموزشی و پروژه های تحقیقاتی مهم گرجستان ، همکاری با شرکای تحقیقاتی و علمی خارجی .

همکاری های بین المللی دانشگاه سوخومی :

دانشگاه بین المللی سوخومی برای تحصیل در گرجستان با دانشگاه های بسیاری از سراسر جهان پروژه های همکاری پژوهشی و تبادل دانشجو دارد . دانشجویان این دانشگاه می توانند قسمتی از تحصیل خود را در کشوری ثانویه در دانشگاهی که با دانشگاه سوخومی همکاری دارد بگذرانند . از جمله دانشگاه های دارای ارتباط با دانشگاه سوخومی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

دانشگاه ترانسیلوانیا براسوف رومانی ، دانشگاه اقتصاد ملی و جهانی (بلغارستان) ، آکادمی فناوری کشور لتونی ، دانشگاه ملی زبان شناسی کیف (اوکراین) ، دانشگاه دارایی و مدیریت در بیالیستو و دانشگاه ورشو (لهستان) ، دانشگاه گراتس و دانشگاه کارل فرانتس اتریش ، دانشگاه ایالتی نخجوان ، دانشگاه آسیا دانشگاه قفقاز در جمهوری آذریابجان ، دانشگاه ایالتی گومل و دانشگاه فنی ملی بلاروس (بلاروس) ، دانشگاه کلن (آلمان) ، موسسه سیاست مهاجرت (آلمان) ، دانشگاه فریدریش شیلر (آلمان) ، دانشگاه گرانادا (اسپانیا) ، دانشگاه وایادولید (اسپانیا) ، دانشگاه باسک (اسپانیا) ، دانشگاه فنی ارزروم (ترکیه) ، دانشگاه ایگدیر (ترکیه) ، دانشگاه ارداهان (ترکیه) ، دانشگاه بولونیا (ایتالیا) ، دانشگاه فنی ریگا (لتونی) ، کالج فرهنگ لتونی (لتونی) ، دانشگاه دولتی مولداوی (مولداوی) ، دانشگاه گرونینگن (هلند) ، دانشگاه لودز (لهستان) ، دانشگاه مینو (پرتغال) ، دانشگاه مون پلیه فرانسه .

معرفی شهر سوخومی :

شهر سوخومی در ایالت آبخازیای کشور گرجستان یک شهر کوچک ساحلی در منطقه قفقاز و ایالت خود مختار آبخازیا است . بسیاری از مجامع بین المللی این شهر و منطقه آبخازیا را عضوی از کشور گرجستان می دانند . اما کشور هایی مانند روسیه این شهر را پایتخت کشور مستقل آبخازیا می دانند .

منطقه آبخازیا در کرانه های دریای سیاه پس از استقلال کشور گرجستان همواره به دنبال جدایی از این گرجستان و تشکیل یک کشور مستقل بود . این امر که با حمایت کشور روسیه همراه بود همیشه باعث مناقشات سیاسی و حتی نظامی بین روسیه و گرجستان بوده است . آبخازیا پیش از فروپاشی شوروی سابق دارای استقلال بود ولی بعد از انحلال اتحاد جماهیر شوروی این منقطه به عنوان بخشی از گرجستان درآمد اما پس از تنش های فراوان و درگیری های نظامی ، کنترل کشور گرجستان بر روی آبخازیا از دست رفت که تا کنون نیز ادامه دارد . گرجستان همواره از آبخازیا به عنوان خاک گرجستان که در اشغال روسیه است نام می برد .

شهر سوخومی در زمان گذشته به دلیل آب و هوای نیمه گرمسیری خود یک تفرجگاه ساحلی عالی برای مردم منطقه و حتی سران شوروی سابق بوده است . این شهر همیشه به سواحل زیبا ، درختان نخل ، مزارع مرکبات و طبیعت فوق العاده خود مشهور بوده است . اما پس از درگیری های نظامی با گرجستان این منطقه تا حدی رونق گردشگری خود را از دست داد .

معرفی شهر تفلیس :

تفلیس و یا به گویش رسمی تر آن تبلیسی (tbilisi) بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور 5 میلیون نفری گرجستان است . تفلیس که در کرانه های رودخانه کورا در کشور گرجستان قرار گرفته است تقریبا 2500 سال قدمت دارد . این شهر حدود 500 سال قبل از میلاد حضرت مسیح توسط امپراطور وقت منطقه گرجستان به نام واختانگ یکم ساخته شد . تفلیس از از نظر جغرافیایی همیشه در طول تاریخ شهری بسیار مهم بوده است . اول اینکه این شهر در مسیر جاده تاریخی ابریشم بوده است که شروع آن از چین بوده است و بازرگانان از این طریق به اروپا رفت و آمد می کردند و به تجارت می پرداختند . دلیل دوم آن است که شهر تفلیس در چهار راه اتصال اروپای شرقی به آسیای غربی است . همین دلایل باعث شد که تفلیس اهمیت فوق العاده برای قدرتهای زمان پیدا کند و هرکدام برای به دست آوردن این شهر تلاش کنند . این شهر در طول تاریخ بارها و بارها مورد حمله و تصرف اقوام مختلف ( اعراب ، ایرانی ها ، مغول ها و … ) قرار گرفته است .

تفلیس شهری است با تاریخ بسیار غنی و مختلف . فرهنگ های گوناگونی در طول تاریخ بر تفلیس سلطه داشته اند و باعث شده اند که این شهر از غنای تاریخی و فرهنگی بالایی برخوردار باشد . امروزه شهر یک و نیم میلیون نفری تفلیس مهمترین شهر کشور گرجستان است که با زیر ساخت های گردشگری و حمل و نقل پیشرفته مجهز شده است .

همچنین بخوانید:

دانشگاه تفلیس

اشتراک گذاری این پروژه: