ساعات کاری : 9:00 - 18:00

دانشگاه تفلیس

تحصیل در گرجستان چند صباحی است که روند رو به رشدی را در بین دانشجویان ایرانی داشته است .کشور گرجستان به دلیل نزدیکی به کشور ایران و عدم نیاز به ویزا برای ورود به این کشور یکی از مقاصد جدید برای دانشجویانی است که مایل هستند تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهند . این کشور اروپایی که در چند سال اخیر پیشرفت های زیادی را در زمینه های مختلف علی الخصوص اقتصاد داشته است به طورآهسته تبدیل به یکی از مقاصد محبوب تحصیلی برای دانشجویان ایرانی شده است .در این مقاله به دانشگاه تفلیس خواهیم پرداخت.

دانشگاه تفلیس

معرفی دانشگاه تفلیس

دانشگاه تفلیس

دانشگاه ایوان جاواخیشویلی تفلیس (ivane javakhishvili tbilisi state university) که به طور معمول دانشگاه تفلیس نامیده می گردد در سال 1918 میلادی در منطقه گرجستان کنونی که آن زمان بخشی از امپراطوری بزرگ روسیه بود تاسیس شد . دانشگاه تفلیس که به طور مخفف (TSU) نیز نامیده می شود یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که بیش از 22 هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند . این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه جهت تحصیل درگرجستان و منقطه قفقاز است .

دانشگاه تفلیس (دانشگاه ایوان جاواخیشویلی تفلیس )

ایده تأسیس دانشگاه تفلیس برای اولین بار در اوایل قرن 19 در میان تشدید مبارزه برای رهایی از امپراتوری روسیه ظهور کرد . از ابتدای قرن بیستم ایوان جاواخیشویلی که تحصیلات خود را در پترزبورگ گذرانده بود و استادیار آن دانشگاه شده بود ، شروع به ساماندهی بنیاد دانشگاه‌تفلیس کرد . از همان روزهای اول انقلاب فوریه در روسیه 1917 ، ایوان جاواخیشویلی که در آن زمان در پترزبورگ بود ، مقدمات فعال برای افتتاح یک موسسه آموزش عالی را در زادگاه خود یعنی گرجستان آغاز کرد. اولین گردهمایی بنیانگذاران انجمن این دانشگاه در تاریخ 12 مه در آپارتمان پیتر ملیکیشویلی ( که بعد ها به عنوان اولین ریس دانشگاه‌تفلیس انتخاب شد ) در تفلیس پایتخت گرجستان کنونی برگزار شد . درست در آن روز بود که انجمن دانشگاه آزاد گرجستان تأسیس شد ، که بعدها نقش بسیار زیادی در بنیانگذاری دانشگاه ایوان جاواخیشویلی تفلیس(ivane javakhishvili tbilisi state university) ایفا کرد .

اولین رییس دانشگاه تفلیس پیتر ملیکیشویلی (شیمیدان ) بود . همچنین ایوان جاواخیشویلی نیز به عنوان رییس دانشکده فلسفه که در آن زمان تنها دانشکده این دانشگاه بود انتخاب شد .

در پاییز سال 1917 بنیانگذاران دانشگاه تلاش های خود را برای افتتاح یک موسسه آموزش عالی شدت بخشیدند و در ابتدا تنها دانشکده فلسفه در این دانشگاه تاسیس گشت . عقیده بنیانگذارن دانشگاه تفلیس بر آن بود که دانشکده فلسفه می تواند زمینه های بشردوستانه را ایجاد کردهو همچنین علوم طبیعی و ریاضیات را متحد کند . در اواخر ماه دسامبر ، مطبوعات گرجستان از ثبت نام اولین دانشجویان در دانشگاه جورجیا خبر دادند. بنابراین ، نخستین دانشگاه ملی قفقاز در 26 ژانویه 1918 افتتاح شد. در سال 1989 دانشگاه ایالتی تفلیس به نام اصلی ترین موسسه آن یعنی ایوان جاواخیشویلی تغییر نام داد .

تحولات مهم در دانشگاه از 25 آوریل 1994 آغاز شد ، هنگامی که شورای علمی دانشگاه “مفاهیم آموزش دانشگاه” را تصویب کرد . در پی این تحولات آموزش پزشکی در سال 1994 در دانشگاه احیا شد. در ابتدا تخصص پزشکی در دانشکده زیست شناسی و پزشکی افتتاح شد و دانشکده پزشکی در سال 2000 به یک واحد مستقل تبدیل شد . یک مرکز مدیریت بهداشت و درمان و دپارتمان مداوم آموزش پزشکی افتتاح شد و هیئت امنای پزشکی و خدمات اطلاع رسانی پزشکی تاسیس شد. مرکز تشخیصی دانشگاه مراقبت های بهداشتی را برای اساتید و دانشجویان و همکاران دانشگاه ارائه می کند .

امروز دانشگاه ایالتی ایوان جاواخیشویلی یکی از موسسات علمی-پژوهشی دولتی یرای تحصیل درگرجستان است . همچنین دانشگاه ایالتی تفلیس(دانشگاه ایالتی ایوان جاواخیشویلی) یکی از بزرگترین مؤسسات آموزش عالی در کشور گرجستان است که حدود 22 هزار دانشجو در هفت دانشکده در حال تحصیل هستند .

همراه با برنامه های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ، دانشگاه ایالتی تفلیس همچنین آموزش های حرفه ای بالاتر و همچنین برنامه های صدور گواهینامه کوتاه مدت و بلند مدت را اجرا می کند . براساس همکاری نزدیک با دانشگاه های خارجی ، دانشجویان گرجستانی فرصت دارند تا در برنامه های آموزشی بین المللی و تبادل مشترک و کسب مدرک دانشگاهی دوگانه شرکت کنند.

این دانشگاه طیف گسترده ای از برنامه های درجه در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین دوره های کوتاه مدت را که به زبان انگلیسی ارائه می شوند ارائه می دهد و همین امر باعث جذب دانشجویانی از بسیاری از کشور های دنیا شده است . جذب دانشجویان از کشور های دیگر با هدف ایجاد یک محیط چند فرهنگی است که فرصت های تدریس و تحقیق را تقویت می کند . دانشگاه ایوان جاواخیشویلی تفلیس برابری برای دستیابی به آموزش را ارتقا می بخشد و به ارزش گذاری کلیه دانشجویان و کارمندان اعتقاد دارد .

دانشکده های دانشگاه تفلیس :

دانشگاه ایوان جاواخیشویلی تفلیس ( دانشگاه ایالتی تفلیس ) دارای 5 دانشگاه یا شعبه دیگر در سرتاسر گرجستان ، 60 آزمایشگاه و مرکز علمی – پژوهشی ، یک کتابخانه علمی ، هفت موزه ، انتشارات و چاپخانه (روزنامه تفلیس دانشگاهی) است .

این دانشگاه هم اکنون دارای هفت دانشکده به شرح زیر است و تمامی رشته های ارائه شده در این دانشگاه جهت تحصیل در گرجستان زیر مجموعه این هفت دانشکده در پایتخت کشور گرجستان هستند :

 

 

دانشکده علوم دقیق و طبیعی دانشگاه تفلیس :

این دانشکده دارای هشت بخش ، در ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، جغرافیا ، علوم کامپیوتر ، زیست شناسی ، زمین شناسی ، برق و مهندسی الکترونیک است. 11 رشته کارشناسی ، 18 رشته کارشناسی ارشد و 10 برنامه مدرک دکترا در این دانشکده ارائه می شود .

 

دانشکده علوم انسانی دانشگاه تفلیس :

دانشکده علوم انسانی دانشگاه ایوان ایوان جاواخییشویلی تفلیس جانشین دانشکده فلسفه اولین دانشگاه گرجستان است که در سال 1918 تأسیس شد . مأموریت این دانشکده ترویج پژوهش ها و روش های نوین ، توسعه کار علمی و فعالیت های آموزشی مبتنی بر تحقیق در زمینه های علوم انسانی است .

 

دانشکده علوم اجتماعی و سیاسی دانشگاه تفلیس :

رسالت دانشکده تربیت متخصصان واجد شرایط از طریق آموزش و تحقیقات و توسعه علوم اجتماعی است . این دانشکده دارای هفت چندین جهت آموزشی – علمی است و برنامه های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را به دانشجویان خود ارائه می دهد که عبارتند از علوم سیاسی ، روزنامه نگاری ، روابط بین الملل ، جغرافیای انسانی ، جامعه شناسی و کار اجتماعی.

 

دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تفلیس :

هم اکنون حدود 1400 دانشجو در دانشکده روانشناسی و علوم آموزشی (سه مرحله آموزش) در حال گذراندن تحصیلات خود هستند و حدود 60 استاد نیز در حال تدریس در این دانکشده هستند. 4 برنامه کارشناسی ارشد و 15 برنامه کارشناسی ارشد و دکترا در دانشکده اجرا می شود.

 

دانشکده اقتصاد و تجارت :

دانشکده اقتصاد و تجارت به عنوان یک نهاد مستقل در دانشگاه ایالتی تفلیس در سال 1931 بر پایه دانشکده اقتصادی-اجتماعی که در سال 1922 تأسیس شد تأسیس شد. تا سال 1944 دانشکده اقتصاد اولین و تنها مرکز آموزشی و پژوهشی در کشور در این رشته بود . اکنون تقریباً همه دانشگاه های گرجستان دوره هایی را در زمینه اقتصاد ارائه می دهند . تأسیس دانشکده اقتصاد و تجارت ، که بزرگترین دانشکده در دانشگاه ایالتی تفلیس است ، نتیجه اصلاحاتی است که در سیستم آموزشی گرجستان و در دانشگاه ایالتی تفلیس در سال 2005 انجام شده است .

دانشکده حقوق و قانون :

اتحاد و تقویت سیاسی کشور ، رشد و توسعه اقتصادی ، همه زمینه های لازم برای توسعه فرهنگی را در گرجستان ایجاد کرده است . تمامی این پیشرفت ها در بستر قانون امکان پذیر است و دانشکده حقوق این بستر را برای کشور فراهم می کند .

 

دانشکده دارو و پزشکی :

تاریخچه آموزش عالی پزشکی از اکتبر سال 1918 آغاز می شود که دانشکده پزشکی پس از دانشکده فلسفه در دانشگاه ایالتی تفلیس تأسیس شد . از ماه مه 1919 ، با تصمیم هیئت اساتید ، دانشکده پزشکی به عنوان یک واحد مستقل تا سال 1930 میلادی که مؤسسه پزشکی دولتی تفلیس بر اساس دانشکده پزشکی تأسیس شد ، وجود داشت.

این دانشکده برای پزشکان و دندانپزشکان برنامه های دانشگاهی یک مرحله ای را اجرا می کند. از سال 2006 ، در چارچوب پروژه TEMPUS ، برنامه کارشناسی جدید در کاردرمانی مطابق کامل با فرآیند بولونیا و روش جدید تنظیم شده است. در بخش های بالینی و نظری ، فرایند تدریس در موسسات پزشکی پیشرو انجام می شود.

همچنین بخوانید:

دانشگاه سوخومی

اشتراک گذاری این پروژه: