ساعات کاری : 9:00 - 18:00

دانشگاه علوم پزشکی تفلیس

دانشگاه علوم پزشکی تفلیس که در سال 1930 ( به روایتی 1918 ) تاسیس شد ، یک موسسه آموزش عالی دولتی است که در منطقه شهری تفلیس پایخت گرجستان واقع شده است . دانشگاه علوم پزشکی تفلیس که به طور خلاصه و مختصر TSMU نامیده می شود بزرگترین دانشگاه پزشکی در گرجستان و اروپای شرقی است و بیش از 10 هزار دانشجو دارد .

دانشکده پزشکی تفلیس

معرفی دانشگاه پزشکی تفلیس

دانشکده پزشکی تفلیس

دانشگاه علوم پزشکی تفلیس که در سال 1930 ( به روایتی 1918 ) تاسیس شد ، یک موسسه آموزش عالی دولتی است که در منطقه شهری تفلیس پایخت گرجستان واقع شده است . دانشگاه علوم پزشکی تفلیس که به طور خلاصه و مختصر TSMU نامیده می شود بزرگترین دانشگاه پزشکی در گرجستان و اروپای شرقی است و بیش از 10 هزار دانشجو دارد . دانشگاه (دانشکده) پزشکی تفلیس برای تحصیل در گرجستان بنیانگذار انجمن پزشکی اروپای شرقی است . این دانشگاه عضو انجمن بین المللی دانشگاه ها ، انجمن دانشگاه های اروپا ، امضا کننده اعلامیه بولونیا ، برنامه درسی پزشکی اتحادیه اروپا ، سازمان بهداشت جهانی ، کمیسیون آموزشی فارغ التحصیلان پزشکی خارجی ، کمیسیون آموزش اروپا و فدراسیون جهانی آموزش پزشکی است .

معرفی دانشکده پزشکی تفلیس ( دانشگاه پزشکی تفلیس )

مقدمه :

تحصیل در رشته پزشکی همواره یکی از آرزوهای بسیاری از دانشجویان بوده و است . هرساله تعداد زیادی از هموطنان ما برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی راهی کشور های خارجی می شوند . در این میان متقاضیان تحصیل در گرجستان نیز هرساله روبه افزایش است . دانشگاه پزشکی تفلیس از جمله دانشگاه هایی است که به طور اختصاصی مشغول به آموزش پزشکی و رشته های مرتبط به آن است . گفته می شود تا کنون 40 هزار پزشک از این دانشگاه بزرگ در تفلیس پایتخت گرجستان فارغ التحصیل شده اند . در ادامه مطلب به طور مفصل به معرفی دانشکده علوم پزشکی تفلیس می پردازیم . با ما همراه باشید .

 

دانشکده علوم پزشکی تفلیس

دانشگاه علوم پزشکی تفلیس که در سال 1930 ( به روایتی 1918 ) تاسیس شد ، یک موسسه آموزش عالی دولتی است که در منطقه شهری تفلیس پایخت گرجستان واقع شده است . دانشگاه علوم پزشکی تفلیس که به طور خلاصه و مختصر TSMU نامیده می شود بزرگترین دانشگاه پزشکی در گرجستان و اروپای شرقی است و بیش از 10 هزار دانشجو دارد . دانشگاه (دانشکده) پزشکی تفلیس برای تحصیل در گرجستان بنیانگذار انجمن پزشکی اروپای شرقی است . این دانشگاه عضو انجمن بین المللی دانشگاه ها ، انجمن دانشگاه های اروپا ، امضا کننده اعلامیه بولونیا ، برنامه درسی پزشکی اتحادیه اروپا ، سازمان بهداشت جهانی ، کمیسیون آموزشی فارغ التحصیلان پزشکی خارجی ، کمیسیون آموزش اروپا و فدراسیون جهانی آموزش پزشکی است .

این موسسه آموزش عالی 90 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی است که بر اساس امتحانات ورودی انجام می شود. دامنه میزان پذیرش 70-80٪ است که این سازمان آموزش عالی گرجستان را به یک مؤسسه تا حدودی انتخابی تبدیل می کند. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در گرجستان را دارند نیز قادر خواهند بود برای پذیرش در این دانشگاه گرجستانی اقدام کنند .

تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی تفلیس

این دانشگاه در 8 فوریه 1918 (سبک قدیمی 26 ژانویه) ، روز یادبود پادشاه گرجستان ( پادشاه دیوید ) افتتاح شد . از آن زمان ، این روز یکی از مهمترین وقایع تاریخ ملت گرجستان است . بنیانگذاران و اساتید دانشگاهی در کشور گرجستان به خوبی اهمیت معرفی آموزش عالی پزشکی را درک کرده بودند . یکی از اساتید و دانشمندان برجسته گرجستان به نام ایوان ایوان جاواخیشویلی ، در مورد دلایل تأسیس دانشکده پزشکی گفته بود که ما هنوز باید در زمینه گیاهان و جانداران بومی در کشور تحقیقات زیادی را انجام دهیم . بسیاری از بیماری های انسانی عوامل های مختلفی دارند و بیشتر آنها هنوز مورد بررسی قرار نگرفته اند. در نتیجه ، کارکنان علمی دانشکده های علوم پزشکی و طبیعی با یک چالش گسترده و بزرگ روبرو هستند .

 

اولین استاد دانشگاه استاد پیتر ملیکیشویلی حامی ایجاد یک دانشکده پزشکی در تفلیس بود .در جلسه “انجمن پزشکان و علوم طبیعی گرجستان” 12 اکتبر 1917 (آن موقع گرجستان هنوز یک جمهوری از اتحادیه جماهیر شوروی بود ) وی اظهار نظر خود را در مورد لزوم افتتاح دانشکده علوم پزشکی و طبیعی بیان کرد. در تاریخ 27 فوریه 1918 ، شورای اساتید دانشگاه ، تشکیل ایجاد دانشکده پزشکی را تأیید کرد. در هفدهم ژوئن ، شورای پزشکان گرجستان و دانشمندان علوم طبیعی با حضور رئیس جمهوری گرجستان تصمیم به افتتاح دانشکده پزشکی گرفتند . در 10 ژوئن سال 1930 ، موسسه پزشکی دولتی تفلیس بر اساس دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی تفلیس (TSU) تأسیس شد. این یک محرک قدرتمند برای توسعه آموزش عالی پزشکی و علوم پزشکی در گرجستان بود . دانشگاه علوم پزشکی تفلیس در این بنیاد شامل سه دانشکده: پزشکی(از جمله بخش دندانپزشکی) ، پیشگیری ، و فارماکوشیمی است.

در طول سابقه طولانی دانشگاه دانشکده های زیر پایه گذاری شده و فعالیت های خود را انجام داده است: پیراپزشکی (از سال 1931) ، دندانپزشکی (از سال 1936) ، پزشکی نظامی (از سال 1993) ، پزشکی-زیست شناسی (از سال 1994) ، پزشکی روانی و روان درمانی (از سال 1996) و … . 24 نوامبر 1992 روز تاریخیایی برای آموزش عالی پزشکی در گرجستان است . در این تاریخ مرحله جدید حیات این دانشکده با تبدیل مؤسسه پزشکی دولتی تفلیس به دانشگاه پزشکی دولتی تفلیس آغاز شد .

امروز دانشگاه علوم پزشکی تفلیس دارای 6 دانشکده به نام های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، بهداشت عمومی ، پزشکی فیزیکی و توانبخشی و پرستاری است .

تحقیقات و همکاری های بین المللی :

دانشگاه علوم پزشکی تفلیس با بیش از 40 دانشگاه و مرکز پزشکی و تحقیقاتی همکاری می کند. همکاری های علمی بین المللی برای راه اندازی پروژه های مشترک متعدد با اهمیت بین المللی یا ملی در دست اقداو اجرا است . امروزه دانشگاه علوم پزشکی تفلیس از پرسنل و دانشمندان بسیار باهوش و مجرب در امر آموزش استفاده می کند که با وجود الزامات دنیای مدرن سنت های خود را نیز حفظ کرده اند .

مأموریت و اهداف دانشگاه پزشکی تفلیس :

1 . ایجاد ، توسعه و انتشار دانش جدید مبتنی بر آموزش عالی ، تحقیق و آموزش حرفه ای در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آموزش پزشکی

2 . مشارکت در ارتقاء کیفیت زندگی مردم گرجستان ، بهبود سیستم مراقبت های بهداشتی و اثربخشی آن .

3 . فراهم کردن بهترین ابزار برای افزایش مهارت فارغ التحصیلان جهت پرورش یک پزشک یا متخصص واجد شرایط .

چشم انداز های دانشگاه علوم پزشکی تفلیس :

فعالیتهای آموزشی ، پژوهشی ، پزشکی و دارویی در دانشگاه علوم پزشکی تفلیس تفکیک ناپذیر هستند . این اصل (پیوستگی تحقیقات و آموزش ) در آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تفلیس با فعالیت های گسترده ای در برنامه های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و توسعه مداوم حرفه ای ، همچنین پیشبرد برنامه های ارتقاء صلاحیت برای کارکنان پزشکی و دانشگاهی همراه می شود . دانشگاه علوم پزشکی تفلیس در علوم پزشکی گرجستان پیشرو و رهبر است و همچنان به تقویت جایگاه پیشتاز خود به عنوان یک مرکز آموزش و تحقیقات پزشکی شناخته شده بین المللی در این کشور و منطقه قفقاز می پردازد .

 

ارزش های دانشگاه علوم پزشکی تفلیس :

آزادی علمی تدریس و پژوهش

کیفیت علمی یادگیری ، تدریس و تحقیق

توسعه حرفه ای کارکنان دانشگاهی و دانشجویان

استقلال عقاید

دموکراسی

همکاری های علمی ، حرفه ای و پژوهشی بین المللی .

محافظت از اصول اخلاق حرفه ای و مسئولیت ها

احترام به حقوق و آزادی های بشر

حمایت از اصول مسئولیت اجتماعی

 

دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی تفلیس

 

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تفلیس :

درست از بدو تأسیس (در تاریخ 27 فوریه 1918) دانشکده پزشکی زیر پرچم دانشگاه ایوان جاواخیشویلی قرار گرفت. همانطور که شورای اساتید لزوم ایجاد دانشکده مستقل پزشکی را تأیید کرد ، با تصمیم 9 آوریل 1919 شورای دانشگاه ، دانشکده پزشکی از دانشکده واحد علوم طبیعی و ریاضیات جدا شد و به عنوان یک دانشکده مستقل تاسیس شد . دانشکده پزشکی به زبان انگلیسی به طور مستقل در سال 1996 در پایگاه دانشکده پزشکی تفلیس تأسیس شد . دانشکده پزشکی جدید دانشگاه پزشکی تفلیس . در سال 2006 بر اساس دانشکده پزشکی ، کودکان ، روان درمانی ، روان درمانی و دانشکده های پزشکی انگلیسی تأسیس شده بود . امروزه این دانشکده مسئولیت بخش اعظمی از آموزش پزشکی تفلیس را بر عهده دارد .

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تفلیس :

 

گروه “دندانپزشکی که در سال 1922 در دانشکده پزشکی تفلیس کنونی افتتاح شد ، بعداً بعنوان پیش زمینه برای تأسیس دانشکده دندانپزشکی ،این دانشگاه بود . از سال 2006 نیز به عنوان گروه جراحی دهان و دندان و جراحی فک و صورت معرفی شد که هم اکنون شامل 2 جهت است:

1) جراحی دهان و دندان و 2) جراحی فک و صورت .

درمان عملی کلیه اختلالات در حفره دهان و ناحیه فک و صورت در پایگاههای بالینی گروه جراحی دندانپزشکی و جراحی فک و صورت انجام می شود. دوره ویژه ایمپلنت شناسی برای دانشجویان سال 5 دانشکده در بخش یاد شده برگزار می شود . بخش غده های دهانی ، نئوپلاسم های بدخیم سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی تفلیس در سال 2007 تأسیس شد . این بخش به ویژه برای دانشجویان دانشکده دندانپزشکی برای آموزش در فرآیندهای بدخیم و مدیریت منطقه فک و صورت طراحی شده است .  این بخش توسط رئیس گروه نئوپلاسم های سر و گردن در مرکز ملی انکولوژی ، استاد کامل کنستانتین ماردالهیشویلی اداره می شود. به منظور معرفی استانداردهای درمانی اروپایی در جورجیا ، آقای مردالهیشویلی کلینیک تخصصی انکولوژی گرجی – آلمانی را به همراه همکاران آلمانی در سال 1995 تاسیس کرد ، که اکنون به عنوان پایه ای برای این بخش فعالیت می کند.

دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تفلیس :

تاریخچه آموزش داروسازی در گرجستان از سال 1919 شروع می شود ، زمانی که بخش داروسازی در دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی تفلیس تأسیس شد . پس از سازماندهی مجدد فرایند آموزشی در سال 1996 ، صلاحیت پزشکی افرادی که تحصیلات عالی در داروسازی دارند تغییر یافت و آنها به جای شیمیدان ، داروساز نامیده شدند . مفهوم جدید در مورد آموزش داروسازی ، همراه با برنامه آموزشی به روز شده ، که دوره ایی 5 ساله است . طبق قانون آموزش عالی کشورگرجستان مطالعه داروسازی سه مرحله است که شامل لیسانس (4 سال) ، کارشناسی ارشد (2 سال) و دکتری (3 سال) می باشد.

دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی گرجستان به طور فعال در همکاری های متقابل با دانشگاه های خارج از کشور مانند دانشگاه لیژ (بلژیک) ، دانشگاه کبک (کانادا) ، دانشگاه مدیترانه مارسی و دانشگاه تولوز (فرانسه) ، دانشگاه لیوبلیانا (اسلوونی) ، دانشگاه پزشکی لوبلین و دانشگاه ورشو (لهستان) همکاری می کند .

دانشکده سلامت عمومی دانشگاه علوم پزشکی تفلیس :

 

از سپتامبر سال 1930 ، یعنی از بنیان مؤسسه پزشکی دولتی تفلیس ، یکی از سه دانشکده آن دانشکده پیشگیری از بیماری و اقدامات بهداشتی بود که دارای 3 پروفایل خاص اپیدمیولوژی ، بهداشت عمومی و بهداشت مواد غذایی بود

در حال حاضر دانشکده دو جهت (بهداشت عمومی / پزشکی پیشگیری ، بهداشت محیط) را متحد کرده و از هفت بخش (بهداشت عمومی ، مدیریت مراقبت های بهداشتی ، سیاست و اقتصاد ، اپیدمیولوژی و زیست شناسی ، بهداشت و اکولوژی پزشکی ، ارتقاء سلامت ، تغذیه ) تشکیل شده است . اساتید و معلمان دانشکده در رسیدگی به چندین مشکل مرتبط با بهداشت عمومی در گرجستان که بسیار فراگیر شده بود کمک شایانی کردند . بیماری هایی مانند دیفتری دربا کمک این مرکز در گرجستان ریشه کن شدند .

دانشکده فیزیک پزشکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تفلیس

دانشکده فیزیک پزشکی و توانبخشی در سال 2007 با تصمیم هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تفلیس تاسیس شد . دانشکده فیزیک پزشکی و توانبخشی برای تحصیل در گرجستان دانشکده ای است که به سرعت در حال توسعه در دانشگاه علوم پزشکی تفلیس است که هدف آن آماده سازی متخصص های واجد شرایط جهت اطمینان از مراقبت پزشکی از بیمارانی است که در اثر بیماری مزمن ، اختلال ، آسیب یا سایر مشکلات بالینی معلول شده اند . فیزیک پزشکی و توانبخشی یک حرفه بهداشتی پویا و چالش برانگیز است که به بهبود و حفظ تحرک بدنی ، استقلال ، سلامتی و بهزیستی اختصاص دارد . این رشته یک مؤلفه مهم در مراقبت های بهداشتی مؤثر است ، و مانند بسیاری از رشته های مراقبت های بهداشتی ، اغلب خواستار قوی ترین متخصصان و به روز رسانی دائمی دانش است . طی 7 سال گذشته دانشکده با دانشگاههای همکار خود در اروپا و ایالات متحده آمریکا ارتباط نزدیکی داشته است . علاوه بر این ، اساتید آمریکایی در حال تدریس در دانشکده پزشکی فیزیکی و توانبخشی هستند و در پروژه های پژوهشی دانشکده شرکت می کنند .

همچنین بخوانید:

دانشگاه علوم پزشکی تفلیس

 

اشتراک گذاری این پروژه: