رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌های گرجستان

امروزه گرجستان به مقصد مهاجران از سایر کشورها مانند پاکستان و ایران و ترکمنستان تبدیل شده است. این کشور دارای مذیت‌هایی می‌باش که باعث شده است دانشجویان زیادی یرای ادامه تحصیل در این گرجستان اقدام کنند. ازجمله آنکه هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای در حال توسعه بسیار کمتر است و دانشگاه‌های گرجستان نیز در رنکینگ بین‌المللی رتبه‌ی بالایی را کسب کرده‌اند.

گرجستان از جمله کشورهایی است که از اتحادیه جماهیر شوروی جدا شد است و در حال حاضر جزو کشورهای در حال توسعه به شمار می‌رود.‌ نرخ بیکاری در گرجستان بالاست اما در سال‌های اخیر رشد صنعت توریسم درآمدی را برای این کشور ایجاد کرده و فرصت های شغلی زیادی را به وجود آورده است.

دریای سیاه در غرب گرجستان و در شمال این کشور روسیه و در جنوب ترکیه و ارمنستان و جنوب شرقی کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. این کشور در حدود 4 میلیون جمعیت دارد. هزینه زندگی و اقامت در گرجستان نسبت به سایر کشورهای دیگر کمتر است و زندگی در این کشور پرهزینه نیست. همه این عوامل باعث شده است که از کشورهایی مانند ترکمنستان و قزاقستان به این کشور برای تحصیل و زندگی مهاجرت کنند.

رشته های تحصیلی پرطرفدار در گرجستان

زبان رسمی در کشور گرجستان زبان گرجی می‌باشد و تحصیل در کشور گرجستان در مقطع کارشناسی به زبان گرجی انجام می‌پذیرد اما برخی از دانشگاه‌های گرجستان دوره های کارشناسی ارشد و دکترا را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های گرجستان تدریس می‌شود در نتیجه برای آنکه بخواهید در رشته‌ی مورد علاقه خود تحصیل کنید می‌توانید وارد دانشگاه‌های این کشور شوید.

از جمله افراد علاقه مند به تحصیل در این کشور می‌توانند به پزشکی، پرستاری، داروسازی، دامپزشکی، دندان پزشکی وگرایش های مهندسی عمران، الکترونیک، حقوق، علوم سیاسی، روانشناسی، عکاسیف طراحی لباس مشغول شوند.

شهریه رشته های تحصیلی در گرجستان

شاخص توسعه انسانی در کشور گرجستان برابر با رتبه‌ی 70 می‌باشد و این رتبه را به خود اختصاص داده است.

شهریه های تحصیلی در گرجستان برای ادامه تحصیل با توجه به رشته‌ی تحصیلی‌ای که دانشجو انتخاب می‌کند می‌باشد. این مبالغ نسبت به هزینه تحصیل در سایر کشور ها به نراتب کمتر است.

به طور کل زندگی در پرجستان هزینه‌ی زیادی ندارد. شهریه دانشگاه های گرجستان در حدود  500$ تا 8000$ (دلار آمریکا) را در سال شامل می‌شود. زندگی در در این کشور بیش از ۲۳ درصد ارزان‌تر از ایران است و اجاره مسکن نیز کمتر از ایران می باشد.

زندگی در گرجستان در مقایسه با ایران در تمام زمینه‌ها بسیار کمتر خواهد بود. رشد اقتصادی این کشور پایین است اما مهمترین نکته این است که نرخ تورم در این کشور نیز کم است. مردم گرجستان ثبات اقتصادی را در این کشور تجربه می‌کنند و مدام با تغییر قیمت اجناس مواجه نیستند.

 شرایط انتخاب رشته های تحصیلی در گرجستان

نرخ بیکاری در این کشور در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۲ درصد گزارش شده است. برای این که در این کشور تحصیل کنید باید بدانید که دانشگاه‌های آن رنکینگ بین المللی خوبی دارند و ممکن است پس از آنکه در رشته‌های پرطرفدار پذیرفته شدید کار مناسب خود را در این کشور بیابید و یا می‌توانید به کشور خود برگردید و شانس خود را برای یافتن شغلی مناسب یسنجید.

رشته های پرطرفدار به خصوص رشته های پزشکی دندانپزشکی و گرایش های مهندسی در گرجستان بازار کار مناسبی را دارند. در عوض رشته های علوم پایه مانند ریاضی فیزیک شیمی بازار کاری ندارند پس بهتر است در این کشور این رشته ها را انتخاب نکنید و وقت خود را صرف این رشته ها در این کشور ننمایید. اگر تمایل به گذراندن رشته‌های نامبرده دارید سایر کشورها را می‌توانید انتخاب کنید.

بهترین دانشگاه‌های گرجستان برای گذراندن رشته‌های محبوب در این کشور

برای تحصیل در رشته های پرطرفداری مانند پزشکی و دندان چزشکی و داروسازی و همچنین رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های این کشور مناسب می‌باشند زیرا به طور کل دانشگاه گرجستان در سطح بین الملل رنکینگ بالایی را به خود اختصاص داده‌اند.  واحد پول این کشور ارزش و اعتبار زیادی در مقایسه با دلار و یورو ندارد همچنین نرخ بیکاری نیز در این کشور بالاست در نتیجه می‌توانی پس از فارغ‌التحصیلی مقصد دیگری را برای کار کردن پیدا کنید.

رشته پزشکی در گرجستان

هر سال تعداد زیادی از دانش آموزان ایرانی که فارغ التحصیل شده‌اند و موفق نشده‌اند در کنکور را پشت سر بگذارند و به رشته مورد علاقه شان که پزشکی است دست یابند تصمیم می‌گیرند از ایران مهاجرت کرده و خارج از کشور رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود را ادامه دهند. یکی از این مقاصد برای این دانش آموزان گرجستان است.

رشته‌ی پزشکی در گرجستان به زبان انگلیسی روسی و گرجی امکان پذیر خواهد بود. مهمترین نکته برای این افراد این است که میتوانند بدون مدرک زبان و آزمون ورودی وارد این رشته شوند.

فقط کافی است که مدرک دیپلم را که شامل دوازده سال تحصیل است به همراه داشته و معدل نسبتا خوبی در این دوران کسب کرده باشند.

لازم است بدانید دانشگاه گرجستان هیچ نیازی به مدرک زبان نخواهد داشت. بعضی از دانشگاه‌های پزشکی گرجستان مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیست بنابراین اگر علاقمند به تحصیل پزشکی در گرجستان هستید به این نکته توجه نمایید. شما برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به هر یک از زبان های روسی، انگلیسی یا گرجی می‌تاونید مسلط باشید و در کشور گرجستان تحصیل نمایید. اما این نکته را باید بدانید و به ان دقت کنید که  از سال سوم به بعد رشته‌ی پزشکی، ادامه تحصیل در دوره کلینیکال دیگر به زبان گرجی خواهد بود.

گرجستان نرخ بالای بیکاری دارد در نتیجه ممکن است یافتن کار برای شما اندکی سخت باشد. در رابطه با انجام کار دانشجویی در گرجستان همزمان با تحصیل رشته‌ی پزشکی و یا هر رشته‌ی پرطرفدار دیگر باید دو نکته را بدانید. ابتدا باید اجازه‌ی کار در این کشور را داشته باشید و در مورد مسئله‌ی دوم اینکه شغل مورد نظر خود را بیایبد. در کشورهایی که نرخ بیکاری در آن بالا است مانند گرجستان، یافتن شغل دانشجویی همزمان با تحصیل برای متقاضیان، کار ساده‌ای نخواه بود.به طور کل دانشجویانی که در کشورگرجستان تحصیل می‌کنند بعد از آنکه روادید آن‌ها تایید شد  کارت اقامت تحصیلی این کشور را اخذ خواهند کرد. این افراد می‌توانند با همراه داشتن کارت اقامت تحصیلی 20 ساعت در هفته به انجام کار پاره وقت بپردازند.

قبل از اینکه وارد رشته پزشکی در گرجستان شوید باید اعتبار دانشگاه مورد نظر در خارج از کشور را بدانید.  مطمئن باشید که آیا آن دانشگاه در ایران نیز مورد تاییدیه وزارت بهداشت ایران می باشد یا خیر. اگر دانشگاه شما اعتبار در ایران نداشته باشد مدرک شما در ایران پذیرفته نخواهد شد و در نتیجه نمی‌توانید در رشته‌ی پزشکی به تحصیل بپردازید.

باید دانشگاهی که برای رشته پزشکی وارد آن می‌شوید مورد تاییدیه وزارت بهداشت باشد اگر سالهای بعد این دانشگاه از این سازمان خارج شد این مدرک همچنان اعتبار خواهد داشت. باید بدانید که در رشته پزشکی هیچ کدام از دانشگاه های گرجستان مورد تایید ایران نیست و این مدارک قابل ارزیابی نمی باشند.

شرایط تحصیلی و اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در گرجستان

تنها یک دانشگاه در گرجستان وجود دارد که جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی فعالیت می‌کند و دو کالج وجود دارد که میتوان در آن‌ها رشته های آمادگی باری دندان پزشکی را گذراند.

دانشگاه دندانپزشکی این کشور که این رشته‌ی پرطرفدار را ادامه می‎‌دهد دانشکده‌ی آگوستا می‌باشد و تا مقاطع پیشرفته می‌توانید از این دانشگاه در رشته دندانپزشکی مدرک بگیرید. کالج‌های اندرو و والدوستا نیز در مقاطع پایین و رشته های مرتبط به دندانپزشکی فعالیت دارند. دانشکده‌ی دندان پزشکی گرجستان 10 در صد از دانشجویان خود را از سایر کشور ها می‌پذیرد. برای آنکه پذیرش این دانشگاه شوید باید از کمیته داوری آن عبور کنید زیرا پذیرش در این دانشگاه رقابتی است . افرادی که شرایط بهتری داشته باشد  قبول می‌شوند باید نمره آزمون ورودی دندانپزشکی شما بالا باشد و تنها سه بار فرصت شرکت در این آزمون را خواهید داشت.

هزینه شرکت در این آزمون ۴۶۰ دلار است در این آزمون درک‌مطلب، توان ادراکی، استدلال کمی و علوم طبیعی مورد سنجش قرار می‌گیرد. همچنین باید آزمون تافل بدهید زیرا اگر زبان مادری انگلیسی نباشد باید در این آزمون شرکت کنید و مدرک زبان تافل بگیرید. برای شرکت در آزمون تافل باید هزینه‌ای در حدود 160 تا 250 دلار بپردازید.

آزمون تافل به صورت آنلاین برگزار می‌شود و مهارت‌های  زبان انگلیسی شخص مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای پذیرش در دانشگاه آگوستا به نمره ۱۰۰ نیاز خواهید داشت تا قبول شوید. در بخش اسپیکینگ نیز به نمره‌ی حداقل 26 نیاز خواهید داشت تا تافل بیگرید.

برای آنکه در رشته دندانپزشکی در دانشگاه آگوستا شرکت کنید باید یک نامه داشته باشید که از طرف یکی از کارکنان دانشگاه یا یک دندانپزشک یا فرد معتبری باشد که نشان دهد شما را به این دانشگاه معرفی کرده است.

پس از آنکه مدارک شما بررسی و مورد تایید قرار گرفت باید مصاحبه شوید. هدفش مصاحبه با شخصی که قبول شده است نیز بررسی شخصیت تقاضا دهنده و انگیزه و توانایی های وی برای تحصیل در این رشته می‌باشد. همچنین باید هنگام مصاحبه کارت شناسایی به همراه داشته باشید.

 هزینه رشته دندانپزشکی در دانشگاه گرجستان

هزینه‌ی تحصیلی در رشته‌ی دندان پزشکی در گرجستان نسبت به کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است. کیفیت تحصیلی در  دانشگاه این کشور بالاست و همینطور شهریه کم و زندگی کم هزینه‌تر به نسبت کشورهای اروپایی خواهد بود. هزینه تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی و یا روسی برایر با 2780 دلار تا 3960 دلار می‌باشد. شما می‌توانید آن را به حساب بانکی موسسه علوم پزشکی گرجستان واریز طی یک دو یا سه قسط واریز نمایید.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید بین ۲۲50 تا ۴۳60 دلار هزینه کنید و بهتر است بدانید که زبان گرجستانی طی این دوره تدریس می‌شود. تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی و علوم پزشکی به زبان‌های انگلیسی و روسیه است. تحصیل در این رشته 5 سال زنان خواهد برد تا مردک تحصیلی خود را بگیرید. در رشته دندانپزشکی دانش‌آموزان پس از آنکه علوم پایه و نظری را مانند آناتومی و فیزیولوژی را یاد گرفتند وارد آموزش عملی و بالینی خواهند شد.

شرایط کار پس از تحصیل رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی و رشته هایی که مرتبط با بهداشت دهان است در بین ۲۰ رشته پر متقاضی این کشور می باشد.

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ تعداد ۲۲40 شغل مربوط به دندانپزشکی و سلامت دهان در این کشور ایجاد شود. برای آنکه بتوانید در گرجستان دندان پزشکی کنید باید در سه آزمون مختلف دندانپزشکی شرکت کنید.

ابتدا باید پروانه کار از اتحادیه دندانپزشکی این کشور درخواست دهید. می توانید تا نتیجه تاییدیه پروانه به کار و تحصیل خود ادامه دهید. درصورتی تاییدیه به شما تعلق می‌گیرد که در یکی از رشته های سلامت دهان و دندان فارغ التحصیل شده باشید.

رشته داروسازی در دانشگاه گرجستان

دانشجویان زیادی به خصوص در بین ایرانیان علاقمند هستند که به تحصیل داروسازی در گرجستان بپردازند. رشته داروسازی در دانشگاه‌‌های این کشور به 2 صورت پیوسته و ناپیوسته برگزار می­‌گردد. در این رشته تحصیلی زبان تدریسی، زبان انگلیسی می‌باشد. دانشجویان بین المللی زیادی هر ساله از نقاط مختلف جهان برای تحصیل در رشته‌ی داروسازی به گرجستان مهاجرت می‌کنند.

از مهمترین و بهترین دانشگاه داروسازی در کشور گرجستان، دانشگاه کویتیسی آکاشی تسلیتیمی است. این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های گرجستان به حساب می‌آید و جالب است بدانید که در رشته داروسازی این دانشگاه بالاترین رتبه ها را در سطح جهانی توانسته است به خود اختصاص دهد.

بهتر است بدانید که تحصیل در رشته داروسازی در گرجستان به صورت رایگان نیست. دانشجویان باید برای تحصیل شهریه پرداخت کنند. شهریه تحصیلی که باید در رشته داروسازی دانشگاه کویتیسی آکاشی تسیلیتی پرداخت کنید، در سال اول تحصیلی 6000$ (دلار) است و در سال های بعدی 4000$ (دلار) خواهد بود.

بازار کاری رشته داروسازی در گرجستان

دانشجویانی که موفق به کسب مدرک داروسازی از این کشور شوند بایستی بدانند که می‌توانند در این کشور به مدت 1 سال کار با مجوز تمام وقت انجام دهند. میزان درآمد داروسازان در گرجستان با توجه به عواملی نظیر مدرک تحصیلی، سوابق کاری، گواهینامه و سایر موارد متغیر ممکن است فرق کند.

کلام آخر 

اگر قصد مهاجرت به گرجستان دارید تا بتوانید در رشته‌های مورد علاقه‌ی خود تدریس کنید باید اطلاعاتی از جمله رنکینگ دانشگاه مورد نظر و مورد تایید بودن مدرک پس از فارغ‌التحصیلی ، هزینه‌ی تحصیل و سایر موارد را کسب کنید. رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی و مهندسی از جمله رشته‌های پر طرفدار در گرجستان هستند. در نتیجه برای آنکه در این رشته‌ها تحصیل کنید باید شرایطی را نیز داشت باشید که ما در این مقاله به توضیح آن پرداختیم.