سطح آموزشی در دانشگاه های گرجستان

یکی از ویژگی های بارز و برجسته دانشگاه های گرجستان که باعث افزایش تعداد متقاضیان این دانشگاه شده، سطح آموزشی در دانشگاه های گرجستان می باشد. در سال های اخیر کشور گرجستان بیش از پیش به وضعیت دانشگاه ها و سطح علمی آن اهمیت داده و همین امر رشد کیفیت این دانشگاه ها را در سال های اخیر چندین برابر کرده است. رنکینگ دانشگاه های گرجستان بالا بوده و موقعیت تحصیلی بسیار عالی برای دانش اندوزان محسوب می شود. در حال حاضر در دانشگاه های گرجستان بهترین و مجرب ترین اساتید در حال تدریس هستند و دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه پذیرفته شده اند می توانند از تخصص و تجربیات این اساتید نهایت استفاده را ببرند.

سطح آموزشی در دانشگاه های گرجستانمعرفی کشور گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای توریستی جهان است که دارای دانشگاه هایی با رنکینگ بالا می باشد. این کشور در سال های اخیر پیشرفت های بسیار چشمگیری را در زمینه تحصیلی داشته و برترین رشته ها را در آن آموزش می دهد. گرجستان در بین دریای سیاه و دریای خزر قرار گرفته و به دلیل قرارگیری در بین دو قاره اروپا و آسیا به آن اوراسیا می گویند. پایتخت این کشور شهر تفلیس است که بهترین جاذبه های گردشگری و برترین دانشگاه ها را در خود جای داده است.

ارزیابی مدارک تحصیلی گرجستان

مدارک دانشگاه های گرجستان به سه روش زیر مورد ارزیابی قرار می گیرد:

Bachelor

دوره های کارشناسی این دانشگاه بر اساس دارا بودن مدرک دیپلم معتبر، 4 سال سابقه تحصیلی به صورت تمام وقت و حضوری، داشتن مدرک زبان پیش از پذیرش، شرکت در آزمون های کتبی و … مورد بررسی قرار می گیرد.

Master

دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه های گرجستان بر اساس عواملی همچون یک و نیم تا دو سال سابقه تحصیل تمام وقت و حضوری، محتوای دروس دانشگاهی کارشناسی، حداقل معدل کارشناسی 15 و ارائه مدرک زمان در روز پذیرش مورد ارزیابی قرار می گیرد.

Doctor

برای ارزیابی دوره های دکترای دانشگاه های گرجستان باید عواملی همچون داشتن حداقل سه سال سابقه تحصیلی تمام وقت و حضوری، ارائه مدرک زبان معتبر با نمره قابل قبول و ارائه مدرک قبولی در آزمون دکترا را در نظر گرفت.

تحصیل در گرجستان

کشور گرجستان برای افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی و تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند، موفقیت بزرگ تلقی می شود. دانشگاه های این کشور هر سه مقطع را به دانشجویان ارائه می کنند و به دلیل سطح علمی بالا متقاضیان بسیاری دارد. دانشگاه های دولتی گرجستان امکان تحصیل با هزینه پایین را برای دانشجویان فراهم کرده تا تمامی قشرهای جامعه بتوانند در آن به تحصیل بپردازند. افرادی که موفق به تحصیل در این دانشگاه ها می شوند پس از فارغ التحصیلی به راحتی جذب بازار کار شده و آینده ای درخشان دارند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های گرجستان

شرایط متعددی برای پذیرش در دانشگاه های گرجستان وجود دارد که یکی از اصلی ترین آن ها تسلط به زبان انگلیسی و ارائه مدرک آن می باشد. همچنین شما پس از پذیرش در این دانشگاه ها با حضور در کلاس های زبان رایگان می توانید میزان تسلط خود را به زبان تکمیل کنید. شما برای پذیرش در این دانشگاه ها ابتدا باید فرم مربوطه را پر کرده و رشته و مقطع تحصیلی خود را نیز انتخاب نمایید. پس از پرداخت هزینه طی یک ایمیل تمامی مدارک درخواستی را برای دانشگاه ارسال کرده و منتظر جواب آن می مانید. معمولا دو هفته پس از ارسال فرم پذیرش نتیجه به شما اعلام خواهد شد ولی چنانچه هیچ ایمیلی از دانشگاه دریافت نکردید بهتر است با ارسال مجدد ایمیل برای دانشگاه موضوع را پیگیر شوید.

سطح آموزشی مقطع کارشناسی گرجستان

دوره های کارشناسی در کرجستان معمولا 4 ساله بوده و زبان تدریس در این کشور اغلب گرجی و روسی و در برخی رشته ها نیز انگلیسی می باشد. اخذ پذیرش در این مقطع تحصیلی ملزم به داشتن مدرک دیپلم مورد تایید بوده و تسلط به زبان گرجی و انگلیسی نیز امتیازی بزرگ محسوب می شود. سطح علمی کارشناسی دانشگاه های گرجستان بسیار بالا بوده و تمامی دروس ارائه شده در این مقطع بر اساس استاندارد تعریف شده جهانی می باشد.

سطح آموزشی مقطع کارشناسی ارشد گرجستان

با وجود این که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان گرجی است ولی برخی از رشته ها نیز به زبان انگلیسی ارائه می شود. در نتیجه متقاضیان در هنگام ارسال درخواست پذیرش باید این نکته را مد نظر قرار دهند. با توجه به وجود دانشگاه های دولتی در گرجستان هزینه های تحصیل در این کشور مقرون به صرفه بوده و اداره بورسیه این کشور می تواند تمامی هزینه های تحصیل در گرجستان را پرداخت کند. این مقطع دارای سطح آموزشی بالایی بوده و فارغ التحصیلان به راحتی می توانند جذب بازار کار شوند.

سطح آموزشی مقطع دکترای گرجستان

پذیرش در مقطع دکترای گرجستان نیز همانند سایر مقاطع تحصیلی نیازمند یک سری شرایط و مدارک است. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی امکان پذیر بوده و حداقل نمره آیلتس برای مقطع دکترا 6 می باشد. در برخی از رشته های دکترای گرجستان برای پذیرش دانشجویان آزمون های مخصوصی را برگزار کرده تا میزان تسلط متقاضیان را مورد بررسی قرار دهد. با توجه به بالا بودن سطح علمی مقطع دکترای دانشگاه گرجستان متقاضیان این مقطع در مقابل تعداد پذیرفته شدگان بسیار بالا می باشد.

محدودیت سنی برای تحصیل در گرجستان

دولت گرجستان اهمیت بسیاری به امر تحصیل داده و به همین دلیل هیچ فردی را به دلیل سن بالا رد نمی کند. در نتیجه افراد با هر سن و سالی می توانند در دانشگاه های این کشور پذیرش شوند ولی هر چه گپ تحصیلی و یا همان فاصله میان آخرین مدرک تحصیلی تا زمان درخواست پذیرش شما کمتر باشد، احتمال پذیرش شما نیز افزایش خواهد یافت. هنگامی که شما مدارک خود را برای سفارت گرجستان ارسال می کنید، آفیسرهای اداره مهاجرت مدارک شما را بررسی کرده و در صورتی که گپ تحصیلی شما بیشتر باشد، به این نتیجه می رسد که هدف شما از درخواست پذیرش تحصیل در این کشور نبوده و به دلیل دریافت ویزای تحصیلی درخواست خود را ارسال کرده اید. به همین دلیل بعضی از افراد در این مرحله ریجکت می شود.

بیمه درمانی دانشجویان گرجستانی

اعطای بیمه درمانی از دیگر مزایای تحصیل در کشور گرجستان است. بیمه های دانشجویی در اختیار بخش خصوصی بوده و پوشش های مختلفی را شامل می شود. بیمه های درمانی دانشجویی گرجستان همانند بیمه تکمیلی ایران اغلب بیماری ها و درمان ها را تحت پوشش قرار می دهد. هزینه این بیمه ها در اول هر ترم از دانشجویان دریافت می شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های گرجستان

برعکس باور بسیاری از افراد که می گویند دانشگاه های گرجستان رایگان است، این دانشگاه هزینه تحصیل را در همان ابتدای ترم از دانشجویان دریافت می کند ولی با توجه به کیفیت آموزشی بالا و امکانات رفاهی و پژوهشی موجود در این دانشگاه ها هزینه دریافتی بسیار ناچیز است. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در هنگام برآورد هزینه تحصیل باید هزینه های زندگی در این کشور نیز لحاظ شود.

تاییدیه مدارک تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های گرجستان باید در دارالترجمه ها به صورت رسمی ترجمه شود. این مدارک باید به تایید اداره کنسولگری گرجستان واقع در ایران قرار گیرد. این اداره تنها مدارکی را می پذیرد که به صورت رسمی به زبان گرجی ترجمه شده باشد.

زبان تحصیل در گرجستان

دانشگاه های گرجستان دروس دانشگاه های خود را به دو زبان گرجی و انگلیسی ارائه می کند. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های گرجستان را دارند باید پس از انتخاب رشته و مقطع تحصیلی خود با توجه به زبان ارائه شده مدرک زبان مخصوص آن را برای دانشگاه ارسال کنند.

اقامت پس از تحصیل در گرجستان

یکی از موقعیت های عالی که دانشگاه گرجستان می تواند برای دانشجویان خود فراهم کند، دریافت ویزای تحصیلی است. ویزای ارائه شده تا انتهای تحصیل دارای اعتبار بوده و دانشجویان این کشور می توانند از سایر مزایای شهروندی این کشور بهره مند شوند. دانشجویانی که تا مدت پنج سال اقامت خود را تمدید کنند می توانند برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کرده و برای همیشه در کشور گرجستان زندگی نمایند.

سطح آموزشی رشته های پزشکی دانشگاه های گرجستان

یکی از برترین و مجهزترین رشته های دانشگاه های گرجستان رشته پزشکی می باشد. در دانشگاه های پزشکی گرجستان بهترین اساتید در حال فعالیت هستند. برای افزایش تجربیات عملی دانشجویان رشته پزشکی گرجستان کلینیک هایی تعبیه شده تا دانشجویان دروس ارائه شده را به صورت عملی آموزش ببیند به همین دلیل سطح کیفیت رشته های پزشکی این دانشگاه بسیار بالا می باشد.

سطح آموزشی رشته های مهندسی دانشگاه های گرجستان

یکی دیگر از رشته های مجهز و برجسته گرجستان، رشته های مهندسی است. سطح آموزشی رشته مهندسی این دانشگاه ها بسیار بالا بوده و فارغ التحصیلان رشته مهندسی به راحتی می توانند در سراسر دنیا جذب بازار کار شوند. همچنین دانشجویان رشته مهندسی در صورتی که به زبان گرجی مسلط باشند می توانند در برخی از موسسات و شرکت ها به صرت کارآموزی مشغول به کار شوند.