وضعیت علمی دانشگاه های گرجستان

یکی از مشخصاتی که باعث محبوبیت و شهرت دانشگاه های گرجستان در جهان شده، کیفیت علمی بالای دانشگاه های این کشور می باشد. این دانشگاه ها بسیار معتبر هستند و تمامی دروس آن به دو زبان انگلیسی و گرجی تدریس می شود. دانشگاه های گرجستان دارای محوطه ای بسیار وسیع بوده که در داخل آن ساختمان های متعددی ساخته شده است. هر کدام از ساختمان های این کشور به یکی از دانشکده های تحصیلی اختصاص داده شده که تجهیزات و امکانات مرتبط با رشته برای آن در نظر گرفته شده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی وضعیت علمی دانشگاه گرجستان بپردازیم.

بررسی وضعیت علمی دانشگاه های گرجستانسطح علمی دانشگاه های گرجستان در چه حدی است؟

امروزه دانشگاه های گرجستان پیشرفت های بسیاری در زمینه علم و دانش داشته و دانشگاه های این کشور پیشرفت های بسیار چشمگیری را دارند. دانشگاه های گرجستان کیفیت بسیاری داشته و رشته های متعددی برای دانشجویان ارائه شده است.

شرایط ورود به دانشگاه های گرجستان

ورود به دانشگاه های گرجستان نیاز به مدارک متعددی داشته و پیگیری های زیادی دارد. برخی از افراد این روند پذیرش را کاغذ بازی تشریفاتی می دانند ولی از آن جا که تعداد متقاضیان دانشگاه های گرجستان بیش از ظرفیت پذیرش می باشد، این کشور برای پذیرش دانشجویان شروطی و استانداردهایی برای آن ها تعیین کرده است. این روند اداری به دلیل آشنایی با سطح علمی دانشجویان بوده تا از بین متقاضیان افرادی که نمرات بهتری داشته باشند را پذیرش کنند.

شرایط ترجمه مدارک

دانشجویان در هنگام پذیرش باید تمامی مدارک خود را در روز تعیین شده برای دانشجو ارسال کنند. لازم به ذکر است که این مدارک باید به زبان گرجی و به صورت رسمی ترجمه شده و سپس مورد تایید بخش کنسولگری سفارت گرجستان قرار گیرد. این ترجمه باید توسط مراکز معتبر صورت گیرد تا از اعتبار بسیاری داشته باشد.

پس از این که شما مدارک خود را به کنسولگری گرجستان تحویل دادید، باید منتظر تاییدیه مدارک خود باشید. این تاییدیه ممکن است زمان زیادی طول بکشد ولی به هر حال این اداره نتیجه مدارک ارسالی شما را اعلام کرده و در صورتی که مشکلی در مدارک شما وجود داشته باشد به شما اعلام خواهند کرد تا جهت رفع آن اقدام نمایید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های گرجستان

بسیاری از افراد برای برای اخذ اقامت کشور گرجستان نسبت به تحصیل در گرجستان اقدام می نمایند. در صورتی که فردی به هر دلیلی قصد اقامت در کشور گرجستان را دارد از طریق پذیرش تحصیلی می تواند به این خواسته خود دست یابد. دانشجویان برای پذیرش در این کشور باید در تاریخ مشخصی به صورت حضوری به این دانشگاه ها مراجعه کرده و یا مدارک تحصیلی خود را برای دانشگاه ارسال نمایند.

وضعیت تحصیل در دانشگاه های گرجستان

دانشگاه های گرجستان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم بندی می شود. هر دو دانشگاه مورد تایید و تحت نظارت وزارت علوم گرجستان قرار دارد. این دانشگاه دارای ساختمانی اداری است که تمامی مراحل پذیرش در آن انجام می شود. دانشگاه های دولتی گرجستان تحت نظارت دولت این کشور بوده و بخش عمده ای از هزینه تحصیل دانشجویان توسط دولت گرجستان پرداخت می شود. دانشگاه های خصوصی گرجستان هیچ حمایتی از سمت دولت نشده و دانشجویان موظفند تمامی هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها را به صورت کامل پرداخت نمایند.

اقامت بعد از تحصیل در کشور گرجستان

تحصیل در گرجستان از جمله راهکارهایی است که بسیاری از مهاجرین برای اقامت در این کشور انتخاب می کنند. افرادی که در دانشگاه های گرجستان پذیرش می شوند با استفاده از نامه پذیرش می توانند ویزای تحصیلی دریافت نمایند. این ویزای تحصیلی موقتی بوده و پس از پایان تحصیل فاقد اعتبار می باشد. دانشجویانی که قصد دارند پس از تحصیل همچنان در این کشور اقامت داشته باشند باید پیش از پایان تاریخ ویزای تحصیلی از روش های دیگر آن را تمدید کنند. یکی از بهترین روش های تمدید اقامت تحصیلی کشور گرجستان از طریق قرارداد کاری می باشد.

زندگی در گرجستان

تحصیل در دانشگاه های گرجستان هزینه های مختلفی را با خود به همراه دارد. این کشور دارای شهرها و دانشگاه های مختلفی بوده که هر کدام دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی است. کشور گرجستان به دلیل روابط سیاسی دوستانه با دولت ایران و کیفیت آموزشی بالا بسیار مورد توجه متقاضیان قرار گرفته است. هزینه زندگی در این کشور به سبک زندگی هر فرد بستگی داشته و افرادی که در این کشور در حال تحصیل هستند از کیفیت زندگی و کیفیت آموزشی آن رضایت کامل دارند.

بورسیه تحصیلی گرجستان

افرادی که توانایی مالی برای پرداخت شهریه را ندارند می توانند از طریق بورسیه تحصیلی هزینه های تحصیل خود را کاهش دهند. بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند و برای دریافت آن دانشجویان باید مدارک خود را به دانشگاه ارائه کنند. افرادی که دارای نمرات بالایی هستند می توانند به صورت رایگان در این دانشگاه تحصیل کرده و یا تخفیفاتی را در زمینه شهریه از دولت این کشور دریافت نمایند.

بهترین دانشگاه های گرجستان از نظر سطح علمی

در صورتی که قصد تحصیل در کشور گرجستان را دارید ابتدا باید با دانشگاه های این کشور و رتبه های آن آشنا شوید. از جمله برترین دانشگاه های کشور گرجستان عبارت است از:

دانشگاه جورجیا

دانشگاه جورجیا یکی از برترین دانشگاه های گرجستان است که در پایتخت گرجستان شهر تفلیس قرار دارد. این دانشگاه دارای زیرسازهای آموزشی بسیار معتبر بوده و یکی از موسسات آموزش عالی این کشور محسوب می شود. در این دانشگاه رشته ها و دروس متعددی ارائه می گردد که توسط بهترین اساتید تدریس می شود. از جمله بهترین رشته های تحصیلی این کشور می توان به رشته مدیریت بازرگانی، برنامه حقوق بین المللی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مهندسی اشاره کرد.

دانشگاه فنی گرجستان

دانشگاه فنی گرجستان از دیگر دانشگاه های مهم کشور گرجستان است که در سال 1922 تاسیس شد. اغلب رشته های این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس شده و تمرکز اصلی آن بر روی رشد تحصیلی و افزایش سطح علمی دانشگاه می باشد. تمامی دروس و اطلاعات این دانشگاه سالانه بروز شده تا دانشجویان با شیوه های آموزشی جدید تحصیلات خود را تکمیل کنند.

دانشگاه پزشکی قفقاز

دانشگاه پزشکی قفقاز در سال 1930 به تاسیس رسیده است. این دانشگاه دولتی بوده و هزینه تحصیل در آن بسیار پایین می باشد. این دانشگاه هر ساله پذیرای 7500 دانشجوی پزشکی بوده و نزد دانشجویان بین المللی اعتبار و شهرت بسیاری دارد. دانشجویان بین المللی این دانشگاه می توانند بورسیه های تحصیلی دریافت نمایند.

دانشگاه ایوان جاواکیشویلی

دانشگاه ایوان جاواکیشویلی دانشگاهی دولتی است که در سال 1918 تاسیس شد. این دانشگاه در محدوده شهر تفلیس قرار گرفته و سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود. پذیرش دانشجو در این دانشگاه بر اساس آزمون های ورودی صورت گرفته و دانشجویانی می توانند به این دانشگاه راه پیدا کنند که در این آزمون ها با نمره بالایی قبول شوند. این دانشگاه کیفیت علمی بسیار بالایی داشته و فارغ التحصیلان آن به سرعت جذب بازار کار خواهند شد. دانشگاه ایوان جاواکیشویلی یکی از بهترین دانشگاه های گرجستان بوده که توانسته رتبه 2 کشوری را به خود تخصیص دهد.

دانشگاه بین المللی دریای سیاه

دانشگاه دریای سیاه یکی از دانشگاه های خصوصی کشور گرجستان است که از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار می باشد. این دانشگاه در طول 25 سال سابقه خود به یکی از برترین و برجسته ترین دانشگاه های این کشور تبدیل شده است. دانشگاه دریای سیاه چهارمین دانشگاه برتر گرجستان بوده و در سه مقطع تحصیلی دانشجو می پذیرد. اعتبار مدرک این دانشگاه بسیار بالا بوده و فارغ التحصیلان با استفاده از این مدرک به راحتی جذب بازار کار خواهند شد.

بیمه دانشجویی گرجستان

دانشجویان گرجستان باید از طریق دانشگاه خود را بیمه درمانی کنند. داشتن بیمه دانشجویی این قابلیت را برای دانشجویان فراهم می کند تا دانشجویان به صورت رایگان و یا با هزینه ای کمتر از خدمات درمانی استفاده کنند. از این رو دانشگاه های دولتی گرجستان در ابتدای هر ترم مبلغی را بابت بیمه درمانی از دانشجویان دریافت می نمایند.

اعتبار علمی دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی گرجستان

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی گرجستان بسیار معتبر بوده و خروجی بسیار ارزشمندی دارد. نظام آموزشی این دانشگاه بر اساس استانداردهای جهانی برنامه ریزی شده و تمامی دروس ارائه شده به دانشجویان در چارچوب ارزش های جهانی قرار دارد. کشور گرجستان در تلاش است تا به عضویت اتحادیه اروپا در بیاید و از این رو نظام آموزشی این کشور بر اساس استانداردهای کشورهای اروپایی می باشد.

آیا دانشگاه های معتبر گرجستان امتحان ورودی دارند؟

بله برخی از دانشگاه های گرجستان برای پذیرش دانشجویان آزمون های ورودی را برگزار می کنند. با توجه به بالا بودن اعتبار دانشگاه های پزشکی گرجستان و بالا بودن وضعیت علمی این دانشگاه ها، برخی از رشته ها برای پذیرش دانشجو متقاضیان نیاز به شرکت در آزمون های ورودی دارند.

زبان تحصیل در دانشگاه های معتبر گرجستان چیست؟

دانشگاه های گرجستان برای پذیرش دانشجو به دو زبان انگلیسی و یا گرجی نیاز دارد. دانشگاه های معتبر گرجستان برای پذیرش دانشجویان خود مدارک زبان متقاضی را مورد بررسی قرار داده و افرادی را پذیرش می کنند که نمرات زبان بالایی اخذ کرده باشند.