زندگی دانشجویی در گرجستان

پایین بودن هزینه های تحصیل در دانشگاه های گرجستان یکی از دلایلی است که دانشجویان تمایل به شرکت در این مراکز را دارند. یکی از دغدغه و نگرانی هایی که متقاضیان در هنگام تحصیل در گرجستان را دارند این است که زندگی دانشجویی در گرجستان چگونه است؟ باید بدانید کشور گرجستان از همه نظر کشوری ایده آل برای تحصیل محسوب می شود و تمامی دانشجویانی که در این دانشگاه در حال تحصیل هستند از کیفیت تحصیل و کیفیت زندگی در این کشور رضایت بسیاری دارند.

زندگی دانشجویی در گرجستان

آب و هوای گرجستان

بخش های شمالی گرجستان به دلیل وجود رشته کوه های آلپ خنک است ولی هر چه به سمت جنوب پیش برویم، هوا گرم تر خواهد شد. اغلب مکان های تفریحی و گردشگری این کشور در بخش جنوبی آن قرار گرفته است. اردیبهشت ماه بهترین زمان برای سفر به کشور گرجستان می باشد.

اقامت کشور گرجستان

کشور گرجستان به دلیل موقعیت امن و آرام و همچنین قرارگیری بین دو قاره اروپا و آسیا مرکز توجه بسیاری از مهاجرین قرار گرفته است. همچنین موقعیت جغرافیایی و وضعیت اقتصادی رو به رشد این کشور افراد زیادی را به این کشور جذب کرده و سرمایه گذاران بسیاری به نیت اخذ اقامت در این کشور، سرمایه خود را وارد این کشور کرده اند و اقتصاد این کشور را بیش از قبل افزایش داده اند. دلایل زیادی برای اخذ اقامت مهاجرین به کشور گرجستان وجود دارد که در این میان می توان به امنیت بالای این کشور، رفت و آمد آسان به سایر کشورها و امکانات رفاهی این کشور اشاره کرد.

اقامت تحصیلی گرجستان امتیازی است که به دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه های گرجستان تعلق می گیرد. این ویزای تحصیلی مجوزی است که با استفاده از آن دانشجویان بین المللی می توانند در این کشور مانند یک شهروند زندگی کرده و از سایر مزایای آن بهره مند شوند. این اقامت تا مادامی که دانشجو در این کشور در حال تحصیل است اعتبار داشته و پس از آن اعتبار خود را از دست می دهد و دانشجویان باید مجدد به کشور خود باز گردند.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

سیستم آموزشی گرجستان در سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد. این دوره های تحصیلی دارای رشته های متعددی است. در این دانشگاه ها هر کدام تعداد مشخصی دانشجوی بین المللی پذیرفته می شود به همین دلیل شانس قبولی در دانشگاه های گرجستان بیشتر است. برای تحصیل در این دانشگاه ها باید تمامی مدارک در چارچوب و استانداردهای این کشور انجام شود. هزینه تحصیل در این دو مقطع از دو ابعاد مقطع و رشته تحصیلی مورد بررسی قرار می گیرد.

تحصیل در گرجستان در مقطع دکترا

در گرجستان نزدیک به 50 دانشگاه دولتی تاسیس شده به همین دلیل هزینه تحصیل در این دانشگاه ها بسیار پایین است. دانشجویان این مقطع کمک هزینه هایی تحت عنوان بورسیه های تحصیلی به دانشجویان اختصاص داده می شود. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه گرجستان را دارند باید تمامی مدارک خود را در زمان درخواست شده برای دانشگاه ارسال کند.

هزینه زندگی دانشجویی در گرجستان

هزینه های زندگی در گرجستان متغیر بوده و افراد با توجه به سبک زندگی و نیازهایی که دارد، هزینه های متفاوتی را شامل می شود. این هزینه ها متعدد بوده و برای تعیین میزان هزینه های زندگی دانشجویی برای هر فرد باید لیستی از هزینه ها را تهیه کرد. از جمله هزینه های زندگی دانشجویی در گرجستان عبارت است از:

هزینه تامین مسکن

اولین هزینه ای که باید در لیست هزینه های زندگی در گرجستان قرار گیرد، هزینه تامین مسکن است. برای تعیین دقیق این هزینه ها باید حداقل و حداکثر هزینه ها بررسی شود. برای اجاره مسکن در حاشیه شهرهای گرجستان باید مبلغ 350 یورو را به صورت میانگین در نظر گرفت. در صورتی که شما قصد دارید در یکی از بهترین شهرهای گرجستان آپارتمان اجاره کنید باید مبلغی در حدود 500 یورو پرداخت نمایید. افرادی که به دنبال اجاره آپارتمانی مبله و شیک در مرکز پایتخت گرجستان رم را دارند این مبلغ افزایش بیشتری پیدا می کند. سرمایه گذاری و خرید ملک در کشور گرجستان یکی از روش های آسان برای اخذ اقامت در کشور گرجستان می باشد.

هزینه خرید مواد غذایی

هزینه خرید مواد غذایی به نوع و میزان مصرف هر فرد بستگی دارد. برای خرید مواد غذایی باید هزینه های مختلفی را در نظر گرفت. در کشور گرجستان برای صرف یک وعده غذایی در یک رستوران کوچک و با یک غذایی ساده باید حداقل 12 یورو پرداخت نمایید. افرادی که قصد صرف وعده غذایی خود را در یک رستوران متوسط و با منوی بهتری دارند باید بین 30 یورو هزینه پرداخت کنند.

هزینه تردد در کشور گرجستان

برای رفت و آمد در کشور گرجستان دانشجویان باید از وسایل نقلیه استفاده کنند. نوع وسیله نقلیه در این کشور وسعت زیادی داشته و دانشجویان برای کاهش هزینه های رفت و آمد می توانند از وسایل تردد عمومی استفاده کنند. به عنوان مثال دانشجویان به صورت ماهیانه باید 30.00 لاری بابت حمل و نقل پرداخت کنند. دانشجویانی که در یکی از دانشگاه های گرجستان در حال تحصیل هستند با استفاده از کارت دانشجویی می توانند بلیط هایی با هزینه کمتر را خریداری نمایند. بدین صورت که با ارائه کارت دانشجویی می توانید بلیط ها را به صورت نیم بها تهیه کنید.

هزینه تحصیل در گرجستان

یکی از امتیازاتی که باعث جذب دانشجویان به دانشگاه های گرجستان شده، هزینه تحصیل پایین در دانشگاه های این کشور است. دانشگاه های دولتی کشور گرجستان هزینه ای را بابت تحصیل از دانشجویان خود دریافت نمی کنند و هزینه پرداختی هر ترم دانشجو بابت هزینه هایی همچون بیمه های درمانی می باشد. همچنین دانشجویانی که در این دانشگاه ها تحصیل می کنند با استفاده از بورسیه های تحصیلی که دولت گرجستان برای دانشجویان در نظر گرفته می توانند کمک هزینه هایی را دریافت نمایند. علاوه بر آن دانشجویان گرجستان با استفاده از کارت دانشجویی از تخفیفاتی برای خرید بلیط های مختلف بهره مند خواهند شد.

همچنین بخوانید: تحصیل رشته پزشکی در گرجستان

زندگی دانشجویی در گرجستان در سال 2021

شرایط زندگی دانشجویی در گرجستان در سال 2021 مطلوب تر و ایده آل تر شده است. این شهر در سال جدید برنامه های جدیدی را برای دانشجویان در نظر گرفته تا افراد در رفاه بیشتری زندگی کنند. دانشجویان ورودی جدید در زمینه های مختلفی از تخفیفات دانشگاه های این کشور بهره مند خواهند شد.

امنیت زندگی دانشجویی در گرجستان

ضریب امنیت در کشور گرجستان در مقایسه با سایر کشورها بیشتر است. این کشور درگیری سیاسی کمتری داشته و دانشجویان بر روی تحصیل تمرکز بیشتری دارند. آمار جرم و جنایت در کشور گرجستان پایین بوده و گشت های شبانه به صورت مرتب از این شهر محافظت می کنند. همچنین خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های گرجستان زیر نظر دانشگاه هستند و از این رو امنیت بسیار بالایی دارند به گونه ای که تاکنون هیچ گزارش جرمی در این کشور در خوابگاه ها گزارش نشده است.

هزینه خوابگاه دانشجویی گرجستان

یکی از امتیازات ویژه دانشگاه های گرجستان، خوابگاه هایی است که دولت گرجستان برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. خوابگاه های دانشجویی این کشور دارای تمامی امکانات رفاهی بوده و هزینه آن با توجه به میزان امکانات و تعداد اتاق های آن محاسبه می شود. برخی از خوابگاه های دانشجویی گرجستان تحت حکایت دولت این کشور هستند و از این رو به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. برخی از این دانشگاه ها نیز به صورت مستقل و آزاد با هزینه دانشجویان محاسبه می شوند.

کیفیت زندگی دانشجویی در گرجستان

زندگی در کشور گرجستان از کیفیت بسیاری برخوردار است. دانشجویانی که در این کشور زندگی می کنند از تمامی جوانب و ابعاد این کشور رضایت کامل دارند. آلودگی هوا در کشور گرجستان پایین بوده و امنیت این شهر بسیار بالا می باشد. دانشجویانی که در این کشور در حال زندگی هستند در پایان تحصیل با خاطره ای بسیار خوش این کشور را ترک خواهند کرد.

کار دانشجویی در گرجستان

افرادی که به زبان گرجی تسلط دارند، در اولویت استخدام هستند و راحت تر می توانند در این کشور مشغول به کار شوند. دانشجویان دانشگاه های گرجستان مجوز کار به صورت پاره وقت و در هفته 20 ساعت را دارند. دانشجویانی که تخصص در کاری ندارند می توانند در رستوران ها و مراکزهای خدماتی مشغول به کار شده و از این طریق بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنند.

زبان مورد نیاز برای زندگی دانشجویی در گرجستان

دانشجویان در صورتی که بخواهند زندگی راحتی را داشته باشند باید به زبان گرجی مسلط باشند ولی با توجه به این که زبان گرجی سخت است، تسلط به زبان انگلیسی نیز می تواند زندگی در این کشور را برای دانشجویان آسان کند.