سیستم تحصیلی در گرجستان

شاید این روزها در گوشه و کنار و کوچه پس کوچه های سایت های اینترنتی و سایت های مرتبط با آژانس های مسافرتی و دفاتر مهاجرتی مطالب گوناگونی در مورد تحصیلات و تبلیغات ادامه ی تحصیل در کشور گرجستان مطالعه کرده باشید . در مطلبی که در زیر میخوانید به طور اختصاصی به بررسی سیستم آموزشی  و تحصیلی دراین کشور پراخته ایم .

اگر قصد ادامه ی تحصیل و یا ادامه ی زندگی در کشور گرجستان را دارید پیشنهاد می کنیم با مطالعه ی مطلب زیر در مورد سیستم تحصیلی گرجستان اطزلاعاتی کسب کنید که اگر برای ودتان یا فرزندتان به دنبال  پیدا کردن آینده ای در گرجستان هستید ، افق های جدیدی را در رو به روی خود ببینید .

آموزش و پرورش در گرجستان برای ارائه بهترین ، و  مترقی ترین شیوه ها در یادگیری ، از ایده های جدید استقبال می کند. مشاغل در گرجستان به گونه ای طراحی شده اند که با آموزش مناسب به دانش اموزان در واقع دولت کارمندان خودش در آینده را تربیت کند.  همه چیز با برنامه آموزش کودکان در اوایل دوران کودکی آغاز می شود ، که یکی از موفق ترین برنامه های آموزشی جهان است . در سال 1993 ، گرجستان اولین ایالتی بود که به ساکنان خود Pre-K جهانی ارائه داد ، برنامه ای که براساس مطالعات میزان حبس و بزهکاری را کاهش و میزان نیاز به آموزش عاللی را افزایش داد . بیش از یک میلیون کودک از آغاز برنامه رایگان Pre-K در گرجستان تا کنون تحت آموزش این برنامه قرار گرفته اند .

در سطح K-12 ، گرجستان زمینه را برای رویکردهای جدید در زمینه آموزش هموار کرده است. این ایالت کل سیستم های مدارس و همچنین مدارس منفرد را قادر می سازد تا وضعیت منشور را بدست آورند تا بتوانند تعیین کنند که چگونه بهترین خدمات را به جوامع خود ارائه دهند. 111 مدرسه ممتاز در سرار  کشور است .

اعطای کمک مالی 400 میلیون دلاری طی مسابقات علمی به شرکت کنندگان  موجب تداوم نوآوری و اصلاحات در 26 منطقه مدرسه ای شده است که با دولت همکاری می کنند. این مناطق – و کل ایالت – اقدامات جدیدی را در جهت آماده سازی بهتر دانشجویان برای دانشگاه و محل کار مشاهده کرده اند.

موشکافی دقیق سیستم آموزشی در گرجستان

آموزش عمومی در گرجستان از دسته های زیر تشکیل شده است: مهد کودک ها ، سنین 2-5 سال. دبستان ، کلاس 1-4؛ دبیرستان ، کلاس 5-9 ؛ و دبیرستان متوسطه ، کلاسهای 10-11. سیستم مهد کودک ها عمدتا دستخوش تغییراتی شده است و به طور فزاینده ای از حالت دولتی به حالت خصوصی در آمده است . امروزه تعداد زیادی از خانواده ها مهدکودک ها را برای آموزش فرزندانشان در اولویت قرار نمی دهند و تنها 20 درصد کودکان تحصیلا ت درمهد کودک ها را شروع کرده اند . برنامه هایی برای معرفی 12 سطح کلاس  وجود دارد ، اما محدودیت های مالی تاکنون از پیشرفت های پیش رو پیشگیری کرده است.

آموزش در گرجستان محدود به مدارس دولتی روزانه نیست. همچنین مدارسی به شکل شبانه روزی  تعبیه شده است که برای کودکان معلول نیز و مدارسی با عنوان “کاخ های جوانان” برای کسب مهارت در دوره های فشرده ای چون  هنر ، موسیقی ، نمایش و رقص تعبیه گشته اند  . در سال 1993 اولین مدرسه برای مهاجران در تحصیلات ابتدایی ، متوسطه و دبیرستان افتتاح شد. این مدرسه برای مهاجران معلم و دانش آموز شکل گرفته بود . 90 درصد دانش آموزان باید مهاجر بودند و  باشند و 10 درصد باقیمانده کودکان محلی را تشکیل می دادند .

سال تحصیلی به طور رسمی از سپتامبر آغاز می شود و در ژوئن به پایان می رسد ، اما تعداد روزهای رسمی مدرسه به دلیل تعطیلات متعدد در طول سال نزدیک به 150 روز است. ممکن است مدیران در بخشی از زمستان به دلیل کمبود گرما و برق یا در فصل برداشت در مناطق کشاورزی تصمیم بگیرند که مدرسه را تعطیل کنند. یک روز مدرسه معمولاً از هفت ساعت در دبیرستان تا کمتر از سه ساعت در دبستان طول می کشد. مدارس از یک برنامه دو ترمی استفاده می کنند.

امتحانات ، کسب امتیازات و نمرات و مدارک : دانش آموزان براساس توصیه های معلمان خود به کلاس بعدی می روند. تصمیم گیری با توجه به کار کتبی و مشارکت در طول سال انجام می شود. به جای اینکه یک کار نامه به آنها اختصاص داده شود ، دانش آموزان در مقیاس یک تا پنج درجه بندی می شوند و عدد پنج بهترین را نشان می دهد . به ندرت پیش می آید که دانش آموزی  مردود شود .

هر دانش آموز در گرجستان که دوره متوسطه را به پایان می رساند ، در آزمون خروج شرکت می کند ، که شامل ارزیابی شفاهی و کتبی در یک روز همزمان است. وزیر یا معاون وزیر آموزش و پرورش سوالات مقاله را از طریق رادیو و تلویزیون اعلام می کند تا امکان دریافت سوال یا پاسخ را از قبل حذف کند. هرگونه اقدامات احتیاطی قبل از آزمون انجام میپذیرد تا کوچک ترین احتمال تقلب را از بین ببرد . امتحانات توسط اعضای پانلی برگزار می شوند که شامل معلم های دانش آموزمیشود . از آنجا که این معلم شخصی دانش آموز است که در نهایت نمرات را ثبت می کند و آنها را تحویل می دهد ، امکان فساد و رشوه وجود دارد که قوانینی برای جلوگیری از این اقدام وضع گشته است . از آن جا که هیچ مدرسه ای نمیخواهد اعضایش را ازدست بدهد و کادرش را بدنام کند اتفاق رشوه دادن و گرفتن بسیار نادر است . امتحانات سالانه همچنین می تواند بعد از کلاس چهارم برگزار شود و بسیاری از مدارس از این فرصت برای آزمون و ارزیابی دانش آموزان استفاده می کنند.

از آنجا که گرجستان در حال حاضر فاقد استانداردهای سنجش ملی آزمونهای خروج است ، امتحانات ورودی دانشگاه نیز گرفته میشود . اگرچه قبولی در امتحانات خروج از دانشگاه تقریباً عنصری جهانی است ، اما میزان قبولی دانشجویان در امتحانات ورودی دانشگاه به طور چشمگیری کاهش می یابد. دانش آموزانی که می خواهند تحصیلات خود را ادامه دهند ، معمولاً مربیانی را برای آمادگی در آزمون استخدام می کنند. . آزمون جهانی در سطح متوسطه و حذف آزمون های ورودی دانشگاه می تواند کیفیت دانش آموزان ، به ویژه دانشجویان با محدودیت های مالی را بهبود بخشد.

فقط حدود 70 درصد دانش آموزان در موسسات آموزش عالی پذیرفته می شوند. دانش آموزانی که پس از اتمام دوره متوسطه یا دبیرستان با موفقیت به مرحله بعدی منتقل نشوند ، می توانند در مدارس فنی و حرفه ای تحصیل کنند.

سبک آموزشی و کتاب های درسی:

گرجستان در حالی که سعی می کند از برنامه درسی و نظام آموزشی کشور روسیه فاصله بگیرد ، هنوز به روش آموزشی شوروی پایبند است. اما در حال حاضر با رویکرد های جدیدی که به کار گرفته است بر این اصل استوار است که سیستم آموزشی اش را اروپایی محور کند تا بدین ترتیب توریست و مهاجرا و سکنه ی بیشتری را به کشورش دعوت کند . آموزش در این کشور مبتنی بر محتوا است و به جای تجزیه و تحلیل موضوعات و آموزش تفکر انتقادی به دانشجویان ، و همچنین آموزش های بی اساس تئوریک و روخوانی های بی هدف که بیشتر در سیستم های آموزشی سنتی رایج است ، تمرکز بر آموزش های عملی و تربیت عمل گرایانه ی دانش اموزانش دارد . یک کلاس معمولی با مرور تکالیف و مطالب پوشش داده شده در کلاس قبلی آغاز می شود و پس از آن دانش آموزان قسمت های خوانده شده یا مفاهیمی را که کلمه به کلمه از متن آموخته اند می خوانند و سعی در تفسیر و گفت و گو در مورد ان می کنند . سپس معلم مفهوم جدیدی را توضیح داده و تمریناتی را که دانش آموزان برای انجام تکالیف انجام می دهند ، مرور می کند. سپس معلم ممکن است مطالب قبلی را که مرور شده مرور کند یا از وقت خود برای صحبت درباره آنچه در طول کلاس آموخته است استفاده کند خواندن ، تکرار و یادآوری تمرین استاندارد است.

هر کلاس حدود 45 دقیقه طول می کشد ، اگرچه در مناطق روستایی به دلیل سرما و کمبود سوخت برای گرم کردن امکانات مدارس ، کلاس ها ممکن است کوتاه تر باشد. این بحث در حال افزایش است که چنین برنامه درسی دانشجویان را به اندازه کافی برای تحصیل در گرجستان و دانشگاه آماده نمی کند و در واقع نیاز است که این لایحه در مورد ساعت کلاس ها اصلاح شود . دانش آموزانی که برای ادامه تحصیل به دانشگاه ها می روند معمولاً در طول مدرسه تدریس خصوصی گسترده داشته اند.

مطالعه حتی ابتدایی ترین مباحث نیز دشوار شده است ، زیرا بسیاری از دانش آموزان و معلمان کتاب درسی ندارند. سیاست دولت حکم می کند که دانش آموزان کتب و لوازم مدرسه خود را تهیه کنند. کتب درسی بسیار گران است و به ویژه در مناطق روستایی برای بسیاری از والدین اغلب از دسترس خارج می شود. غالباً هزینه های خرید کتب برای یک کودک بیش از درآمد ماهانه خانواده است. کتابهای درسی که در دسترس هستند غالباً در شرایط بسیار ضعیفی قرار دارند ، زیرا وزارت آموزش و پرورش چاپگران را به استفاده از مطالب ارزان قیمت ، بی کیفیت و نوع کوچکتر ترغیب می کند که هزینه ها را پایین نگه دارند. دانشجویانی که توانایی مالی دارند ممکن است چندین نسخه از هر کتاب را بخرند زیرا طول عمر آنها کوتاه است. اعتماد به کتاب های دست دوم همیشه یک گزینه نیست ، زیرا آنها اغلب به زبان روسی هستند و منعکس کننده برنامه درسی و ایده های جدید گرجستان نیستند. وزارت آموزش و پرورش در دسترس بودن كتابهای درسی را 40 تا 75 درصد برای مدارس ابتدایی ، 40 تا 60 درصد برای مقاطع متوسطه و 25 تا 30 درصد برای كلاسهای متوسطه تخمین زده است. برنامه های اصلاح کتاب درسی نیز بخشی از پروژه بانک جهانی است.

ثبت نام: تخمین دقیق تعداد و درصد کودکان ثبت نام شده در مدارس دشوار است ، زیرا هیچ اطلاعات رسمی اخیرا منتشر نشده است و سازمان هایی که اطلاعات جمع آوری می کنند از روش های مختلفی برای این کار استفاده می کنند. بعلاوه ، برخی از خانواده های فقیرتر ، تولد فرزندان خود را تا رسیدن به سن کافی برای تحصیل در مدرسه ثبت نمی کنند تا هزینه ثبت نام را به تأخیر بیندازند.

برآورد سال تحصیلی 1997-1998 نشان می دهد 926000 دانش آموز در کلیه مقاطع سیستم آموزشی گرجستان ثبت نام کرده اند. در سال 1997 ، حدود 87 درصد کودکان واجد شرایط کلاس اول ثبت نام کردند. از زمان استقلال گرجستان در سال 1991 ، این میزان ثبت نام کاهش یافته است. برخی معتقدند که ممکن است این افت برای مدارس ابتدایی تا 20 درصد باشد. سن شروع مدرسه از هفت به شش سال کاهش یافت و کلاس 9 اکنون اجباری است ، که باید سطح را کمی بالا ببرد. میزان ترک تحصیل در دبستان حدود 4.3 تا 5 درصد ، در دوره متوسطه ناقص 5.4 و در مقطع متوسطه 9.9 درصد است.

دستاوردهای کلی سیستم تحصیلی گرجستان در سال های اخیر

در حال حاضر ، مدارس گرجستان دستاوردهای مهمی داشته اند ، از جمله:

–  گرجستان در ارتباط سیستم آموزش K-12 با یادگیری زود هنگام ، آموزش عالی و دنیای کار در رتبه 1 در ایالاتی قرار دارد.

– گرجستان استانداردهای جدید ملی هسته ای مشترک در زمینه ریاضیات و هنرهای زبان را اتخاذ کرده است که اهداف یادگیری روشن و سازگار را در تمام مدارس تعیین می کند.

– آموزش استعدادهای درخشان در تمام سیستم های مدارس یک پیشنهاد ضروری است و سیستم ها بودجه ای دولتی برای پشتیبانی از خدمات تیزهوشان دریافت می کنند.

– مدارس راهنمایی و دبیرستان برای آمادگی بهتر دانش آموزان رشته های غیر دانشگاهی برای مشاغل ، آموزش حرفه ای و فنی را ارائه می دهند.

– ابتکار مسیرهای شغلی دولت با ارائه یادگیری عملی و علمی ، به دانش آموزان دبیرستانی کمک می کند تا مدرسه را با دنیای کار ادغام کنند و در فراگیری دروس با انگیزه ی بیشتری حرکت کنند .

– ادامه تحصیل از طریق دانشگاه های دولتی ، با دوره ها و مدارک موجود در رشته های مختلف ، از فن آوری تا مدیریت ، و نوآوری در شرکت تا زبان خارجی فراهم است .