آیا گرجستان در اروپا قرار دارد یا آسیا؟

گرجستان یک کشور کوهستانی است که در منطقه‌ی قفقاز بین مرز اروپا و آسیا قرار گرفته است. در طول تاریخ عواملی از جمله نفوذ فرهنگ از جمله از آسیا و آفریقا و اتحادیه جماهیر شوروی باعث شده است تا این کشور فرهنگ‌های متفاوتی را تجربه کند. این کشور دارای یک حکومت دموکراسی است و سیستم آن سیستم نیمه ریاست‌جمهوری می‌باشد.

شهروندان کشور گرجستان به زبان گرجی صحبت می‌کنند و پایتخت آن شهر تفلیس می‌باشد. به طور کل گرجستان تنها چهار میلیون نفر جمعیت دارد و در طول تاریخ تحت نفوذ اروپایی‌ و آسیا بوده است در نتیجه هر دو فرهنگ آسیا و اروپا در این کشور پیدا خواهد شد. گرجستان می‌تواند هم در اروپا و هم در آسیا باشد، تعیین اینکه این کشور به کدام قاره تعلق دارد کمی سخت به نظر می‌رسد. دلیل آن که توریست‌ها و گردشگران زیادی از این کشور بازدید می‌کنند نیز به دلیل همین فرهنگ آسیایی و اروپایی این کشور می‌باشد.

مساحت کشور گرجستان حدود 69 هزار 700 کیلومتر است كه کشوري با جمهوری متمرکز بوده و نیمه ریاستی است. بايد توجه داشت که حکومت آن به روش دمکراسی نیابتی انتخاب مي شود و نكته ديگر اين است كه کشور گرجستان شامل 9 منطقه و یک شهر و دو جمهوری خود مختار است و این به نوبه خود به 67 ناحیه و 12 شهرستان خودگردان طبقه بندی می گردد .

کشور گرجستان حدود ۴٬۶۶۱٬۴۰۱ جمعیت دارد و از این تعداد جمعيت ۴۸٪ آن را مردان و ۵۲٪ را زنان تشکیل مي دهند و نكته جالب اين است که نرخ رشد جمعیت در گرجستان از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۵ میلادی ، 0.3- درصد بوده است و بر اساس آمار نسبت زاد و ولد ۸ در ۱۰۰۰ و نسبت مرگ و میر ۱۰ در ۱۰۰۰ اعلام شده است .

آب و هوای گرجستان

گرجستان نسبت به سایر کشورها روزهای آفتابی بیشتری دارد. آب‌ و هوای آن از سمت غرب کشور تحت تاثیر آب ‌و‌هوای نیمه‌ گرمسیری قرار دارد و از سمت شرق نیز تحت تاثیر آب ‌و‌هوای قاره ‌ای می‌باشد.

منطقه‌ کوهستانی قفقاز مانعی است که از ورود هوای سرد از سمت شمال کشور جلوگیری می‌کند. آب ‌و‌هوای گرم و مرطوب نیز به دلیل مجاورت با دریای سیاه در نواحی کم ‌ارتفاع ساحلی است، ارتفاع از سطح دریا و همچنین فاصله‌ی شهر تا دریای سیاه، تفاوت آب‌ و‌هوایی را در مناطق مختلف این کشور ایجاد می‌کند.

لازم به ذکر است که در سواحل دریای سیاه ، آب ‌و‌ هوای اين كشور از منطقه‌ي آبخاز تا مرز ترکیه و همچنین در منطقه‌‌‌ي  پست کولخیس، نیمه‌ گرمسیری می‌باشد و در این مناطق رطوبت و میزان بارندگی نسبت به ساير بخش‌هاي گرجستان، بسیار بالا است.

بندر باتومی واقع در دریای سیاه ، ۲۵۰۰ میلیمتر بارندگی را در سال از آن خود کرده است. میانگین دمای هوا در فصل زمستان در مناطق نزدیک به ساحل به ۵ درجه سانتی‌گراد و در تابستان به ۲۲ درجه سانتی‌ گراد نیز می‌رسید.

 تاریخ گرجستان

نكته جالب ديگري در تاريخ گرجستان وجود دارد و آن اين است كه انسان ‌های اولیه را در قفقاز جنوبی بخصوص در گرجستان پيدا كرد كه مربوط به  دوره قبل از پارینه سنگی است و همچنین جمجمه انسان اروپایی نژاد در حفاري ها پيدا شده است که یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش زندگی مي كردند و در حفاری ‌های اخیر در ناحیه دمانیسی كشف شده است كه سبب تعجب تاریخ شناسان و كساني كه اهل فن هستند، شده است.

قوم هاي  گله دار و دام پروري كه در سرزمین بین ‌النهرین بودند از هزاره دوم قبل از میلاد مسیح و هم زمان با قدرتمند شدن آشوری ها  در این کشور سکونت گزيدند و با گذر زمان امپراتوری اورارتو را شكل دادند.

قبيله هاي گرجی هم زمان با پایان عصر مفرغ شروع به استقلال كردند و در پایان هزاره اول و شروع هزاره دوم قبل از میلاد در محدوده جنوب شرقی گرجستان قديم دو اتحادیه اصلی از اين قبایل به وجود آمد كه نام آن ها دیائوخی و کولخیس بود که هر دو اين قبايل  تا قرن 8 پیش از میلاد باقي ماندند و دوام زيادي نداشتند.

این کشور توسط چندین پادشاهی از مغولان و حاکمان ایرانی و امپراتوری عثمانی فتح شده است.  این کشور در سال 1917 اولین انقلاب جمهوری در دنیا را شکل داد و با ایدیولوژی سوسیال دموکراسی شکل گرفت ولی این انقلاب در سال 1921 شکسته شد زیرا کشور روسیه به گرجستان حمله کرد و این کشور جذب اتحاد جماهیر شوروی شد. سرانجام در سال 1991 این کشور بعد از آنکه شوروی فروپاشیده شد به استقلال رسید.

جغرافیا و موقعیت استراتژیک کشور گرجستان

این کشور در نقطه آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد و از شمال با روسیه از جنوب با جمهوری آذربایجان و ترکیه و ارمنستان و از سمت غرب با دریای سیاه هم‌ مرز است. گرجستان به دنبال الگو گیری از دموکراسی حاکم بر اروپا بوده و عضو سازمان ملل متحد شورای اروپا، بانک اروپا می‌باشد و همچنین عضو توسعه و سازماندهی دموکراسی و توسعه اقتصادی و عضو سازمان تجارت جهانی می‌باشد.

در کل این کشور بیشتر با کشورهای اروپایی روابط دوستانه دارد و همچنین روابط نظامی خود را با کشورهای غربی حفظ کرده است. در حال حاضر گرجستان تلاش می‌کند تا به اتحادیه‌ی اروپا و ناتو بپیوندد.

 گرجستان از نظر فرهنگی

اگرچه امروزه گرجستان بیشتر به سمت اروپا گرایش دارد ولی همچنان فرهنگ این کشور هویت آسیایی دارد و به محلات قدیمی این کشور که پا بگذارید این واقعیت را خواهید دید. از تجارت و معماری و غذا و موسیقی و فرهنگ مردم گرفته، همه‌ی آن‌ها نشانه‌هایی از فرهنگ آسیایی گرجستان را دارد.

فرهنگ مردم گرجستان

مردم گرجستان مردمی مهمان نواز و خونگرم هستند و همه‌ی آنهایی که به این کشور سفر کرده‌اند از آنها تعریف می‌کنند. آداب و رسوم در گرجستان از سنت‌های قدیمی در این کشور ترکیب شده است. در این کشور از رنگ‌هایی مانند تناژ گرم مثل قرمز و نار نجی زیاد استفاده می‌شود.

گرجستان براي آنكه فرهنگ غني خود را به ساير جوامع نشان دهد و همچنين از اين راه آداب و رسوم و فرهنگ خود را معرفي كند هرساله جشنواره‌هاي زيادي را برگزار مي‌كند.

طبق آماري كه در گرجستان به دست آمده است ۱۹٪ از کل جمعیت اين كشور را افرادي با  زیر سن ۱۴ سال تشكيل مي‌دهد و ۶۶٪ اين جمعيت بین ۱۵ تا ۶۴ سال سن دارند و همچنين  ۱۵ ٪ بالای ۶۵ سال سن را در اين كشور به خود اختصاص مي‌دهند.

امید به زندگی در گرجستان در حدود ۷۰٫۶ سال است. همچنين جالب است بدانيد كه میزان جمعیتي كه در مناطق روستایی گرجستان زندگي مي‌كنند ۴۴٪ از کل جمعیت را به خود اختصاص داده اند. این رقم در سال ۱۹۸۰ میلادی ، ۴۸٪ را شامل مي‌شد. در نتيجه آمار نشان مي‌دهد که نرخ جمعیت روستایی در گرجستان روند نزولی داشته ‌است.

جمعیت شهری این کشوربالغ بر ۳٬۱۰۰٬۰۰۰ نفر را شامل مي‌شود که (۵۷٪)  از جمعيت كل كشور‌است و این رقم در سال ۱۹۸۰ میلادی حدود ۲٫۶۰۰٫۰۰۰ نفر بود كه (۵۲٪) جمعيت مي‌شده است.

این کشور دارای قدمت تاریخی بسیار زیادی است در نتیجه فرهنگ مردم نیز غنی و ریشه‌دار خواهدبود.  این کشور اقلیت‌هایی همچون آذری ارمنی و روسی نیز دارد. هر کس که وارد خانه‌ی مردم گرجستان شود و مهمان آنها باشد چه آشنا باشد و چه گردشگر آنها با او به صورت شایسته‌ای رفتار می‌کنند گویی که عزیزشان وارد خانه آنها شده‌است.

بزرگان خانواده نقش بسیار مهمی را دارند و بزرگ فامیل شخصی که سنش بیشتر از بقیه است در راس خانواده و فامیل قرار می‌گیرد. در گرجستان بانوان دارای احترام و منزلت بالایی هستند و به آن‌ها در هر سنی که باشند احترام بسیاری گذاشته می‌شود.

فرقی ندارد که آن‌ها زن باشند یا مرد بلکه به تمام درجاتی که در این کشور وجود دارد خواهند رسید.

مردم گرجستان به لباس‌های خود بسیار ارزش قائل هستند و آن را به عنوان غرور ملی خود می‌دانند. لباس سنتی آنان خانم دارد و می‌تواند آن را به عنوان سوغات از گرجستان تهیه کنید. چوب‌ها در واقع کتی پشمی با یقه‌های بلند می‌باشد که به همراه کلاهی از جنس خز و خنجرهای سنتی بر روی آن قرار می‌گیرد.

اقتصاد گرجستان

یکی از بهترین مزایای زندگی در گرجستان هزینه‌ی زندگی کم در این کشور نسبت به سایر کشورها می‌باشد. هزینه‌ی اجاره‌ها و قیمت‌های خانه در این کشور پایین است. این کشور در واقع تبدیل به مکانی ارزان برای زندگی و بازنشستگی شده است. در نظرسنجی ملی گلوپ در سال 2016 ساکنان گرجستان از نظر رضایت از قیمت مسکن رتبه‌ی دوم را به دست آورده‌اند.

شهروندان این کشور نسبت به سایر کشورها مالیات کمتری راپرداخت می‌کنند. همچنین گرجستان از نظر آمار جرم و جنایت و همینطور کیفیت مراقبت‌های بهداشتی و سلامت جامعه امتیازی در حدود 50 درصد را کسب کرده است.

برای کار در این کشور باید به زبان یا روسی علاوه بر آن به زبان انگلیسی مسلط باشید. مردم این کشور علاوه بر زبان گرجی به زبان روسی صحبت می‌کنند.

سالانه بیش از نود هزار نفر به گرجستان مهاجرت می‌کنند. این کشور دارای شرکت‌های بسیار زیاد صنعتی و صنایع مختلف منسوجات و معادن است. بعضی از مشاغل مانند پرستاری دستیار پزشک توسعه وب و حمل و نقل نیاز به نیروی کار دارند و با رشد سریعی مواجه هستند.

ثبات قیمت یک عامل اصلی برای رشد اقتصادی این کشورمی‌باشد.  گرجستان توانسته است با هدف‌گذاری باعث حفظ سود قیمت‌ها شود و نوسانات رشد اقتصادی را به حداقل برساند. رشد اقتصادی گرجستان در سال 2016 برابر با درصد بالایی بوده‌ است و این مسئله به دلیل آن است که گرجستان بین اروپا و آسیا و جاده‌ی ابریشم قرار گرفته است و اقتصاد آن توانسته است با بازارهای بین‌المللی کامل شود.

این کشور رشد پایدار مناسبی دارد و دلیل این ساختار تولید ناخالص داخلی متنوع این کشور می‌باشد. اصلاحات در سال 2013 باعث کاهش فساد و تغییر قوانین و کاهش مالیات‌ها، گسترش حمل و نقل، افزایش زیرساخت‌های انرژی شده است. نرخ بیکاری در کشور گرجستان اگر چه بالاست اما هر ساله رو به کاهش می‌رود.

هزینه‌های زندگی در گرجستان

هزینه‌های زندگی در هر جایی به سبک زندگی شما مرتبط می‌باشد. طریقه‌ی خرج کردن و جایی که می‌خواهید در آن زندگی کنید بسیار مهم است. همینطور محلی که در آن زندگی کنید. هزینه‌های زندگی در گرجستان نسبتا ارزان است.

دستمزد فدرال در گرجستان 7.25 لاری در ساعت می‌باشد. نرخ بیکاری در این کشور در حال حاضر بالا است. از جمله مشاغلی که در این کشور درآمد بالایی دارند می‌توان به علوم پزشکی و کامپیوتر اشاره کرد.

حمل و نقل در گرجستان شرایط مناسبی دارد و همواره در دسترس می‌باشد به راحتی می‌توانید از آنها استفاده کنید. همچنین برای آنکه سفرهای بین شهری داشته باشید می‌توانید از قطار استفاده کنید که ارزانتر و مقرون به صرفه خواهد بود. تاکسی از جمله وسایل نقلیه‌ای است که همه جا در دسترس می‌باشد. هزینه‌ی غذا نیز در گرجستان نسبتا مناسب می‌باشد ولی بهتر است که غذا را در خانه‌ی خود تهیه کنید اما قیمت‌های رستوران‌های گرجستان نیز گران به نظر می‌رسد. غذا های گرجی بسیار لذیذ و خوشمزه هستند.

 شرایط عمومی اخذ اقامت گرجستان

در بحث مهاجرت و اخذ اقامت می‌توانید از تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، تولد، ازدواج و پناهندگی استفاده کنید. سرمایه‌گذاری در گرجستان از طریق راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است، مانند خریداری مسکن و سرمایه گذاری در گرجستان و یا ثبت شرکت در گرجستان و همچنین کارآفرین در این کشور از جمله راه‌های کسب اقامت آنجا می‌باشد.

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان از سن شش تا هجده سالگی آغاز می‌باشد و اگر فرد تمايل داشته باشد مي‌تواند تا مقاطع بالا به ادامه تحصيل بپردازد.

كلام آخر

مردم گرجستان اکثرا به کشاورزی مشغولند و درآمد کشور بر پایه کشاورزی و گردشگری تامین می‌شود. یکی از راهی آسان برای دریافت اقامت گرجستان سرمایه‌گذاری در این کشور می‌باشد این کشور زیبا، طبیعتی بکر و دیدنی از دریاها و کوه‌ها و جنگل‌ها، سواحل زیبا دارد که از مزایای زندگی در گرجستان می‌باشد. تنوع تفریحات در این کشور بالاست در نتیجه برای آخر هفته‌های خود می‌توانید یک مکان تفریحی را برای دیدن و استفاده از محیط آنجا انتخاب کنید.

این کشور از لحاظ تاریخی قدمت بالایی دارد. در نتیجه تا می‌توانید در این کشور به تفریحات بپردازید. از شهرهای مهم گرجستان می‌توان به تفلیس، باتومی و کویتزی و روستاولی، گوری و سایر شهرهای دیگر اشاره کرد.