جشنواره‌های دیدنی گرجستان که نباید از دست بدهید

گرجستان از سنت‌های کهن صد سال تشکیل شده است و این ریشه در فرهنگ بومی این کشور دارد به همین دلیل جشنواره های متفاوتی در این کشور برگزار می‌شود که هر یک در نوع خود بی‌نظیر هستند. مردم گرجستان عاشق جشن گرفتن هستند در نتیجه در این مراسم به پایکوبی پرداخته و غذا و نوشیدنی و موسیقی آماده می‌کنند. بهترین راه برای درک این مراسم آن است که در گرجستان حضور یابید و دراین این مراسم شرکت کنید.

تقریبا در تمام ماه ها و فصل ها این کشور یک جشنواره برای حضور عموم دارد و از پایکوبی گرفته تا موسیقی و رونمایی از خوراکی‌های جدید و غذاهای سنتی گرجستان را شامل می‌شود.

جشن روز تفلیس

با اینکه تاریخ رسمی پایه‌گذاری این شهر مشخص نیست اما مردم این شهر یک روز را برای جشن گرفتن به مناسبت تاریخ پایه‌گذاری این شهر انتخاب کرده‌اند. این جشن در هشت اکتبر 1979 برای اولین بار برگزار شد. از آن زمان به بعد آخرین هفته‌ی ماه اکتبر این مراسم برگزار می‌شود. تاریخ برگزاری مراسم پونزده و شانزده مهرماه خواهد بود و برنامه‌های این روز شامل کنسرت در فضای باز، پایکوبی‌ها و رویدادهای فرهنگی خواهد بود. همچنین دستفروش‌های محلی را خواهید دید که محصولاتی از نظیر پنیر و غذا و نوشیدنی و  لباس‌های دست دوز و میوه‌های خشک و صنایع دستی خود را به فروش می‌رسانند.

تأترهایی نیز در سطح شهر اجرا می‌شود و هم موسیقی فولک و کنسرت و آتش بازی برگزار می‌گردد. در نتیجه می‌توانید صحنه‌های هیجان انگیزی را تجربه کنید.

جشنواره توشیتوبا

جشنواره توشیتوبا (Tushetoba) در منطقه‌ی توشبی گرجستان برگزار می‌شود. این یک جشن فرهنگی به حساب می‌آید و به طور سنتی با اسب ‌سواری آغاز می‌شود و کسی که در این مسابقه برنده شود یک پرچم و یک گوسفند جایزه می‌گیرد. منطقه‌ی توشبی گرجستان به دلیل داشتن برج‌های قرون وسطایی روستای دست‌نخورده به همراه مناظر فوق‌العاده زیبا به شمار می‌رود و در سایت میراث جهانی یونسکو این منطقه زیبا ثبت‌ شده‌ است.

در این جشنواره می‌توانید به طرز درست کردن گوشت گرجستانی به نام (Khinkali) توجه کنید و شاید حتی بخواهید یکی از آن‌ها را خودتان درست کنید. همینطور می‌توانید در مسابقه اسب سواری شرکت کنید شاید شما برنده‌ی مسابقه شوید.

جشنواره آرت. ژن

جشنواره آرت. ژن یک جشنواره‌ی موسیقی است که ازسال 2003 در موزه‌ی قوم‌ نگاری تفلیس برگزار می‌گردد. نوازندگانی که موسیقی‌های سنتی می‌نوازند به همراه هنرمندان معاصر گرجستانی و گروه‌های رقص سنتی در این جشنواره حضور یافته و مراسم را برگزار می‌کنند. این مراسم بر خلاف جشنواره‌های گرجستان در تابستان برگزار می‌گردد و یک هفته اجرا می‌شود. شما می‌توانید در این جشنواره از صنایع دستی دیدن کرده و غذاهای خوشمزه و نوشیدنی‌های محلی را امتحان کنید. همینطور در عین حال که به موسیقی گوش می‌دهید می‌توانید پیک نیک به راه بیندازید. در نتیجه روز هیجان انگیزی را تجربه خواهید کرد.

فستیوال آرت. ژن از فستیوال‌های مهم گرجستان و مهم‌ترین جشنواره‌های سالانه‌ی هنری قفقاز جنوبی است که در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

شرکت کنندگان در این جشنواره از اقلیت‌های قومی مختلف گرجستان از کشورهایی مانند چین و لیتوانی، ترکیه، انگلستانف فرانسه و ژاپن در این مراسم حضور می‌یابند. این جشنواره تمام نسل‌ها را در بر می‌گیرد و گسترده‌ترین فعالیت‌های فرهنگی را از جمله صنایع دستی، هنر، موسیقی محلی، موسیقی مدرن، سلاح‌های رزمی، آهنگری، چرم‌سازی، ظروف فلزی، خیاطی، بافندگی سبد گلدوزی موسیقی سفال و سنگ تراشی و نجاری و سرامیک سازی و جواهرسازی چوب‌کاری، طب سنتی، آشپزی، هنرهای رسمی و رزمی را در بر می‌گیرد.

این فستیوال در زمینه‌ی فعالیت‌های هنری و دستی تاکید دارد که اکنون نیز بخشی از زندگی روزمره‌ی مردم در مناطق روستایی و قومی گرجستان به شمار می‌آید. این جشنواره از سال 2004 شروع به کار کرده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که این جشنواره محبوب‌ترین رویداد هنری گرجستان است. در سال 2007 نزدیک به چهارصد هزار نفر در این فستیوال شرکت کردند.

جشنواره‌ی پنیر توشتی

جشنواره‌ی پنیر توشتی در منطقه توشتی (Tusheti) علاوه بر این که شما می‌توانید برج‌های قرون وسطایی و مناظر زیبایی را ببینید این مکان و این منطقه به خاطر پنیر بز نیز بسیار شهره است. این جشنواره هفته‌ی آخر ماه مه برگزار می‌گردد و تولیدکنندگان پنیر را در شهرهای اطراف برای برگزاری جشنواره به این منطقه می‌کشاند.

همچنین فعالیت‌های ورزشی مانند مسابقات سوارکاری برگزار می‌گردد و مراجعه کنندگان صنایع دستی و موسیقی‌های محلی را در این مکان خواهند دید. جشنواره‌ی پنیر تفلیس گرجستان تولید پنیر طیف وسیعی را به خود اختصاص داده است و بهترین مکان برای چشیدن انواع پنیرهای گرجستانی حضور در جشنواره‌ی پنیر تفلیس می‌باشد.

تولید کنندگان پنیر از سایر کشورها از جمله جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سال 2015 به این کشور می‌آیند و این محصول را در بازدید عموم می‌گذارند تا آن را امتحان کرده و بپسندند.

 جشنواره کتاب

جشنواره‌ی کتاب یا نمایشگاه بین‌المللی کتاب در شهر تفلیس برگزار می‌گردد و رویداد مهمی در کشور گرجستان به حساب می‌آید که از 31 مه تا 31 ژوئن و از سال 2018 به صورت رسمی آغاز به کار کرده است.

صدها کتاب در معرض انتخاب بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. انواع و اقسام کتاب‌ها حتی نویسندگان خارجی را نیز می‌توانید در این نمایشگاه ببینید و اگر تمایل داشته باشید آن‌ها را تهیه کنید. همینطور مکان هایی در این جشنواره بین المللی قرار دارد تا بتوانید از خواندن بخشی از کتاب لدت ببرید اگر به این جشنواره علاوه دارید می‌توانید یری به آنجا بزنید.

جشنواره رنگ تفلیس

این جشنواره مشابه جشن هولی هند است و مردم با پرتاب پودر رنگی این مراسم را آغاز می‌کنند این مراسم در اطراف دریاچه‌ی لاک‌پشت برگزار می‌شود و رد کنار هم جمع می‌شوند و پودرهای رنگی را به هم پرتاب می‌کنند. برای اولین بار این مراسم در سال 2017 در تاریخ 25 ژوئن برگزار شد. این جشنواره زمان مشخصی ندارد و زمان آن همه ساله اعلام می‌گردد.

در جشنواره رنگ همه‌ی افراد از زن و مرد و پیر و جوان شرکت می‌کنند و باور دارند که با آمدن بهار روشنایی بر تاریکی بار دیگر پیروز می‌شود و خوبی‌ها بر بدی‌ها چیره می‌گردد .

جشنواره‌ی هولی یا همان جشن رنگ از اعیاد مهم مردم هند می‌باشد. این فستیوال هیجان انگیز در کشور گرجستان و در شهر تفلیس همه ساله برگزار می‌گردد.

جشنواره موسیقی تفلیس

جشنواره موسیقی تفلیس که با محوریت ژانر الکترونیک و همچنین راک می‌باشد در این فضای باز بزرگی برگزارم می‌گردد. این جشنواره نیز در سال 2009 برای اولین بار انجام شد و به شدت مورد استقبال مردم گرجستان به خصوص جوانان و نوجوانان قرار گرفت. این مراسم حدود سه تا چهار روز برگزار می‌شود و اواخر عصر شروع شده و تا صبح ادامه خواهد داشت.

جشنواره جم گرجستان

این جشنواره‌ی موسیقی الکترونیک یا به اختصار جشنواره‌ی جم در شهری ساحلی آناکلیا (Anaklia) که شهری ساحلی می‌باشد برگزار می‌گردد. جشنواره‌ی جم از سال 2015شروع به کار کرد و 123 هنرمند کارهای خود را بر روی صحنه بردند به طوری که ده هزار مهمان در این مراسم به مدت نه روز و حاضر بودند و در این مراسم شرکت کردند.

این مراسم با حضور دی جی های معروف برگزار می‌شود و از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین جشنواره‌های گرجستان می‌باشد. جشن جم از 9 تا 12 آگوست بر روی صحنه می‌رود و با تهیه بلیت می‌توان در این جشنواره شرکت کرد در همه اجراهای موسیقی بین‌المللی سبک‌های متفاوتی اجرا می‌شود و همچنین می‌توانید از پارک‌های آبی و سرگرمی‌های این برنامه لذت ببرید.

فاصله‌ی شهر آناکلیا با باتومی در حدود 140 کیلومتر و با تفلیس 350 کیلومتر می‌باشد که با اتوبوس نیز قابل دسترسی است.

این جشنواره همواره با رقص‌های گرجی و اجرای آهنگ‌های متعلق به گرجستان که سبک سنتی دارند شروع به کار می‌کنند. در جشنواره‌ی جم هنرمندان و عکاسان و نوازندگان، ورزشکاران متخصصان نورپردازی و صدا پردازان، سینماگران همه و همه در این فستیوال حضور می‌یابند تا مهارت‌های خود را در دید تماشاگران قرار دهند و آن را افشا کنند.

جشنواره بین‌المللی تئاتر تفلیس

جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر تفلیس یکی از مهمترین جشنواره‌های فرهنگی کشور گرجستان است. این جشنواره از سال 2009 شروع به کار کرد و انتهای سپتامبر تا اوایل اکتبر برگزار می‌گردد این مراسم شامل نمایش تئاترهای بومی و همچنین بین‌المللی و نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های بین‌المللی می‌باشد.

جشنواره فیلم باتومی

جشنواره‌ی فیلم باتومی در شهر ساحلی آجاریا برگزار می‌گردد. هدف از این جشنواره این است که مبادلات فرهنگی و همکاری تولید کنندگان و فیلمسازان تقویت گردد و شناخت کافی از تولید کنندگان و فیلمسازان و منتقدان فیلم از کشورهای مختلف به وجود بیاید.

این برنامه شامل رقابت شخصیت‌های مطرح بین‌المللی در فیلم‌های مستند و فیلم سازی‌های جوان می‌باشد.

جشن نوروز

مردم گرجستان مانند ایرانیان عید نوروز را جشن می‌گیرند و برای آن ارزش بسیاری قائلند. قبل از آن که مسیحیت در این کشور ظهور کند مردم این کشور زرتشتی بوده‌اند. روز اول فروردین در تقویم گرجستان تعطیلات رسمی به حساب می‌آید که شامل جشن و پایکوبی و دید و بازدید و چیدن سفره‌ی هفت‌سین می‌باشد. در سال 1389 خورشیدی به دستور رئیس جمهور وقت گرجستان عید نوروز در سراسر این کشور به عید ملی این کشور تبدیل شد.

 جشن سال نو میلادی

مردم گرجستان جشن اصلی خود را در روز سال نو و روز شانس که به دو (Bedoba) نام دارد برگزار می‌کنند. روز شانس روز دوم ژانویه که طبق باور مردم این کشور مشخص می‌شود که ادامه‌ی سال جدید چگونه خواهد بود و چگونه سپری خواهد شد.

چیچیلاکی (Chichilaki) درخت تعیین شده‌ی کریسمس که بخش جدایی‌ناپذیر سال نو است نیز در این مراسم دیده می‌شود و در نهایت در پایان تعطیلات سوزانده می‌شود و با سوختن آن تمام مشکلات از بین خواهد رفت. طبق باور مردم به طور سنتی در شب کریسمس هر خانواده باید نوعی غذا به نام کورکوتی (Korkoti )  بپزد که از گندم گردو و کشمش تهیه می‌شود و به آن حلیم کیریسمس می‌گویند. همچنین پای کریسمس نیز پخته می‌شود و در مناطق غربی این کشور این پای‌ها به شکل هلال ماه است که از آرد گندم تخم‌مرغ پس و پنیر تشکیل شده است.

پنیر خام که طعم‌دار هست و با روش‌های خاصی که توسط یونسکو شناخته می‌شود و همینطور محافظت شده است در این جشنواره وجود دارد و می‌توانید آن را مزه کنید. پنیر تند گودا که در پوست گوسفند تهیه می‌شود یکی دیگر از پنیرهای حاضر در این جشنواره‌ است.

پنیرهای شیرین و شور، خامه‌ای، پنیر در عسل، روغن و گل و ادویه‌جات، پنیر شراب نیز می‌توانید در این جشنواره ببینید و آنهارا امتحان کنید. همچنین در این فستیوال ابزارهایی که مردم روستایی با آن این پنیرها را تهیه می‌کنند نیز در دید بینندگان قرار می‌گیرد.

فستیوال شراب

فستیوال شراب از فستیوال‌های مهم در گرجستان است و معمولا جشنواره‌ی شراب در یکی از مناطق تفلیس و منطقه‌ای که وسعت بزرگی دارد برگزار می‌گردد. مسافران، وبلاگ‌نویسان و روزنامه‌نگاران و صاحبان صنایع شراب از سراسر جهان برای آنکه طعم بیش از 60 نوع از شراب را امتحان کنند وارد این کشور می‌شوند.

جشنواره موسیقی جاز

از سال 1998 برگزاری فستیوال موسیقی از سوی شرکت استرن پرومشن (Eastern Promotions) به همراه نوازندگان برجسته و مشهور منطقه‌ی قفقاز شروع به کار کرد. این شرکت متعلق به چهار علاقه‌مند و طرفدار موسیقی است که متعهد به آن شده‌اندکه موسیقی قفقاز را در سطح منطقه ترویج کنند و همینطور از هنرمندان گرجی در خارج از کشور حمایت کنند.

اولین تجربه‌ی این شرکت در سال 1978 و با برگزاری جشنواره‌ی جاز در تفلیس آغاز به کار کرد و جشنواره راک در سال 1980 برگزار گردید که هر دو آنها توسط چندین عضو این شرکت مدیریت و تولید شد.

امروزه شرکت پروموشن بزرگترین تولیدکننده جشنواره‌های جاز در کشورهای اتحادیه جماهیر شوروی سابق است که در این جشنواره حضور دارند. برای حضور در این جشنواره باید بلیط تهیه کنید و همینطور نیاز به کارت‌های بین‌المللی و ویزا و مسترکارت خواهید داشت.

سخن آخر

در مقاله سعی شد تا با تمام فستیوال و جشنواره‌هایی که در گرجستان برگزار می‌شود، آشنا شوید. همه ساله برگزاری این مراسم جهانگردان بسیاری را از سراسر جهان به گرجستان می‌کشاند. حضور در این مراسم بسیار هیجان انگیز خواهد بود و از آن‌ها لذت خواهد برد. برای آنکه از این فستیوال ها دیدن کنید باید زمان دقیق آن ها را بدانید زیرا بعضی از آن‌ها زمان برگزاری دقیقی ندارد.

تمام این مراسم در سال های اخیر توسط دولت این کشور راه‌اندازی شده است تا در کنار آنکه فرهنگ غنی خود را به رخ جهانیان بکشانند شادی و نشاط را در سطح کشور داشته باشند و هم گردشگران زیادی که ورودشان صرفه اقتصادی برای کشور خواهد داشت وارد این کشور شوند.