برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در کشور های خارجی همانند تحصیل در گرجستان را دارند یکی از معضلات پیدا کردن مسکن است. در کشور گرجستان با توجه به پایین بودن هزینه های زندگی نسبت به سایر کشور ها ,خوابگاه دانشجویی در گرجستان در مناطق مختلف این کشور مخصوصا در شهر تفلیس پایتخت گرجستان به دانشجویان خارجی واجد شرایط واگذار می شود.

خوابگاه های دانشجویی در این کشور مطابق با استاندارد های اروپایی است و بسته به نیاز دانشجویان از امکانات مختلفی برخوردار است . نحوه دریافت خوابگاه های دانشجویی گرجستان معمولا از طریق مراجعه به اداره خوابگاه های دانشجویی دانشگاه محل تحصیل می باشد.

اما ظرفیت این خوابگاه ها آستانه ای دارد و ممکن است شامل حال همه دانشجویان خارجی نباشد. در اینصورت روش دیگر برای یافتن خوابگاه از طریق مراجعه به روزنامه های محلی، وب سایت های جستجوی مسکن و یا دفاتر مشاورین املاک برای اجاره آپارتمان مشترک می باشد.البته همیشه میزان هزینه های زندگی به سبک زندگی هر فرد وابسته است.

اگر به عنوان دانشجو به گرجستان مهاجرت می کنید باید اطلاعات جامعی درباره ی نحوه اجاره مسکن و اجاره بهاو دیگر موارد آن جمع اوری کنید. دقت کیند که در گرجستان خانه هایی که مناسب دانشجو باشند در درجه اول خوابگاه های دانشجویی هستند که هزینه خوابگاه های دانشگاهی معمولا ارزانتر از آپارتمان های دانشجویی مشترک می باشد.

پیدا کردن مسکن در زمان تحصیل در گرجستان

هزینه این خوابگاه ها در گرجستان ماهانه حدود 50€ تا 60€ (یورو) می باشد. در حالی که هزینه اجاره آپارتمان (تک خواب) در شهر تفلیس بسته به موقعیت مکانی آن می تواند بین €186 تا €308 (یورو) متغیر باشد.

خانه هایی که این دانشجویان پیشنهاد می شود همیشه هم کامل و بی نقص نیستند. هر مکانی یک عیب و ایرادی دارد، لذا توصیه میشود قبل از عقد اجاره خانه از مالک در مورد تمام شرایط و موقعیت های آن پرس و جو کنید. البته در این شهر دلال یا کارگزارانی هستند که می توانند مکان مناسب و درخور شرایط و نیازهای دانشجو پیدا کند. در صورتی که کارگزار بتواند نظر شخصی را به خانه جلب کند و شخص آن مکان را اجاره کند، مالک خانه مبلغی به وی پرداخت می کند.

البته باید مراقب باشید، زیرا بعضی از آنها با حیله و فریب پیش می روند و ممکن است شما را به دردسر بیندازند. پس از بازدید و پسندیدن خانه، باید با صاحب آن در مورد اجاره بها صحبت کنید. حتی اگر با استعداد هستید می توانید روی اجاره تخفیف هم بگیرید. اگر مبلغ اجاره خانه بالاست قبول نکنید.

اجاره بهای مناسب برای یک نفر در شهر تفلیس بین 100 تا 130 دلار است نه بیشتر. در صورتی که بخواهید خودتان به تنهایی خانه را اجاره کنید، قیمت اجاره در حدود 200 تا 250 دلار افزایش می یابد، به این خاطر که آن خانه فقط برای شما است. پس بهتر است که با تعدادی از دوستانتان خانه اجاره کنید.

هزینه اجاره بها در گرجستان

نوع مسکن و موقعیت شهری میانگین هزینه اجاره ماهیانه حداقل و حداکثر هزینه اجاره ماهیانه
آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 883.86 GEL 600.00 – 1،250.00
آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز 518.29 GEL 300.00 – 750.00
آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر 1،733.85 GEL 900.00 – 2،500.00
آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز 1،018.29 GEL 600.00 – 1،500.00

نوع مسکن و موقعیت شهری میانگین هزینه حداقل و حداکثر هزینه
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 2،814.09 GEL 1،701.00 – 4،000.00
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز 1595.72 GEL 900.00 – 2،300.00

اجاره خانه در گرجستان

پس از یافتن مسکن مناسب خود درباره ی اجاره بها و مدت اجاره با مالک باید صریح و واضح صحبت کنید و هر چند سال که میخواهید در آن خانه بمانید به مالک بگویید. معمولا ماه جولای در تفلیس تعطیلات تابستانی شروع میشود، همین موضوع می تواند به شما کمک کند تا در مورد مدت اقامت بهتر تصمیم گیری کنید. گاهی اوقات مالک پیشنهاد عقد قرارداد میدهد یا اینکه در برخی موارد عقد قرارداد اجباری است.

در قرارداد مدت زمان اقامت تعیین شده و میزان اجاره بها قید میشود. البته بهتر است که قرارداد بسته نشود، شاید باعث دردسر شود یا مشکل غیرمترقبه ای برایتان پیش بیاید.

تصور کنید بعد از جستجوی زیاد خانه ای را پیدا کرده اید و با مالک آن قرارداد بستید، چند هفته در خانه زندگی می کنید. ناگهان متوجه می شوید که سیستم برق خانه مشکل دارد یا در آن منطقه مشکل آب وجود دارد و تصمیم میگیرید که آن جا را تخلیه کنید و به دنبال خانه جدید بگردید.

در این صورت نمی توانید این کار را انجام دهید زیرا قبلا با مالک خانه قرارداد بسته اید و مدت زمان اقامت را قید کرده اید. اگر علی رغم قرارداد بخواهید خانه را تخلیه کنید، با مشکل بزرگی مواجه خواهید شد زیرا صاحب خانه پول خوبی از شما میگیرد و در واقع فریبتان می دهد و یا اینکه می تواند برای بازپرداخت اجاره از شما شکایت کند.

بنابراین اگر گفته اید که مدت 12 ماه قصد اقامت دارید، می بایست اجاره بهای ماه اول و ماه دوازدهم را یکجا بپردازید، لذا در ماه 12 نیازی به پرداخت اجاره بها نیست.

امکانات آپارتمان ها در گرجستان

امکاناتی که آپارتمان ها در گرجستان برخوردار هستند شامل یک سالن با وسایل جزئی برای نشستن؛ یک، دو یا سه اتاق خواب، بسته به خانه مورد نظرتان. اتاق خواب ها دارای دو و یا یک تختخواب است تا جا برای تمام افراد آن آپارتمان باشد، کمد لباس برای نگهداری لباس ها، گنجه، روشوئی؛
آشپزخانه ها نیز شامل یک ظرفشویی برای شستن ظروف، یخچال و فریزر، تعدادی قفسه و کمد است که ظروف پخت و پز، اجاق گاز و معمولا یک چراغ و یک میز در آن قرار دارد.
حمام که دارای آبگرمکن الکتریکی یا گازی است، همچنین دیگر وسایل شامل وان حمام، یک روشوئی، یک دراور و دوش. علاوه بر این موارد، یک هیتر گازی نیز ممکن است وجود داشته باشد.

نکات مهم برای زندگی در آپارتمان های استیجاری

برای زندگی در آپارتمان ها نکات مهمی هستند که بایدتوجه کنید. این موارد در برخی مناطق در جهان شناخته شده و رایج هستند، اما برای افرادی که آگاه نیستند در اینجا خاطر نشان می شود. در زمان استفاده از حمام در آپارتمان اطمینان حاصل کنید که آب از وان حمام بیرون نمیریزد.

از آنجا که کفپوش آپارتمان بیشتر از چوب است و حمام ها فقط از لایه کاشی یا موزاییک ساخته شده اند، ممکن است آب بین فضای کاشی ها جذب شود و باعث نمناک شدن سقف آپارتمان طبقه زیر آپارتمان شما شود. در صورتی که این مسئله رخ دهد و مشکلی در خطوط برق همسایه تان ایجاد شود مجبور خواهید شد پول زیادی برای تعمیر یا خسارت پرداخت کنید.

پرداخت قبض و حق شارژ آپارتمان در گرجستان

مسئله بعدی قبض هایی است که باید پرداخت کنید. برخی مالکین هزینه پرداخت قبوض را مشمول اجاره خانه می دانند، اما این امر در مورد تمام خانه ها صدق نمی کند. صاحب خانه های بسیار کمی هستند که این کار را انجام می دهند. در موارد دیگر به غیر از اجاره خانه باید تمام قبوض را پرداخت کنید.

مقدار مبلغ قبض برق بیشتر از سایر قبوض است که ماهانه 100 لاری میباشد. البته کاملا به نحوه استفاده شما از دستگاه های برقی بستگی دارد. قبض بعدی که باید پرداخت کنید در واقع قبض گاز است، قبض گاز خیلی زیاد نیست و به طور کلی حدود 20 تا 30 لاری می باشد. البته به نوع استفاده و تعداد افرادی که از آن استفاده می کنند بستگی دارد. همچنین باید باید 10 لاری پرداخت کنید بابت قبض آب که موضوع مهمی نیست.

گذشته از همه, صورتحساب اداره بهداشت ازدیگر موارد قابل پرداخت است و با توجه به تغییرات جاری در سیاست دولت، صورتحسابی که از بخش بهداشت دریافت می کنید مستقیما با قبض برق ارتباط دارد. هر چقدر قبض برق زیاد باشد، باید مبلغ بیشتری به اداره بهداشت پرداخت کنید.

آخرین قبض که باید پرداخت کنید، صورتحساب مصرف اینترنت است. برای دریافت اتصال اینترنتی باید به دفتر ارائه دهنده اینترنت بروید و شماره تلفن ثابت خود را در آنجا ثبت کنید. باید هزینه مودم را پرداخت کنید و اتصال اینترنت را تنظیم کنید. پس از آن باید اجاره ماهانه ای بابت این اتصال پرداخت کنید.

معروف ترین ارائه دهندگان اینترنت در تفلیس Silknet و Caucasus (سیلک نت و قفقاز) هستند. البته اگر منزل اسیجاری شما به خیابان اصلی نزدیک است, می توانید اتصال اینترنت فیبر نوری دریافت کنید که در این صورت حداکثر سرعت اینترنت به ازاء 50 لاری حدود 50 مگابایت خواهد بود.

قوانین تخلیه منزل در گرجستان

در انتها وقتی قصد تخلیه خانه را دارید, اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل تحویلی به شما سالم است زیرا مالک قبل از تخلیه خانه حتما کلیه امکانات خانه را چک میکند تا ببیند وسایل سالم است یا خیر. و در صورت آسیب رسیدن به هر یک از اموال، باید جریمه آن را تمام و کمال پرداخت کنید. همچنین اگر زودتر از زمان مقرر تصمیم به تخلیه خانه دارید، دیگر نمی توانید پولی را که بابت اجاره آخر به صاحب خانه پرداخت کردید، پس بگیرید.

اجاره خوابگاه دانشجویی در گرجستان

اگر متقاضی خوابگاه دانشجویی در گرجستان هستید, پس از ثبت نام و اخذ پذیرش از دانشگاه های گرجستان نسبت به درخواست خوابگاه دانشجویی اقدام نمایند. شما می توانید با مراجعه به وب سایت اداره خدمات دانشجویی هر دانشگاه از شرایط برخوردای از خوابگاه ها اطلاع داشته باشید. اما امکان برخورداری از خوابگاه دولتی برای همه دانشجویان فراهم نیست. به همین دلیل برخی از دانشجویان به آپارتمان های مشترک دانشجویی روی می آورند. با اینکه هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی گرجستان ماهانه در حدود 50€ تا 60€ (یورو) می باشد. اما میانگین اجاره آپارتمان مشترک (در قالب اتاق مجردی، فلت ها، استودیوها و …) در حدود €186 تا €308 (یورو) در نوسان است:

نوع خوابگاه دانشجویی موقعیت هزینه اجاره ماهانه

آپارتمان 3 اتاقه مدرن 350 الی 400 متری در تفلیس نزدیک ایستگاه مترو ایسانی $400 دلار
خانه دنج و راحت در تفلیس 2.3 کیلومتر فاصله از میدان آزادی و 3.1 کیلومتر فاصله تز اوپرای تفلیس و 20 دقیقه پیاده روی تا کاخ ریاست جمهوری $150 دلار

  • اتاق های مجردی مبله و نزدیک ایستگاه های اتوبوس و مترو €130 یورو
  • فلت ها یا آپارتمان ها آپارتمان 2 خواب فول مبله در مجتمع مدرن در تفلیس $450 دلار
  • فلت 3 اتاقه دارای 2 اتاق خواب و یک اتاق نشیمن نزدیک ایستگاه متروی Didube $400 دلار
  • آپارتمان 2 خواب در خیابان ساریم، منطقه سابورتالو فقط 10 دقیقه پیاده روی از ایستگاه متروی دانشگاه پزشکی (TSMU) $300 دلار
  • آپارتمان از نوع استودیو کوچک نزدیک متروی دیلیسی و فقط 5 دقیقه فاصله تا دانشگاه پزشکی $400 (دلار

امکانات خوابگاه دانشجویی در گرجستان

خوابگاه های دانشجویی در گرجستان در مناطق مختلف شهر تفلیس و دیگر شهرهای این کشور پراکنده هستند. این خوابگاه ها به تناسب امکانات و وسایل آسایشی و رفاهی موجود دارای اجاره بهای مختلفی هستند. معمولا این خوابگاه ها به صورت مبله و با شرایط خود گردان به دانشجویان عرضه می شود. این خوابگاه ها دارای امکانات مختلفی همانند Wi-Fi، تلوزیون، یخچال، کولر، بخاری، آشپزخانه، دستشویی و حمام جداگانه، اتاق مطالعه و در برخی موارد کافه تریا می باشند.