کالج های انگلیسی در کشور گرجستان

اگر قصد سفر و مهاجرت به گرجستان را دارید با مطالعه ی مطلب زیر می توانید اطلاعات جامعی درمورد دانشجویان خارجی اعم از ایرانیان در گرجستان به دست آورید .

در سال 2015 ، کمیسیون دولت گرجستان در امور مهاجرت (MICC) پروفایل مهاجرت با فرمت متوسط ​​1 (MMP) را تصویب کرد. این پروفایل با مشارکت فعال کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی هسته ای و با پشتیبانی پروژه بین المللی توسعه سیاست مهاجرت (ICMPD) – “تقویت مدیریت مهاجرت در گرجستان” (ENIGMMA) با بودجه اتحادیه اروپا تهیه شده است. هدف از پروفایل مهاجرت تسهیل توسعه سیاستهای تحقیق محور در کشور است. این بخش تمام جنبه های اصلی فرایندهای مهاجرت و تأثیر آن بر وضعیت جمعیتی ، اقتصادی و اجتماعی کشور را مورد بحث قرار می دهد. نمایه مهاجرت هم برای موسسات محلی و نهادهای بین المللی و محققان منبع قابل اعتمادی برای اطلاعات مهاجرت است.

برای بهبود توسعه و مدیریت سیاست مهاجرت ، در ماه مه 2016 ، IASC راهنمای 2 را برای توسعه پروفایل های مهاجرت با قالب کوتاه  تهیه و منتشر کرد که روند کار بر روی مشخصات مهاجرت ، منابع داده ، ساختار و محتوای اسناد را توصیف می کند. نمایه مهاجرت با قالب کوتاه (BMP) یک پسوند منطقی از نمایه انتقال با قالب متوسط ​​است. با این حال ، بر خلاف آن ، فقط بر یک جنبه از فرآیندهای مهاجرت متمرکز است و آن را از طریق تجسم داده توصیف می کند.

اولین پروفایل مهاجرت با قالب کوتاه 3 بر پویایی و تجزیه و تحلیل تأثیر حواله ها متمرکز است. این پروفایل مهاجرت با قالب کوتاه ، ویراست دوم است و به مطالعه تأثیر دانشجویان خارجی بر اقتصاد گرجستان اختصاص دارد. این پویایی تعداد دانشجویان خارجی در گرجستان و دلایل اصلی رشد آن را تجزیه و تحلیل می کند ، منافع مالی فعلی و چشم انداز آینده را ارزیابی می کند.

آمار دانشجویان خارجی در گرجستان

طبق اطلاعات موسسه آمار یونسکو 4 ، در 10 سال گذشته تعداد دانشجویان بین المللی در گرجستان تقریبا 70 درصد افزایش یافته و تا سال 2015 از 4.5 میلیون نفر گذشته است. با افزایش مداوم تعداد دانشجویان بین المللی ، بین المللی شدن آموزش و پرورش نقشی اساسی در سیستم های آموزش مدرن این کشور پیدا کرده است . در سال های اخیر تعداد دانشجویان خارجی در گرجستان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. اگر در سال 2013 گرجستان میزبان کمی بیش از 4 هزار دانشجوی خارجی بود ، تا سال 2016 بیش از 9 هزار دانشجو از 87 کشور مختلف به این کشور امده اند .

90٪ دانشجویان خارجی گرجستان شهروندان آذربایجان ، هند ، عراق ، نیجریه ، ترکیه و روسیه هستند. در همین زمان ، تعداد دانش آموزان از آذربایجان ، عراق ، هند و نیجریه طی سالهای اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است ، در حالی که تعداد شهروندان از ترکیه و روسیه نسبتاً ثابت است.

اکنون چندین سال است که اکثر دانشجویان خارجی توسط دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس میزبانی می شوند. با این وجود ، در سالهای اخیر تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه گرجستان و دانشگاه بین المللی قفقاز به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

طبق اطلاعات وزارت آموزش و علوم گرجستان ، اکثریت مطلق دانشجویان خارجی گرجستان (95٪) در تفلیس ، 2.2٪ در کوتایسی و 1.8٪ در باتومی تحصیل می کنند.

تحصیلات پزشکی که گرانترین و پرطرفدارترین است ، بین دانشجویان بین المللی که نیمی از آنها در پزشکی ، بهداشت ، داروسازی یا دندانپزشکی تحصیل می کنند بسیار محبوب است. تقریباً یک چهارم آنها در رشته های بازرگانی ، اقتصادی یا حقوقی تحصیل می کنند.

با افزایش تعداد دانشجویان خارجی ، در سالهای اخیر تعداد برنامه های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری زبان های خارجی در موسسات آموزش عالی گرجستان به طور پیوسته در حال افزایش است. که بیانگر توجه بیشتر و بیشتر دانشگاهها به جذب دانشجویان خارجی و نیازهای آنها است. طبق آمار وزارت آموزش و علوم ، تعداد کل برنامه های آموزش زبان خارجی در سال 2012 88 ، در سال 2014 به 160 و در 2016 به 205 رسیده است. همچنین ، تعداد موسسات آموزشی که برنامه های آموزش زبان خارجی را سال به سال افزایش می دهند ، در حال افزایش است.

تأثیر دانشجویان خارجی بر اقتصاد گرجستان

دانشکده اقتصاد بین الملل دانشگاه دولتی تفلیس (ISET) به سفارش دبیرخانه کمیسیون دولت در امور مهاجرت و توسط مرکز بین المللی توسعه سیاست مهاجرت (ICMPD) با حمایت مالی اتحادیه اروپا در قالب پروژه “تقویت مدیریت مهاجرت در گرجستان” (ENIGMMA) انجام شده است بررسی دانشجویان خارجی ارزیابی تأثیر دانشجویان خارجی در اقتصاد گرجستان این مطالعه با 277 دانشجوی خارجی که هم اکنون در دانشگاه های مختلف گرجستان مشغول تحصیل هستند مصاحبه کرده و مصاحبه های عمیقی با 12 نماینده از 10 اداره دانشگاه انجام داده است .

نظرسنجی آنلاین توسط دانشجویان 8 دانشگاه انجام شده است که تقریباً 60٪ دانشجویان بین المللی در این کشور در حال تحصیل هستند (در جدول 1 لیست دانشگاه ها را خواهید دید ). آن دانشگاههایی که با آنها مصاحبه های عمیقی با دولت انجام شده است ، میزبان 64٪ دانشجویان خارجی هستند.

براساس نظرسنجی ISET ، بیشتر موسسات آموزش عالی گرجستان برای جذب دانشجویان خارجی از آژانس های استخدام در گرجستان و سایر کشورها استفاده می کنند. این اطلاعات توسط یک نظرسنجی آنلاین از دانشجویان خارجی تأیید می شود ، بر اساس آن 30٪ از پاسخ دهندگان اطلاعات مربوط به چشم انداز تحصیلات عالی در گرجستان را از آژانس های مشابه دریافت کردند. قابل ذکر است که ، طبق گفته مسئولان دانشگاه ، هزینه های آژانس های مشابه در سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته و امروز حتی به 1000 دلار برای هر دانشجو جذب می شود.

نتایج مطالعه ISET نشان می دهد که شهرت گرجستان به عنوان یک کشور امن و شهریه پایین نقش اساسی در جذب دانشجویان خارجی به گرجستان دارد. دانشجویان خارجی مورد نظر هنگام انتخاب یک دانشگاه خاص در گرجستان ، به در دسترس بودن دوره های زبان انگلیسی ، مدارک تحصیلی کادر علمی و شهریه توجه می کنند. جداول 1 و 2 میانگین نمرات فاکتورهای مختلف را نشان می دهد که دانش آموزان باید با توجه به اهمیت آنها در یک مقیاس پنج نمره ای ارزیابی شوند.

اکثر دانش آموزان مورد مطالعه (89٪) از نظر مالی به خانواده های خودشان که در وطن خودشان در حال زندگی هستند ، وابسته هستند. و متوسط ​​بودجه سالانه آنها 7،733 دلار است. کمترین بودجه به دانشجویان آذربایجانی و بیشترین به عراق تعلق می گیرد. هزینه های دانشجویان در حال تحصیل  در مورد شهریه و محل اقامت بیش از 60٪ از کل هزینه را تأمین می کند.

هزینه های تحصیل بیشترین سهم دانشجویان را تشکیل می دهد. برای شهریه دانشجویان گرجی در دانشگاه های دولتی سقف بالایی 2250 لاری در نظر گرفته شده است. اما شهریه دانشجویان خارجی چندین برابر شهریه دانشجویان گرجی است. برای مقایسه ، طبق نظرسنجی ISET ، متوسط ​​شهریه دانشجویان بین المللی در دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس 6222 دلار است.

پس از شروع دانشگاه ، هزینه تحصیل معمولاً در طول سالها برای یک دانش آموز خاص تغییر نمی کند. از طرف دیگر ، شهریه جریان های جدید دانشجویان سال به سال در بیشتر دانشگاه ها افزایش می یابد. یک بررسی آنلاین ISET نشان می دهد دانشجویانی که تحصیلات خود را نسبتاً دیر شروع می کنند ، هزینه بیشتری پرداخت می کنند.

طبق یک نظرسنجی آنلاین ISET ، بالاترین شهریه سالانه در دانشگاه پزشکی دولتی تفلیس و کمترین هزینه در دانشگاه آزاد تفلیس است.

طبق مطالعه ای که توسط ISET انجام شده ، شهریه کم برای دانشجویان بین المللی معمولاً در موسسات آموزش عالی که دانشجویان آذربایجانی متمرکز هستند و برنامه های دانشگاهی متناسب با نیازهای آنها دارند ، مانند دوره های زبان روسی یا آذربایجانی به زبان های گرجی و آذربایجانی که برای ان ها برگزار میشود و هزینه ی کمی نیز دارد .

78٪ از دانشجویان مورد بررسی اظهار داشتند که توصیه مثبتی به دانشگاه خودشان می کنند که این بیشتر به دلیل شهریه پایین و کادر علمی واجد شرایط است. دانشجویانی که اظهار داشتند که توصیه مثبتی به دانشگاه نمی کنند ، تصمیم خود را عمدتاً با کیفیت پایین تحصیل ، عدم توانایی در کسب تجربه عملی و عدم رضایت از مدیریت و کارکنان دانشگاه توضیح می دهند.

لازم به ذکر است که اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان خارجی قصد تحصیل در گرجستان و سپس ترک کشور را دارند که تأثیر آینده آنها بر بازار کار گرجستان را بسیار ناچیز می کند. 65٪ دانشجویان خارجی قصد دارند پس از فارغ التحصیلی تحصیلات خود را در سطح بعدی ادامه دهند ، از جمله 8٪ در گرجستان. کمتر از 30٪ در مورد اشتغال پس از فارغ التحصیلی فکر می کنند ، که فقط 5٪ آنها به دنبال کار در گرجستان هستند.

طبق مطالعه ISET ، دانشجویان بیشترین هزینه را پرداخت می کنند ، 28 میلیون دلار شهریه و 16.7 میلیون دلار اجاره فضای زندگی. کل هزینه های مالی سالانه دانشجویان خارجی در گرجستان به 195 میلیون یورو می رسد که 0.6٪ از تولید ناخالص داخلی گرجستان و 6٪ از صادرات خدمات است (ساختار دقیق هزینه ها در جدول 5 آورده شده است). از آنجا که تعداد بسیار کمی از دانشجویان خارجی قصد دارند پس از فارغ التحصیلی در گرجستان بمانند ، سهم آنها در بازار کار محلی بسیار ناچیز است.

تأثیر دانشجویان خارجی در اقتصاد کشور نیز در مطالعه آنا ژوانیا (2016) 8 مورد بحث قرار گرفته است. براساس این تحقیق ، هزینه های انجام شده توسط دانشجویان خارجی گرجستان در طول سال تقریبا 40 میلیون دلار است. محاسبه بر اساس دو پارامتر انجام می شود:

 • شهریه متوسط
 • متوسط ​​هزینه مسکن.

لازم به ذکر است که حتی در مطالعه ISET ، محاسبات انجام شده با توجه به این دو پارامتر تفاوت چندانی با این داده ها ندارند و همانطور که در بالا ذکر شد ، تقریباً 45 میلیون دلار است .

همانطور که تحقیقات نشان می دهد ، علاقه دانشجویان خارجی برای تحصیل در موسسات آموزش عالی گرجستان در حال افزایش است. دانشجویان بین المللی هم در توسعه اقتصادی کشور و هم در توسعه دانشگاه ها سهم بسزایی دارند. به گفته مسئولان دانشگاه ، شهریه های پرداخت شده توسط دانشجویان خارجی به دانشگاه های گرجستان این امکان را می دهد تا سرمایه گذاری قابل توجهی در زیرساخت ها و فناوری انجام دهند و برنامه های جدید آموزشی را توسعه دهند.

نتایج تحقیق نشان می دهد که در حال حاضر ، تأثیر دانشجویان خارجی در اقتصاد گرجستان عمدتاً کوتاه مدت است و محدود به دوره ای است که دانشجویان برای تحصیل در گرجستان می گذرانند. اکثر آنها علاقه ای به ماندن در گرجستان برای ادامه تحصیل یا کار ندارند ، که این از تأثیر بلند مدت دانشجویان خارجی در اقتصاد این کشور می کاهد. این داده ها همچنین نشان می دهد که اگر دانشگاه ها کیفیت تدریس و خدمات را بهبود بخشند و دانشجویان را قادر به کسب تجربه عملی در گرجستان کنند ، منافع اقتصادی دریافت شده از دانشجویان خارجی حتی بیشتر خواهد شد.

کدام دانشگاه های گرجستان از استانداردهای بین المللی برخوردارند؟

هزینه احتمالاً یک مولفه بسیار مهم است ، با این حال ، از کجا می توان فهمید که کیفیت با هزینه ای که برای تحصیلات پرداخت می کنید چقدر است؟ یا اینکه مدرک دیپلم گرفته شده در اینجا چقدر به شما فرصت ادامه تحصیل در خارج از کشور یا حتی رقابت در بازار کار جهانی را می دهد؟

اعتقاد بر این است که هرچه این استانداردها بیشتر رعایت شود ، محیطی که در آن تحصیل می کنید بهتر است و برای بقیه جهان نیز نوع آموزش شما بیشتر قابل درک است.

لیست استانداردهای بین المللی مورد نیاز در تاریخ 5 مه 2017 با دستور وزیر آموزش و پرورش و علوم گرجستان تجدید شد: اگر قبلا فقط 3 استاندارد برای بدست آوردن وضعیت مجوز کافی بود ، اکنون تعداد آنها عملاً دو برابر شده و امروز بیشتر موسسات آموزش و پرورش در حال حاضر 7 استاندارد بین المللی را دارند .

این استانداردها عبارتند از:

 • مأموریت و توسعه استراتژیک موسسه آموزش عالی ؛
 • ساختار سازمانی و مدیریت موسسه آموزش عالی ؛
 • برنامه های آموزشی؛
 • کارکنان موسسات آموزش عالی
 • دانش آموزان و فعالیت های پشتیبانی آنها.
 • تحقیق ، توسعه و / یا سایر فعالیتهای خلاقانه ؛
 • منابع مادی ، اطلاعاتی و مالی.

در مجموع 28 موسسه آموزش عالی در گرجستان طبق استانداردهای به روز شده مجاز هستند. 24 نفر از آنها مجوز دریافت کردند. این بدان معنی است که طبق تصمیم هیئت مجوز ، این 24 دانشگاه از استانداردها و رویه های شناخته شده بین المللی برخوردار بوده اند ، اگرچه بخش کوچکتر از آنها یا به عبارت دقیق تر ، تنها چهار دانشگاه آزاد ، دانشگاه دولتی ایلیا ، تئاتر شوتا روستاولی و دانشگاه دولتی فیلم و دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس – بهتر از دیگران عمل کردند: از 24 موسسه آموزش عالی مجاز ، از جمله دانشگاه های خصوصی و دولتی – فقط یک دانشگاه خصوصی – دانشگاه آزاد و سه ایالت – دانشگاه دولتی ایلیا ، دانشگاه تئاتر شوتا روستاولی و دانشگاه پزشکی دولتی فیلم و تفلیس مجوز بی قید و شرط دریافت کرده است ، به این معنی که این دانشگاه ها می توانند فعالیت های خود را برای 6 سال آینده بدون نیاز به تحقق هیچ شرط اضافی یا ارائه گزارش ادامه دهند.

انطباق با استانداردهای وسسات آموزش عالی توسط هیئت خبره تعیین می شود که شامل هر دو متخصص داخلی و خارجی و بازار کار و همچنین دانشجویان می شود. هر استاندارد برای هر موسسه بر اساس 4 معیار ارزیابی می شود.

این معیارها عبارتند از:

 • مطابق با الزامات
 • تا حد زیادی مطابق با الزامات ؛
 • تا حد متوسطی با الزامات مطابقت دارد
 • با الزامات مطابقت ندارد

مجددا می توانید با مراجعه به جدول یک لیست انشگاه هایی که تا حد زیادی توانسته اند الزامات یک دانشگاه استاندارد بین المللی را رعایت کنند را از نظر بگذرانید .

همچنین بخوانید: رتیه بندی دانشگاه های گرجستان