تحصیل در گرجستان آرزویی است که هر فرد با خود به همراه دارد. برای پذیرش در دانشگاه های گرجستان به مدارک خاصی نیاز است. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های گرجستان در هر دانشگاهی متفاوت بوده و دانشجویان باید در زمان تعیین شده مدارک مورد نیاز دانشگاه را ارائه دهد. دانشگاه های این شهر رشته های مختلفی را در مقاطع گوناگون را در اختیار دانشجویان قرار داده تا آزادی عمل آن ها را بیشتر کند.

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های گرجستانمعرفی کشور گرجستان

گرجستان کشوری بسیار ایده آل برای گردشگری و تحصیل است. این کشور بین دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته و از این رو آن را اوراسیا می نامند. با توجه به این که بخش بزرگی از گرجستان در اروپا است این دولت نهایت سعی خود را می کند که به عضویت کشور اروپا دربیارد. پایتخت این کشور تفلیس بوده و زبان رسمی ساکنین آن گرجی است. نظام آموزشی این کشور فوق العاده قوی بوده و بهترین اساتید در این دانشگاه ها استخدام شده اند.

تحصیل در گرجستان

همان طور که در بالا گفتیم، بخش بزرگی از گرجستان در داخل اروپا قرار گرفته است به همین دلیل نظام آموزشی این کشور نیز مانند سایر نظام آموزشی موجود در اروپا قوی می باشد. اغلب دروس موجود در دانشگاه های این کشور به زبان گرجی تدریس شده ولی برخی رشته ها نیز به زبان انگلیسی تدریس می شود.

مدارک مورد نیاز مقطع کارشناسی دانشگاه گرجستان

برای این که به مقطع کارشناسی دانشگاه گرجستان راه پیدا کنید، باید مدارک دوازده ساله دیپلم را ارائه دهید. دوره کارشناسی این دانشگاه 4 ساله بوده و به صورت حضوری و تمام وقت می باشد. متقاضیان می توانند رشته تحصیلی خود را در دانشگاه های مختلف انتخاب کنند ولی نکته ای که دانشجویان ایران باید مورد توجه قرار دهند این است که دانشگاه انتخابی باید مورد تایید وزارت علوم ایران باشد تا بتوانند پس از بازگشت از ایران با استفاده از مدارک خود در مراکز دولتی ایران مشغول به کار شوند. تمامی مدارک ارائه شده توسط متقاضی باید در چارچوب استانداردهای دانشگاه انتخابی قرار گیرد و به صورت رسمی به زبان مورد تایید دانشگاه ترجمه شود. مدارک عمومی مقطع کارشناسی دانشگاه گرجستان عبارت است از:

 • اصل و کپی مدرک دیپلم
 • گواهی تحصیلی
 • ریز نمرات مدرک تحصیلی
 • اصل و کپی مدارک هویتی
 • ارائه مدرک زبان مناسب با رشته تحصیلی

مدارک مورد نیاز مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه گرجستان

متقاضیان برای این که در دانشگاه های گرجستان تحصیل خود را آغاز کنند، باید رزومه تحصیلی قوی ای را به دانشگاه های گرجستان ارائه کند. دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های این کشور دو ساله بوده و واحدها و دروس این دانشگاه به نوع رشته متقاضی بستگی دارد. دانشجویان مقطع فوق لیسانس دانشگاه گرجستان باید در طول تحصیل خود مقاله ای قوی را به اساتید تحویل دهد. زبان مورد نیاز برای پذیرش در مقطه فوق لیسانس گرجستان اغلب زبان گرجی و انگلیسی است ولی برخی از دانشگاه ها و رشته ها به زبان روی نیز نیاز دارند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد هر یک از دانشگاه های گرجستان مدارک مختلفی نیاز است که از جمله اصلی ترین آن ها عبارت است از:

 • اصل و کپی تمامی مدارک هویتی
 • عکس پرسنلی پشت نویسی شده
 • اصل و کپی مدارک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • زبان گرجی و یا انگلیسی مورد نیاز دانشگاه

مدارک مورد نیاز برای مقطع دکترا دانشگاه گرجستان

مدارک مورد نیاز برای مقطع دکترا دانشگاه گرجستان

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه گرجستان را دارند، باید مدرک تحصیلی معتبری را به دانشگاه ارائه دهند. مدرک تحصیلی این دانشگاه باید به همراه ریز نمرات باشد تا میزان مهارت های شما مورد بررسی قرار گیرد. با توجه به این که کشور گرجستان اهمیت زیادی برای مقطع دکترا قائل است، پیش از انتخاب متقاضیان از آن ها مصاحبه ای گرفته می شود تا میزان مهارت دانشجو به رشته و میزان تسلط به زبان متقاضی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین دانشجو باید بر اساس رشته تحصیلی خود مدرک زبان مورد نیاز آن را ارائه دهد. از جمله سایر مدارک تحصیلی مورد نیاز مقطع دکترای دانشگاه گرجستان عبارت است از:

 • اصل و کپی مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • اصل و کپی کامل مداک هویتی
 • عکس پرسنلی پشت نویسی شده
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه

اعتبار دانشگاه های گرجستان

کشور گرجستان در طی سال ها تمامی تلاش خود را کرده تا با استخدام بهترین اساتید و ارائه امکانات آموزشی مورد نیاز، اعتبار دانشگاه خود را افزایش دهد. این کشور سیستم آموزشی خود را با کشورهای اروپایی همگام سازی کرده و فرصت های شغلی مناسبی را برای دانشجویان فراهم کرده است. دانشگاه های گرجستان از اعتبار فوق العاده بالایی برخوردار بوده و مدرک ارائه شده در این دانشگاه در تمامی کشورهای اروپایی و در اکثر کشورهای دیگر مورد تایید است.

پذیرش در دانشگاه گرجستان

برخی از رشته های دانشگاهی گرجستان برای پذیرش از متقاضیان آزمون های ورودی مخصوصی را برگزار می کنند. این آزمون ها میزان تخصص و مهارت متقاضیان را مشخص کرده و انتخاب را برای وزارت آموزش و پرورش گرجستان راحت تر می کند. دانشجویانی که در این آزمون شرکت می کنند باید بدانند که تسلط به زبان انگلیسی لازمه شرکت در این آزمون است زیرا اکثر آزمون های این دانشگاه ها به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد. در رشته های دیگری که نیازی به برپایی آزمون ندارد، ملاک سنجش متقاضیان، رزومه تحصیلی آن ها می باشد. به همین دلیل بهتر است متقاضیان در ارسال رزومه تحصیلی دقت بیشتری کرده و برای این کار از افراد متخصص کمک بگیرند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه گرجستان

در همین ابتدا بهتر است یادآور شویم که بورسیه تحصیلی در اغلب موارد به دانشجویان ممتاز تعلق می گیرد. این بورسیه از سوی دولت این کشور تامین می شود. از آن جا که کشورهایی که به امر تحصیل اهمیت می دهند و به پیشرفت را اصل کار خود می دانند، به دنبال جذب دانشجویان نخبه و ممتاز بین المللی هستند و برای آن ها تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. بورسیه های تحصیلی کشور گرجستان بسیاری از رشته های تحصیلی را شامل می شود. تنها مزیت بورسیه های تحصیلی کمک هزینه های تحصیلی نبوده و این بورسیه ها امتیازات دیگری را نیز برای دانشجویان به همراه دارد. متقاضیان برای دریافت بورسیه تحصیلی باید مدارکی از جمله مدارک هویتی، مدارک تحصیلی، رزومه و … را به سفارت گرجستان تحویل دهند.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای تحصیل در گرجستان

لوازم مورد نیاز برای تحصیل در گرجستان در هر دانشگاهی متفاوت است. از جمله مدارک عمومی این دانشگاه ها عبارت است از:

 • اصل و کپی مدارک تحصیلی مربوطه به همراه ریز نمرات
 • در صورت شرکت در آزمون، ارائه مدارک آن
 • عکس پرسنلی پشت نویسی شده
 • ارائه اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی پاسپورت و کارت ملی
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در دانشگاه گرجستان

اخذ ویزای تحصیلی یکی از امتیازاتی است که پذیرش در دانشگاه های گرجستان با خود به همراه دارد. از جمله این مدارک به شرح ذیل می باشد:

 • ارائه گواهی قبولی در آزمون های ورودی
 • دو قطعه عکس پرسنلی پاسپورتی پشت نویسی شده
 • ارائه نامه پذیرش در دانشگاه گرجستان
 • ارائه تمکن مالی برای پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در این کشور

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی باید به سفارت کشور گرجستان تحویل داده شود تا در این دولت مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه اعلام گردد.

مدارک مورد نیاز برای دانشگاه پزشکی گرجستان

باید توجه داشته باشید که اغلب دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت علوم ایران نیستند ولی کیفیت آموزشی این دانشگاه بسیار بالا بوده و امکان استخدام در اکثر کشورهای اروپایی وجود دارد. تسلط به زبان انگلیسی، روسی و گرجی از دیگر شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های گرجستان است. برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی گرجستان نیاز به رزومه تحصیلی قوی بوده و دانشجویان ملزم هستند که تمامی مدارک را به صورت ترجمه شده تحویل دهند.

شرایط ترجمه مدارک

دانشگاه گرجستان برای پذیرش مدارک از دانشجویان، آن را به صورت ترجمه شده درخواست می کند به همین دلیل در هنگام ارسال مدارک باید آن ها را در دارلترجمه رسمی ترجمه کند. تمامی مدارک تحصیلی باید مورد تایید وزارت دادگستری ایران و امور وزارت خارجی ایران قرار بگیرد. در انتها تمامی مدارک باید تحویل کنسولگری سفارت گرجستان داده شود پس از تاییدیه، این مدارک برای دانشگاه مورد نظر ارسال شود. دقت داشته باشید که کنسولگری سفارت گرجستان فقط مدارکی را که به زبان گرجی ترجمه شود را تایید می کند. همچنین این امکان وجود دارد که ترجمه مدارک به زبان گرجی زمان بر باشد که در این صورت به طور موقت مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شده و تحویل داده شود و مابقی مراحل در کشور گرجستان صورت گیرد.

وضعیت دانشگاه های گرجستان

دانشگاه های گرجستان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم بندی می شود که هر دوی آن ها زیر نظر وزارت علوم این کشور فعالیت می کنند. دانشگاه های دولتی گرجستان هزینه تحصیلی بسیار پایینی داشته و مبلغ دریافت شده تحت عنوان حق ترم از دانشجویان دریافت می گردد. ولی دانشگاه های خصوصی گرجستان از دانشجویان خود تمامی مبالغ تدریس و امکانات دانشگاه را به صورت شهریه از آن ها دریافت می کند. در نتیجه افرادی که توانایی مالی ندارند بهتر است تنها در دانشگاه های دولتی این کشور به تحصیل بپردازند.