شرایط پذیرش در دانشگاه های گرجستان چگونه است؟

ویژگی های برجسته کشور گرجستان و شرایط ایده آل تحصیل در این کشور بسیاری از متقاضیان را به سمت تحصیل در این کشور سوق می دهد. بسیاری از افراد تحصیل در گرجستان را روشی برای اخذ اقامت در این کشور می دانند تا بتوانند از این طریق در کشور گرجستان اقامت دائم اخذ کرده و ماندگار شوند. شرایط پذیرش در دانشگاه های گرجستان بسیار ساده بوده و تنها با ارائه مدارک معتبر می توانید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های گرجستان

معرفی گرجستان

کشور گرجستان در منطقه قفقاز بین دریای سیاه و دریای خزر واقع شده و به دلیل قرارگیری در بین دو قاره اروپا و آسیا، از جمله کشورهای اوراسیایی به شمار می رود و دارای ویژگی های خاص و برجسته ای است. البته در حال حاضر گرجستان کشوری اروپایی محسوب می شود و مردم این کشور اغلب به زبان گرجی صحبت می کنند. جمعیت کشور گرجستان نزدیک به 5 میلیون نفر بوده و پایتخت آن شهر تفلیس می باشد. واحد پولی این کشور لاری گرجستانی است و امروزه به صورت یک کشور مستقل شمرده می شود.

شرکت در آزمون SAT

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های گرجستان متقاضیان باید در آزمون های SAT شرکت کرده و نمره قابل قبولی را در آن اخذ کنند. این آزمون به صورت رتبه بندی نتایج را نمایش می دهد و درصد قبولی دانشجویان به میزان رتبه آن ها بستگی دارد. به عنوان مثال درصد قبولی رتبه های 1400 و بیشتر در حدود 66 درصد بوده و این افراد به احتمال 66 درصد در دانشگاه های گرجستان پذیرفته خواهند شد.

آزمون ACT در دانشگاه گرجستان

آزمون ACT در دانشگاه گرجستان

از دیگر شرایط پذیرش در دانشگاه های گرجستان، اخذ نمره قابل قبول در آزمون های ACT می باشد. دانشجویانی که در این آزمون رتبه 30 به بالا را کسب می کنند، در عرصه رقابت ماندگار شده و درصد قبولی بیشتری خواهند داشت. البته لازم به ذکر است که رشته و مقطع تحصیلی شما نیز در این آزمون ها تاثیرگذار است.

 • دانشگاه های برتر گرجستان
 • دانشگاه دولتی ایلیا
 • دانشگاه گرجستان
 • دانشگاه بین المللی دریای سیاه
 • دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس
 • دانشگاه ایوان
 • موسسه امور عمومی گرجستان
 • وضعیت شهریه دانشگاه های گرجستان

دانشگاه های گرجستان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم بندی می شود. تنها دانشجویانی که در دانشگاه دولتی تحصیل می کنند می توانند از تخفیفات این دانشگاه برخوردار شوند. همچنین دانشجویان بومی این کشور در برخی رشته ها به صورت رایگان تحصیل می کنند ولی دانشجویان بین المللی باید هزینه شهریه این دانشگاه ها را پرداخت نمایند که البته دانشگاه های دولتی گرجستان هزینه پایینی دارد. ولی تحصیل در دانشگاه های خصوصی تفاوتی بین دانشجویان بومی و دانشجویان بین المللی قائل نشده و هر دو گروه ملزم به پرداخت شهریه می باشند. وضعیت پرداخت شهریه برای همه دانشجویان یکسان نبوده و دانشجویان ممتاز شامل تخفیفاتی در هر ترم خواهند شد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه گرجستان

دوره های کارشناسی دانشگاه های این کشور معمولا 4 ساله می باشد. در دانشگاه های این کشور اغلب دروس به زبان گرجی ارائه می شود ولی برخی از آن ها نیز امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. با این وجود شما هر زبانی را که به عنوان زبان مرجع انتخاب کنید باید مدرک معتبر آن زبان را نبز به دانشگاه ارائه دهید. شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی این کشور در حدود 4000 دلار برآورد شده که دانشجویان بین المللی از طرق مختلف می توانند مخارج تحصیلی دریافت نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه گرجستان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه گرجستان

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های گرجستان حدود یک سال و نیم تا دو سال به طول می انجامد. این دانشگاه نیز به دو صورت خصوصی و دولتی برگزار می شود. اغلب دروس ارائه شده در این مقطع به زبان انگلیسی بوده و در کنار آن کلاس های آموزشی زبان گرجی نیز به صورت رایگان تشکیل می شود تا دانشجویانی که آشنایی کافی با زبان گرجی ندارند با شرکت در این کلاس ها مهارت های خود را تقویت کنند. هزینه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه گرجستان نزدیک به 4 الی 5 هزار دلار در دانشگاه های خصوصی بوده که این مقدار در دانشگاه های دولتی کمتر است.

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه گرجستان

کشور گرجستان نیز مانند سایر کشورها اهمیت بیشتری به مقطع دکترا داده و سعی شده که در این کشور از مجرب ترین و بهترین اساتید برای این مقطع استفاده شود. این دوره در حدود 3 الی 5 سال زمان نیاز دارد. دانشجویان بین المللی به صورت آزادانه می توانند در رشته مورد علاقه خود شرکت کنند. برای شرکت در این دوره نیاز به مدرک زبان گرجی یا انگلیسی بوده و دانشجویانی که نمره قابل قبولی داشته باشند دیگر نیازی به تعیین سطح نخواهند داشت. هزینه این دوره نیز مقداری از دوره کارشناسی ارشد بیشتر بوده و در دانشگاه های دولتی این شهریه کاهش پیدا می کند.

مزایای تحصیل در کشور گرجستان

کشور گرجستان به دلیل موقعیت های جغرافیایی و هزینه های تحصیل و زندگی پایین از جمله کشورهایی است که متقاضیان بسیاری برای تحصیل دارد. اعتبار بالای مدرک تحصیلی این کشور و امکان دریافت ویزای تحصیلی از دیگر مزیت هایی است که متقاضیان بسیاری را به سوی تحصیل در این کشور سوق می دهد. به طور کلی تحصیل در کشور گرجستان مزایای بسیاری دارد که در مقالات بعدی به صورت مفصل به آن اشاره خواهیم کرد.

شرایط تحصیل در گرجستان با مدرک دیپلم

دانشجویانی که قصد شرکت در مقطع کارشناسی دانشگاه های گرجستان را دارند باید به مدت 12 سال دوره های تحصیلی را پشت سر گذاشته باشند. ازائه مدارک دیپلم در روز ثبت نام برای پذیرش در این دانشگاه ها الزامی است و از این رو دانشجویانی که قصد پذیرش در دانشگاه های این کشور (confirm georgian university) را دارند باید تمامی پیش نیازهای آن را نیز طی کنند.

ویزای دانشجویی گرجستان

بسیاری از افراد به منظور دریافت ویزا در دانشگاه های این کشور شرکت می کنند. باید بدانید که اعتبار ویزای تحصیلی در گرجستان به صورت موقتی بوده و پس از پایان تحصیل این ویزا فاقد اعتبار می باشد. در نتیجه در صورتی که دانشجویان قصد اقامت در کشور گرجستان را دارند باید پیش از اتمام تحصیل و پایان ویزای دانشجویی نسبت به تمدید آن اقدام کنند. تمدید ویزای تحصیلی به روش های مختلفی امکان پذیر است که یکی از این روش ها، تمدید از طریق کار است. به همین دلیل دانشجویان بین المللی گرجستان می توانند در حین تحصیل در این کشور فعالیتی را نیز شروع کنند. این کار علاوه بر این که رزومه ای قوی برای دانشجویان است، در صورت رضایت کارفرما و عقد قرارداد، وسیله ای برای تمدید مجدد اقامت محسوب می شود.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های گرجستان

برای پذیرش در هر رشته و هر مقطعی در دانشگاه های گرجستان باید تمامی مدارک به زبان انگلیسی و یا گرجی به صورت رسمی ترجمه شود. هر دانشگاه برای پذیرش نیاز به مدارک خاصی دارد ولی مدارک عمومی مورد نیاز برای تمامی دانشگاه های گرجستان به شرح ذیل می باشد.

 • اصل و کپی مدارک هویتی از جمله شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت
 • عکس پرسنلی پشت نویسی شده
 • رزومه کامل تحصیلی
 • انگیزه نامه

زبان مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های گرجستان

برای پذیرش در دانشگاه های گرجستان متقاضیان باید به زبان انگلیسی، روسی و یا گرجی تسلط داشته باشند. زبان مورد نیاز برای هر دانشگاه متفاوت بوده و دانشجویان باید مدرک معتبر زبان مورد نیاز را نیز در روز ثبت نام به دانشگاه ارائه دهند. این مدرک باید از نمره قابل قبولی برخوردار باشد.

دانشگاه موسیقی گرجستان

موسیقی یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی کشور گرجستان است. این رشته در گرجستان توسط بهترین اساتید آموزش داده می شود و برای تسلط بیشتر دانشجویان بر روی نواختن موسیقی، گروه های موسیقی مختلفی از بین دانشجویان تشکیل داده می شود تا با همکاری گروهی تجارب خود را ارتقا دهد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

بالا بودن اعتبار مدرک دانشگاه های گرجستان موجب شده که این رشته در بین متقاضیان طرفداران زیادی پیدا کند. دانشجویان رشته دندانپزشکی گرجستان با استفاده از این مدرک می توانند در تمامی کشورهای دنیا مشغول به کار شوند. دروس این رشته به زبان گرجی، انگلیسی و روسی ارائه می شود و انتخاب زبان برعهده دانشجو است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در گرجستان به نوع دانشگاه و میزان امکانات آن بستگی دارد ولی به طور میانگین هزینه شهریه این رشته در حدود 4800 دلار تخمین زده شده است.

هزینه زندگی در گرجستان

گرجستان با وجود این که یک کشور اروپایی است ولی هزینه زندگی در آن به نسبت پایین تر از سایر کشورهای اروپایی می باشد. حتی می توان گفت که هزینه زندگی در این کشور پایین تر از کشور ایران است. بخش بزرگی از هزینه های زندگی در گرجستان به بخش مسکن اختصاص داده شده و مقدار آن به متراژ خانه و موقعیت جغرافیایی آن بستگی دارد ولی هزینه های دیگری نیز همچون هزینه خرید مواد غذایی، هزینه پوشاک، هزینه پرداخت قبوض و … نیز باید در لیست هزینه های زندگی در این کشور قرار گیرد.

بیمه درمانی در گرجستان

یکی از شرایط پذیرش در دانشگاه های گرجستان این است که دانشجویان باید بیمه درمانی داشته باشند. دانشجویانی که در دانشگاه های این کشور در حال تحصیل هستند با استفاده از بیمه درمانی می توانند همانند یک شهروند گرجستانی از امکانات بهداشتی و درمانی این کشور بهره مند شوند.