آغاز پذیرش دانشجو در گرجستانآغاز پذیرش دانشجو در گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای دانشجو پذیر است و سالانه دانشجویان بسیاری به قصد تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. ولی برخی از علاقه مندان به تحصیل در گرجستان نیز به دلیل عدم آگاهی در مورد زمان دقیق پذیرش در گرجستان از تحصیل در این کشور باز می مانند. به همین دلیل یکی از سوالاتی که همواره در این خصوص عنوان می گردد این است که آغاز پذیرش دانشجو در گرجستان چه زمانی است؟ در خصوص این سوال باید به شما بگوییم که گرجستان دارای دانشگاه های متعددی است که هر کدام از این دانشگاه ها دارای طیف گسترده ای دانشکده می باشند. به همین دلیل هر دانشگاهی بسته به شرایط خود در زمان خاصی دانشجو پذیرش می کنند در نتیجه نمی توان زمان دقیقی را برای پذیرش دانشجو برآورد کرد. حال ما قصد داریم شما را با تحصیل در گرجستان و شرایط آن بیشتر آشنا کنیم.

آغاز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در گرجستان

معمولا طول تحصیل در دانشگاه های گرجستان 4 سال بوده و زبان تحصیلی در این مقطع اغلب گرجی می باشد ولی در برخی از رشته ها نیز برای تحصیل باید به زبان انگلیسی مهارت داشت. دانشجویانی که قصد پذیرش در این مقطع تحصیلی را دارند باید مدارک مورد نیاز رشته خود را به دانشگاه تحویل دهند. معمولا تنوع رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه های گرجستان بسیار گسترده بوده و متقاضیان می توانند بر اساس نیاز خود مناسب ترین رشته را انتخاب کنند. آغاز پذیرش در مقطع کارشناسی گرجستان در هر دانشگاهی با دانشگاه دیگر متفاوت است.

آغاز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان

دانشگاه های گرجستان در زمان های مختلفی دانشجو پذیرش می کنند. برای اطلاع از زمان دقیق پذیرش هر دانشگاه باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. اطلاعات این دانشگاه ها اع از زمان پذیرش دانشجو، زمان ثبت نام و سایر اطلاعات در این سایت ها بروز می شود. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه گرجستان باید ابتدا تمامی مدارک خود را به زبان انگلیسی ترجمه کرده و در روز اعلام شده در سایت دانشگاه تمامی مدارک را به صورت آنلاین ارسال کنید. این دانشگاه تمامی مدارک شما را مورد بررسی قرار داده و سپس نتیجه را در قالب ایمیل برای شما ارسال خواهند کرد. کیفیت آموزش دانشگاه های کارشناسی ارشد گرجستان بسیار بالا بوده و دانشجویان می توانند از نظر علمی در سطح بسیار بالایی قرار بگیرند. طول مدت تحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه های گرجستان بین 2 تا 3 سال بوده و هزینه شهریه دانشگاه های این کشور با توجه به مقطع و رشته های تحصیلی تعیین می شود.

آغاز پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در گرجستان

جهت اطلاع از آغاز پذیرش دانشجو در مقطع دکترای گرجستان باید به صورت مرتب سایت دانشگاه مورد نظر خود را مورد بررسی قرار داده تا از زمان دقیق آن مطلع شوید. امروزه با توجه به بالا بودن متقاضیان مقطع دکترا در مقایسه با میزان پذیرش دانشگاه های این کشور، برای پذیرش دانشجو مصاحبه هایی به صورت آنلاین برگزار می شود و یا رزومه های ارسالی را بررسی کرده و در میان متقاضیان افرادی که رزومه ای قوی تر را ارسال کرده اند پذیرفته می شوند. مدت تحصیل دکترای دانشگاه های گرجستان بین 3 تا 5 سال بوده و زبان تحصیل در این رشته گاها انگلیسی و بعضی رشته ها گرجی می باشد. برای پذیرش در مقطع دکترای دانشگاه های گرجستان باید انگیزه نامه ای بسیار پرمحتوا را به این دانشگاه ارائه دهید. این انگیزه نامه باید به گونه ای باشد که به خوبی هدف شما را از تحصیل در دانشگاه هار گرجستان توجیه نماید.

آغاز پذیرش در رشته پزشکی گرجستان

دانشجویان رشته پزشکی گرجستان باید سابقه تحصیلی بسیار درخشانی داشته و نمرات بالایی در دروس فیزیک، ریاضی، شیمی و زیست کسب کرده باشند تا بتوانند در رشته های پزشکی کشور گرجستان پذیرش بگیرند. طول مدت تحصیل دررشته پزشکی گرجستان بیشتر از سایر رشته ها بوده و در برخی از رشته های پزشکی به حداقل 6 سال زمان نیاز دارد. رشته های پزشکی گرجستان به دو دسته مقدماتی و پیشرفته تقسیم بندی می شود که در هر کدام از دوره های تحصیلی دروس متفاوتی ارائه می گردد.

هزینه زندگی دانشجویی در گرجستان

دانشجویان بین المللی می توانند از شرایط خاص و ویژه دانشگاه های گرجستان بهره مند شوند. دانشگاه های دولتی گرجستان خوابگاه های دانشجویی را در اختیار دانشجویان خود قرار داده و از این طریق هزینه های تردد و اجاره آپارتمان در این کشور را به حداقل رسانده اند. دانشجویان بین المللی گرجستان با هزینه ای پایین می توانند در این کشور زندگی کرده و خاطرات شیرینی را برای خود رقم بزنند.

تحصیل در گرجستان

کشور گرجستان یکی از کشورهای اروپایی است که برجسته ترین دانشگاه ها را در خود جای داده است. دانشجویان گرجستان می توانند با دریافت ویزای این کشور به سایر کشورهای اروپایی سفر کنند. زبان تحصیلی در این کشور گرجی، روسی و انگلیسی است و هر فرد با توجه به رشته و دانشگاه خود باید زبان تحصیلی خاصی را ارائه نمایند.

شهریه دانشگاه های گرجستان

دانشگاه گرجستان به صورت میانگین هر ساله باید بین 2000 تا 5000 دلار بابت تحصیل به حساب دانشگاه واریز کند. میزان دقیق شهریه دانشگاه گرجستان در هر ترم بسته به مقطع و رشته تحصیلی تعیین می گردد. دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی گرجستان تحصیل می کنند نیازی به پرداخت هزینه های بالا ندارند و تنها در ازای خدمات ارائه شده هزینه پرداخت می نمایند. افرادی که توانایی پرداخت شهریه های دانشگاه های گرجستان را نداشته و به دلیل عدم توانایی مالی از این دانشگاه ها انصراف می دهند باید بدانند که با استفاده از بورسیه های تحصیلی می توانند از کمک هزینه های تحصیلی بهره مند شوند.

ویزای تحصیلی دانشگاه گرجستان

آخرین مرحله برای تحصیل در دانشگاه گرجستان اخذ ویزای تحصیلی است. در این مرحله دانشجو باید نامه پذیرش را با خود به همراه داشته و به همراه تمامی مدارک به سفارت گرجستان تحویل دهند. فرم درخواست ویزای تحصیلی یکی از مهم ترین اقدامی است که در هنگام اخذ ویزای تحصیلی باید انجام شود. برخی از افراد ممکن است به دلیل عدم ارائه مدرک استاندارد و یا فرم درخواستی غیرقابل قبول در این مرحله ریجکت شوند. در نتیجه ارائه انگیزه نامه و فرم درخواست ویزای تحصیلی قابل قبول و توجیه کننده در این مرحله اهمیت بسیاری دارد.

زمان ثبت نام در دانشگاه گرجستان

دانشجویانی که در دانشگاه های گرجستان پذیرش دارند باید تمامی مدارک خود را تا روز ثبت نام برای دانشگاه ارسال کنند. زمان ثبت نام در دانشگاه گرجستان معمولا دو ماه پیش از شروع سال تحصیلی می باشد. معمولا ثبت نام دانشگاه های گرجستان در فصول بهار و پاییز صورت می گیرد.

کار ضمن تحصیل در گرجستان

در گرجستان نیز مانند سایر دانشگاه های دنیا اولویت استخدام با افراد بومی است. در این کشور هر چه شما تسلط بیشتری بر روی زبان گرجی داشته باشید شانس استخدام شما افزایش خواهد یافت. این شیوه کار به دانشجویان استقلال بیشتری داده و آن ها را برای بازار کار در آینده کاملا آماده خواهد کرد. دانشجویانی که در کشور گرجستان در رشته تحصیلی خود استخدام می شوند به خوبی می توانند علم و تخصص خود را ارتقا دهند.

آیا امکان اقامت پس از تحصیل در گرجستان نیز وجود دارد؟

افرادی که در دانشگاه گرجستان در حال تحصیل هستند دارای اقامت تحصیلی این کشور بوده و مدتی پس از پایان تحصیل تاریخ ویزای آن ها فاقد اعتبار شده است. بنابراین دانشجویانی که قصد دارند همچنان در این کشور زندگی کرده و تابعیت آن را اخذ کنند باید پس از تحصیل در مراکز معتبر مشغول به کار شده و با عقد قرارداد کاری می توانند پس از تحصیلی نیز در این کشور اقامت داشته و پس از مدتی تابعیت این کشور را اخذ نمایند.

آغاز دریافت بورسیه تحصیلی گرجستان

یکی از مشکلاتی که برخی از متقاضیان تحصیل در کشورهای خارجی دارند، عدم توانایی مالی در پرداخت هزینه های تحصیلی می باشد. کشور گرجستان برای افزایش متقاضیان تحصیل در این کشور و جذب دانشجویان نخبه و ممتاز، بورسیه هایی را برای این دسته از افراد در نظر گرفته اند. بورسیه های تحصیلی بودجه هایی تامین شده از سوی دولت هستند که باعث کاهش هزینه های تحصیلی می شوند. زمان دقیقی را برای دریافت بورسیه تحصیلی نمی توان تعیین کرد زیرا هر دانشگاهی در زمانی خاص شروع به جذب دانشجو می کند.

آغاز پذیرش دانشجو در گرجستان در سال 2021

همان طور که می دانید کشور گرجستان دارای دانشگاه های بسیاری است و هر کدام از این دانشگاه ها در زمان خاصی دانشجو پذیرش می کنند. به همین دلیل تعیین زمان دقیق پذیرش دانشجو در این کشور به نوع دانشگاه بستگی دارد. به طور کلی پاییز و بهار بیشترین درصد پذیرش دانشجو را در این کشور دارد. دانشجویانی که قصد پذیرش در دانشگاه خاصی را دارند باید وارد سایت دانشگاه مورد نظر خود شوند. دانشگاه های گرجستان حدود دو ماه پیش از شروع پذیرش دانشجو در سایت زمان دقیق را اعلام می کنند تا دانشجویان آمادگی لازم را برای درخواست پذیرش داشته باشند. برخی از این دانشگاه ها نیز دارای آزمون های ورودی هستند که زمان ثبت نام در آزمون نیز در سایت دانشگاه اعلام می گردد.