دانستنی های جالب در مورد کشور گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای بسیار جالب و جذاب است که تاریخی کهن را در خود نهفته دارد. ما در این مقاله قصد داریم با بیان دانستنی های جالب در مورد گرجستان شما را شگفت زده کنیم. گرجستانی غنی از فرهنگ است و تمامی شواهد نشان می دهد که این کشور برای پادشاه یونان اهمیتی زیادی داشته و بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

معرفی کشور گرجستان

معرفی کشور گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای موجود در منطقه قفقاز محسوب می شود. این کشور از نظر فرهنگ نزدیک به کشورهای شرقی است  و بافت و ساختار آن به بافت روسیه شبیه دارد. مردم این کشور به گرجی معروف هستند. برخی از قسمت این کشور در اروپا و برخی دیگر در آسیا قرار دارد به همین دلیل به آن اوراسیا می نامند. پایتخت کشور گرجستان تفلیس است که شهری بسیار جذاب و زیبا می باشد.

اولین اروپایی ها گرجستانی بودند

سال ها پیش یک گروه باستان شناس به دی مانیسی اعزام شدند تا مطالعاتی را انجام دهند و پس از مدتی بررسی به این نتیجه رسیدند که جمجمه انسانی یافت شده در قفقاز متعلق به یک فرد گرجستانی است. این جمجمه یک میلیون ساله به یک زوج گرجی به نام ززوا و امزیا تعلق دارد. در نتیجه به طور قطع می توان گفت که نخستین اروپایی ها اهل گرجستان هستند.

نام جالب گرجستان از نظر مردم گرجی

گرجی ها به کشور خود گرجستان نمی گویند و آن را ساکراتولو می نامند. جالب است بدانید که این اسم از دو بخش کارتولی و سیرکومفلکس تشکیل شده که کارتولی به کارلی- ایبریا ساکنین منطقه مرکزی آن اشاره دارد و سیرکومفلکس عبارتی جغرافیایی است که به زمینی می گویند که کارتولی در آن زندگی می کند.

یکی از اصلی ترین دلایل شهرت گرجستان موسیقی محلی چند آوایی است

موسیقی محلی به دلیل جذابیتی که دارد در لیست میراث قرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. در این کشور سه نوع چند آوایی یا همان پلی فونی وجود دارد که شهرت جهانی داشته و بسیار مورد توجه هنرمندان و علاقه مندان به موسیقی قرار گرفته است.

بسیاری از آثار گرجستان در یونسکو به ثبت رسیده

سه مکانی که در یونسکو به ثبت رسیده و باعث شهرت این شهر شده عبارت است از: پایتخت گرجستان آن یعنی متسخا، یک شهر باستانی و کلیسای جامع و صومعه ژلالت. این سه مکان بسیار مورد توجه گردشگران و باستان شناسان قرار گرفته و زیبایی های خاص و منحصر به فردی دارد.

زبان گرجی بسیار خاص است

زبان گرجی بسیار خاص و پیچیده است و الفبای مخصوص به خود را دارد. یادگیری این زبان سخت بوده و از زمان شکل گیری تاکنون به سه شکل نوشوری، مخدرولی و آسومتاریولی درآمده است. الفبای حاکم بر این کشور در زمان حاضر مخدرولی بوده که تشکیل شده از 33 حرف است.

گرجستان مهد شراب سازی جهان محسوب می شود

با توجه به این که نزدیک به 8 هزار سال است که در کشور گرجستان صنعت شراب سازی فعال است، این کشور را مهد و زادگاه شراب می دانند. روش سنتی ساخت شراب در این کشور خاص و ویژه بوده و در لیست میراث ملموس فرهنگی بشریت یونسکو به ثبت رسیده است.

گرجستان و متنوع ترین اکو سیستم

گرجستان و متنوع ترین اکو سیستمدر گرجستان بیش از 12 منطقه گوناگون آب و هوایی وجود دارد به همین دلیل این کشور یکی از متنوع ترین اکو سیستم را شامل می شود. همچنین 49 خاک در وجود دارد که همین عامل باعث متنوع شدن اکوسیستم این کشور شده است. علاوه بر آن در جنگل های این کشور تعداد زیادی از حیواناتی همچون خرگوش، پلنگ، خرس و سیاهگوش وجود دارد.

گرجستان و بهترین مقصد اسکی سواری

در کشور گرجستان مناطقی وجود دارد که دارای تمامی ویژگی های یک مقصد اسکی سواری است. وجود برف پودری فراوان، شیب های آزاد وسیع، مناظر شگفت انگیز و … باعث استقبال بسیار زیاد اسکی سواران به این کشور شده و سالانه گردشگران زیادی برای تفریح به این مناطق سفر می کنند.

تفلیس کلمه ای گرجی

نام شهر تفلیس پایتخت کشور گرجستان برگرفته از چشمه های آب گرم این شهر است که در زبان گرجی به معنای گرم می باشد. شما با ورود به این شهر شاهد تعداد زیادی چشمه های آب گرم خواهید بود که به گفته بومیان آن، این چشمه های آب گرم خاصیت درمانی دارد.

معرفی شهر تفلیسسیدآباد تفلیس شهر سیدهای ایرانی

در بخشی از شهر تفلیس محله ای قدیمی به نام سیدآباد وجود دارد که سیدهای ایرانی در آن زندگی می کنند. در ابتدا در این محله دو مجسمه زیبا در آن قرار داشت ولی بعدها پسر شاه عباس اول گروهی از سیدهای ایرانی را به شهر تفلیس آورد و از این رو به محله آن ها سیدآباد می گویند.

رونمایی از کونکا در شهر تفلیس

در شهر زیبای تفلیس در سال 1883 اولین وسیله عمومی حمل و نقل به نام کونکا رونمایی شد. این وسیله شبیه به تراموایی و یا قطار بود که به وسیله اسب بر روی ریل حرکت می کرد. این وسیله نقلیه با استقبال بسیاری مواجه شد و قادر به جابجایی 20 نفر بود. در عرض 2 سال این وسیله مسافتی 16 کیلومتری را پوشش داد و این مسافت در سال 1912 به 45 کیلومتر رسید.

کاراچوگلی ها و کینتوها

کاراچوگلی ها افرادی از طبقه پایین بودند که به اصول اخلاقی بسیار پایبند بوده و مدافع حقوق افراد مظلوم همچون یتیم ها، بیوه ها و ظعفا بودند و از آن ها در برابر ظلم دفاع می کردند. لباس کاراچوگلی ها لباسی بلند به نام چوخا شامل بالاپوش بلند و سیاه را بر تن می کردند و پیراهن ابریشم سرخ داشتند و کمربند آن ها نقره ای بود. کینتوها نیز افرادی بودند که بر روی سرشان طبق هایی از میوه قرار می دادند و به تمامی نقاط شهر برای فروش پرسه می زدند. کینتوها شلوارهای گشاد و سیاه و پیراهن طرح دار بر تن می کردند.

بردن گل های زوج ممنوع

جالب است بدانید در صورتی که به ملاقات دوست گرجی خود می روید تعداد گل هایی که می برید حتما اعداد افراد باشد زیرا گرجی ها تعداد گل های زوج را برای مراسم ختم استفاده می کنند. این کشور فرهنگ ها و آداب و رسوم بسیار جالبی دارد که این موضوع یکی از این موارد است.

همچنین بخوانید: معرفی شهر گوری

هدیه را باز نکنید

گرجستانی ها هدیه را در جمع و در حضور دیگران باز نمی کنند. بنابراین حواستان باشد در صورتی که از یک فرد گرجی کادو گرفتید و یا به آن هدیه دادید، هیچ گاه آن را در جمع باز نکنید. البته لازم به ذکر است که با توجه به فرهنگ های جدید در این امر استثنا نیز وجود دارد.

هزینه زندگی در کشور گرجستان

هزینه اقامت، خرید مواد غذایی، حمل و نقل و … همگی از جمله هزینه های زندگی در این کشور است. برای اقامت در یک هتل خوب و متوسط در کشور گرجستان به ازای هر شب باید حدود 100 لاری پرداخت نمایید. برای اقامت در بهترین هتل های گرجستان georgia برای هر شب مبلغی در حدد 400 تا 500 لاری نیاز است.