ساعات کاری : 9:00 - 18:00

معرفی شهر سیغناغی (Sighnaghi)

کشور گرجستان برای مردم ایران می تواند یک مقصد ایده آل توریستی باشد . این کشور کوچک اروپایی که شهر های توریستی زیادی از جمله تفلیس ، کوتایسی ، تلاوی ، باتومی دارد همواره شاهد ورود گردشگرانی از کشور ایران است . عدم نیاز به ویزا برای ورود به کشور گرجستان و دیدنی های فراوان ، این کشور را به یک مقصد گردشگری محبوب برای ایرانیان تبدیل کرده است . در ادامه مطلب به معرفی شهر سیغناغی که به شهر عشق مشهور است می پردازیم .

درباره گرجستان

سیغناغی یا سیگناگی (Sighnaghi)

شهر کوچک سیگناگی یا سیغناغی (Sighnaghi) یک شهر حدودا 3000 هزار نفری در شرق گرجستان واقع در استان کاختی است . سیغناغی که به شهر عشق نیز شهور است یک شهر به شدت توریستی است که جاذبه های فراوانی برای یک گردشگر خواهد داشت . شهر سیغناغی یک شهر کوچک است که مردمان نسبتا اندک آن هنوز رسم و رسون خود را حفظ کرده اند و به شیوه گذشتگان خود زندگی می کنند .

اگرچه این شهر یکی از کوچکترین شهرهای گرجستان است اما به دلیل قرار گرفتن در قلب مناطق شراب سازی گرجستان و همچنین مناظر زیبا ، خانه های قدیمی و خیابان های باریک و سنگفرش شده ، به عنوان یک مکان گردشگری محبوب در صنعت گردشگری گرجستان اثر به سزایی دارد .سیغناغی در تپه های شیب دار ، مشرف به دره وسیع آلازانی واقع شده است و کوه های بزرگ قفقاز از این شهر قابل مشاهده اند .

 

تاریخ شهر سیغناغی :

سیغناغی در منطقه کاختی گرجستان واقع شده و قدمت آن به دوره پارینه سنگی می رسد . سیغناغی در دورن مختلف تاریخی با نام های Signagi یا Sighnaghi و بعداً به عنوان Kisikhi یا Kisiki شناخته می شد .. کلمه سیغناقی در زبان ترکی به معنای پناهگاه یا سنگر است. در زمان سرشماری سال 1770 ، سیغناغی دارای 100 خانواده بود که عمدتاً صنعتگران و بازرگانان بودند . در هنگامی که گرجستان در سال 1801 میلادی به امپراطوری روسیه ملحق شد سیغناغی برای اولین بار نام شهر را بر خود گرفت .

این شهر به سرعت و از نظر وسعت و جمعیت افزایش یافت و به مرکز کشاورزی تحت اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد . بحران شدید اقتصادی در گرجستان پس از اتحاد جماهیر شوروی به شدت شهر را تحت تأثیر قرار داد ، اما یک پروژه بزرگ بازسازی که اخیراًتوسط دولت گرجستان آغاز شده و با همکاری چندین سازمان بین المللی با هم تأمین اعتبار شده است ، قصد دارد زیر ساخت های گردشگری سیغناغی را توسعه دهد .

جغرافیا و آب و هوای شهر سیغناغی :

مساحت شهر سیغناغی در شرق گرجستان 2.978 کیلومتر مربع است که تقریبا 24 درصد این مساحت مناطق مسکونی هستند . سیغناغی در 113 کیلومتری جنوب شرقی شهر تفلیس قرار دارد . سیغناغی در کوهپایه های دامنه گمبوری و در منطقه ایی که ار لحاظ کشاورزی بسیار غنی است قرار گرفته است . این شهر در ارتفاعی حدود 790 متر از سطح دریا قرار دارد و مشرف به دره آلازانی است و رو به کوههای قفقاز بزرگ است .

سیغناغی آب و هوایی معتدل مانند آب و هوای مدیترانه ای دارد . سیغناغی شهری 4 فصل است . زمستانهای این شهر سرد و تابستان های آن گرم است . دما در ماه جولای در حدود 24.3 درجه سانتی گراد است که در بالاترین میزان خود در طول سال قرار دارد .کمترین دمای سال نیز مربوط به ژانویه است که در حدود 0.2 درجه سانتی گراد است. متوسط ​​بارندگی سالانه حدود 700 میلی متر در سال است .

جاذبه های گردشگری سیغناغی :

سیگناقی یک برنامه اساسی برای بازسازی را پشت سر گذاشته و به یک مرکز مهم صنعت توریست گرجستان تبدیل شده است. در حالی که خود سیغناغی فقط به یک روز برای گشت و گذار نیاز دارد .سیغناغی احتمالاً بهترین پایگاه برای گشت و گذار در منطقه از طریق سفرهای روزانه است . شما می توانید ازسیغناغی به تلاوی سفر کنید و از کارخانه های شراب سازی در منطقه دیدن کنید . سیغناغی مکانی برای یک سفر کوتاه همراه با دیدن منظره کوه ها ، تست کردن نوشیدنی هایخانگی و لذت بردن از غذاهای خوشمزه سنتی در یکی از رستوران های شهر است.

سیغناغی و مناطق اطراف آن دارای چندین بنای تاریخی و فرهنگی است و از سال 1975 توسط دولت محافظت می شود . این شهر با بقایای استحکامات قرن هجدهم احاطه شده است . در داخل این شهر دو کلیسای ارتدکس گرجستان وجود دارد – یکی به سنت جورج و دیگری به سنت استفان . صومعه بودبه در 2 کیلومتری از سیغناغی واقع شده است و به دلیل ارتباط با سنت نینو یک مکان زیارتی برای مردم محلی شهر و استان است . سیغناغی شهر شراب و عشق برای کسانی که از استرس و شلوغی شهر خسته شده اند بسیار جذاب است . معماری سیغناغی تقریبا شبیه به شهر های کوچک درایتالیا است .

 

کلیسای سنت جورج و سنت استفان

کلیسای سنت جورج و سنت استفان که یکی از مکان های توریستی شهر سیغناغی است در گذشته خانه دو تن از کشیش های مسیحی های ارتدکس بوده است که به مرور زمان به کلیسا تبدیل شده اند . کلیسای سنت استفان و سنت جورج در سیغناغی در فاصله اندکی از یکدیگر قرار دارند . معماری خاص این کلیسا ها نیز توجه توریست ها را به خود جلب می کند .

موزه قوم نگاری و باستان شناسی

موزه قوم نگاری و باستان شناسی از دهه 50 میلادی مشغول به فعالیت است . در سال 2007 میلادی این موزه به یک موزه با استاندارد های جدید دوران مدرن تبدیل شد .

دیوارها:

شهر سیغناغی دارای یک دیوار باستانی است . بیشتر قسمت های این دیوار دفاعی 4 کیلومتری اراکل دوم هنوز وجود دارد که دارای 23 برج و شش دروازه است که هرکدام از آنها به نام یک دهکده محلی است .

صومعه بودبه

صومعه بودبه در شهر سیغناغی در فاصله حدود 2 کیلومتری شهر قرار دارد . قدمت این کلیسا به قرن 4 میلادی بر می گردد . صومعه بودبه یا سن نینو که در قرن چهارم ساخته شده و در قرن شانزدهم بازسازی شده ، یکی از مهمترین مکانهای زیارتی در گرجستان است ، زیرا قدیس حامی کشور گرجستان ، سنت نینو ، در آنجا دفن شده است. صومعه سنت نینو همچنین از امکانات مناسبی برای گردشگران برخوردار است .

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.