ساعات کاری : 9:00 - 18:00

مناطق دیدنی شهر تفلیس

اقتصاد کشور گرجستان تا حد زیادی وابسته و توریسم و حمل و نقل است . با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور توریست های زیادی از آسیا ، اروپا و روسیه از این کشور دیدن می کنند . در این میان شهر تفلیس جایگاه مهمی در جذب توریست در کشور گرجستان دارد . تفلیس ، پایتخت گرجستان ، شهر تضادها است ، جایی که هم ساختارهای مدرن و هم معماری قدیمی در کنار هم حضور دارند .این شهر در طول وجود خود ، تهاجم های بسیاری را پشت سر گذاشته و چند بار تخریب شده و مرمت گشته است اما با وجود این ، هنوز هم می تواند تاریخ و فرهنگ غنی خود را نشان دهد .

درباره گرجستان

مناطق دیدنی شهر تفلیس پایتخت گرجستان

اقتصاد کشور گرجستان تا حد زیادی وابسته و توریسم و حمل و نقل است . با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور توریست های زیادی از آسیا ، اروپا و روسیه از این کشور دیدن می کنند . در این میان شهر تفلیس جایگاه مهمی در جذب توریست در کشور گرجستان دارد . تفلیس ، پایتخت گرجستان ، شهر تضادها است ، جایی که هم ساختارهای مدرن و هم معماری قدیمی در کنار هم حضور دارند .این شهر در طول وجود خود ، تهاجم های بسیاری را پشت سر گذاشته و چند بار تخریب شده و مرمت گشته است اما با وجود این ، هنوز هم می تواند تاریخ و فرهنگ غنی خود را نشان دهد . در این مطلب مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر تفلیس برای دوستدارن سفر به گرجستان یا علاقمندان تحصیل در گرجستان معرفی می نماییم :

 

1 . پل صلح تفلیس :

پل صلح تفلیس که 150 متر (490 فوت) از رودخانه کورا امتداد دارد در تاریخ 2010 میلادی بر فراز رودخانه کورا در تفلیس ساخته شد . این پل منطقه قدیمی تفلیس را به منطقه جدید آن متصل می نماید . از فراز این پل قلعه ناریکالا ، کلیسانی مِتِخی ، مجسمه بنیانگذار این شهر ( واختانگ یکم ) ، دفتر ریاست جمهوری و … دیده می شود .

پل صلح تفلیس

این پل که دارای یک پل پیاده رو است به دستور شورای شهر تفلیس در سال 2010 میلادی ساخته شد . پل صلح تفلیس با صد ها هزار پراغ ال ای دی کم مصرف مجهز شده است که در شب ها منظره خاصی این پل می دهد . ال ای دی ها 90 دقیقه قبل از غروب آفتاب روشن می شوند و نمای بسیار زیبایی به این پل می دهند .

این پل توسط معمار ایتالیایی میشل دی لوچی طراحی شده بود ، که ساختمان های ریاست جمهوری گرجستان و وزارت امور داخلی را نیز در تفلیس طراحی کرده بود. سیستم روشنایی پل نیز توسط طراح روشنایی فرانسوی فیلیپ مارتینود طراحی شده است. سازه این پل در ایتالیا ساخته شده است وبرای مونتاژ با 200 کامیون به تفلیس منتقل شد.

همچنین بخوانید: شهر کوتایسی

2 . قلعه ناریکالا ( نارین قلعه ) :

ناریکالا یک قلعه باستانی است که مشرف به تفلیس ، پایتخت گرجستان است. این قلعه از دو بخش در یک تپه شیب دار بین حمام های گوگرد و باغ های گیاه شناسی تفلیس تشکیل شده است.

قلعه ناریکالا

این سازه در قرن چهارم به عنوان یک قلعه ساسانی ساخته شده . این قلعه در زمان حاکمیت امپراطوری پارس بر تفلیس ساخته شد . این قلعه در زمان امویان در حدود 1000 سال پیش گسترش یافت . بیشتر بیشتر استحکامات موجود متعلق به قرن 16 و 17 است .

3 . Kartlis Deda

Kartlis Deda یا مجسمه مادر گرجستان یک بنای تاریخی در پایتخت گرجستان تفلیس است .

این مجسمه در سال 1958 یعنی سالی که تفلیس 1500 سالگی خود را جشن گرفت در بالایی ک تپه در تفلیس برپا شده است . مجسمه ساز برجسته گرجی ، الگوجا آماشوکلی (Elguja Amashukeli) یک مجسمه بیست متری آلومینیومی را به شکل یک زن با لباس ملی گرجستان طراحی نمود . او نمادی از شخصیت ملی گرجستان است: در دست چپ او یک کاسه نوشیدنی است تا به کسانی که به عنوان دوست می آیند سلام کند و در دست راست او شمشیری برای کسانی است که به عنوان دشمن می آیند .

همچنین بخوانید: مکان های دیدنی کوتایسی

4 . کلیسای متخی (Metekhi) :

یکی دیگر از دیدنی های شهر تفلیس گرجستان کلیسای متخی است . کلیسای متخی یک کلیسای ارتدکس در گرجستان است که در ساحل سمت چپ رودخانه کورا ، در صخره متکی قرار دارد. زمان ساخت کلیسا هنوز مورد بحث است و بین قرون پنجم ، ششم ، یازدهم یا سیزدهم متغیر است . به دنبال یک سنت در معماری گرجستان از رابطه هماهنگ معابد با چشم انداز طبیعی ، کلیسای متخی به گونه ای ساخته شد که همانگی خوبی با صخره ایی که بر روی آن بنا شده است داشته باشد و از بسیاری از نقاط شهر قابل مشاهده باشد . این کلیسا مساحت 20 × 16 متر را پوشش میدهد دارای حکاکی های سنگی سنتی گرجستان ( برای دوره طلایی گرجستان قرون 11 و 12 ) است .

کلیسای متخی

5 . خانه های مسکونی قدیمی تفلیس :

تفلیس به خاطر خانه های مسکونی قدیمی خود با بالکن های خمیده چوبی با مشرف به میدان و کلیسای متخی مشهور است. درها شما را به حیاط داخلی می برند که افراد محلی آن را “حیاط ایتالیایی” می نامند . این حیاط داخلی جایی برای گپ زدن ، خوردن نوشیدنی ها و خوردن شام استفاده می شده است .

خانه های مسکونی قدیمی تفلیس

6 . پارک ریک :

یکی از فضای تفریحی در شهر قدیمی تفلیس پارک ریک است که دارای استخر ، فواره ، تخته شطرنج غول پیکر و چند ده صندلی برای نشستن است . در طول شب های تابستان ، مردم محلی و بازدید کنندگان مختلف از فواره های موزیکال همراه با رقص و نمایش های کوتاه لذت می برند .

 

7 . کلیسای جامع تثلیث تفلیس :

بزرگترین نماد کلیسای ارتدکس گرجستان ، پس از اتحاد جماهیر شوروی ، کلیسای جامع تثلیث است. کلیسای جامع ، واقع در تپه الیا تقریباً از هر گوشه مرکز شهر قابل مشاهده است . ساخت کلیسای جامع تقریبا یک دهه طول کشید و در سال 2004 برای عموم افتتاح شد. ارتفاع این کلیسا 84 متر (275.5 فوت) است .

کلیسای جامع تثلیث تفلیس سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان است و یکی از یکی از بزرگترین بناهای مذهبی جهان از نظر مساحت است . کلیسای جامع تثلیث ترکیبی از سبک های معماری است که بیانگر تسلط اقوام مختلف بر این شهر است .

 

8 . برج ساعت :

برج ساعت تفلیس یکی از غیر معمول ترین ساختمان های شهر است ، واقع در یک خیابان از شهر قدیمی تفلیس . این برج توسط رزو گابریادزه ( فیلمنامه نویس و استاد نمایش عروسکی ) ساخته شده . هر روز راس 12 ظهر و 7 بعد از ظهر یک زنگ که نام چرخه زندگی بر روی آن نهاده اند نواخته می شود . این سازه واقعاً یک ساختمان عجیب است ، ظاهر این برج به صورتی است که گویا در حال سقوط است و تنها یک تیرک فلزی آن را سرجای خود نگه داشته است . این یک برج مدرن است که به تئاتر عروسکی مشهور ریزو گابریادزه وصل شده است . در واقع گابریادزه طراح هردو سازه تئاتر عروسکی و برج ساعت تفلیس است .

 

9 . چاپخانه زیرزمینی استالین :

کمی در خارج از مرکز شهر ، تفلیس مرکز یک انتشارات بی نظیر زیرزمینی است که که استالین جوان و هم فکرانش در آغاز قرن بیستم تبلیغات خود را در آن انجام می دادند . جوزف استالین رهبر مشهور شوروی سابق که اهل گرجستان بود از این چاپخانه زیر زمینی برای اهداف تبلیغاتی خود برای شوروی سابق استفاده می کرد . این انتشارات که در یک زیر زمین به عمق 17 متر ساخته شده است دارای خروجی های اضطراری برای مواقع خطر بود . در این زیر زمین جزوها ، اعلامیه ها و روزنامه هایی علیه تزار روسیه چاپ میشد. در آن زمان ، گرجستان هنوز بخشی از امپراتوری روسیه بود ، و آن کمونیست جوان به نام جوزف ویسارینویچ جوگاشویلی که بعدها به نام جوزف استالین مشهور شد در این چاپخانه مشغول مبارزه علیه تزار بود .این چاپخانه به مدت سه سال به زبان های گرجی ، روسی و ارمنی مشغول تهیه جزوات و اعلامیه ها بود .

سی و یک سال بعد ، استالین قدرت را در اتحاد جماهیر شوروی تثبیت کرده بود. در زمان دولت وی ، مطبوعات احیا شدند و این ساختمان به موزه ای تبدیل شد که شامل یک سالن سینمایی بود که فیلم های شوروی را به نمایش می گذاشت. اما در سال 1991 ، پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی ، این موزه رها شد . امروز ، این موزه توسط حزب کمونیست گرجستان اداره می شود

چاپخانه در دفتر مرکزی حزب کمونیست گرجستان قرار دارد. شما باید حداقل در یک سطح قابل قبول روسی یا گرجی صحبت کنید (یا مترجم خود را بیاورید) ، زیرا تنها بازدید از “موزه” با راهنمای تور امکان پذیر است.

 

 

 

شما می توانید بر ای دریافت مشاوره رایگان در خصوص شرایط تحصیل در گرجستان با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.