ساعات کاری : 9:00 - 18:00

شهر پوتی در گرجستان

دانشجویانی که برای تحصیل در گرجستان به این کشور سفر می کنند نیازمند اطلاعاتی از شرایط مختلف این کشور هستند . اطلاعاتی نظیر هزینه های زندگی ، رنکینگ دانشگاه ها ، هزینه اجاره منزل ، هزینه رفت و آمد ، چگونگی اخذ ویزا ، شرایط شهر مقصد ، آب و هوا و … . ما در یک سلسه مطلب سعی کرده اییم که به معرفی شهر های مختلف و همچنین دانشگاه های کشور گرجستان بپردازیم . شهری که در این مطلب خدمت شما عزیزان معرفی می گردد شهر بندری پوتی (poti) گرجستان است که در سواحل دریای سیاه قرار دارد .

درباره گرجستان

شهر پوتی

پوتی شهر بندری در جورجیا است که در ساحل شرقی دریای سیاه در منطقه Samegrelo-Zemo Svaneti در غرب گرجستان واقع شده است . این شهر در نزدیکی محل یکی از مستعمره های یونان باستان یعنی Phasis ساخته شده است و نام آن را از همین نام گرفته است . این شهر از اوایل قرن بیستم به یک شهر بزرگ بندری و مرکز صنعتی تبدیل شده است .شهر پوتی همچنین پایگاه اصلی نیروی دریایی و کشتیرانی تجاری کشور گرجستان است .. در مجاورت منطقه بندر پوتی ،در راستای اصلاح اقتصاد این کشور یک منطقه آزاد صنعتی متعلق در آوریل 2008 افتتاح شد که بازرگانان داخلی و خارجی در آن مشغول به فعالیت هستند .

جغرافیا و آب و هوای شهر پوتی

تاریخ شهر پوتی :

تاریخ ثبت شده پوتی و محیط های اطراف آن به بیش از 26 قرن گذشته یعنی بالاتر از 2600 سال می رسد . این شهر یکی از شهر های تاریخی کشور گرجستان است . در دوران باستان کلاسیک و اوایل قرون وسطی ، این منطقه توسط افراد شهر باستانی Phasis که توسط استعمارگران یونانی اداره می شد تاسیس شده است . تاریخ تاسیس این شهر را بین قرن ششم و هفتم قبل از میلاد حضرت مسیح می دانند . به نظر می رسد پوتی در کل دورلن باستان و کلاسیک مرکز مهم تجارت و فرهنگ در کلشی بوده است. بخش در امتداد رودخانه شهر يك جزء حياتي از مسير تجاري از هند تا درياي سياه بود كه گواه آن توسط استرابو مورخ یونانی تایید شده است . بین قرون 6 و 2 قبل از میلاد ، این شهر نقش فعالی در منطقه داشت . در طول یک جنگ در این ایام پوتی تحت کنترل روم قرار گرفت. در قرن هشتم میلادی ، نام پوتی وارد منابع مکتوب گرجستان شد . این مکان به عنوان یک بندر مهم برای تجارت دریایی در پادشاهی گرجستان خدمت کرد . این شهر برای مسافران قرون وسطایی اروپایی با عنوان فاسو (برگرفته شده از نام منطقه Phasis ) شناخته می شد .

تاریخ مدرن شهر پوتی گرجستان :

در سال 1578 ، پوتی توسط امپراتوری عثمانی فتح شد. ترکها ، که این شهر را به عنوان فاش می شناختند ، آن را به شدت تقویت کرده و آن را به یکی از پایگاه های نظامی خود در قفقاز مبدل ساختند که در آنجا نیز یک بازار بزرگ برده داری بود . در سال 1723 میلادی یک تلاش نافرجام برای بازپسگیری شهر از عثمانی ها انجام گرفت . در سال 1800 وقتی امپراطوری روسیه سعی در الحاق گرجستان به مناطق خود کرد موفق شد نیروهای ترک را از این منطقه بیرون رانده و تا سال 1809 این شهر تحت سیطره امپزاطوری بزرگ روسیه قرار بگیرد اما در سال 1812 مجبور شد طی پیمان بخارست این شهر را به عثمانی بازگرداند . جنگ بعدی روسیه و عثمانی منجر به تسخیر پوتی توسط روسیه در سال 1828 شد . این شهر تا سال 1858 میلادی مجددا نقش خود را به عنوان یک بندر مهم به دست آورد . این بندر بین سالهای 1863 تا 1905 بازسازی شد . در سال 1872 میلادی نیز راه آهن این شهر به یکی از مراکز اصلی ریلی قفقاز تبدیل شد که خط اصلی و مستقیم آن به سمت تفلیس پایتخت جمهوری گرجستان بود .

 

پوتی به ویژه در زمان شهرداری نیکو نیکولادزه بین سالهای 1894 تا 1912 از نظر اندازه و اهمیت رشد پیدا کرد. نیکولادزه که به عنوان پدر بنیانگذار پوتی مدرن در نظر گرفته می شد ، ریاست یک سری پروژه های نوسازی و ساختمانی ، از جمله تئاتر ، کلیسای جامع بزرگ ، نیروگاه ، پالایشگاه نفت و غیره تا سال 1900 را به عهده گرفت . در این زمان پوتی به یکی از بنادر مهم دریای سیاه تبدیل شده بود و بیشتر منگنز و زغال سنگ گرجستان را صادر می کرد . در طول اولین انقلاب روسیه ، پوتی در دسامبر 1905 به صحنه اعتصابات کارگران و مبارزه علیع امپراطوری تزار تبدیل شد .

در طی مدت کوتاهی از استقلال گرجستان در سال 1918 – 1921 ، پوتی راه اصلی گرجستان به اروپا بود . در 28 مه 1918 ، پیمان اولیه اتحاد آلمان و گرجستان در پوتی منعقد شد. در 14 مارس 1921 ، پوتی به اشغال ارتش سرخ شوروی درآمد .در دوران اتحاد جماهیر شوروی ، پوتی عملکرد اصلی خود را در یک بندر حفظ کرد و این شهر بیشتر یک بندر صنعتی و نظامی شد . گرجستان در سال 1991 استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد و پوتی نیز جزیی از کشور تازه استقال یافته گرجستان شد . در جنگ سال 2008 گرجستان با روسیه هواپیماهای روسی به این بندر حمله کردند. اگرچه آتش بس در 12 آگوست اعلام شد ، اما نیروهای روسی همچنان به اشغال مناطق اطراف شهر ادامه دادند تا اینكه بعداً از این منطقه عقب نشینی نمودند .

جغرافیا و آب و هوای شهر پوتی :

پوتی در 312 کیلومتری (194 مایل) غرب پایتخت گرجستان یعنی تفلیس ، در دلتای رودخانه ریونی در ورودی آن به دریای سیاه واقه شده است . پوتی شهر مرتفعی نیست و فقط 2 متر از سطح دریا ارتفع دارد . آب و هوای این شهر نیمه گرمسیری مرطوب و دارای زمستان های سرد و تابستان های گرم است . متوسط ​​دمای سالانه شهر پوتی 14.3 درجه سانتیگراد (58 درجه فارنهایت) است . بیشترین میزان دما برای ماه جون با 23 درجه سانتی گراد و کمترین میزان دما نیز برای ماه ژانویه با میانگین 5.5 درجه سانتی گراد است . میانگین میزان بارش سالانه 1685 میلی متر است (معادل 66 اینچ) .

 

اقتصاد شهر پوتی :

صنعت حمل و نقل و صنایع غذایی نمایانگر مهمترین بخش های اقتصاد است.از طریق بندر دریای پوتی 7.7 میلیون تن کالا در سال جابجا می شود . وجود یک خط راه آهن در شهر پوتی اهمیت این شهر را از شهر بندری باتومی بیشتر می کند .در آوریل 2008 ، گرجستان 51٪ از سهام بندر پوتی را به مؤسسه سرمایه گذاری امارات راس الخیمه (RAK) امارات برای منظور توسعه منطقه آزاد صنعتی (FIZ) در یک بازه زمانی 49 ساله به فروش رساند.

بندر پوتی یک بندر نظامی :

پایگاه دریایی پوتی در ژوئیه سال 1941 ، یک ماه پس از حمله آلمان به روسیه در طول جنگ جهانی دوم توسط دولت اتحاد جماهیر شوروی سازماندهی شد . به فرماندهی سرلشکر میخائیل کومانین ، این پایگاه به عنوان بخشی از ناوگان دریای سیاه فعالیت می کرد و شامل دو لشکر زیر دریایی ، گارد ساحلی ، دو فروند مین گذار و… بود . در سال 1942 ، چندین ناوشکن در پوتی مستقر شدند که همراه با یکی دیگر از شهرهای بندری گرجستان یعنی باتومی ، به عنوان بندر ثانویه در کارزارهای دریای سیاه عمل کردند . در اوایل دهه 1990 ، پایگاه پوتی چندین واحد کوچکتر از ناوگان دریای سیاه شوروی را در خود جای داده بود ، اما پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی اساساً از بین رفت . در دسامبر سال 1992 ، روسیه تمام کشتی ها و مهمات خود را از پایگاه دریایی پوتی بیرون کشید ، اما یک فرمانده گرجی از یک کشتی در حال خروج ، از اجرای دستور مسکو خودداری کرد و پرچم گرجستان را به نمایش گذاشت. تقریباً در همان زمان ، دولت گرجستان یک تیپ نیروی دریایی مشترک ایجاد کرد که متشکل از چندین قایق ، یک گردان تفنگداران دریایی ، یک بخش توپخانه و یک بخش ارتباطی بود .

در 9 اکتبر 1993 ، گرجستان مجبور شد حضور نظامی روسیه را در این کشور قانونی کند و پایگاه پوتی را به نیروی دریایی روسیه اجاره داد . در حال حاضر ، پوتی یک اسکله نظامی است که به چندین واحد ارتش گرجستان اختصاص می یابد . اینها مقر و پایگاه اصلی نیروی دریایی گرجستان است ، یک پایگاه پشتیبانی لجستیکی اولیه نیروی دریایی ، ایستگاه یک اسکادران دریایی و پادگان هایی برای یک گردان پیاده نظام سبک از نیروهای مسلح گرجستان در این منطقه حضور دارند .

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.