ساعات کاری : 9:00 - 18:00

شهر زوگدیدی

زوگدیدی یک شهر سر سبز در قسمت گرجستان غربی است . این شهر در 318 کیلومتری غرب تفلیس ، 30 کیلومتری ساحل دریای سیاه و 30 کیلومتری از محدوده ارگریس ، در ارتفاعی بین 100 الی 110 متر از سطح دریا واقع شده است. زوگدیدی پایتخت منطقه Samegrelo-Zemo Svaneti است . یافته های باستان شناسی اقامت گاه های بسیاری را در این منطقه کشف شده است نشانگر تاریخ قدیمی این شهر است . سکونتگاههای بسیاری وجود دارد که از اوایل دوره برنز (هزاره سوم قبل از میلاد) تا دوره باستان (قرن چهارم قبل از میلاد) قدمت دارد . زوگدیدی که به گفته مورخان به معنی تپه بزرگ است در دوران باستان یک مرکز مهم برای حمل کالاهای تجاری به دنیا بوده است . این شهر در گرجستان باستان شهری مهم و ارزشمند تلقی می شده است .

درباره گرجستان

معرفی شهر زوگدیدی ، گرجستان

زوگدیدی یک شهر سر سبز در قسمت گرجستان غربی است . این شهر در 318 کیلومتری غرب تفلیس ، 30 کیلومتری ساحل دریای سیاه و 30 کیلومتری از محدوده ارگریس ، در ارتفاعی بین 100 الی 110 متر از سطح دریا واقع شده است. زوگدیدی پایتخت منطقه Samegrelo-Zemo Svaneti است . یافته های باستان شناسی اقامت گاه های بسیاری را در این منطقه کشف شده است نشانگر تاریخ قدیمی این شهر است . سکونتگاههای بسیاری وجود دارد که از اوایل دوره برنز (هزاره سوم قبل از میلاد) تا دوره باستان (قرن چهارم قبل از میلاد) قدمت دارد . زوگدیدی که به گفته مورخان به معنی تپه بزرگ است در دوران باستان یک مرکز مهم برای حمل کالاهای تجاری به دنیا بوده است . این شهر در گرجستان باستان شهری مهم و ارزشمند تلقی می شده است .

معرفی شهر زوگدیدی ، گرجستان

در زمان سلطنت لوان دوم دادیانی در دوران باستان ، قلمرو اودیشی قوی ترین پادشاهای در بین پادشاهی های گرجستان غربی بود. زوگدیدی نیز به عنوان پایتخت این پادشاهی ، به شهری بسیار مهم تبدیل شد . شهر زغدیدی به خاطر تاریخ باستانی و طبیعت زیبا و بناهای مهم فرهنگی از دیگر شهر های گرجستان متمایز است. در اینجا می توانید سکونتگاه های باستانی ، قلعه های تاریخی و معابد قرون وسطایی را پیدا کنید. معروف ترین گشت و گذار از زوگدیدی کاخ دادیانی است که با معماری زیبا و موزه خود بازدید کننده را تحت تأثیر قرار می دهد. در اطراف کاخ یک باغ گیاه شناسی وجود دارد که گونه های زیادی از گیاهان در آن رشد می کنند ، از جمله آنها می توان به شش گونه ماگنولیا ، انواع مختلف بلوط ، سرو اطلس و هیمالیا ، صنوبر و گیاهانی از اقسی نقاط آسیا ، از جمله هند ، ژاپن ، مدیترانه ، آمریکا که وارد این منطقه شده است اشاره کرد .

از نظر تاریخی زوگدیدی تا سال 1867 پایتخت پادشاهی اودیشی بود که قلمرو آن توسط امپراتوری روسیه از بین رفت. پس از آن ، زوگدیدی تا سال 1918 به عنوان بخشی از فرمانداری كوتایسی به عنوان بخشی از جمهوری دموکراتیک گرجستان درآمد . از سال 1930 تا 1991 به عنوان شهری از اتحادیه جماهیر شوروی در جمهوری گرجستان که بخشی از شوروی بود شناخته می شد و پس از استقلال گرجستان و فروپاشی شوروی سابق رسما شهری از جمهوری تازه تاسیس گرجستان شد .

جمعیت :

از نظر تاریخی زوگدیدی به عنوان یک شهر کاملاً بومی و دارای اکثریت قریب به اتفاق گرجی ها شناخته می شود . دهه های 1950 – 1970 دوره مهمی برای توسعه زوگدیدی بود که رشد جمعیت را تحت تأثیر قرار داد ، در حالی که رشد 20 ساله اخیر عمدتاً ناشی از آوارگی پناهندگان بود . پس از جنگ روسیه و گرجستان در آبخازیا (1992-1993) تعداد زیادی از آوارگان داخلی از آبخازیا مجبور شدند به زوگدیدی بروند. در نتیجه ، براساس سرشماری ایالتی 2002 ، زوگدیدی به پنجمین شهر پرجمعیت گرجستان . از زمان سرشماری ملی سال 2014 ، جمعیت زوگدی به 42998 نفر کاهش یافته است ، و آن را به ششمین شهر پرجمعیت گرجستان پس از گوری تبدیل کرده است .

تحصیلات :

دانشگاه دولتی شوتا مسخیا موسسه اصلی آموزش عالی در شهر زوگدیدی است که در سال 2007 و بر اساس شعبه زوگدیدی دانشگاه ایوان جاواخیشویلی دانشگاه دولتی تفلیس تاسیس شد .این دانشگاه دارای سه دانشکده انسانی ، مدیریت بازرگانی و حقوق و بهداشت است همچنین دانشگاه شوتا مسخیا در زوگدیدی در امور کشاورزی و دامپروری نیز پیشرو است . علاوه بر این زوگدیدی دارای 13 مدرسه دولتی و 3 مدرسه خصوصی و همچنین یک مهد کودک است .

رویدادهای سالانه شهر زوگدیدی :

جشن مریم مقدس :

رویداد اصلی سالانه در زوگدیدی روز مریم مقدس است که یک جشن مسیحی های ارتدوکس است . این جشن در 15 ژوئیه در هر سال برگزار می گردد . در این روز ، لباس های مریم مقدس (بنا بر اعتقاد مردم این شهر لباس های حضرت مریم در این شهر و در موزه آن است ) از موزه گرفته می شود . در طول عید ، هزاران نفر از معتقدین از سراسر جهان می توانند با پایان یافتن مراسم تقدیر الهی ، یادگار مقدس حضرت مریم را ببینند .

زوگدیدوبا Zugdidoba :

زوگدیدوبا یک جشنواره عمومی تازه تاسیس است که شامل برنامه های فرهنگی ، ورزشی و آموزشی مختلفی در زوگدیدی است که اکثر آنها در ماه اکتبر برگزار می شود. این جشنواره هم توسط شهرداری شهرداری زوگدیدی و هم از طرف دولت حمایت می شود.

جغرافیا و آب و هوای شهر زوگدیدی :

شهر زوگدیدی در بخش مرکزی غربی گرجستان واقع شده است . مرز غربی آن سواحل دریای سیاه است . در شمال غربی نیز با منطقه آبخازیا هم مرز است ، در شمال و شمال شرقی با تسالینجیکا ، در شرق با چخروتسکو و در جنوب با شهر کوبی هم مرز است . رودخانه ها ، مرداب ها ، دریاچه های کوچک و چشمه های زیادی در منطقه وجود دارد که در کشاورزی و ارتباطات محلی نقش مهمی ایفا کرده اند. رودخانه اصلی انجوری است . کل قلمرو زوگدیدی در منطقه آب و هوایی نیمه گرمسیری مرطوب قرار دارد . تابستان ها گرم و مرطوب و زمستان ها سرد وبرفی هستند .مجاورت دریای سیاه تأثیر شدیدی بر طبیعت و آب و هوای زوگدیدی دارد

 

دیدنی های شهر زوگدیدی :

کاخ دادیانی ، موزه تاریخ و معماری

در سال 1839 دیوید دادیانی موزه خانواده خود را تأسیس کرد. این موزه یکی از قدیمی ترین موزه ها در منطقه قفقاز است و در حال حاضر دارای بیش از 41000 شی باستانی ، از هزاره دوم قبل از میلاد تا پایان قرن نوزدهم میلادی است . برخی از جالب ترین موارد شامل نقاب مرگ ناپلئون ، کتابخانه ناپلئونی با چند صد جلد ، نامه های خصوصی ،ظروف نقره و چینی های ناپلئونی است .

Ganmukhuri و Anaklia (استراحتگاه های دریای سیاه)

آناکلیا و گانموخوری و دو استراحتگاه دریای سیاه هستند که توسط یک پل عابر پیاده 552 متری به یکدیگر متصل شده اند. این استراحتگاه ها برای سواحل شنی ، خیابان های آرام ، هتل ها ، پارک های آبی و کلوپ های قایق بادبانی گردشگران را به خود جلب می کنند .

پارک ملی کلکتی (Kolkheti National Park)

پارک ملی کلکتی به منظور حفاظت و نگهداری از اکوسیستم های تالاب کلکتی که از اهمیت بین المللی برخوردار هستند ، ایجاد شده است. اداره پارک ملی کلکتی تورهای قایقرانی را در دریاچه پالیاستومی و رودخانه پیچوری برگزار می کند . ماهیگیری ، تماشای پرندگان و تورهای بوم گردی نیز از دیدنی های دیگر این پارک ملی در گرجستان است .

صخره لرزان کواکانتسالیا The Rock Swinging – Kuakantsalia

این صخره بر روی توده سنگ آهک در تسالنجیکا در 27 کیلومتری زوگدیدی قرار گرفته است .

صومعه کوبی

قدمت صومعه کوبی به سده های سیزدهم و چهاردهم میلادی برمی گردد و در دهکده نجیکوی ، در فاصله 30 کیلومتری زوگدیدی واقع شده است. این کلیسا با نقاشی های دیواری زیبا و تزئینات دیواری تزئین شده است . در دوره قرون وسطی ، صومعه کوبی به عنوان شعبه ایی از کلیسای جامع گرجستان خدمت می کرد. این منطقه به ویژه برای گردشگرانی که به باستان شناسی علاقه مند هستند جذاب است .

اسکوری

این تفرجگاه به دلیل داشتن چشمه آب معدنی اسکوری ، که دارای خواص دارویی است ، مشهور است . در دره زیبای اسکوری ، قلعه سفید نیز وجود دارد که قدمت آنها از سده های اول تا سوم میلادی است.

مجتمع اوتسینداله Otsindale

مجموعه اوتسینداله در 640 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است و مشرف به دره کلکتی زیبا است. این مجموعه کلیسایی را شامل می شود که مربوط به قرن یازدهم و یک برج است که در حدود قرن هشتم ساخته شده است.

جنگل شوروبومو

منطقه سرسبز شوروبومو یک بخش حیرت انگیز از دنیای طبیعی است. این منطقه با خزه های سبز و درختان هزار ساله پوشیده شده است . همچنین غار موجود در منطقه را خواهید دید که دارای استالاکتیت ها و استالاگمیت های بی شماری است .

غار اینتسرا

این غار در حوضه رودخانه اینتسرا واقع شده است. در داخل غار استالاکتیت ها ، استالاگمیت ها و هلیکتیت های بی شماری خواهید یافت. آب بیرون آمده از غار یک آبشار زیبا به زیبایی 26 متر ایجاد می کند .

باغ گیاهشناسی زوگدیدی

باغ گیاه شناسی زوگدیدی در قرن نوزدهم توسط شاهزاده دیوید دادیانی و ملکه کاترین ، در نزدیکی شهر تأسیس شد. در حال حاضر این باغ شعبه ای از باغ گیاهشناسی مرکزی تفلیس است و توسط آکادمی علوم گرجستان اداره می شود. این باغ 26مساحت هکتار را در بر می گیرد.

تحصیل در گرجستان یکی از برترین فرصت ها برای علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور است، شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.