ساعات کاری : 9:00 - 18:00

شهر تلاوی

تلاوی (telavi) مرکز و اصلی ترین شهر استان کاختی (kakheti) در شرق کشور گرجستان است . جمعیت این شهر کوچک گرجستانی حدود 20 هزار نفر است . این شهر در دامنه کوه Tsiv-Gombori قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 500 الی 800 متر است . این نام از واژه گرجی Tela به معنی نارون سرچشمه گرفته است . این شهر به دلیل موقعیت مناسب در نزدیکی جاده ابریشم به یک مرکز تجاری مهم گرجستان تا قرن دوازدهم تبدیل شده است .

درباره گرجستان

شهر تلاوی گرجستان

تلاوی (telavi) مرکز و اصلی ترین شهر استان کاختی (kakheti) در شرق کشور گرجستان است . جمعیت این شهر کوچک گرجستانی حدود 20 هزار نفر است . این شهر در دامنه کوه Tsiv-Gombori قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 500 الی 800 متر است . این نام از واژه گرجی Tela به معنی نارون سرچشمه گرفته است . این شهر به دلیل موقعیت مناسب در نزدیکی جاده ابریشم به یک مرکز تجاری مهم گرجستان تا قرن دوازدهم تبدیل شده است .

تاریخ

اولین یافته های باستان شناسی از تلاوی به دوره برنز باز می گردد. یکی از نخستین گزارش ها مربوط به قرن دوم میلادی است که یک جغرافیدان یونانی به نام کلودیوس بطلمیوس به شهری به نام Teleda (اشاره ای به تلاوی) می کند .

شهر تلاوی گرجستان

تلاوی در قرن هشتم به یک مرکز سیاسی و اداری نسبتاً مهم و بزرگ تبدیل شد. اطلاعات جالبی درباره تلاوی توسط یک جغرافیدان عرب (المقدسی) از قرن 10 ارائه شده است ، که از تلاوی به همراه شهرهای مهم قفقاز آن زمان مانند تفلیس یاد می کند. المقدسی با بیان اینکه درباره جمعیت تلاوی صحبت می کند ، خاطرنشان می کند که بیشتر آنها شامل مسیحیان بوده هستند . این نکته نشان می دهد جمعیت شهر تلاوی از گذشته به دین مسیحیت گرویده بودند .

از دهم تا قرن دوازدهم میلادی ، تلاوی به عنوان پایتخت پادشاهی کاختی خدمت کرده است. در دوران به اصطلاح طلایی گرجستان (قرنهای 12 تا 13) ، تلاوی به یکی از مهمترین مراکز سیاسی و اقتصادی کشور گرجستان تبدیل شد. پس از فروپاشی پادشاهی متحد گرجستان در قرن پانزدهم ، نقش تلاوی شروع به نزول کرد و این شهر سرانجام به یک شهر معمولی تجارت و صنایع دستی تبدیل شد . تلاوی اهمیت سیاسی خود را در قرن 17 هنگامی که به پایتخت پادشاهی کاکتی تبدیل شد ، دوباره به دست آورد . تا سال 1762 ، تلاوی به پایتخت دوم (پس از تفلیس) پادشاهی متحد گرجستان شرقی تبدیل شد. سلطنت پادشاه اریکل (اراکل) دوم که در این شهر متولد و درگذشت ، دوره ای خاص در تاریخ تلاوی بود .

در این دوره یعنی قرن هفدهم به یک مرکز استراتژیک و فرهنگی تبدیل شد . اراکل دوم یک مدرسه علمیه و یک تئاتر تاسیس کرد. اصلاحات این پادشاه به همه جوانب زندگی در کشور اشاره داشت . آنها اساساً گرایش سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی گرجستان را تغییر دادند . نام او به سمبل آزادی و استقلال ملی مردم گرجستان بدل شد .

در سال 1801 ، پس از الحاق پادشاهی گرجستان شرقی توسط امپراتوری روسیه ، تلاوی موقعیت خود را به عنوان پایتخت از دست داد .در آن دوره اقتصاد شهر عمدتاً از صنایع كوچك (صنایع چرمی ، تولید سفال ، شراب سازی و غیره) ، تجارت و كشاورزی تشکیل شده بود. جمعیت این شهر در اواخر قرن نوزدهم حدود 12000 نفر بود . پس از استقلال کشور گرجستان کمی پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این شهر جزئی از جمهوری گرجستان شد .

 

آب و هوای تلاوی :

تلاوی به طور میانگین در ارتفاع بین 500 الی 800 متر از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای تلاوی در طبقه بندی آب و هوای گرم و معتدل قرار می گیرد. میزان بارندگی در تلاوی حتی در خشک ترین ماه سال نیز زیاد است . متوسط ​​دما در تلاوی 11.1 سانتی گراد معادل است 52.1 درجه فارنهایت و میزان بارش سالانه 767 میلی متر است معادل 30.2 اینچ است .

کمترین میزان بارش در شهر تلاویدر ژانویه رخ می دهد. میزان متوسط ​​در این ماه 28 میلی متر ( 1.1 اینچ ) است . بیشترین میزان بارش در ژوئن رخ می دهد که میانگین آن 119 میلی متر است ( 4.7 اینچ ) . دما در ماه جولای در حدود 22.5 درجه سانتی گراد است که در بالاترین میزان خود قرار دارد . کمترین میانگین دما در سال در ژانویه است که در حدود منفی سه دهم درجه سانتی گراد است . تغییر در میزان بارش بین خشک ترین و مرطوب ترین ماه سال 91 میلی متر است و تغییر در دما در طول سال 22.8 است .

 

جغرافیا :

تلاوی در دامنه کوه Tsiv-Gombori واقع شده است . تلاوی با دامنه کوه گمبوری از جنوب و جنوب غربی و با دره آلاسانی از شمال و شرق هم مرز است. رشته کوه بزرگ قفقاز ، که به سمت شمال دره آلازانی می گذرد ، از شهر تلاوی قابل مشاهده است . در حال حاضر ، شهر تلاوی توسط دو بزرگراه با تفلیس در ارتباط است . طول کلی بزرگراه تقریباً 156 کیلومتر است . که از ارتفاعات کوه گمبوری می گذرد. . مسير كوتاه تر تقريباً 96 كيلومتر است که كاملاً با مناظر زیبا همراه است ، اما به علت كارهاي بازسازي كه در آنجا انجام مي شود ، كمتر مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

دیدنی های شهر تلاوی :

تلاوی تنها شهر در گرجستان است که چهار بنای متفاوت ساخته شده در دوره های مختلف تاریخی دارد که نسبتاً دست نخورده باقی مانده است. به همین دلیل ، معماران ، اندیشمندان و مورخان هنری ، تلاوی را قرون وسطایی ترین شهر کشور گرجستان می دانند .

یکی دیگر از دیدنی های جالب در تلاوی ، یک درخت 900 ساله است به طول 40 متر است . از دیگر نقاط دیدنی اطراف تلاوی می توان به کلیسای جامع آلاوردی (قرن یازدهم) ، دومین کلیسای بلند جورجیا پس از کلیسای جامع تازه ساخته تفلیس اشاره کرد . از دیگر مراکز دیدنی تلاوی می توان به آکادمی Ikalto (قرن 8 تا 12) اشاره کرد جایی که نویسنده مشهور گرجی ، شوتا روستاولی (Shota Rustaveli) در آن تحصیل کرده است . این شهر به دلیل زیبایی ، بناهای تاریخی و میهمان یک شهر توریستی محبوب در گرجستان است . تلاوی در منطقه دره آلاسانی واقع شده است . علاوه بر سیغناغی ، تلاوی یک مرکز مهم گردشگری منطقه ای با گزینه های مختلف اقامتی است . این شهر مرکزی برای سفر با کلیساها ، شراب سازی ها ، پارک ها و طبیعت است . شباهت نام این شهر با تل آویو اغلب در جوک های گرجی مورد استفاده قرار می گیرد .

قلعه تلاوی یا کاخ باتونیس :

قلعه ساخته شده برای پاداشاه اراکل دوم در قرن هفده میلادی . قلعه باتونیس محل اقامت پادشاهان کاختی بود. علاوه بر ورودی اصلی ، قلعه چندین ورودی دیگر داشت که یکی در قسمت جنوبی و دیگری در قسمت شمالی بود . کلیسای سلطنتی شاه اراکل در سال 1758 ساخته شده است. این کلیسا به ویژه در هنگام تهاجم ها بسیار مهم بود ، زیرا پناهگاهی برای بسیاری از مردم شد در زیر سقف آن کلیسا ، مکان ویژه ای برای اسلحه ها وجود داشت ، زیرا آنها همیشه آماده حمله بودند .

درخت تاریخی :

اگر از تلاوی دیدن میکنید حتما برای دیدن درخت 900 ساله این شهر بروید که در طول تاریخ از همه حوادث جان سالم به در برده و استوار در میان شهر ایستاده است .

پارک نادیکواری :

در حین بازدید از اماکن جذاب در پایتخت منطقه کاختی ، نادیکواری ، معروف ترین پارک تلاوی را از دست ندهید. نادیکواری یک پارک فرهنگی و تفریحی است که در قسمت تپه ای در قسمت شرقی شهر واقع شده است. شما چشم اندازهای زیبایی از دره آلاسانی و کوه های قفقاز را از درون این پارک خواهید دید .

شهر تاریخی تلاوی :

تلویوی ، یک شهر تاریخی است که دارای مناظر خیره کننده ایی شامل کوه ، معماری های زیبا ، صومعه های باستانی و دره های زیبا است. گذشته از اینکه تلاوی یک مقصد توریستی مشهور است ، همچنین به عنوان مرکز تولید شراب سنتی گرجستان شناخته می شود . این شهر بزرگ نیست اما مناظر جالبی برای شما دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تحصیل در گرجستان با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.