ساعات کاری : 9:00 - 18:00

شهر تفلیس

تفلیس (tbilisi) پایتخت و بزرگترین شهر کشور گرجستان است که با جمعیت تقریبا 1.5 میلیون نفر در سواحل رودخانه کورا قرار دارد . این شهر در قرن پنجم قبل از میلاد توسط امپراطور واختانگ یکم ساخته شده . از آن زمان تفلیس به عنوان پایتخت پادشاهی ها و جمهوری های مختلف گرجستان بوده است .

درباره گرجستان

شهر تفلیس گرجستان

تفلیس به دلیل قرار گرفتن در چهارراه بین اروپا و آسیا و نزدیکی آن به جاده ابریشم ، در طول تاریخ همیشه مورد نظر و محل کشمکش و درگیری قدرتهای مختلف در آن زمان بوده است . این شهر هم اکنون نیز موقعیت خود را به عنوان یک مسیر مهم ترانزیتی برای پروژه های مختلف انرژی و تجاری حفظ کرده است .

شهر تفلیس گرجستان

تاریخ متنوع تفلیس در معماری آن منعکس شده است ، که ترکیبی از قرون وسطایی ، نئوکلاسیک ، هنرهای بیو ، هنر نوو ، استالینیست و ساختارهای مدرن است . از نظر تاریخی ، تفلیس محل زندگی افرادی با پیشینه های فرهنگی ، قومی و مذهبی متعدد بوده است ، گرچه در حال حاضر اکثریت آنها مسیحی ارتدکس هستند . تفلیس و گرجستان امروزه مقصد گردشگری قابل توجهی در دنیا به حساب می آید .

 

نام گذاری شهر :

تا سال 1936 نام این شهر به زبان انگلیسی و اکثر زبانهای دیگر تیفلیس بود ، در حالی که نام جورجیایی آن تپیلیسی (Tpilisi) بود. در 17 اوت 1936 ، به دستور رهبری اتحاد جماهیر شوروی ، نامهای رسمی روسیه در شهرهای مختلف تغییر یافت تا با زبان محلی هماهنگ تر شود . پس از این تاریخ نام این شهر به تبیلیسی (Tbilisi) تغییر یافت . اکثر زبانهای دینا متعاقباً شکل نام جدید را پذیرفته اند ، اما برخی از زبان ها مانند ترکی ، فارسی ، یونانی و آلمانی تنوعی از نام تفلیس را حفظ کرده اند. در 20 سپتامبر 2006 ، پارلمان گرجستان مراسمی را برای تجلیل از 70 سالگی تغییر نام شهر تفلیس برگزار کرد.

تاریخ شهر تفلیس :

مورخان تاریخ ساخت شهر تفلیس را به حدود سال 450 الی 460 میلادی توسط پادشاه واختانگ اول نسبت می دهند .از قرن ششم ، تفلیس به دلیل موقعیت استراتژیک منطقه در امتداد مسیرهای مهم تجاری و مسافرتی بین اروپا و آسیا با سرعت پایدار رشد کرد .

 

اما موقعیت تجاری مطلوب تفلیس لزوما برای آب خوب نبود . تفلیس با قرار گرفتن استراتژیک در قلب قفقاز بین اروپا و آسیا ، تفلیس به یک موضوع رقابت در بین قدرتهای مختلف منطقه از جمله امپراتوری روم ، ایران ساسانی ، اعراب مسلمان ، امپراتوری بیزانس و ترکهای سلجوقی تبدیل شد . همین موضوع باعث شد که تفلیس در دوران مختلف توسعه های فرهنگی گوناگونی را داشته باشد . به یک موضوع رقابت تبدیل شد. توسعه فرهنگی شهر تا حدودی به حکومتی وابسته است که در زمان های مختلف بر این شهر حاکم بوده است .

از سال 570 میلادی تا 627 میلادی پارت ها بر این شهر حاکم بودند . در سال 738 میلادی ارتش های اعراب تحت حاکمیت مروان این کشور را تسخیر کردند تسلط اعرب بر تفلیس تا حدود 1050 میلادی ادامه یافت. در 1068 ، این شهر بار دیگر توسط ترک های سلجوقی تحت پادشاهی آلپ ارسلان تصرف شد .

در سال 1121 ، پس از درگیری های سنگین با سلجوقیان ، سربازان پادشاه دیوید چهارم ( پادشاه قفقاز ) تفلیس را محاصره کردند که در سال 1122 به پایان رسید و در نتیجه پادشاه دیوید محل اقامت خود را به تفلیس منتقل کرد و آن را به پایتخت یک کشور واحد به نام گرجستان تبدیل کرد. و به این ترتیب دوره طلایی گرجستان شروع شد. از سده های 12 تا 13 ، تفلیس با اقتصادی پر رونق و تولید فرهنگی حیرت انگیز به منطقه ای قدرتمند تبدیل شد. در اواخر قرن دوازدهم میلادی ، جمعیت تفلیس به 100000 نفر رسیده بود. این شهر نه تنها برای گرجستان بلکه برای مذهبی های ارتدکس نیز به یک مرکز مهم ادبی و فرهنگی تبدیل شد.

«عصر طلایی» تفلیس بیش از یک قرن دوام نیاورد . در سال 1226 ، تفلیس به دست شاه جلال الدین و امپراطوری خوارزمشاهیان تصرف شد و استحکامات دفاعی آن ویران گشت . تفلیس برای قرن بعدی به لحاظ سیاسی و فرهنگی به شدت تحت تأثیر مغولان قرار گرفت. در دهه 1320 مغول ها از گرجستان عقب نشینی کردند و تفلیس بار دیگر به پایتخت کشور مستقل گرجستان تبدیل شد.

از اواخر 14 تا پایان قرن 18 ، تفلیس بار دیگر تحت سلطه اشغالگران مختلف خارجی قرار گرفت . در سال 1801 ، امپراتوری روسیه پادشاهی گرجستان که تفلیس پایتخت آن بود را به کشور خود ضمیمه کرد ، و بعدها با پیمان گلستان در 1813 ، به کنترل ایران گرجستان پایان داد . سرانجام در سال 1991 و در پی فروپاشی شوروی سابق گرجستان استقلال پیدا کرد و تفلیس نیز پایتخت آن قرار گرفت .

جغرافیای شهر تفلیس :

تفلیس در قفقاز جنوبی واقع شده است. این شهرکه در شرق گرجستان قرار گرفته است 380-770 متر از سطح دریا فاصله دارد و به شکل آمفی تئاتر از سه طرف توسط کوهها احاطه شده است . تفلیس دارای آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب است . این شهر تابستانهای بسیار گرم و زمستانهای معتدل را داراست . آب و هوای این شهر تحت تأثیر توده های هوای خشک (آسیای میانه / سیبری) از توده های شرقی و اقیانوسی (اقیانوس اطلس / دریای سیاه) از غرب قرار دارد .

از آنجا که این شهراز شمال با کوه ها محصور شده است آب و هوای سرد روسیه به این شهر نفوذ نمی کند . متوسط ​​دمای سالانه در تفلیس 13.3 درجه سانتی گراد است ژانویه سردترین ماه است که میانگین دمای آن 2.3 درجه سانتی گراد و جولای گرم ترین ماه سال است . دمای هوا در جولای به طور میانگین 24.9 درجه سانتی گراد است. متوسط ​​میزان بارش سالانه این شهر نیز 495.5 میلی متر است . کوههای اطراف غالباً در داخل و اطراف شهر ، عمدتاً در ماه های بهار و پاییز ، ابرها را به دام می اندازند و در نتیجه باران شدیدی در این ماه ها رخ می دهد .

مناظر دیدنی شهر تفلیس :

این شهر دارای نقاط دیدنی فرهنگی مهم همچون موزه ملی گرجستان ، کنسرواتوار دولتی تفلیس ، تئاتر اپرا و باله تفلیس ، کلیسای جامع سامبا ، کاخ ورونونتوف (امروزه به عنوان کاخ کودکان نیز شناخته می شود ). بسیاری از موزه های ایالتی ، کتابخانه عمومی عمومی گرجستان ، بانک ملی گرجستان ، سیرک تفلیس ، پل صلح و سایر مؤسسات مهم در این شهر قرار دارند . در زمان اتحاد جماهیر شوروی ، تفلیس به طور مرتب در بین چهار شهر برتر اتحاد جماهیر شوروی از نظر تعداد موزه ها قرار می گرفت .

اقتصاد شهر تفلیس :

تفلیس مرکز اقتصادی کشور گرجستان است و تقریباً 50 درصد از تولید ناخالص داخلی گرجستان را تولید می کند. بخش خدمات ، از جمله خدمات دولتی 88 درصد به تولید ناخالص داخلی کمک می کند. تولید ناخالص داخلی سرانه آن بیش از 50 درصد از میانگین ملی فراتر رفته است. بخش خدمات به خودی خود حاكم بر بخش عمده فروشی و تجارت خرده فروشی است كه نقش تفلیس را به عنوان قطب ترانزیت و لجستیک برای كشور گرجستان و قفقاز جنوبی به خوبی منعكس می كند .

 

حمل و نقل شهر تفلیس :

فرودگاه :

فرودگاه بین المللی Shota Rustaveli تفلیس تنها فرودگاه بین المللی تفلیس است که در حدود 18 کیلومتری (11 مایل) جنوب شرقی مرکز شهر واقع شده است . با جابجایی 3،5 میلیون مسافر در سال ، فرودگاه تفلیس شلوغ ترین فرودگاه گرجستان و هفدهمین شلوغ ترین فرودگاه در اتحاد جماهیر شوروی سابق است. این فرودگاه طی یک دهه گذشته به سرعت در حال رشد است . از دسامبر سال 2018 ، خطوط هوایی مختلف گرجستان مسیرهایی را به مراکز مهم اروپایی و آسیایی ، مانند: لندن ، مونیخ ، برلین ، آمستردام ، دبی ، بروکسل ، وین ، پاریس ، دوحه و غیره ارائه می دهند. فرودگاه بین المللی تفلیس در سال 2016 شروع به استفاده از انرژی خورشیدی کرد و به اولین “فرودگاه سبز” در منطقه قفقاز تبدیل شد

 

مترو :

مترو تفلیس که به دلیل عمق زیاد آن شناخته می شود ،سفر 9 میلیون مسافر را در ماه فراهم می کند. مترو تفلیس با خدمات سریع حمل و نقل مترو به این شهر خدمت می کند. این چهارمین سیستم مترو در اتحاد جماهیر شوروی بود. ساخت آن در سال 1952 آغاز شد و در سال 1966 به پایان رسید. این سیستم با دو خط کار می کند . قطارها از ساعت 6 صبح تا نیمه شب تردد می کنند . به دلیل زمین ناهموار ، خطوط ریلی در بعضی مناطق از سطح زمین بالا تر می روند . برنامه ریزی شده است تا خط سوم مترو تفلیس ( از مرکز شهر تا حومه و فرودگاه تفلیس ) به طول 30 کیلومتر ساخته شود .

مینی بوس :

غالب ترین نوع حمل و نقل در تفلیس مینی بوس است. طی سالهای اخیر یک سیستم مینی بوس کارآمد در تفلیس رشد کرده است. علاوه بر شهر ، چندین خط میی بوس نیز در حومه شهر تفلیس واقع شده است.

 

اتوبوس شهری :

دومین شکل حمل و نقل اتوبوس های شهری است که توسط شرکت حمل و نقل تفلیس اداره می شود. از اکتبر سال 2018 ، 672 اتوبوس در اندازه های مختلف در حال سرویس دهی به این شهر هستند

تحصیلات عالیه در تفلیس :

تفلیس دارای چندین موسسه مهم آموزش عالی از جمله دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس و آکادمی پزشکی تفلیس است که به خاطر سیستم آموزش پزشکی شناخته شده بین المللی مشهور هستند. بزرگترین دانشگاه گرجستان دانشگاه ایالتی تفلیس است که در 8 فوریه 1918 تأسیس شد. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه در کل منطقه قفقاز است . بیش از 35000 دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده و تعداد اساتید و کارمندان تقریباً 5000 نفر است. تفلیس همچنین میزبان بزرگترین دانشگاه پزشکی در منطقه قفقاز ( دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس ) است که در سال 1918 به عنوان موسسه پزشکی تفلیس تأسیس شد .

بزرگترین دانشگاه فنی گرجستان با نام دانشگاه فنی گرجستان ، در تفلیس واقع شده است . دانشگاه فنی گرجستان در سال 1922 به عنوان دانشکده پلی تکنیک دانشگاه ایالتی تفلیس تأسیس شد همچنین سه موسسه عالی آموزش عالی خصوصی در گرجستان دانشگاه جورجیا (تفلیس) ، دانشگاه قفقاز و دانشگاه آزاد تفلیس در شهر تفلیس واقع شده اند .

دانشگاه گرجستان (University of Georgia) بزرگترین دانشگاه خصوصی گرجستان است و بیش از 6000 دانشجوی بین المللی و محلی دارد. دانشگاه گرجستان در سال 2005 تأسیس شد و خیلی زود به یک پرچمدار در بخش آموزشی گرجستان تبدیل شد. دانشگاه گرجستان دارای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مختلف است . تحصیل در گرجستان یک فرصت عالی برای محسوب می شود.

همچنین بخوانید: گردشگری تفلیس

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.