ساعات کاری : 9:00 - 18:00

درباره کشور گرجستان

کشور گرجستان ( تلفظ انگلیسی جورجیا ) یک کشور اروپایی است که در منطقه قفقاز اوراسیا واقع شده است .این کشور که در سال 1991 پس از فروپاشی شوروی سابق استقلال پیدا کرد در چهارراه آسیای غربی و اروپای شرقی واقع شده و از غرب با دریای سیاه ، از شمال با روسیه ، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از جنوب شرقی توسط آذربایجان محدود می شود . پایتخت و بزرگترین شهر کشور گرجستان تفلیس است. گرجستان 69 هزار و 700 کیلومتر مربع مساحت را پوشش می دهد ، و جمعیت آن حدود سه میلیون و هشتصد هزار نفر تخمین زده شده است .

درباره گرجستان

معرفی کشور گرجستان

گرجستان یک کشور در حال توسعه است و از نظر شاخص توسعه انسانی در رتبه 70 قرار دارد. این کشور عضو سازمان ملل متحد ، شورای اروپا و سازمان جهانی دموکراسی و توسعه اقتصادی است . شاید یکی از مشهور ترین افراد تاریخ گرجستان جوزف ویساریونوویچ جواگاشویلی مشهور به جوزف استالین است که از سال 1920 میلادی تا زمان مرگش در سال 1953 میلادی رهبری اتحاد جماهیر شوروی را به عهده داشت .

در 9 آوریل 1991 ، اندکی قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، شورای عالی گرجستان پس از همه پرسی که در 31 مارس 1991 برگزار شد ، استقلال این کشور را اعلام کرد . در 26 مه 1991 ، زویاد گامساخوردیا به عنوان اولین رئیس جمهور گرجستان مستقل انتخاب شد. گامساخوردیا حس ناسیونالیستی گرجستان را برانگیخت و قول داد اقتدار تفلیس را بر مناطقی مانند آبخازیا و اوستیای جنوبی که تحت اتحاد جماهیر شوروی به عنوان مناطق مستقل طبقه بندی شده بودند دیکته کند .

 

جغرافیا و آب و هوای کشور گرجستان :

بیشتر مساحت کشور گرجستان در منطقه قفقاز جنوبی واقع شده است ، در حالی که بخش هایی از این کشور نیز در قفقاز شمالی واقع شده است. این کشور مساحتی حدود 67.900 کیلومتر مربع دارد .

رشته کوه بزرگ قفقاز ، مرز شمالی گرجستان را تشکیل می دهد. جاده های اصلی از طریق رشته کوه به داخل خاک روسیه راه پیدا می کنند. بخش جنوبی کشور توسط کوههای قفقاز کوچکتر محدود شده است. اصطلاح کوههای قفقاز کوچکتر اغلب برای توصیف مناطق کوهستانی جنوب گرجستان که توسط یک دامنه وسیع به رشته کوه قفقاز بزرگ متصل هستند ، به کار می رود.

غار کروبرا ​​عمیق ترین غار شناخته شده جهان است. این منطقه در منطقه عربیکا واقع در منطقه گاگرا ، در آبخازیا واقع شده است. در سال 2001 ، یک تیم روسیه و اوکراین رکورد عمق جهانی برای یک غار را 1710 متر (5،610 فوت) تعیین کرده بود.

در سال 2004 ، یک تیم اوکراینی برای اولین بار در تاریخ غارشناسی ، از مرز 2 هزار متری غار کروبرا عبور کرد در اکتبر 2005 ، یک قسمت کشف نشده توسط تیم CAVEX کشف شد و باعث افزایش عمق شناخته شده غار شد. این کاوش، عمق شناخته شده غار را در 2.140 مترتأیید کرد .

جغرافیا و آب و هوای کشور گرجستان

اقلیم گرجستان بسیار متنوع است. دو منطقه عمده آب و هوایی وجود دارد که تقریباً منطبق با مناطق شرقی و غربی کشور است. رشته کوه های بزرگ قفقاز نقش مهمی در تعدیل آب و هوا گرجستان دارد و کشور را از نفوذ توده های هوای سردتر از شمال محافظت می کند. کوه های کوچک قفقاز نیز تا حدی منطقه را از نفوذ توده های هوای خشک و گرم از جنوب محافظت می کنند .

بخش اعظم گرجستان غربی در حاشیه شمالی در منطقه نیمه گرمسیری مرطوب قرار دارد که میزان بارندگی سالانه آن بین 400 الی 1000 میلی متر است . تقریبا در کل سال در کشور گرجستان بارندگی وجود دارد . اگرچه میزان بارندگی در ماه های پاییز بسیار شدید تر است . در حالی که بسیاری از مناطق دشت غربی گرجستان در طول سال نسبتاً گرم است ، کوهپایه ها و مناطق کوهستانی (از جمله کوه های قفقاز بزرگ و کوچکتر) تابستانهای خنک ، مرطوب و زمستان های برفی را تجربه می کنند ( پوشش برفی اغلب در بسیاری از مناطق از 2 متر بیشتر است) .

گرجستان شرقی دارای آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب است. الگوهای آب و هوایی منطقه تحت تأثیر توده های هوای خشک خزر از شرق و توده های هوای مرطوب دریای سیاه از غرب قرار دارد. نفوذ توده های هوای مرطوب از دریای سیاه غالباً توسط رشته های کوهستانی مسدود شده است و میزان بارندگی سالانه به طور قابل توجهی کمتر از گرجستان غربی است . پربارش ترین دوره ها به طور کلی در طول بهار و پاییز رخ می دهد ، در حالی که ماه های زمستان و تابستان کمترین میزان را دارند. بخش اعظم گرجستان شرقی تابستانهای گرم (مخصوصاً در مناطق کم ارتفاع) و زمستانهای نسبتاً سرد را تجربه می کند.

 

روابط خارجی کشور گرجستان :

گرجستان روابط خوبی با همسایگان مستقیم خود (ارمنستان ، آذربایجان و ترکیه) برقرار می کند و عضو سازمان ملل ، شورای اروپا ، سازمان تجارت جهانی ، سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه ، سازمان امنیت و همکاری اروپا است . گرجستان همچنین عضور سازمان GUAM برای دموکراسی و توسعه اقتصادی ، بانک بازسازی و توسعه اروپا و بانک توسعه آسیا می باشد . گرجستان روابط سیاسی خوبی با آلمان ، آمریکا ، فرانسه ، کره جنوبی ، ترکیه ، ارمنستان ، ژاپن ، اوکراین و بسیاری دیگر از کشور های دنیا دارد .

کشور گرجستان از روابط سیاسی خوبی با کشور روسیه ندارد . نفوذ فزاینده ایالات متحده و اتحادیه اروپا در گرجستان ، به ویژه از طریق عضویت پیشنهادی اتحادیه اروپا و ناتو ، برنامه آموزش کمک و تجهیزات آمریكا ، و ساخت خط لوله باكو – تفلیس تنش روابط تفلیس با مسكو را تشدید كرده است .

گرجستان در حال حاضر تلاش می کند تا عضو کامل پیمان ناتو شود. در آگوست 2004 ، برنامه اقدام مشاركت فردی گرجستان رسماً به ناتو ارسال شد. در 29 اکتبر 2004 ، شورای آتلانتیک شمالی ناتو برنامه اقدام مشترک مشارکت فردی (IPAP) گرجستان را تصویب کرد .

جورج دبلیو بوش اولین رئیس جمهور ایالات متحده بود که به کشور گرجستان سفر کرد . خیابان منتهی به فرودگاه بین المللی تفلیس از آن زمان به خیابان جورج دبلیو بوش تغییر نام داده است.

اقتصاد کشور گرجستان :

تحقیقات باستان شناسی نشان می دهد که گرجستان از زمان های بسیار قدیم درگیر تجارت با بسیاری از سرزمین ها و امپراطوری ها بوده است ، عمدتا به دلیل قرار گرفتن در حاشیه دریای سیاه و بعداً در جاده تاریخی ابریشم گرجستان همیشه در زمانهای قدیم از رونق اقتصادی خوبی برخوردار بوده است .همچنین کوه های قفقاز مملو از معادن طلا ، نقره ، مس و آهن است. شراب سازی گرجستان یک سنت بسیار قدیمی و یکی از شاخه اصلی اقتصاد این کشور است. این کشور از منابع آبی قابل توجهی نیز برخوردار است که باعث شده است کشاورزی این کشور نیز پیشرفت کند . در طول تاریخ مدرن گرجستان ، کشاورزی و جهانگردی به دلیل اقلیم و توپوگرافی کشور ، بخشهای اصلی اقتصادی بوده اند.

برای بیشتر قرن بیستم ، اقتصاد گرجستان تحت تاثیر الگوی اقتصاد شوروی قرار داشت . از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی در 1991 ، گرجستان اصلاحات ساختاری اساسی را آغاز كرد كه برای انتقال به اقتصاد بازار آزاد طراحی شده بود . مانند سایر کشورهای پس از انحلال شوروی ، گرجستان با یک فروپاشی شدید اقتصادی روبرو شد . جنگ داخلی و درگیری های نظامی در اوستیای جنوبی و آبخازیا بحران را تشدید کرد وتولیدات کشاورزی و صنعتی کاهش یافت . تا سال 1994 ، تولید ناخالص داخلی به یک چهارم سال 1989 کاهش یافت . اولین کمک مالی غرب در سال 1995 صورت گرفت ، هنگامی که بانک جهانی و صندوق بین المللی پول 200 میلیون دلار به گرجستان اعطا کردند . آلمان نیز 50 میلیون دلار به این کشور تازه استقلال یافته کمک نمود .

اقتصاد کشور گرجستان

از اوایل قرن بیست و یکم تحولات مثبت قابل توجهی در اقتصاد گرجستان مشاهده شد . در سال 2007 ، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی گرجستان به 12 درصد رسید و گرجستان را به یکی از سریعترین رشد های اقتصاد اروپای شرقی تبدیل کرد. کشور از بیکاری بالایی (12.6٪) برخوردار است و مردم درآمد نسبتاً کمی در مقایسه با کشورهای اروپایی دارند .

کشور گرجستان از طریق بنادر و خط آهن های ریلی خود برای حمل و نقل و انرژی در حال تبدیل شدن به یک چهار راه مهم حمل و نقل بین المللی است.

از زمان روی کار آمدن ساکاشویلی ، دولت گرجستان یک سری اصلاحات را با هدف بهبود جمع آوری مالیات انجام داد در نتیجه ، درآمدهای بودجه چهار برابر افزایش یافته و کسری بودجه به طرز چشمگیری کاهش یافته است .

از سال 2001 ، 54 درصد از جمعیت زیر خط فقر ملی زندگی می کردند ، اما تا سال 2006 فقر به 34 درصد کاهش یافت ، تا سال 2015 این میزان 10.1 درصد بود. در سال 2015 ، متوسط ​​درآمد ماهیانه یک خانواده حدود 426 دلار بود. محاسبات سال 2015 ، تولید ناخالص داخلی اسمی جورجیا را 13.98 میلیارد دلار نشان می داد

گردشگری :

گردشگری بخش قابل توجهی از اقتصاد گرجستان است. در سال 2016 ، حدود 2 میلیون و هفتصد هزار گردشگر تقریبا 2.16 میلیارد دلار آمریکا برای کشور گرجستان سود آوری داشته اند .

به گفته دولت ، در گرجستان 103 اقامتگاه تفریحی در مناطق مختلف آب و هوایی وجود دارد. جاذبه های گردشگری شامل بیش از 2000 چشمه معدنی و بیش از 12000 اثر تاریخی و فرهنگی است که چهار مورد از آنها به عنوان مکانهای میراث جهانی یونسکو شناخته شده اند .

حمل و نقل در گرجستان :

امروزه حمل و نقل در گرجستان از طریق راه آهن ، جاده ، کشتی و حمل و نقل هوایی تأمین می شود. طول کل جاده ها به استثنای سرزمین های اشغالی که تحت اشغال روسیه هستند حدود 20 هزار کیلومتر است همچنین حدود 1500 کیلومتر نیز خط راه اهن ریلی در این کشور وجود دارد . گرجستان با قرارگیری در قفقاز و در سواحل دریای سیاه ، کشور مهمی است که از طریق آن انرژی از جمهوری آذربایجان به اتحادیه اروپا می رود. از قدیم نیز ، این کشور در یک مسیر مهم تجاری شمال-جنوب بین روسیه اروپا و خاور نزدیک و ترکیه قرار داشت.

در سالهای اخیر گرجستان مبلغ زیادی را برای نوسازی شبکه های حمل و نقل خود سرمایه گذاری کرده است. ساخت بزرگراه های جدید در اولویت قرار گرفته است و به همین ترتیب ، شهرهای بزرگی مانند تفلیس شاهد کیفیت چشمگیر جاده های خود هستند .

 

راه‌آهن گرجستان نمایانگر یک شریان حمل و نقل مهم برای قفقاز است ، زیرا بیشترین مسیری را که با دریاهای سیاه و خزر ارتباط دارد ، تشکیل می دهد . خط آهن به گرجستان اجازه داده است كه در سالهای اخیر از افزایش صادرات انرژی از كشورهای همسایه مانند آذربایجان به اتحادیه اروپا ، اوکراین و ترکیه سود ببرند . از سال 2004 ، راه آهن گرجستان تحت برنامه ای برای نوسازی ناوگان و تغییر ساختار مدیریتی قرار دارد كه هدف از آن ارائه خدمات ارائه شده برای ارائه خدمات كارآمدتر و بهتر برای مسافران است . حمل و نقل هوایی و دریایی در گرجستان در حال توسعه است . گرجستان در حال حاضر دارای چهار فرودگاه بین المللی است که بزرگترین آنها فرودگاه بین المللی تفلیس است .

شما می توانید در خصوص مشاوره تحصیل در گرجستان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.