ساعات کاری : 9:00 - 18:00

صا

اقتصاد کشور گرجستان

اقتصاد جورجیا یک اقتصاد آزاد در حال ظهور است . تولید ناخالص داخلی داخلی کشور گرجستان پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی کاهش یافت ، اما در اواسط سال 2000 میلادی این کشور اقتصاد خود را باز سازی کرد . این بازسازی توسط اصلاحات گسترده اقتصادی صورت گرفت که نتیجه آن رشد اقتصادی دو رقمی برای کشور گرجستان بود . این کشور که دارای یک اقتصاد ورکشته و ناکام بود در طی یک دهه بعد با عملکردی مناسب تبدیل یه یکی از قدرت های اقتصادی منطقه شد .

درباره گرجستان

اقتصاد کشور گرجستان

اقتصاد گرجستان با فضای نسبتاً آزاد و شفاف در این کشور حمایت می شود. براساس گزارش شفافیت بین المللی سال 2018 ، گرجستان دارای کمترین فساد اقتصادی در منطقه دریای سیاه است و از همه همسایگان نزدیک خود و همچنین کشورهای اروپای شرقی اتحادیه اروپا فراتر است .

از سال 2014 ، گرجستان بخشی از منطقه تجارت آزاد اتحادیه اروپا است و اتحادیه اروپا همچنان بزرگترین شریک تجاری این کشور است و بیش از یک چهارم از کل تجارت تجاری گرجستان را به خود اختصاص داده است .

تاریخچه اقتصادی گرجستان :

اقتصاد گرجستان به طور سنتی در گردشگری دریای سیاه ، تولید میوه مرکبات ، چای و انگور بوده است. در دوره جدید نیز استخراج منگنز و مس ، تولید شراب ، فلزات ، ماشین آلات ، مواد شیمیایی ، منسوجات از دیگر عوامل رشد اقتصاد گرجستان بوده اند . مانند بسیاری از کشورهای پس از اتحاد جماهیر شوروی ، گرجستان در دهه 1990 با تورم بالا و کسری بودجه زیاد ، به دلیل فرار مالیاتی مداوم ، یک دوره نزول شدید اقتصادی را پشت سر گذاشت.

در سال 1996 کسری بودجه گرجستان به بالاترین حد خود رسید . در آن دوره ، مؤسسات مالی بین المللی نقش مهمی در محاسبات بودجه گرجستان ایفا کردند. کمک های مالی و وام های چند جانبه و دو جانبه در سال 116.4 میلیون دلار بود . این رقم در سال 1998 به 180 میلیون دلار رسید .

احیای اقتصادی به دلیل اختلافات جدایی طلبان در آبخازیا و اوستیای جنوبی ، مقاومت در برابر اصلاحات از سوی برخی جناح های فاسد ، و بحران مالی آسیا در سال 1997کار بسیار سختی به نظر می رسید . با این وجود ، دولت اصلاحات اساسی در بازار انجام داد: همه قیمت ها و بیشتر تجارت را آزاد کرد ، ارز ملی (لاری) را پایدار کرد و هزینه های دولت را به شدت کاهش داد . ایالات متحده بلافاصله پس از استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی ، به گرجستان در روند اصلاحات کمک کرد. به تدریج ، تمرکز کمک ها به گرجستان از برنامه های بشردوستانه به اصلاح ساختار فنی و برنامه سازی نهادها تغییر یافت .

تعداد شرکت های تحت کنترل دولت کاهش پیدا کرد و خصوصی شد . در اواخر دهه 1990 بیش از 10.500 شرکت کوچک خصوصی سازی شده بودند . اگرچه روند خصوصی سازی شرکت های بزرگ کمی کند تر بود اما با این حال بیش از 1200 شرکت بزرگ خصوصی شدند .

عملکرد کلان اقتصادی در دوره اخیر :

طی چند سال گذشته اقتصاد گرجستان یکی از سریعترین موارد رشد اقتصادی بوده است . از زمان انقلاب گل سرخ در سال 2003 میلادی ، دولت جدید گرجستان اصلاحات گسترده ای را اجرا کرد. اصلاحات اقتصادی بر اساس توسعه بخش خصوصی و آزادسازی اقتصاد و فراهم آوردن رشد پایدار اقتصادی انجام شده است . ایجاد یک فضای جذاب تجاری ، منجر به ورود قابل توجه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور و تسهیل رشد اقتصادی بالا شد .

در سال 2013 ، طبق مقاله ای منتشر شده توسط اخبار مالی CISTRAN ، گرجستان در بین ده کشور برتر در شاخص رشد اقتصادی انرژی در حال ظهور قرار گرفت. این شاخص کشورهای در حال ظهوری را معرفی می کند که دارای پتانسیل رشد قوی بر اساس ذخایر انرژی و تولید ناخالص داخلی هستند .

در سال 2013 نرخ تورم سالانه در گرجستان 2.4 درصد بود. در سال 2010 میلادی بیکاری در حدود 11 درصد بود که نشان از کاهش قابل توجه بیکاری در گرجستان دارد .

دولت به لطف کمک های قابل توجهی که ایالات متحده و نهادهای بین المللی ارائه داده اند ، توانسته است ثبات مالی را حفظ کند. تحلیلگران EBRD معتقدند که پشتیبانی مالی قابل توجه بین المللی و حواله های کارگرانی که در خارج از کشور کار می کنند ، کسری حساب جاری را در دوره میان مدت پوشش می دهد . صندوق بین المللی پول سیاست های اقتصادی دولت گرجستان را مثبت ارزیابی کرده است .

از سال 2015 صادرات اصلی گرجستان شامل: سنگ معدن و کنسانتره مس ، آلیاژها ، میوه جات ، داروها ، کودهای ازت ، شراب ، روغن خام ، آب معدنی ، اتانول بوده است .

در سال 2015 واردات گرجستان جورجیا به ترتیب : فرآورده های نفتی ، وسایل نقلیه ، هیدروکربن ها ، تلفن های همراه و سایر تلفن های بی سیم ، گندم ، سیگار ، لوله های آهنی ، سازه ها و قطعات سازه های آهن بوده است .

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان :

جریان بزرگ سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) از سال 2003 عامل محرک رشد سریع اقتصادی در گرجستان بوده است . یک محیط سرمایه گذاری جذاب و آزاد ، کشور گرجستان را به مقصدی جذاب برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی تبدیل کرده است.

توسعه اقتصادی پایدار ، سیاست اقتصادی متمایل به بازار ، کاهش نرخ مالیات ، کاهش تعداد مجوزها و پروانه ها ، رویه های اداری ساده شده ، مراودات با کشورهای خارجی ، موقعیت جغرافیایی سودمند ، حمل و نقل بتوسعه یافته ، زیر ساخت های مناسب ، نیروی کار تحصیل کرده و … همگی از عواملی هستند که اقتصاد کشور گرجستان پذیرای سرمایه گذاران خارجی بوده است .

از سال 2003 تا 2011 میلادی سرمایه گذاری خارجی در گرجستان بیش از 8 میلیارد دلار سود داشته اشت . بیشترین سرمایه گذاری نیز در سال 2007 میلادی انجام گرفته است . نرخ بالای سرمایه گذاری تا سال 2008 نیز حفظ شد . بیشترین سرمایه گذاری ها در گرجستان از طرف کشور های ، امارات متحده عربی و ترکیه بود . در سال 2009 میلادی روند سرمایه گذاری خارجی در گرجستان سیر نزولی گرفت که از دلایل آن می توان به جنگ روسیه و گرجستان و بحران های مالی جهانی را اشاره کرد .

ورود ارز به کشور گرجستان :

براساس آمار و ارقام منتشر شده از سوی بانک مرکزی گرجستان ، پول انتقال یافته از خارج از کشور به گرجستان در سال 2011 بالغ بر 1.26 میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال 2010 ، 20.5 درصد رشد داشته است. نقل و انتقالات پولی از روسیه ، که سالها بزرگترین منبع ارسال وجه برای گرجستان بوده است ، در سال 2011 بالغ بر 655.2 میلیون دلار آمریکا بود.

از دیگر منابع اصلی انتقال پول به گرجستان عبارتند از: یونان با 144.6 میلیون دلار در سال 2011 و پس از آن ایتالیا با 109.1 میلیون دلار ، ایالات متحده با 75.5 میلیون دلار ، اوکراین با 52.4 میلیون دلار ، اسپانیا با 30.9 میلیون دلار ، ترکیه با 27.6 میلیون دلار ، قزاقستان با 26.1 میلیون دلار ، انگلیس با 14.6 میلیون دلار ، اسرائیل با14.3 میلیون دلار ، هند با 13.2 میلیون دلار و آلمان با 12.9 میلیون دلار

ساختار اقتصادی کشور گرجستان :

انرژی :

جورجیا از ظرفیت هیدرولیک قابل توجهی برخوردار است ، عاملی که به یک مؤلفه مهم و فزاینده منابع انرژی و سیاست های خود تبدیل شده است. توپوگرافی کشور و فراوانی منابع هیدرولیکی (آبی) کشور این امکان را برای تسلط بر بازارهای برق در منطقه قفقاز به وجود می آورد. وزارت انرژی گرجستان تخمین می زند حدود 26000 رودخانه در خاک گرجستان وجود دارد که تقریباً 300 مورد از این رودخانه ها از نظر تولید انرژی قابل توجه هستند . این وزارت همچنین ادعا می کند که ارزش پروژه های فعلی نیروگاه های برق در حدود 2.4 میلیارد دلار آمریکا است . وزیر پیشین انرژی گرجستان ، پروژه های جدید نیروگاهی به ارزش بیش از 22 هزار مگاوات ظرفیت را پیشنهاد كرد كه بیش از 40 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت و از محل اعتبارات خصوصی تامین خواهد د . این پروژه ها به تنهایی می توانند گرجستان را به دومین تولیدکننده بزرگ انرژی آبی جهان تبدیل کنند .

در سال 2007 ، گرجستان 8.34 میلیارد کیلووات ساعت ساعت برق تولید کرد و در حالی که 8.15 میلیارد کیلووات ساعت مصرف می کرد. بیشتر تولید برق گرجستان از تأسیسات برق آبی حاصل می شود . در سالهای اخیر ، گرجستان به صادرکننده اصلی برق در منطقه تبدیل کرد. نیروگاه های برق گرجستان 80 الی 85٪ از برق مورد استفاده در داخل کشور را تولید می کنند ، 15 الی20٪ باقی مانده توسط نیروی حرارتی تولید می شود

جورجیا دارای خطوط انتقال است که شبکه برق خود را به روسیه ، ترکیه ، ارمنستان و آذربایجان وصل می کند.

مصرف گاز طبیعی گرجستان در سال 2007 1.8 میلیارد مترمکعب بود . گاز طبیعی قبلاً توسط روسیه به گرجستان صادر می شد . با این حال ، در سال های اخیر ، گرجستان به لطف افزایش تولید برق آبی و در دسترس بودن منابع گاز طبیعی از جمهوری آذربایجان توانسته است وابستگی خود به واردات از روسیه را از بین ببرد. علاوه بر این ، تمام صادرات گاز روسیه به ارمنستان از طریق سیستم خط لوله گرجستان عبور می کند. گرجستان 10٪ از این گاز را به عنوان هزینه ترانزیت می گیرد.

 

جورجیا یک کشور شریک برنامه انرژی اتحادیه اروپا INOGATE است که چهار موضوع اصلی دارد: تقویت امنیت انرژی ، همگرایی بازارهای انرژی کشورهای عضو بر اساس اصول بازار انرژی داخلی اتحادیه اروپا ، حمایت از توسعه پایدار انرژی و جذب سرمایه گذاری برای پروژه های انرژی منافع مشترک و منطقه ای .

کشاورزی :

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و نا آرامی های پس از آن تولید محصولات کشاورزی گرجستان در حال احیا است. تولیدات دامی نیز روند رو به رشدی گرفته است . و دولت برای بهبود زیرساخت ها سرمایه گذاری می کند تا از توزیع مناسب و درآمدهای مناسب به کشاورزان اطمینان یابد . تقریباً 7٪ تولید ناخالص داخلی گرجستان توسط بخش کشاورزی تولید می شود.

تاکستان ها و شراب سازی مهمترین زمینه های کشاورزی گرجستان است. بیش از 450 گونه انگور محلی در جورجیا پرورش داده می شود و این کشور به عنوان یکی از قدیمی ترین مکان های تولید شراب با کیفیت بالا در جهان در نظر گرفته می شود . روسیه به طور سنتی بزرگترین بازار صادراتی برای شراب گرجستان بود تا اینکه در سال 2006 روسیه واردات شراب و آب معدنی را از گرجستان ممنوع کرد .

گرجستان سرشار از آبهای معدنی است و تولید آبهای معدنی یکی از حوزه های اصلی صنعت این کشور است . صادرات آب معدنی در سال 2011 به بیش از 35 کشور دنیا انجام می شد . سهم آب معدنی در کل صادرات 2.1 درصد است .

صنعت فرآوری مواد غذایی در حال توسعه است . تولیدات اولیه کشاورزی و صادرات محصولات فرآوری شده سال به سال در حال افزایش است . صادرات آجیل حدود 6٪ صادرات گرجستان را تشکیل می دهد و جزء 10 لیست برتر کالاهای صادراتی با ارزش کل 130 میلیون دلار است . آجیل گرجستان به بیش از 53 کشور جهان صادر می شود .

گردشگری :

گردشگری در گرجستان یکی از سریعترین بخش های در حال رشد اقتصاد است که پتانسیل بالایی برای توسعه بیشتر دارد . در طی سالهای اخیر تعداد توریست های گرجستان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در سال بیش از 3 میلیون بازدید کننده از گرجستان دیدن می کنند . برای توسعه بخش گردشگری ، دولت گرجستان سرمایه گذاری های زیادی را برای توسعه حمل و نقل و زیرساخت های اساسی ، نوسازی و اماکن گردشگری انجام می دهد ، که محرک سرمایه گذاری خصوصی است .

لجستیک :

گرجستان به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی و سیاسی یکی از اعضای اصلی برنامه بین المللی TRACECA است.گرجستان از آنجا که در فاصله بین اروپا و آسیا قرار دارد . در آینده نزدیک تبدیل به یک مرکز انتقال پر تردد جاده ابریشم مدرن خواهد شد .

گرجستان یکی از کشورهای بی نظری در زمینه علمی و آموزشی می باشد، شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تحصیل در گرجستان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.